Yazın başlamasıyla birlikte hemen herkesi tatlı bir tatil telaşı sardı. Tatilini planlayanlar olsa da henüz nereye gideceğine ve nasıl bir tatil yapacağına karar veremeyenler de var. Bu yıl için hala otelinizi seçmediyseniz ve de kararsızsanız, size ipuçlarımız olacak. Evliler, çocuklular, eğlenmeye sevenler doğa ve tarih tutkunları.... Ne tür otelleri tercih etmeniz gerektiğini biliyor musunuz?

İçindekiler

Çocuklu tatile çıkanlar

Çocuklular otel seçerken kulüp odası olan, animasyon yapılan, hatta aquaparkı bulunan otelleri seçerlerse daha keyifli bir tatil geçirebilirler. Seçeğinizi otel odasının denize uzaklığı, havuza yakınlığı, oyun parkı vs gibi alanlara olan konumu önemli. Bu konuda gitmeden önce otel yetkililerinden yardım isteyebilirsiniz. Geleceğiniz tarihleri önceden söyleyerek çocuklu olduğunuzu ve ona göre oda ayırmalarını isteyebilirsiniz. Hatta bebekliyseniz merdivenli yokuşlu otelleri tercih etmeyin. Bazı otellerin hem otel odaları hem de kulüp odaları oluyor. Çocuklar için kulüp odası seçmek daha doğru bir tercih olabilir. Yine suit oda seçeneğini de değerlendirin derim. İç içe açılan kapılar sayesinde çocuklarınızla beraber daha rahat bir tatil geçirebilirsiniz.

aile tatili

Bekarlar ve eğlenmeyi sevenler

Bekarlar ve de eğlenmeyi sevenlerin daha merkezi yerlerde otel tercih etmeleri lazım. Örneğin Bodrum'a gidecekseniz, merkez dışında Bodrum Gümbet otelleri ya da imkanınız varsa Türkbükü tarafları sizin için uygun olabilir.  Marmaris, Alanya ya da Kemer için de aynı şekilde merkezdeki otelleri seçmenizde fayda var. Aksi taktirde gece geç saatlerinde otele dönmek için çok ciddi bir taksi parası vermek zorunda kalabilirsiniz. Üstelik merkezdeki oteller genelde daha ucuz oluyor. Hatta pansiyon ya da apart bir otel bile size yetebilir. Çeşme'de ise eğer Alaçatı'ya sürekli gidecekseniz merkezde kalmanın anlamı yok. Ancak Çeşme'de eğlence hayatının bir kısmı Alaçatı bir kısmı koylardaki plajlarda bir kısmı da merkezdeki marina çevresinde yer alıyor. Alaçatı otelleri genellikle merkeze pek yakın olmuyor.Tercihlerinizi ona göre yapın.

parti

 

Doğadan vazgeçmeyenler

Doğa tutkunları için ille de deniz gören oda satın alıp fiyat farkı vermeye gerek var mı? Deniz kenarı otellerde doğa manzaralı odalar genelde daha ucuz oluyor. Bir de Kaş, Fethiye, Antalya ve çevresiyle Kaz Dağları çevresinde doğa tutkunları için çok güzel butik oteller var. Hamakta sallanmak, organik beslenmek, kitabınızı okurken kuş sesleri altında temiz havada güneşlenmek isteyenler için bu tür oteller ideal.

plaj

Lezzet peşinde koşanlar

Damak tadına düşkün olanlar genelde 5 yıldızlı otellerin özellikle de her şey dahil otellerin yemeklerini beğenmez. Tatilde ille de özel lezzetler tatmak istiyorsanız boşuna her şey dahil otele para vermeyin. Yarım pansiyon konaklama yapmak hatta sadece oda tutmak yeterli. Kahvaltıyı başka bir yerde akşam yemeğini başka bir yerde yiyebilirsiniz. Fiyat farkını daha sade bir oda tutarak kapatabilirsiniz.

yemekler

 

Tarih meraklıları

Doğa tutkunları ve deniz sevdalıları kadar tatilde kültürel geziler yapmak isteyenler de çok. O halde tarihi eserlere yakın yerlerde konaklama yapmayı tercih edin. Örneğin Kuşadısı, Efes Antik Kenti, Meryem Ana Evi ve Şirince gibi yerlere yakın oteller konaklayabilirsiniz. Ya da Kapadokya turu size iyi gelecektir. Mardin, Antakya gibi şehirleri de önerebilirim. Hem deniz hem de tarih gezilerini bir arada görmek isteyenler için de Likya Turu önerebilirim.

efes antik kenti


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1457 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar