• Anasayfa
  • Bilgi
  • Başarılı insanların tatilden önce yaptıkları 7 şey

Başarılı insanların tatilden önce yaptıkları 7 şey

muratekinay

Tatil demek aynı zamanda plan yapmayı bırakmak ve kendimizi biraz olsun akışına bırakmak demektir. Buna karşılık etkili bir planlama tatil boyunca zihninizin daha fazla rahatlamasına ve dönüşte karşılaşabileceğiniz olası sorunları önceden tahmin ederek gerekli önlemleri almanıza yardımcı olabilir. İşte, başarılı insanların tatilden önce uyguladıkları 7 taktik…

İçindekiler

1- Dağınıklığı toparlarlar

Kimse tatil dönüşü dağınık bir masayla ve birbirine girmiş evraklarla uğraşmak istemez. Bu yüzden başarılı insanların tatile çıkmadan önce yaptıkları şeylerin başında masalarını düzenlemek gelir. Hatta bilgisayarınızdaki dosyaları ve e-postaları bir düzene koyarak ofise döndüğünüzde işinizi hiç olmadığı kadar kolaylaştırabilirsiniz. Bu arada, seyahat sırasında vaktinizi daha verimli geçirmek isterseniz bu önerilere göz atmayı unutmayın.

Masa

Uçak Bileti

2- Otomatik yanıtlarını kurarlar

Tatile çıktığınızda gelen e-posta ve mesajlarda büyük olasılıkla herhangi bir azalma olmayacak. Öyleyse gelen önemli mesajlar için otomatik yanıtlarınızı henüz yola çıkmadan önce kurmayı ihmal etmeyin. İşe kısa bir ‘’out of office’’ e-postası hazırlayarak başlayabilir, bu sayede önemli durumlarda iletişime geçilebilecek kişilerin bilgilerini paylaşabilirsiniz. Telefon veya e-posta mesajında işe dönüş tarihinizi de bildirmeyi unutmayın.

work

3- Bir liste yaparlar

Yola çıkmadan bir gün önce elinize bir kâğıt ve kalem alarak önemli işlerin bir listesini yapabilirsiniz. Bu liste sadece işle ilgili olmak zorunda değil. İş dışında tamamlamanız gerekenleri de yazabilir ve tatile daha sakin bir kafayla çıkabilirsiniz.

Notepad

4- Rezervasyonlarını kontrol ederler

Yola koyulmadan bir gün öncesi aynı zamanda uçak ve otel rezervasyonlarını kontrol etmek için son derece ideal bir zaman dilimi. Hatta uçak biletinizin, pasaportunuzun ve diğer önemli olabilecek kâğıt ve evrakların cep telefonunuzla fotoğrafını çekerek kendinize e-postayla gönderebilirsiniz. Bu sayede olası bir acil durumda evraklarınızın dijital kopyalarına kolayca ulaşabilirsiniz. Yurt dışına seyahat etmeyi planlıyorsanız, bu sırada hayatınızı kolaylaştıracak etkili ipuçları da yazımızda!

Reception

5- Gerekli olabilecekleri önceden alırlar

Tam yola çıkmışken unuttuğumuz bilgisayarımızı veya gerekli olabilecek diğer şeyleri almak için ofise dönmeyi hiçbirimiz istemeyiz. Öyleyse buna mecbur kalmamak için önceden tatildeyken ihtiyaç duyabileceğiniz şeyleri yanınıza almadan ofisten ayrılmayın.

working

6- Elektronik cihazlarını şarj ederler

Gitgide gelişen teknoloji hayatımızı hiç olmadığı kadar kolaylaştırıyor. Tabii kullandığımız cihazların yeterince şarjı varsa… Telefonla konuşup mesajlaşmanın dışında fotoğraf ve video çekmek, e-posta göndermek, sosyal medyada sörf yapmak hatta kaybolduğumuzda yönümüzü bulmak için sarıldığımız akıllı cihazlarınızı, dizüstü bilgisayarınızı ve kameranızı seyahate çıkmadan önce şarj ederek yol boyunca rahatça kullanabilirsiniz.

Charge

7- Tadını çıkarırlar

Tatile çıkarken sadece bedeninizi değil, zihninizi de her zaman yaşadığınız yerden ve işlerden uzaklaştırmalısınız. Bunu başarabilmek için işle ilgili gelen mesajları, e-postaları bir kenara bırakın. Böylece sevdiklerinizle birlikte zaman geçirmek ve eğlenmek için daha fazla zaman yaratabilirsiniz. Üstelik hayatta belirli düzeyde bir başarıyı yakalayabilmiş insanların yaptıkları bundan başkası değil…

pool party


muratekinay
Murat Ekinay
455 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN