Uçak yolculuğunda kariyeriniz için yapabileceğiniz 10 şey

muratekinay
İçindekiler

Gazete ve dergileri okumak, film izlemek veya pencereden bulutları seyretmek... Uçak yolculuğu sırasında zaman geçirmek için yapabileceğiniz çok sayıda şey var. Ancak alışkanlıklarınızda biraz değişiklik yaparak bu süreyi kariyeriniz için çok daha verimli bir şekilde değerlendirebilirsiniz.

Seyahatinizi planlayın

İster bir iş seyahati isterseniz de akraba ziyareti için olsun gideceğiniz yerde gezilecek ve görülecek yerleri, yapılacak şeyleri ve boş kalan zamanlarınızı değerlendirebileceğiniz alternatif aktiviteleri yazın. Böylece henüz varmadan yapacaklarınızı bilebilir ve zamanı daha etkili kullanabilirsiniz. Araştırma yapın Özellikle yurt dışına yapılan uzun mesafeli uçuşlarda yolculukla geçen zamanı çalıştığınız veya eğitim gördüğünüz alanla ilgili araştırma yaparak geçirebilirsiniz. Bazı havayolları tarafından sunulan kablosuz internetten yararlanmak için uçağa binerken yanınıza tabletinizi veya dizüstü bilgisayarınızı almayı unutmayın.

Uçakta seyahat planlama

Özgeçmişinizi güncelleyin

Eğer özgeçmişinizi güncellemek için uzun zamandır vakit ayıramadıysanız şimdi tam zamanı. Bilgisayarınızı açarak bu işlemi tamamlamak yaklaşık 15 dakika gibi bir zaman alacaktır. Yani yurt içi uçuşlarda da özgeçmişinizde gerekli değişiklikleri yaparak güncel tutabilirsiniz.

Uçakta özgeçmiş planlamak

Hedeflerinizi yazın

Söz uçar, yazı kalır. Üstelik yazılı olarak kaydetmenin hedeflerimize ulaşma konusunda en etkili yöntemlerden biri olduğu araştırmalarla da destekleniyor. Havalimanında uçağınızı beklerken veya uçak yolculuğu sırasında her zaman yanınızda küçük bir defter ve kalem bulundurmaya çalışın. Böylece aklınıza gelen farklı fikirleri nerede olursanız olun yazarak kayıt altına alabilirsiniz. Eğer yanınızda bunlar yoksa da akıllı telefonunuzun notlar bölümünü bu iş için kullanabilirsiniz.

Hedefleri belirlemek

Telefon rehberinizi düzenleyin

Telefon rehberiniz aynı zamanda kariyeriniz için en önemli kaynaklarınızdan biridir. Daha önce birlikte çalıştığınız veya ortak projeler üzerinde çalıştığınız kişilerin isimlerini gözden geçirerek uzun süredir iletişime geçmediklerinizin listesini çıkarın. Bu kişileri benzer sektörler veya çalışma alanları gibi ortak kategorilere göre isimlendirerek daha sonra benzer alanlarda desteğe ihtiyaç duyduğunuzda bu kişilerin tamamını kolayca bulmanıza yardımcı olacaktır.

Telefon rehberini düzenleme

Alışkanlıklarınızı gözden geçirin

Uçak yolculuğu aynı zamanda geçmişte sahip olduğumuz alışkanlıklarımızı gözden geçirmek ve gelecek planları yapmak için harika bir fırsattır. Yeryüzünden binlerce metre havadayken eğer varsa sigara, alkol ve diğer zararlı alışkanlıklarınızı gözden geçirebilir ve bunlardan kurtulmak yapabileceklerinizi sıralayabilirsiniz. Sağlıklı beslenme, spor yapma ve yabancı dil öğrenme gibi yeni alışkanlıklar kazanmak istiyorsanız da tüm bunlar için harekete geçmenizi kolaylaştıracak aşamaları planlayabilirsiniz.

Alışkanlıkları gözden geçirme

İlham veren konuşmalar dinleyin

Kariyerinizde ilerlemek ve gelişmek için üniversitede diplomalı eğitim almak veya yabancı dil kurslarından sertifika almak zorunda değilsiniz. Çalıştığınız alanla ilgili veya genel konularda hazırlanan videoları izleyerek ve konuşmaları dinleyerek kendinizi geliştirebilirsiniz. Örneğin hemen her konuda ilham veren online TED konferanslarından bölümleri indirebilir ve yolculuk sırasında bilgisayarınızdan veya tabletinizden izleyebilirsiniz.

İnsanları dinlemek

Okuyun

Ama sadece günlük gazete ve dergileri değil. Eğitim gördüğünüz veya çalıştığınız alanla ilgili bir kitabı seyahatiniz sırasında mutlaka yanınızda bulundurmaya çalışın. Bu sayede sadece uçak yolculuğu sırasında değil, havalimanında uçağınızı beklerken veya yolculuk sonunda şehir merkezine doğru giderken yolda kitabınızı açıp okuyabilirsiniz. Eğer bir konferans veya toplantı için seyahat ediyorsanız buralarda işlenecek konularla ilgili yayınları okumak da henüz varış noktanıza ulaşmadan hazırlıklı olmanızı sağlar.

Kitap okumak

Podcast dinleyin

Podcast dinlemek hem hayatınızı hem de kariyerinizi daha iyi hale getirmek için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biridir. Telefonunuza veya mp3 çalarınıza indirebileceğiniz podcast yayınları ile spordan sanata ve bilime merak duyduğunuz her konuda kendinizi geliştirebilirsiniz. Müzik dinlemek başlarda daha cazip gelse de podcast dinleme alışkanlığını bir kez kazandıktan sonra gerisi gelecektir.

Podcast dinleme

Uyuyun

Kulağa başta biraz garip gelse de kariyerinizi geliştirmek için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri de uyumak. Gelişen teknoloji ve gitgide hızlanan yaşam koşullarında uyku için zaman ayırmak daha da zorlaşsa da yeterli uyku halen odaklanma ve yüksek performans için hayati önem taşıyor. Eğer gideceğiniz yerde yoğun bir program sizi bekliyorsa uçak yolculuğunu uyuyarak geçirebilir, uçaktan indiğinizde ise çok daha dinç bir şekilde yola devam edebilirsiniz.

Uçakta uyumak

muratekinay
Murat Ekinay
500 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Uzman Yazarlar