Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün anıt mezarının yer aldığı Anıtkabir, şüphesiz hayatında bir kez olsun görmen, o büyüleyici atmosferini soluman gereken bir yer. Cumhuriyet tarihimiz hakkında pek çok şey öğrenebileceğin Anıtkabir, her yönüyle bizim için oldukça değerli. Özellikle 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı gibi Türkiye Cumhuriyeti tarihi için büyük önem arz eden tarihlerde Anıtkabir’i ziyaret etmek, içinde bambaşka duygular uyandıracak.

İçindekiler

Anıtkabir’de gezilecek yerler

anıtkabir gezi rehberi

750.000 metrekarelik bir alana sahip olan Anıtkabir’i planlı bir şekilde gezmeni tavsiye ediyoruz. Çünkü Anıt Blok ve Barış Parkı olmak üzere iki ana bölümden oluşan Anıtkabir’de alanın böylesine geniş olması ve görülmesi gereken yerlerin çokluğu sebebiyle bazı kısımları ziyaret etmek için vakit bulamayabilirsin. Bu sebeple tüm alanı gezmek için bir tam gününü ayırmalısın.

1. Anıt Blok

Burası Anıtkabir’in ikonik simgelerinden biri. Aynı zamanda da diğer önemli simgelerden olan Aslanlı Yol, Mozole ve Tören Meydanı’nın da bulunduğu kısım. Eğer Anıtkabir’e Tandoğan girişinden girersen Anıt Blok’a Barış Parkı’ndan geçerek ulaşabiliyorsun.

2. Aslanlı Yol

anıtkabir aslanlı yol

Anıtkabir’e girişte seni ilk karşılayan ve adeta Anıtkabir’in sembolü haline gelen Aslanlı Yol, girişten Tören Meydanı’na kadar uzanan yolun ismi. Yola 26 basamaklı merdivenden çıkarak giriş yapılıyor ve uzunluğu 262 metre. Merdivenlerin hemen yanında İstiklal ve Hürriyet kulelerini görüyoruz. Aslanlı Yol boyunca ise seni toplamda 24 adet aslan heykeli karşılıyor. Burada aslan sayısının 24 adet olmasının bir sebebi var. Anadolu topraklarının önemli devletlerinden Hititlerin sanat anlayışına göre yapılan bu aslanlar 24 Oğuz boyunu temsil ediyor.

Yazar Notu: Uzun bir yürüme alanına sahip olan yolda rahat etmek için ayağınıza rahat ayakkabılarınızı giymenizi öneriyoruz. Ziyaretinizi çocuğunuz ile gerçekleştirecekseniz yanınıza bebek arabanızı almanızı öneriyoruz.

3. Tören Meydanı

anıtkabir tören meydanı

Aslanlı Yol’un sonunda bulunan Tören Meydanı, toplamda 15.000 kişi kapasitesine sahip bir alan. Meydanın zemininde sarı, kırmızı, beyaz ve siyah renkli traverten taşlarla döşeli tam 373 halı kompozisyonu yapılmış.

4. Mozole

anıtkabir mozole

Antkabir’in en önemli bölümü olan Mozole’ye, Tören Meydanı’nda bulunan 42 basamaklı merdiven çıkılarak ulaşılıyor. İki katlı ve dikdörtgen planlı bir yapı olan Mozole’nin bu kadar önemli olmasının sebebi ise Atatürk’ün kabrinin ve sembolik lahtinin burada yer alması. Bu sebeple de yapımı aşamasında bu bölüm diğer kısımlara göre çok daha ihtişamlı bir biçimde inşa edilmiş.

5. Barış Parkı

Anıtkabir barış parkı

Barış Parkı Anıtkabir’in iki ana bölümünden ikincisi. Anıtkabir seyahatine Barış Parkı ile başlayabilirsin. Bu parkın özelliği hem ülkemizden hem de dünyanın pek çok ülkesinden sayısı 48.500 adet olan bitki ve ağaç türünün getirilmiş olması. Bu kadar farklı türlerin bir araya getirilmesinde ise Atatürk’ün “Yurtta barış, dünyada barış” sözünden ilham alınmış.

6. Kuleler

anıtkabir kuleler

Anıtkabir’de İstiklal Kulesi, Hürriyet Kulesi, Zafer Kulesi, Mehmetçik Kulesi, Müdafaa-i Hukuk Kulesi, Misak-ı Milli Kulesi, 23 Nisan Kulesi, Cumhuriyet Kulesi, Barış Kulesi ve İnkılap Kulesi olmak üzere toplamda 10 adet kule yer alıyor. Kuleler tamamen minimalist bir biçimde tasarlanmış ve Türk milletinin değerlerini temsil ediyor.

 • İstiklal Kulesi: Bu kule Aslanlı Yol girişinde hemen sağ tarafta karşımıza çıkıyor. Kulenin iç duvarındaki kabartmalarda kaya üzerinde bir kartal ve kılıç tutan bir genç bulunuyor. Kartal güç ve bağımsızlığın sembolü iken, kılıç tutan genç ise bağımsızlığı temsil eden Türk milletini simgeliyor. Ayrıca kule içerisinde seni bir Anıtkabir maketi ve Anıtkabir’i tanıtan fotoğraflar bekliyor.

Yazar Notu: Önemli günlerde giriş yapmak için beklemeniz gerekebilir. Erken gitmenizi öneriyoruz.

 • Hürriyet Kulesi: Aslanlı Yol’un sol girişinde ise Hürriyet Kulesi yer alıyor. Bu kulenin iç duvarında yer alan ve elinde kâğıt tutan melek “Hürriyet Beyannamesi”ni temsil ederken, şaha kalkan at bağımsızlığı sembolize ediyor. Kulenin içerisinde Anıtkabir’in inşaat çalışmalarına dair bir fotoğraf sergisi ve inşaatta kullanılan taş örneklerine yer verilmiş.
 • Mehmetçik Kulesi: İçerisinde 60 kişilik bir sinevizyon salonu bulunan Mehmetçik Kulesi’nde Atatürk ve Anıtkabir’e dair belgeseller gösteriliyor.
 • Müdaafa-i Hukuk Kulesi: Bu kulede Atatürk ve Anıtkabir’le ilgili çok sayıda kitap ve hediyelik eşya bulabilirsin. Eğer sevdiklerine bir hediyelik eşya almak istersen ya da yanında Anıtkabir’den bir hatıra götürmek istiyorsan Müdaafa-i Hukuk Kulesi’ne mutlaka uğramalısın.
 • Misak-ı Milli Kulesi: Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi’nin hemen girişinde yer alan Misak-ı Milli Kulesi, törenlerde Anıtkabir Özel Defteri’nin imzalandığı kürsüye ve Anıtkabir’e yapılan üst düzey ziyaretlerin fotoğraf panolarına ev sahipliği yapıyor.
 • Zafer Kulesi: Zafer Kulesi’nde Atatürk’ün tabutunu taşıyan top arabasını görebilirsin.
 • 23 Nisan Kulesi: Burası Atatürk’ün 1936-1938 yılları arasında kullandığı Cadillac marka otomobili yer alıyor.
 • Cumhuriyet Kulesi: Cumhuriyet Kulesi’nde, Kurtuluş Savaşı’nın önemli adımlarından olan Sivas ve Erzurum kongrelerinin düzenlendiği kongre binaları, TBMM binası ve Atatürk’ün öğrenim gördüğü Manastır Askeri İdadisi’nin marketleri sergileniyor.
 • Barış Kulesi: Kulenin iç duvarında Atatürk’ün “Yurtta barış, dünyada barış” ilkesini temsil eden kabartmalar yer alıyor. Ayrıca Atatürk’ün 1935-1938 yılları arasında kullandığı Lincoln marka tören ve makam otomobilleri de burada sergileniyor.
 • İnkılap Kulesi: İnkılap Kulesi’nde gerçek boyutta bir Atatürk heykeli ve Atatürk’e ait çok sayıda eşyayı görebilirsin.

7. Kadın Heykel Grubu

 Kadın Heykel Grubu anıtkabir

 

3 Türk kadınının yer aldığı Kadın Heykel Grubu, İstiklal Kulesi’nin önünde yer alıyor. Hüseyin Özkan tarafından tasarlanan bu grup, Türk kadınlarının Atatürk’ün ölümünden dolayı duyduğu üzüntüyü temsil ediyor.

Yazar Notu: Geçici olarak kapalı.

8. İsmet İnönü Lahti

ismet inönü lahti

Mustafa Kemal Atatürk’ün silah arkadaşı, ülkemizin de ikinci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün Barış ve Zafer kulelerinin arasında yer alan sembolik lahtini ziyaret edebilirsin. Bu lahit sembolik çünkü İsmet İnönü’nün mezar odası alt katta yer alıyor.

9. Anıtkabir Atatürk Müzesi

anıtkabir atatürk müzesi

Anıtkabir’de mutlaka ziyaret etmen gereken yerlerden biri de Atatürk Müzesi. Müzede Atatürk’ün günlük yaşamında kullandığı eşyalarından nişanelerine, içinde gizli bir silah olan bastonundan ona armağan edilen tüm hediyelere kadar dikkat çeken çok sayıda eşya sergileniyor. Atatürk'ün kişisel eşyalarının sergilendiği bölümde manevi evlatları Afet İnan, Sabiha Gökçen ve Rukiye Erkin tarafından müzeye hediye edilen bazı Atatürk eşyaları da bulunuyor. Müzeye giriş için ziyaretçilerden herhangi bir ücret alınmıyor.

10. Anıtkabir Müzesi

anitkabir-muzesi-

Müzenin dört ana bölümü bulunuyor. Atatürk'ün özel eşyaları birinci bölümde, Çanakkale Muharebeleri ve Kurtuluş Savaşı'nı anlatan panorama ve yağlı boya tablolar ikinci bölümde, Milli Mücadele ve devrimler üçüncü bölümde ve son olarak Atatürk’ün özel kitaplığı dördüncü bölümde yer alıyor. Kitaplıkta sayısı 3 bini aşkın pek çok kitap sergileniyor. Bu kitapların içerisinde Osmanlıca, Arapça, Fransızca, Almanca ve Farsça yazılmış eserler de mevcut. Hatta burada Atatürk’ün kitapları okurken altını çizdiği cümleleri ve el yazısıyla aldığı notları da görebilirsin.

11. Mezar Odası

 

10 Kasım 1938’de hayata gözlerini yuman Atatürk’ün mezarının bulunduğu mezar odası, Mozolede bulunan sembolik lahit taşının hemen altında yer alıyor. Osmanlı ve Selçuklu mimari stiline göre yapılmış olan sekizgen planlı mezar odası, tavanında dikkat çekici geometrik motifli mozaik süslemelere sahip. Odanın sekizgen olması sonsuzluğu ve ölümsüzlüğü simgeler. Odada dikkat çeken bir diğer detay ise Atatürk'ün mezarının müzenin en geniş penceresinden görülebilen Ankara Kalesi'nin ve kalede her daim dalgalanan Türk bayrağının tam karşısına gelecek biçimde yerleştirilmiş olmasıdır. Ulu Önder Atatürk'ün mezarının etrafına ise ülkemizin tüm illeri, KKTC ve Azerbaycan'dan getirilen toprakların bulunduğu pirinç vazolar yerleştirilmiştir. Mezar Odası’na girebilmek için ise Genelkurmay’dan özel izin alınması gerekiyor.

Anıtkabir nerede?

anıtkabir nerede

Anıtkabir, başkent Ankara’nın Çankaya ilçesinde eski ismi Rasattepe, şimdiki ismi ise Anıttepe olan tepenin üzerinde konumlanıyor. Anıtkabir’in burada yer almasının ise oldukça özel bir sebebi var. Yapımı 1953 yılında tamamlanan Anıtkabir’in yapılacağı yer için Aydın milletvekili Mithat Aydın, Rasattepe’yi önermiş. Bunun en büyük sebeplerinden biri Atatürk’ün Ankara’da yaşadığı dönemlerde Rasattepe’yi gezerken sarf ettiği “Burası ne kadar güzel bir anıt yeridir.” sözü. Bu sebeple anıt mezarın yapımı için Atatürk’ün bu sözünden yola çıkarak olabilecek en uygun noktanın burası olduğuna karar verilmiş.

Anıtkabir’e nasıl gidilir?

anıtkabire nasıl gidilir

Tam anlamıyla Ankara’nın kalbi denebilecek bir konumda yer alan Anıtkabir’e gitmek, şehir dışından ya da şehir içinden gelecek tüm ziyaretçiler için oldukça kolay. Özel aracınla geliyorsan Tandoğan Meydanı ve Anıttepe bölgesi olmak üzere iki girişten birini tercih edebilirsin. Eğer meşhur Aslanlı Yol’u yürümek istiyorsan Tandoğan Meydanı girişini kullanman gerekiyor. Tandoğan girişinde ruhsat ve kimlik bilgilerini görevlilere teslim ederek hemen yan tarafta bulunan otoparka aracını park edebiliyorsun. Buradan sonra Aslanlı Yol’a gelene kadar yaklaşık 600 metrelik yolu yürüyerek devam edebilirsin. Yürümek istemeyen ya da engeli bulunan kişiler ise bu yolu da araçla devam edip, aracını daha ileride bulunan park alanlarına park edebiliyor.

Otobüs ile: Eğer şehirler arası otobüsle geliyorsan öncelikle Ankara otobüs bileti ile AŞTİ (Ankara Şehirler Arası Terminal İşletmesi)’de inmelisin. Sonrasında ise Ankara’nın metro sistemi olan Ankaray’ı kullanabilirsin. Ankaray’da Tandoğan durağında inip, meydandan Anıttepe’ye doğru 300 metre kadar yürüyerek Anıtkabir’e ulaşabiliyorsun.

Trenle ile: Tren garından yalnızca 10-15 dakikalık bir yürüme mesafesi ile Anıtkabir’e ulaşabilirsin. Garda indikten sonra Anıtkabir için Anadolu Meydanı’na doğru yürümen gerekiyor. İstanbul, Konya, Eskişehir hattından hızlı trenle Anıtkabir’e rahat bir şekilde ulaşabilirsin.

Uçak ile: Hava yolu ile geliyorsan ülkemizin pek çok şehrinden Ankara Esenboğa Havalimanı'na uçuş gerçekleştiriliyor. Bunun için bir Ankara uçak bileti alman yeterli. Sonrasında ise Ankara Esenboğa Havalimanı’ndan Anıtkabir'e ulaşmak için Belkoair havalimanı servislerini, belediye otobüslerini ya da taksiyi tercih edebilirsin. Belkoair’e binmen durumunda Hipodrom durağında inmeli, ardından 10 dakika kadar yürümelisin. Havalimanından belediye otobüsü ile ulaşmak istiyorsan 442-3 numaralı otobüslere binip AŞTİ’de inmeli, buradan Ankaray ile Tandoğan Meydanı’na aktarma yapmalısın.

Şehir içi otobüs ile: Şehir içinden Anıtkabir’e ulaşım sağlayan otobüs hatlarını ise şu şekilde sıralamak mümkün: 203, 204, 256, 264, 221-3, 220-3, 202-3, 340, 341, 362, 366, 370, 376, 410, 545.

Minibüs ile: Anıtkabir’e ulaşım sağlamak için Ulus-Gençlik Parkı-Bahçelievler Dolmuş hattına binip Tandoğan Meydanı’nda inerseniz kısa bir yürüme mesafesi ile Anıtkabir’e ulaşım sağlayabilirsiniz.

Konum Linki

Uçak Bileti

Anıtkabir’e ne zaman gidilir?

anıtkabir gezi

Genellikle Ankara’nın hava koşulları sebebiyle ilkbahar ve sonbahar ayları ziyaret etmek için en uygun dönemler olsa da Anıtkabir’i yıl boyunca dilediğin zaman ziyaret edebilirsin. Özellikle 23 Nisan, 19 Mayıs, 29 Ekim, 10 Kasım ve 30 Ağustos gibi özel tarihlerde, gerçekleştirilen törenlerin de etkisiyle Anıtkabir’in ziyaretçi sayısı bir hayli artış gösteriyor.

Anıtkabir ziyaret saatleri

 • Anıtkabir yılın her günü ziyaretçilerine kapılarını açıyor.
 • 01 Şubat- 14 Mayıs saatleri 09.00-16.30 arasında
 • 15 Mayıs- 31 Ekim 09.00-17.00 saatleri arasında
 • 01 Kasım- 31 Ocak 09.00-16.00 saatleri arasında Anıtkabir’i ziyaret edebilirsiniz.

Anıtkabir’e giriş ücretli mi?

Anıtkabir’e ve içerisinde yer alan Atatürk Müzesi'ne girişler ücretsiz.

Anıtkabir hakkında ilginç bilgiler

anıtkabir

1-Asimetrik ve boşluklu bir biçimde yerleştirildiği için dikkat edilerek yürünmesi gereken Aslanlı Yol’un yürüme taşları Atatürk’ün huzuruna baş öne eğik, saygılı bir şekilde çıkılması için bu şekilde yapılmış.

2-Atatürk’ün mezar odasındaki bronz kapının üzerinde bir Atatürk kabartması bulunuyor. Bu kabartma özel olarak direkt Ankara Kalesi’ni ve burada dalgalanan Türk bayrağını görecek bir pencerenin tam karşısına getirilmiş.

3-Anıtkabir içerisinde yer alan kulelerin 9 tanesinin iç duvarında farklı şeyleri temsil eden kabartmalar bulunuyor. Zafer Kulesi ise içerisinde kabartma bulunmayan tek kule olma özelliğine sahip. Bunun ise ilginç bir sebebi var. Anıtkabir’deki kulelere kabartma hazırlanması için düzenlenen yarışmada Türk zaferlerini temsil edebilecek kadar derin ve anlamlı bir eser bulunamaması.

4-Atatürk’ün mezarı sembolik lahit taşının tam 7 metre altındaki mezar odasında yer alıyor.

5-Tören Meydanı girişinde bulunan Türk bayrağı özel olarak Amerika’da yaptırılmış ve yüksekliği 33,53 metre. Bu bayrak aynı zamanda Avrupa sınırlarında tek parça çelik bayrak direklerin en büyüğü olma özelliğine sahip.

6-Anıtkabir’de bulunan ağaçlar, şehrin belirli bölgelerinden Anıtkabir’in görülebilmesi için özellikle bodur seçilmiş.

Anıtkabir’den sonra uğrayabileceğin yerler

Eğer seyahatin günübirlik ise Anıtkabir ziyaretinden sonra kalan zamanında Ankara’yı keşfetmeye ne dersin? Sen de birazdan sıralayacağım bu yerlerden en azından bir ya da iki tanesini günlük planına dahil edebilirsin. Eğer Ankara ziyaretin daha uzunsa Ankara'da gezilecek yerler yazımıza göz atmayı unutma.

Ankara Kurtuluş Savaşı Müzesi

ankara kurtuluş savaşı müzesi

Ulus Meydanı’nda yer alan Ankara Kurtuluş Savaşı Müzesi, 1920-1924 yılları arasında I. TBMM binası olarak hizmet vermiş, ardından CHP genel merkezi olarak kullanılmış. Bina,1981 yılında Kurutuluş Savaşı Müzesi’ne dönüştürülmeden önce ise 1961 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisi olarak hizmete açılmış. Her bir bölümünde Kurutuluş Savaşı’ndan izlerin yansıtıldığı müzede sergilenen koleksiyonların bazıları şu şekilde: Atatürk ve dönemim milletvekillerine ait şahsi eşyalar, yağlı boya tablolar, fotoğraflar, İstiklâl Madalyaları, Büyük Taarruz’da kullanılan haberleşme araçları ve Kurtuluş Savaşı’na dair pek çok eşya.

Müze binası Anıtkabir’e yalnızca 2 km uzaklıkta yer alıyor. Dolayısıyla Anıtkabir ziyaretinden sonra burayı da mutlaka görmeni tavsiye ederim.

Açık olduğu saatler

 • Yaz aylarında haftanın her günü 09.00-18.00
 • Yaz aylarında gişe kapanış 17.30
 • Kış aylarında haftanın her günü 09:00-17:00
 • Kış aylarında gişe Kapanış 16:30

Giriş ücreti

 • Giriş 60 TL
 • Öğrenci (Üniversitelerin sanat tarihi, arkeoloji ve müzecilik bölümlerinde öğrenim gören öğrencilere ücretsiz)
 • 0-18 yaş Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı ücretsiz
 • 0-8 yaş yabancı uyruklu çocuklar ücretsiz
 • 65 yaş üstü Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı ücretsiz

Alagöz Karargâh Müzesi

Alagöz Karargâh Müzesi Ankara – Polatlı arasındaki Alagöz Köyü’nde yer alıyor. Önceleri bir çiftlik evi olan binanın müze haline gelmesi ise Sakarya Savaşı’na kadar uzanıyor. Sakarya Savaşı sırasında düşman askerlerinin Polatlı’ya kadar ilerlemesi üzerine Alagöz Köyü’nün cephe karargâhı olarak seçilmiş, Türkoğlu Ali Ağa’ya ait olan çiftlik evi ise karargâh olarak kullanılmış. 1967 yılına gelindiğinde ise restorasyon ile Anıtkabir Müze Müdürlüğü'ne devredilen ev, bu tarihten itibaren müze olarak ziyaretçilerini ağırlamaya başladı. 2 katlı ve 12 odadan meydana gelen evde Atatürk’ün yatak odası, yaverler odası, yemek odası gibi farklı bölümler yer alıyor. Müzeye giriş için ücret talep edilmiyor ve haftanın 7 günü hizmet veriyor.

Ankara Etnografya Müzesi

ankara etnografya müzesi

1953 yılına kadar Atatürk’ün naaşının saklandığı Ankara Etnografya Müzesi, Ankara’nın Altındağ ilçesinde yer alıyor. Türk tarihi ve sanatı hakkında pek çok detay öğrenebileceğin bu müzede geleneksel Türk kıyafetleri, halıları, porselenleri, eski paraları, keseleri, ahşap eserleri ve daha nice geleneksel Türk eserleri seni bekliyor.

Açık olduğu saatler

 • Yaz aylarında haftanın her günü 09.00-19.00
 • Yaz aylarında gişe kapanış 18.45
 • Kış aylarında haftanın her günü 09:00-18:00
 • Kış aylarında gişe Kapanış 17:45

Giriş ücreti

 • Giriş 90 TL
 • Öğrenci (Üniversitelerin sanat tarihi, arkeoloji ve müzecilik bölümlerinde öğrenim gören öğrencilere ücretsiz)
 • 0-18 yaş Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı ücretsiz
 • 0-8 yaş yabancı uyruklu çocuklar ücretsiz
 • 65 yaş üstü Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı ücretsiz

Ankara’da konaklamayı düşünüyorsan birbirinden uygun fiyatlı ve konforlu Ankara otelleri seni bekliyor. Şimdiden yerini ayırabilirsin.


ipekincir
İpek İncir
355 Yazı
Marmara Üniversitesi Reklam bölümünde yüksek lisans yaptı. Eğitimini tamamlamak için bir süre Londra’ya gitti. Otomotiv, sağlık, turizm sektörü gibi birçok farklı alanda içerik üretti. Şimdi ise Enuygun ekibinin bir parçası olarak seyahat yazıları yazıyor.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN