Schengen bölgesine üye ülkelerden herhangi birine gitmek isteyen tüm seyahat severler Schengen vizesi nasıl alınır ve Schengen vizesi ücretleri ne kadardır sorularının cevaplarını merak ediyor. Schengen vizesi ücretleriyle ilgili tüm detayları bu yazıda bulabilirsin.

Önemli not: Schengen vize ücretleri 2023 ağustos ayına göre düzenlenmiştir.

İçindekiler

Schengen vize ücretleri neye göre belirleniyor?

Schengen vize ücreti Schengen Antlaşması’na dahil olan ülkelerce belirleniyor. İsmini antlaşmayı imzalayan ülkelerden Lüksemburg, Fransa ve Almanya’nın kesişim noktasındaki kasabadan alan Schengen Antlaşması, başta Avrupa Ekonomik Topluluğu üyesi 5 ülkenin sınır kapılarındaki kontrolleri tümüyle kaldırmayı amaçlıyordu. İlk imzalanan Schengen Anlaşması’nda yer alan ülkeler Belçika, Fransa, Batı Almanya, Lüksemburg ve Hollanda’ydı.

2023 yılına dek çok kez imzalanan Schengen Antlaşması sonucunda bugün Schengen Bölgesi’ne üye ülke sayısı 26 ve bu ülkeler şöyle:

Almanya, Hollanda, Lüksemburg, Avusturya, İspanya, Macaristan, Belçika, İsveç, Malta, Çek Cumhuriyeti, İsviçre, Norveç, Danimarka, İtalya, Polonya, Estonya, İzlanda, Portekiz, Finlandiya, Letonya, Slovakya, Fransa, Lihtenştayn, Slovenya, Hırvatistan, Litvanya ve Yunanistan.

2023 Schengen vizesi ücretleri

Dediğimiz gibi Schengen vizesi için ödenmesi gereken ücret yukarıdaki ülkelerin ortak kararıyla belirleniyor. Belirlenen ücretin üzerine vize almak için tercih edilen aracı kuruma ödenmesi gereken ücret de ekleniyor.

Önemli not: Farklı aracı kurumlar seyahat severlerden vize işlemleri için farklı ücretler talep ediyor. Vize almak için aracı kurum seçimi yapmadan önce fiyat araştırması yapmanı öneririm.

2023 Schengen vizesi ücretleri:

  • Kısa süreli Schengen vizesi ücreti (90 günden az): 80 Euro

  • Havalimanı transit vizesi: 80 Euro

  • 6-12 yaş arası çocuklar için vize ücreti: 40 Euro

Schengen vizesi için ücret istenmediği durumlar

  • 6 yaşından küçük çocuklar,
  • Eğitim amaçlı seyahat eden öğrenciler ve öğretmenler (yüksek lisans öğrencileri de dahil),
  • Bilime katkı sağlamak amacıyla seyahat eden araştırmacılar
  • Kâr amacı gütmeyen kuruluşların çeşitli etkinliklerine katılacak 25 yaşından küçük kişiler

Schengen vizesi ücretleri ve ücret istenmeyen durumlar işte böyle. Sen de yakın zamanda Schengen Bölgesi’nde yer alan bir ülkeye doğru yola çıkacaksan artık ödemen gereken ücreti biliyorsun.


busraguzeller
Büşra Güzeller
152 Yazı
İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nden mezun oldu. Kariyeri boyunca farklı ajanslarda metin yazarı olarak çalıştı. Darcy adlı köpeğiyle vakit geçirmeyi, yeni yerler keşfetmeyi ve gurme rotaların izini sürmeyi seven yazar Enuygun'un sevilen seyahat içeriklerini üretiyor.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar