Atatürk'ün izini taşıyan yerler


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
10 Aralık 2019 | 137

Onu saygı ve minnetle anıyoruz... Dünya görüşü, vizyonu, bize bıraktıkları, Mustafa Kemal'i dünya liderleri arasında farklı bir yere oturtuyor. 10 Kasım haftasında farklı bir program yapıp, Atatürk'ün izlerini taşıyan yerleri ziyaret etmeye ne dersin?

Selanik Atatürk'ün doğduğu ev:

İlkokul kitaplarından biliriz. Atatürk'ün doğduğu bu ev, pembe boyalı, iki katlı güzel bir Osmanlığı konağı. Selanik'te bir zamanlar Türklerin yoğun olarak yaşadığı, eski adıyla Koca Kasım Mahallesi'nde yer alır. Burası müze olarak ziyaret edilebiliyor. Asıl giriş kapısı Apastolou Pavlu Caddesi'nden yapılıyor. Bahçesinde Türkiye'nin Selanik Büyükelçiliği de var. Hem mini bir Selanik gezisi yapıp hem de Atatürk'ün evini ziyaret edebilirsin. Bu ev Selanik Belediyesi tarafından satın alınıp Atatürk'e hediye edilmiş. Daha detaylı bilgi için Selanik'te gezilecek yerler galerisine göz atabilirsin.

Selanik Atatürk'ün doğduğu ev:

Anıtkabir

Atatürk'e ait en görkemli ve en etkileyici yer, hiç şüphesiz Anıtkabir. Anıtkabir özellikle 29 Ekim, 23 Nisan ya da 10 Kasım haftalarında günlerce yoğun ziyaretçi akınına uğruyor. Burada hem Atatürk'ün mozalesi var hem de çok etkileyici bir müzesi. Atatürk ve Kurtuluş Savaşı'na ait önemli eserler sergileniyor. Aslanlı Yoldan yürürken farklı bir duygu içine bürüneceğiniz kesin. Askerlerin 2 saate bir nöbet değişimi törenlerini de mutlaka izlemelisin.

Anıtkabir

Şişli Atatürk Evi

İstanbul Şişli Halaskargazi Caddesi'ndeki bu ev, Atatürk'ün 1. Dünya Savaşı'ndan sonra oturduğu yerdir. Annesi ve kız kardeşiyle bu evi kiralayan Atatürk bir süre burada oturmuş. Ev daha sonra İstanbul Belediyesi tarafından satın alınıp müzeye dönüştürülmüş. Müzede Atatürk'e ait çok sayıda eşya var.

Şişli Atatürk Evi

Florya Atatürk Köşkü

Yüzmeyi çok seven Atatürk için Florya'da deniz üzerinde mütevazı bir köşk yapılmış. Denizin üzerine kızaklar konularak yapılmış camla kaplı bir bina burası. İçinde Atatürk'ün yatak odası ve toplantı odaları bulunuyor. Köşkün bahçesinde de Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin lojmanları var. İstanbul Florya'daki bu köşkün bütün eşyaları orijinal. Binadaki ve mobilyalardaki sadelik sizi şaşırtacak.

Florya Atatürk Köşkü

Pera Palas Oteli

Beyoğlu Pera'da bulunan Pera Palas Oteli'ni Atatürk uzun zaman kullanmış. Bu oteldeki 101 numaralı oda aslına uygun olarak restore edilmiş. Odada Atatürk'ün şahsi eşyaları da sergileniyor.

Diyarbakır Atatürk Köşkü

Diyarbakır Atatürk Köşkü

Atatürk, Çanakkale Savaşı'ndan sonra 1916 yılında 16. Kolordu Komutanı olarak Doğu Cephesi'nde görev almış ve Diyarbakır'a gelmiş. Bu dönemde surların dışındaki Semanoğlu Konağı'nda konaklamış. Bu köşk Diyarbakır Belediyesi tarafından Atatürk'e hediye edilmiş. Köşk Diyarbakır konakları örneğinde siyah beyaz kesme taştan yapılmış.

Trabzon Atatürk Köşkü

Trabzon Atatürk Köşkü

Trabzon Soğuksu'da küçük bir çam korusu içinde yer alan oldukça zarif bir köşk. Trabzon Belediyesi tarafından restore edilen ev Atatürk Müzesi olarak ziyarete açılmış. Atatürk bu evde konaklarken mirasını Türk halkına bağışladığını vasiyet etmiş.

İzmir Atatürk Evi ve Müzesi

İzmir Atatürk Evi ve Müzesi

Gündoğdu Meydanı'nda denize cephesi olan tarihi bir bina. Atatürk'ün İzmir'e gittiğinde son zamanlarda kaldığı bu ev daha sonra İzmir Belediyesi tarafından satın alınarak müzeye dönüştürülmüş. Binada Atatürk'e ait eşyalar ve fotoğraflar bulunuyor.

İzmir Atatürk Evi ve Müzesi

Ucuz Uçak Bileti Bulun

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2120 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.