• Anasayfa
  • Bilgi
  • Yurt dışına çıkarken mutlaka almanız gereken 8 şey

Yurt dışına çıkarken mutlaka almanız gereken 8 şey

muratekinay

Kimi zaman iş, kimi zaman akraba ve arkadaşlarımızı ziyaret kimi zamansa tatil için farklı ülkelere seyahat etmemiz gerekebiliyor. İşte tam da bu zamanlarda yani yurt dışına çıkarken bavulunuzda mutlaka bulundurmanız gerekenler neler biliyor musunuz?

İçindekiler

1- Elektronik sözlük ve uygulamalar

Gittiğiniz ülkenin dilini sular seller gibi biliyor olsanız veya İngilizce sınavlarından her zaman tam puan alsanız da yurt dışında bazen iletişim kurmakta zorlanabilirsiniz. Buna bir de bölgelere göre aksan farkları eklenince, işler daha da içinden çıkılmaz bir hale gelebilir. Tüm bu sorunların üstesinden gelebilmek için tek yapmanız gerekense, elektronik bir sözlük almak! Yurt dışına çıktığınızda karşınızdakilerle anlaşma konusunda sorun yaşadığınız her an bu cihazdan destek alabilirsiniz. Daha da iyisi bu iş için tasarlanan mobil uygulamalardan birini cep telefonunuza indirmek. Böylece nereye giderseniz gidin çevirmeninizi yanınızda taşıyabilirsiniz. Seyahat ederken işinizi kolaylaştıracak uygulamaların listesi için tıklayın.

Elektronik sözlük

Uçak Bileti

2- Şehir rehberi

İlk defa gittiğiniz şehirde gidilecek yerler, en iyi restoran ve kafeler veya müzeleri anlatan iyi bir rehberin yerini hiçbir şey tutmaz! Bu konuda piyasada seçenek çok ancak en iyisi gideceğiniz ülkeye göre önceden internetten araştırma yapmak. Doğru rehberi bulduktan sonra cep telefonunuzla işinize yarayacak sayfaların fotoğrafını çekebilir ve gerektiğinde internet olmayan yerlerde kullanabilirsiniz. Eğer internet olmayan yerlerde de kullanılan uygulamalardan birini telefonunuza indirirseniz, hiç zorlanmadan etrafı kolayca keşfedebilirsiniz.

Rehber kitaplar

3- Priz çevirici

Özellikle İngiltere veya Amerika Birleşik Devletleri'ne seyahat edecekseniz, bavula ilk atmanız gereken bir priz dönüştürücü (converter). Bazı oteller bunları müşterileri için verse de eğer bulamazsanz, o çok sevdiğiniz cep telefonunuzun şarjı %1'i gösterdiğinde, yokluğunu hissedeceğiniz ilk şeylerden birinin bu olacağına emin olabilirsiniz.

Priz dönüştürücü

 

4- Taşınabilir şarj cihazı

Teknolojiden uzak kalmamak için yanınıza almanız gerekenlerden biri de taşınabilir batarya. Yakınlarda bir priz bulamazsanız bile acil durumlarda bu cihazlarla cep telefonu ve diğer elektronik cihazlarınızı şarj edebilir, sevdiklerinizle bağlantıda kalabilirsiniz.

Power bank

5- Yağmurluk

Eğer Avrupa ülkelerine seyahat ediyorsanız, hangi mevsim olursa olsun bavulunuzda bir yağmurluk bulundurun. Çünkü aniden bastıran bir yağmura nerede ve nasıl yakalanacağınız belli olmaz. Üstelik eğer bu gezinin tam ortasında olursa, yurt dışından aceleyle satın alacağınız yağmurluk için belki de küçük bir servet ödemeniz gerekebilir.

Yağmurluk

6- Atıştımalık kraker ve bisküvi

Yurt dışına çıkarken özellikle el bagajınızda bulunması gerekenlerden biri de kraker ve bisküviler. Yolculuk sırasında aniden acıktığınızda yiyecek bir şeyler bulmak hiç olmadığı kadar zor geleiblir. Eğer Avrupa'ya seyahat ediyorsanız, bazı bölgelerde bunlar için oldukça yüksek tutarlar ödemeniz de gerekecek. Yani siz siz olun el bagajınıza birkaç kraker veya bisküvi atmadan yola çıkmayın.

Bisküvi

7- Belgelerinizin bir kopyası

Kimlik, sürücü belgesi ve pasaport gibi belgelerinizi zaten alacaksınız. Ancak bunların mutlaka bir de elektronik kopyalarını alın ve kendinize e-posta olarak gönderin. Çok dikkatli olsanız bile yaşanabilecek herhangi bir kayıp durumunda bu belgelerin yedeği hiç tahmin etmediğiniz kadar işinize yarayacak!

mail

8- Şehir haritası

İlk defa gittiğiniz bir şehri keşfederken kaybolmak bazen keyifli olabilir ama her zaman değil! Yola çıkarken alacağınız bir şehir haritasının üzerine görülmesi gereken yerleri işaretleyerek yol boyunca kedinize bir güzegah çizebilirsiniz. Eğer cep telefonunuzun internetini yurt dışında kullanabiliyorsanız, Google Maps bu iş için harika bir alternatif! Uçaktan indiğinizde harita üzerinden alternatif rotaları ve yolları inceleyebilir, gideceğiniz yere ulaşmak için en iyi seçeneklere göz atabilirsiniz.

Harita


muratekinay
Murat Ekinay
455 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN