Manzarayı izlemek istediğimizde ilk aklımıza gelen şey yakınlarda bulunan yüksek bir noktaya çıkmaktır. Ancak dünyada yüksek tepelerin üzerine kurulmuş öyle yerler var ki neresinde olursanız olun benzersiz görüntülerle karşılaşabilirsiniz.

İçindekiler

1- Meteora Manastırları

İsmi Antik Yunan'da ''havada asılı'' anlamına gelen Meteoras'tan gelen Meteora, Yunanistan'ın en ünlü tarihi kalıntılarından biri. Yerin yaklaşık 500 metre üzerinde yer alan manastırlar Kalampaka şehrinin yakınlarında yer alıyor. 10. yüzyıldan bugüne keşişlerin toplanma alanı olan manastırların çevresinde bulunan kayalar, yağmur ve deprem gibi doğal olaylarla şekillenmiş. Aynı zamanda insanların dünya üzerinde yaşadığı ilk yerlerden biri olan bölgede eski çağlarda 24 farklı manastır bulunuyordu. Bugün ise Meteora'da Varlaam Manastırı, Holy Trinity Manastırı, Büyük Meteora Manasatırı, St. Stephen Manastırı, Rousanou Manastırları ve St. Nicholas Anapafsas Manastırı olmak üzere 6 manastır günümüze dek ulaşmış durumda. Bir sonraki yaz tatilinde Yunanistan'a uçarak manastırları görmek isterseniz, ülkeye en uygun seferlere göz atın.

Meteora Manastırları

Uçak Bileti

2- Manarola

İtalya'nın Ligurya bölgesinde yer alan Cinque Terre'de yer alan 5 ayrı köyden biri Manarola. Dar sokakları ve renkli binalarıyla gezginleri çeken köyün en dikkat çekici özelliklerinden biri de de manzaraya hakim yüksek bir noktada inşa edilmiş olması. Köyde sadece manzara yok elbette. İtalya'nın meşhur makarna ve pizzaları, şaraplar ve zeytinyağları burada gezginleri bekliyor. Bölgeye ulaşım genellikle denizden ve trenlerle sağlanıyor ancak buraya gelmek için önce Cenova'ya uçmalısınız. Şehre en uygun uçuş fırsatları için tıklayın.

Manarola

3- Comares

İspanya'nın Malaga bölgesinde bulunan Comores de yüksek bir bölgede inşa edilen en ünlü yerler arasında. Yaklaşık 1500 sakini bulunan Comores'in önde gelen önemli ekonomik faaliyet zeytin ve badem gibi ürünlerle yapılan tarım. İsmini Arapça'da ''yüksekteki kale'' anlamına gelen kelimelerden alan Comoras'ta tüm Avrupa'nın en eski yerleşim yerlerinden birini görebilir ve sokaklarında dolaşırken bölgede hüküm süren farklı uygarlıkların izleriyle karşılaşabilirsiniz. Comares sokaklarında tarihe yolculuk için yakınlarında bulunan en büyük şehirlerden Malaga'ya uçabilirsiniz. Üstelik Malaga aktarmasız uşabileceğiniz şehirlerden biri!

comares

4- Santorini

Tarih boyunca yaşanan volkanik aktiviteler sonucu şekillenen Santorini, tepeleri üzerinden görünen nefes kesici manzaraları ile anılıyor. Ege'nin güney kıyılarında yer alan adanın en ünlü köyü Oia. Santorini ile ilgili fotoğraflar genellikle burada çekiliyor. Adaya kendi aracı ile gelmeyenler içinse merkezde bulunan Fira, ulaşım konusunda daha iyi bir seçenek olabilir. Santorini'nin renkli ve romantik sokaklarında dolaşmak için adaya doğrudan uçabilir veya Pire Limanı'ndan gemilerle buraya gelebilirsiniz. Adada bulunan otellerin neredeyse tamamı manzaralı. Birçok gezgine göre en güzel zamanı ise akşam güneş batmadan hemen önce.

Santorini

5- Sümela Manastırı

Yüksek noktalara kurulan tarihi yapıların en iyi örneklerinden biri de ülkemizde yer alan Sümela Manastırı. Trabzon'un Maçka ilçesi yakınlarında yer alan manastırın MS 365 ve 395 yılları arasında inşa edildiği tahmin ediliyor. Tarihi boyunca birçok hikaye ve efsaneye konu olan manastır uzun bir süre dini amaçlarla kullanılmış ve daha sonra müzeye dönüştürülmüş. Manastırda bulunan İsa'nın doğuşu, Adem'in yaratılışı ve Meryem figürleri buraya gelen ziyaretçiler tarafından en fazla ilgi gören detaylar arasında. Trabzon'da Sümela Manastırı'nı gördükten sonra meşhur Karadeniz lezzetlerini denemeden şehirden ayrılmayın. Peki, Trabzon'da ne yenir ne içilir diyenler için galerimiz burada! Şehri karış karış gezmek isteyenler, Trabzon şehir rehberimize de göz atmayı unutmayın.

Sümela manastırı


muratekinay
Murat Ekinay
454 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN