Avrupa'dan çok bilinmeyen 8 muhteşem rota

muratekinay

Paris, Roma, Barselona veya Venedik gibi Avrupa’nın ünlü şehirleri her yıl milyonlarca turistin buluşma noktası olsa da kıta boyunca pek fazla bilinmeyen ancak en az bu yerler kadar güzel ve görülmeye değer benzersiz yerleri bulmak mümkün. Bir sonraki yurt dışı tatilinizi planlarken farklı bir rota çizmek isterseniz bu 8 alternatifi listenize eklemeyi unutmayın.

İçindekiler

1- Positano

İtalya’nın güney kıyıları boyunca uzanan kasabalar arasında en güzellerinden biri olarak bilinen Positano renkli evleri ve dar sokaklarıyla sessiz, sakin ve İtalyan tarzı bir tatil için doğru rotalardan. Orta Çağ boyunca önemli bir liman olan bu yer bugün bu özelliğiyle olmasa da bölgenin önemli turistik rotalarından biri olarak anılıyor. Positano’ya ulaşmak için Napoli’ye uçarak şehirden 1,5 saate yakın bir araç yolculuğu yapmanız yeterli. Napoli’ye en uygun seferleri karşılaştırmak isterseniz hemen tıklayın.

Positano

Uçak Bileti

2- Hvar

Dalmaçya kıyılarının aklınızı başınızdan alacak harikaları arasında Havar son dönemlerde gitgide daha fazla popüler olmaya başlayan yerlerden biri. Şehirde deniz ve güneş keyfinin yanında tarihi dar sokaklarda dolaşıp turlayabilirsiniz. Limanın hemen ilerisinde uzanan adacıklar bölgenin atmosferine bambaşka bir hale getiriyor.

Hvar

3- Colmar

Colmar, Fransa’nın en küçük yerleşim yerlerinden biri. Ancak bu durum aynı zamanda en fazla turist çeken destinasyonlar arasına girmesine engel olmuyor. Bölgenin tarihi sokaklarında sıralanan renkli evleri görerek Ren Nehri’nin kıyısında yürüdükten sonra karşınıza çıkacak sevimli kafelerden birinde mola verebilirsiniz. İsviçre ve Almanya sınırlarına da çok yakın bir yerde bulunan Colmar’dan bu ülkelere de rahatlıkla seyahat edebilirsiniz.

Colmar

4- Sveti Stefan

Vize almadan yurt dışında tatil yapabileceğiniz ülkeler arasında Karadağ en ideal alternatiflerden biri. Bu durumun nedenleri arasında ise bize kısmen yakın olması, uygun fiyatlarla tatil olanağı sunması ve tabii göz kamaştıran sahilleri ilk sıralarda geliyor. Ülkenin en ünlü yerlerinden biri Karadağ kartpostallarından da görmeye alışık olduğumuz Sveti Stefan. Geçmiş dönemlerde kendi halinde küçük bir kasaba olan bu yer bugün ülkenin en sevilen destinasyonlarından biri olarak anılıyor. Karadağ’ı ilkbahar ve sonbahar dönemlerinde rahatlıkla keşfedebilir veya yaz aylarında gelerek denizin keyfini sürebilirsiniz. Ülkeye en uygun seferleri karşılaştırmak için tıklayın.  

Sveti Stefan

5- Meteora 

'’Göğün ortası’’ anlamına gelen Meteora uzaktan bakıldığında gerçekten de gökyüzünün tam ortasına yerleştirilmiş gibi görünüyor. Aynı zamanda UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne dahil edilen tarihi eserlerden olan Meteora’da eski dönemlerde daha fazla olan manastırların sayısı bugün 6’ya düşmüş olsa da çok sayıda ziyaretçi çekmeye devam ediyor. Meteora gibi yüksek bölgelere kurulmuş diğer benzersiz yerlere göz atmak isterseniz tıklayın.

meteora

6- Bohinj Julian

Yüksek dağ sıralarının çevresinde kurulan Bohinj Slovenya’nın olduğu gibi tüm Avrupa’nın en huzurlu rotalarından biri. Bohinj’de dar vadilerin arasına gizlenen göllerin kıyısında karşınıza çıkacak kasabaların her biri kendine has güzellikleriyle farklı bir dünyadaymış hissi uyandırıyor.

Bohinj Julian

7- Rocamadour

Yüksek kayaların üzerine inşa edilen yerlerin en iyi örneklerinden biri de Rocamadour. Adı pek pek fazla duyulmasa Avrupa’nın önemli tarihi yerleri arasında gösterilen Rocamadour’da kayalık arazide birbiri ardına dizilen evler ve diğer tarihi yapıları görmek mümkün.

rojadamur

8- Dolomit Dağları

İtalya’nın kueydoğusu boyunca uzanan Dolomitler doğayı ve özellikle dağ manzaralarını seven gezginler kesinlikle kaçırılmaması gereken bir rota. Bahar aylarında yeşillenen dağlar tüm yıl boyunca uzun süre akıllardan çıkmayacak manzaralar sunuyor. Dağların çevresinde doğal hayatın keyfini sürebilir ve şehrin kalabalığından uzaklaşabilirsiniz. Bölgeye ulaşmak için Milano’ya uçarak önce tarihi sokaklarında turlayabilirsiniz. Milano’ya en uygun seferleri karşılaştırmak için hemen tıklayın. Şehirde görülmesi gereken önemli yerler, yeme içme alternatiflei ve yapılacak şeyleri ise detaylı Milano rehberinde bulabilirsiniz.

Dolomit Dağları

 


muratekinay
Murat Ekinay
455 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN