10 Kasım Ulu Önder Atatürk'ü kaybedişimizin 77. yıl dönümünde Atatürk'ün izlerini taşıyan yerleri yazmak istedim. Onun bir zamanlar kaldığı evlerin evlerin bir çoğu ayakta kalmayı başarmış. Bunlardan size yakın olanları seçip çocuğunuzla ya da eşinizle, dostunuzla birlikte mini bir gezi planlayabilirsiniz. Sadece bir gün değil, onu her gün anmak lazım, zaten bu hafta da Atatürk haftası. Bu haftayı onun izini taşıyan yerleri görerek geçirmeye ne dersiniz? Listeye doğduğu yer Selanik'ten başlıyorum sonrasında İstanbul, Trabzon, Alanya hatta Diyarbakır'a uzanan bir yolculukla....

Selanik Atatürk'ün doğduğu ev:

İlkokul kitaplarından biliriz. Pembe boyalı iki katlı güzel bir Osmanlığı konağıdır Atatürk'ün doğduğu ve hala dimdik ayakta kalmayı başarmış. Selanik'te bir zamanlar Türklerin yoğun olarak yaşadığı eski adıyla Koca Kasım Mahallesi'nde yer alır. Burası müze olarak ziyaret edilebiliyor. Asıl giriş kapısı Apastolou Pavlu Caddesi'nden yapılıyor. Bahçesinde Türkiye'nin Selanik Büyükelçiliği de var. Hem mini bir Selanik gezisi yapıp hem de Atatürk'ün evini ziyaret edebilirsiniz. Daha detaylı bilgi için Selanik'te gezilecek yerler galerisine göz atın.

Ucuz Uçak Bileti Bulun

Anıtkabir

Atatürk'e ait en görkemli ve en etkileyici yer hiç şüphesiz Anıtkabir. Anıtkabir özellikle 29 Ekim, 23 Nisan ya da 10 Kasım haftalarında günlerce yoğun ziyaretçi akınına uğruyor. Burada hem Atatürk'ün mozalesi var hem de çok etkileyici bir müzesi. Atatürk ve Kurtuluş Savaşı'na ait önemli eserler sergileniyor. Aslanlı Yoldan yürürken farklı bir duygu içine bürüneceğiniz kesin. Askerlerin 2 saate bir nöbet değişimi törenlerini de mutlaka izleyin.

Şişli Atatürk Evi

İstanbul Şişli Halaskargazi Caddesi'ndeki bu ev, Atatürk'ün 1. Dünya Savaşı'ndan sonra oturduğu yerdir. Annesi ve kız kardeşiyle bu evi kiralayan Atatürk bir süre burada oturmuş. Ev daha sonra İstanbul Belediyesi tarafından satın alınıp müzeye dönüştürülmüş. Müzede Atatürk'e ait çok sayıda eşya var.

Florya Atatürk Köşkü

Yüzmeyi çok seven Atatürk için Florya'da deniz üzerinde mütevazı bir köşk yapılmış. Camla kaplı denizin üzerine kızaklar konularak yapılmış bir bina. İçinde Atatürk'ün yatak odası ve toplantı odaları bulunuyor. Köşkün bahçesinde de Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin lojmanları var. İstanbul Florya'daki bu köşkü bütün eşyaları orijinal. Binadaki ve mobilyalardaki sadelik sizi şaşırtacak.

Pera Palas Oteli

Beyoğlu Pera'da bulunan Pera Palas Oteli'ni Atatürk uzun zaman kullanmış. Bu oteldeki 101 numaralı oda aslına uygun olarak restore edilmiş. Odada Atatürk'ün şahsi eşyaları da sergileniyor.

 

Diyarbakır Atatürk Köşkü

Atatürk, Çanakkale Savaşı'ndan sonra 1916 yılında 16. Kolordu Komutanı olarak Doğu Cephesi'nde görev almış ve Diyarbakır'a gelmiştir. Burada surların dışındaki Semanoğlu Konağı'nda konaklamış. Bu köşk Diyarbakır Belediyesi tarafından Atatürk'e hediye edilmiş. Köşk Diyarbakır evlerine örnek siyah beyaz kesme taştan yapılmış.

Trabzon Atatürk Köşkü

Trabzon Soğuksu'da küçük bir çam korusu içinde yer alan oldukça zarif bir köşktür. Trabzon Belediyesi tarafından restore edilen ev Atatürk Müzesi olarak ziyarete açılmış. Atatürk bu evde konaklarken mirasını Türk halkına bağışladığını vasiyet etmiş.

İzmir Atatürk Evi ve Müzesi

Gündoğdu Meydanı'nda denize cephesi olan tarihi bir binadır. Atatürk'ün İzmir'e gittiğinde son zamanlarda kaldığı bu ev daha sonra İzmir Belediyesi tarafından satın alınarak müzeye dönüştürülmüş. Binada Atatürk'e ait eşyalar ve fotoğraflar bulunuyor.