21 maddede Ankara'da yapılacak şeyler

busraguzeller
İçindekiler

Daha önce hiç Ankaralı biriyle samimi oldun mu? Eğer Ankaralı bir kişiyle tanışma ya da yakın arkadaş olma fırsatı bulduysan Ankaralıların memleketlerini çok sevdiğini gözlemlemişsindir. Ankaralılar için durum böyleyken şehri henüz görmemiş ve başka kişilerden duyduklarıyla değerlendirenlerse başkentimizin biraz sıkıcı olduğuna inanma eğilimindeler. Oysaki durum hiç öyle değil.

Hazırladığım içerikte Ankara'da yapılacak şeyler ile bir liste derledim. Önerilerime uyarsan Ankara’nın aslında ne kadar keyifli deneyimlerle dolu bir şehir olduğunu görebileceksin. Aşağıda bahsedeceğim tüm eşsiz deneyimler için tek ihtiyacın bir Ankara uçak bileti

Önemli not: Bu içerikte yer verilen tüm giriş ücretleri ve fiyatlar 2022 yılı mart ayına ait.

1-Anıtkabir’i ziyaret et

Eğer Ankara’ya seyahat edeceksen yapacağın ilk şey ülkemizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün anıt mezarı Anıtkabir’i ziyaret etmek olmalı. Tabii gitmişken Atatürk’ün kişisel eşyalarının bulunduğu, Sakarya Meydan Muharebesi ve Büyük Taarruz savaşlarının panoramalarının sergilendiği ve Atatürk devrimlerinin görsellerle tanıtıldığı Kurtuluş Savaşı Müzesi’ni de gezmelisin. Hem Atatürk’ün anıt mezarını ziyaret etmek hem de ona dair yaşanmışlıkları görmek sende öyle yoğun duygular uyandıracak ki “İyi ki yolum Ankara’ya düştü” diye düşüneceksin.  

Bana sorarsan Anıtkabir ziyaretini milli bayramların olduğu döneme getirmeyi tercih etmelisin. Böylelikle coşkulu kalabalıkla birlikte daha yoğun duygular yaşayabilirsin.

Önemli notlar

Anıtkabir’e giriş ücretsiz.

Ziyaret saatleri ise şöyle:

01 Şubat - 14 Mayıs tarihleri arasında 09.00-16.30 saatleri arasında,

15 Mayıs - 31 Ekim Tarihleri Arasında 09.00-17.00 saatleri arasında,

15 Mayıs - 31 Ekim Tarihleri Arasında 09.00-16.00 saatleri arasında Anıtkabir’i ziyaret edebilirsin.

Ulaşım bilgileri

Anıtkabir’e gitmek için tercih edebileceğin hatlar ise şöyle: 203, 204, 256, 264, 221-3, 220-3, 202-3, 340, 341, 362, 366, 370, 376, 410, 545.

Konum Linki

2-Ankara Kalesi’ne çık

Bir şehrin olanca güzelliğini görebileceğin yer şüphesiz ki onun panoramik manzarasını izleyebileceğin yerlerdir. Ankara’da da şehrin panoramik manzarasını görmek için çıkmayı tercih edebileceğin yer tabii ki de Ankara Kalesi. Altındağ ilçesinde konumlanmış ve M.Ö. 2.yüzyıla tarihlenen kale, yıl boyunca çok sayıda festivalin de mekanı. Sen de yolun Ankara’ya düşerse bu kaleye çıkıp şehrin manzarasını izleyebilir, farklı medeniyetlerinden yaşanmışlıklarla dolu bir yapıda şehri izleyebilirsin.

Önemli notlar

Kalenin ziyaret saatleri: 10.00-19.30

Ulaşım bilgileri

Ankara Kalesi’nin yakınlarından geçen otobüsler ise şöyle: 112-1, 185-7, 194, 278, 286, 437, 444.

Konum Linki

3-Seğmenler Parkı’nda vakit geçir

Ankara’nın en güzel parkı hangisi sorusuna çoğu kişinin cevabı olan Seğmenler Parkı, kapalı mekanlarda vakit geçirmektense rüzgar esintisini hissetmek isteyen tüm Ankaralıların ilk tercihi. Şehirde, evden hazırladığı yemekleri yanına alan, kendisine bir kafeden sandviç ve kahve ısmarlayan ya da yalnızca katlanabilir sandalyesinde kitap okumak isteyen herkes soluğu Seğmenler Parkı’nda alıyor. Özellikle köpeği olanlar köpekleriyle sosyalleşmek için burayı tercih ettiklerinden park, köpek severlerin kendilerini çok iyi hissedeceği bir yer. Kendini bir Ankaralı gibi hissetmek, doğanın tadını çıkarmak, köpeklerle vakit geçirmek ve tüm bunların ışığında da Ankara’yı daha çok sevmek istersen rotan belli. 

Önemli notlar

Seğmenler Parkı 24 saat açık ve girişi ücretsiz.

Ulaşım bilgileri

Parka otobüsle gitmek istersen tercih edebileceğin hatlar şöyle: 114, 304 ve 391 no’lu otobüsler. Ulus ya da Kızılay duraklarında inerek parka gidebilirsin.

Konum Linki

Ankara'da tıpkı Seğmenler Parkı gibi çok sayıda yemyeşil park var. Bu parkları Ankara parkları içeriğimizden keşfedebilirsin. 

4-Deniz yoksa gölleri keşfet

İçerisinde deniz olmaması henüz şehre sempati duymayanlar için Ankara’nın en büyük eksiği olarak kabul ediliyor. Oysaki şehir içinde çok sayıda göl var. Eğer Ankara’ya gidersen şehirde deniz olmadığı gerçeğine takılmaktansa gölleri keşfedebilirsin. Tuz Gölü, Eymir Gölü, Mogan Gölü, Mavi Göl ve Karagöl mutlaka görmen gereken göllerden.

Yolun Ankara’ya düşerse bu göller etrafındaki alanlarda piknik yapabilir, manzaraya karşı keyifli vakit geçirebilirsin. Dilersen Mogan Gölü’nde deniz bisikletine binebilir ya da Eymir Gölü’nün etrafındaki bisiklet yolunda bisiklet sürebilirsin. Şehirdeki gölleri keşfetmek Ankara'da yapılacak şeyler listenin en keyifli aktivitelerinden biri olacak. 

Göller ve giriş ücretleri

Mogan Gölü: Araç girişi 5 TL, araçsız giriş ücretsiz.

Tuz Gölü: Ücretsiz

Eymir Gölü: Ücretsiz

Mavi Göl: Araç başı 5 TL.

Karagöl Tabiat Parkı: Otomobil girişi 25 TL, günübirlik kişi başı giriş ücreti 8,5 TL.

Mogan Gölü Konum Linki

Tuz Gölü Konum Linki

Eymir Gölü Konum Linki

Mavi Göl Konum Linki

Karagöl Tabiat Parkı Konum Linki

5-Kızılay Meydanı’nda yürü

Bugün 15 Temmuz Kızılay Millî İrade Meydanı ismiyle anılan bölge ismini 1929 yılında meydana kurulan Türk Kızılay’ı genel merkez binasından aldı. Ankara’nın en kolay ulaşılan meydanı olduğu için şehirliler arasında popülerleşmiş Kızılay’da çok sayıda mağaza, kafe ve park var.

Nasıl İstanbul’daki Taksim Meydanı’nda yürürken şehrin kültürel mozaiğine dair fikir sahibi oluyorsan şehirdeki bu meydanı ziyaret ederek de Ankara’nın çok yönlülüğüyle tanışabilirsin.  

Meydandayken acıkırsan yemeğini Anadolu Et Lokantası’nda ya da Masabaşı Kebapçısı’nda yemeni öneririm. Kahve içmek içinse Bilim ve Sanat Kafe ile Kahveci Paşazade en ideal yerler.

Bana sorarsan Ankara'ya gittiğinde Kızılay otelleri arasından birinde kalmayı tercih ederek şehrin gezilecek çoğu yerine yakın olabilirsin. 

Ulaşım bilgileri

Meydana M1, M2, M3 metroları ve Ankaray ile ulaşabilirsin.

Kızılay Meydanı’na otobüs ile gitmek için tercih edebileceğin hatlar ise şöyle: 185-7, 195-1, 297-7, 317-7, 439, 440-5.

Konum Linki

6-Üniversite şenliklerine katıl

Ülkemizin öncü eğitim kurumlarından ODTÜ, Hacettepe Üniversitesi, Gazi Üniversitesi ve Bilkent Üniversitesi Ankara’da. Hal böyle olunca Türkiye’nin en keyifli üniversite şenliklerinden birkaçı Ankara’da yapılıyor. Eğer şehre bahar aylarında gideceksen üniversitelerin festival programlarını incelemeyi ihmal etme. Çünkü eminim ki ülkemizin en sevilen sanatçılarının yer aldığı keyifli bir program bulacaksın ve çok eğleneceksin… Bu sayede Ankara en keyifli anılarından birkaçının mekanı olacak.

7-Meşhur Özçelik Aspava’da yemek ye

Ankara’nın en ünlü yönlerinden biri de bünyesinde hizmet veren çok sayıdaki Aspava restoranlar. Menüsündeki lezzetli yemeklerle öne çıkan mekan özellikle de yemek öncesinde masaya getirilen ikramlarıyla beğeni kazanıyor. Farklı kebap çeşitleri, lezzetli çorbalar ve bol malzemeli pideler yolun Ankara’ya düşerse Aspava’da yemen gereken tatlar.

Önemli notlar

Şehirde çok sayıda Aspava olsa da en iyisi Küçükesat’taki.

Aspava restoranları 7/24 açık.

Birkaç fiyat örneği

İçli köfte: 12,5 TL

İskender: 63 TL

Adana Kebap: 57 TL

Ayran: 9 TL

Çay: İkram

Ulaşım bilgileri

Küçükesat’taki Aspava’ya gitmek için 317-7 no’lu otobüse binebilirsin.

Küçükesat Aspava Konum Linki

8-Kahvaltıda Ankara simidi ye

Hani nasıl İstanbul’dayken kahvaltıda Sarıyer Böreği yemen, İzmir’de iken Boyoz yemen ya da Adana’da iken ciğer yemen önerilir ya… İşte yolun Ankara’ya düşerse de günün ilk öğününde mutlaka Ankara simidi yemen gerekiyor. İçeriğinde yağ olmadığı için sert bir hamura sahip Ankara simidi aynı zamanda son derece kavruk bir renge sahip olmasıyla da diğer simitlerden farklılaşıyor.

Ankara’ya gittiğinde mutlaka Simitçii’deki simitlerden tatmalısın. Hatta dönerken sevdiklerin için de bu simitten satın almalısın.

Fiyat bilgisi

Ankara simidi: 4 TL

Ulaşım bilgileri

Simitçii’ye gitmek için tercih edebileceğin otobüs hatları: 584, 590, 592-1

Metro hatları ise: M1, M2 ve M3 metroları

Simitçii Konum Linki

9-Şinasi Sahnesi’nde bir oyun izle

Ankara’daki Şinasi Sahnesi öyle güzel bir konumdaki. Şehirde yaşayan kültür sanat düşkünlerinin en sevdiği etkinliklerden biri Şinasi Sahnesi’nde bir oyun izledikten sonra Tunalı Hilmi Caddesi’ndeki mekanlarda yemek yemek ya da tatlı ve kahve keyfi yapmak. Belki bahsettiklerim başta kulağa çok da heyecan verici bir deneyim gibi gelmemiştir ama inan bana öyle değil. Hem bu sahnede ses kalitesi yüksek şekilde oyun izlemek hem de kültürel açıdan tatmin olmuş şekilde oyun çıkışında Tunalı Hilmi Caddesi’nde yürümek cidden ruha bile iyi geliyor. Yani örneğin bir cuma akşamı bir oyun izledikten sonra  caddede yürüyerek kendini mutlu hissetmek Ankara'da yapılacak şeyler listende yer alan bir aktivite olmalı.

Ankara’ya gittiğinde mutlaka sahnede sergilenen oyunlara bak ve kesinlikle bir tanesine git.

Fiyat bilgisi

Şinasi Sahnesi’ndeki oyunlar için biletlerin fiyatları 100-155 TL aralığında değişiyor.

Ulaşım bilgileri

Şinasi Sahnesi’ne gitmek için tercih edebileceğin otobüs hatları: 114-7, 135-2, 413-7, 440-5 no’lu otobüsler.

Metro hatları ise: M1, M2 ve M3 metroları

Konum Linki

10-Kuğulu Park’a git

Ankara’da huzurlu bir gün geçirmek isteyen kişilerin tercihi Kuğulu Park oluyor. Kavaklıdere Mahallesi’nde konumlanmış parkın içerisindeki havuzda kazlar, kuğular ve ördekler var. Özellikle kar yağdığında sunduğu kartpostallık manzaralarla beğeni kazanan Kuğulu Park, hem romantik bir gün geçirmek istersen hem de etrafı izleyerek dinlenmek istersen tercih edebileceğin en güzel yerlerden. Parka gidersen Tunalı Hilmi Heykeli’ni de görmeni öneririm. Kuğulu Park hakkında bilmen gereken bir diğer bilgi de bu alanın ateş yakıp piknik yapabileceğin bir parktan ziyade yanına sandviçini ve kahveni alıp ağaçların altında dinlenebileceğin bir yer olduğu. Yani eğer aklında piknik yapmak varsa rotanı şehrin başka noktalarına çevirmelisin.

Kuğulu Park giriş ücretleri

Yayalar için de araçlar için de giriş ücreti 5 TL.

Ulaşım bilgileri

Kuğulu Park’a toplu taşıma ile gitmek istersen tercih edebileceğin otobüs hatları: 188, 135, 105 ve 106 no’lu otobüsler.

Konum Linki

11-Tunalı Hilmi Caddesi’nde gez

Ankaralıları ve şehri ziyaret eden kişileri ikiye bölen bir diğer yer de Kuğulu Park’ın hemen yan ıbaşındaki Tunalı Hilmi Caddesi. Bazı Ankaralılar bu caddenin farklı tarzlarda çok sayıda kafe içermesinin karmaşık bir ambiyans yarattığını ve dar kaldırımların caddeyi gezmeyi zorlaştırdığını düşünüyor. Bazılarıysa bu caddenin bir ruhu olduğuna ve Ankara’nın gezilmesi gereken en özel yerlerinden biri olduğuna inanıyor. Her ne kadar hakkında farklı fikirler olan bir yer olsa da bana sorarsan Kuğulu Park’a gittikten sonra Tunalı Hilmi Caddesi’nde de yürümelisin.

Cadde üzerinde çok sayıda mağaza var. Bu mağazalardan kendin ya da sevdiklerin için bir şeyler alabilirsin. Lezzetli bir kahve içerek keyif yapmak içinse Mojo and More’u ya da Coffee Lab’i tercih edebilirsin.

Ulaşım bilgileri

Tunalı Hilmi Caddesi’ne toplu taşıma ile gitmek istersen tercih edebileceğin otobüs hatları: 188, 135, 105 ve 106 no’lu otobüsler.

Konum Linki

12-Atatürk Orman Çiftliği’ni gez ve orada kokoreç ye

İçeriğimin gidişatından da anlayabileceğin gibi Ankara deneyimlenmesi gereken lezzetlerle dolu bir şehir. Aspava’daki kebapları ve simidi kadar ünlü bir ürünü daha var ki o da Atatürk Orman Çiftliği’ndeki Özdemir’de satılan kokoreç. Süt kuzusundan hazırlanmış bu kokoreç o kadar lezzetli ki, şehirde yaşayanlar dışarıdan bir misafirleri geldiğinde onları bu lezzetten tatmaya götürüyor.

Ankara’ya gittiğinde Atatürk tarafından Türk tarımına öncülük etmesi için kurulan Atatürk Orman Çiftliği’nde vakit geçirmelisin. Burada Atatürk’ün Selanik’te doğduğu evin bir benzeri var. Ayrıca Atatürk’ün 1936 yılında Ankaralıların deniz hasretini gidermek için yaptırdığı Karadeniz Havuzu da burada görebileceklerin arasında. İçerisinde yer alan Gazi İstasyonu ise bugün restoran olarak hizmet veren bir yer. Dilersen Ankara’nın en yeşil alanı Atatürk Orman Çiftliği’nde yemeğini bu nostaljik alanda yiyebilirsin. Ya da başta da söylediğim gibi Özdemir’de süt kuzusundan hazırlanmış unutulmaz kokoreçten yiyebilirsin.

Atatürk Orman Çiftliği ziyaret saatleri:

Kış döneminde hafta içi ve hafta sonları 08.30-17.00 saatleri arasında,

Yaz döneminde hafta içi 08.30-17.00 saatleri arasında hafta sonu ise 08.30-19.00 saatleri arasında çiftliği ziyaret edebilirsin.

Atatürk Orman Çiftliği’ne giriş ücretsiz.

Özdemir kokoreç fiyatları:

Çeyrek kokoreç: 25 TL

Yarım kokoreç: 42 TL

Küçük midye: 2 TL

Ulaşım bilgileri

Atatürk Orman Çiftliği’ne otobüsle gitmek istersen tercih edebileceğin hatlar: EGO 519, EGO B1 ve EGO B2

Konum Linki

13-Ulucanlar Cezaevi’ni gez

Sıradaki önerim Yılmaz Güney’in Duvar filmine ilham olmuş, Uçurtmayı Vurmasınlar filmine ve Ezel dizisine ise mekan olmuş Ulucanlar Cezaevi Müzesi’ni gezmen olacak. 1925 ve 2006 yılları arasında cezaevi olarak faaliyet göstermiş Ulucanlar, Ankara’nın Altındağ ilçesinde konumlanmış bir yapı. Türk siyasi ve edebi hayatında önemli bir yere sahip olan cezaevinde tutuklu veya mahkum olarak kalan kişiler arasında Deniz Gezmiş, Nazım Hikmet, Fakir Baykurt, Yılmaz Güney, Yaşar Kemal, Halikarnas Balıkçısı, ve Kemal Tahir gibi isimler var. Tarihimizden daha nice ünlü figürün tutuklu olarak kaldığı Ulucanlar’da müşahede odalarını görmek, ortamda hüküm süren kasveti hissetmek, koğuşları gezerken arka plandan yükselen türküleri dinlemek seni adeta geçmişe doğru bir yolculuğa çıkaracak. Mahkumlara ait eşyaların sergilenmesi sayesinde Ulucanlar Cezaevi Müzesi’nde kendini edebiyatımızdan önemli figürlere yakın hissedeceksin.

Yolun Ankara’ya düşerse bu farklı deneyimi de yaşamanı öneririm. Ankara’ya gidersen Ulucanlar Cezaevi Müzesi gibi sende değişik hisler yaratacak daha çok yeri Ankara’da gezilecek yerler içeriğimizi okuyarak keşfedebilirsin.

Giriş ücretleri

Tam: 7 TL

Öğrenci: 2 TL

Ulaşım bilgileri

321 ve 392 no’lu otobüslere binip Ankara Hastanesi durağında inerek Ulucanlar Cezaevi Müzesi’ne ulaşabilirsin.

Konum Linki

14-Anadolu Medeniyetleri Müzesi’ne git

Eğer geçmişe dair detayları merak eden biriysen sıradaki önerim tam sana göre. Çünkü bu tavsiyemde Anadolu’da yaşamış uygarlıklardan geriye kalan eserlerin kronolojik olarak sergilendiği Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nden bahsedeceğim. Kuruluşu 1921 yılına ve Atatürk’ün bir isteğine dayanan müzenin bugünkü yerini ve ismini alması 1968 yılında gerçekleşmiş.

Tarih öncesi çağlardan bugüne dek Anadolu’da yaşayan medeniyetlere dair detaylarla bezeli müze, eserlerin kronolojik sıralanması sayesinde dünyanın sayılı müzelerinden biri kabul ediliyor. Hatta bu müze, 1997 yılında 68 müze arasından 1.seçilerek “Avrupa Yılın Müzesi” ödülünü de almış olma ayrıcalığına sahip.

Sen de geçmişe dair ipuçlarını görmek, bir müze gezintisi yaparak geçmişe doğru yola çıkmak ve Ankara deneyimini daha da unutulmaz kılmak istersen gezi planına Anadolu Medeniyetleri Müzesi’ni de eklemelisin.

Giriş ücretleri

Tam: 50 TL

18 yaş altı ziyaretçiler: Ücretsiz

Müze Kart ile de bu müzeyi gezebilirsin.

Ulaşım bilgileri

Anadolu Medeniyetleri Müzesi’ne otobüsle gitmek istersen tercih edebileceğin hatlar: 106-3, 185-7, 203-7, 309, 375, 437 ve 482-7.

Konum Linki

15-Hamamönü’nde bir keşfe çık

Hamamönü, sana Ankara’dayken başka bir diyardaymışsın gibi hissettirecek bir yer. Altındağ ilçesinde bulunan bu tarihi bölge, 19.yüzyıldan kalma sivil mimari örnekleriyle dolu. Tarihi Karacabey Hamamı’nın önünde konumlanmış ve ismini bu durumdan alan Hamamönü sana Ankara’dan uzakta ve geçmişte olduğunu hissettirecek bir mekan.

Özellikle Ramazan’da Ankara’da olacaksan rotanı kesinlikle Hamamönü’ne çevirdiğinden emin ol. Çünkü burası yapılan farklı etkinlikler sayesinde Ramazan ayında diğer zamanlara göre daha keyifli oluyor.

Ulaşım bilgileri

Hamamönü’ne otobüsle gideceksen tercih edebileceğin hatlar: 503, 507, 507-1, 509, 514, 516, 577 no’lu otobüsler.

Hamamönü’ne Başkentray ile de gidebilirsin.

Konum Linki

16-Gençlik Parkı’nda hayatın tadını çıkar

Altındağ ilçesinde konumlanmış Gençlik Parkı, şehir merkezine 3 kilometre uzaklıktaki bir konumda yer alıyor. İçerisinde yüzme havuzu, lunapark, açık hava tiyatrosu ve minyatür trenlerin olduğu park 69 dönümlük bir yeşil alan üzerine kurulmuş durumda. İçerisinde çok sayıda büfenin ve seyyar satıcının olduğu bu park özellikle lezzetli sokak yemeklerinden tatmaktan hoşlanan Ankaralılar için ideal.

Ankara’ya gidersen Ankara'da yapılacak şeyler planına doyasıya eğlenmek, keyifli vakit geçirmek ve sosyalleşmek için Gençlik Parkı’nı da eklediğinden emin olmalısın. 

Önemli bilgiler

Gençlik Parkı’na giriş ücretsiz.

Ulaşım bilgileri

Gençlik Parkı’na otobüs ile gitmek için tercih edebileceğin hatlar: 112, 281 ve 502 no’lu otobüsler

Konum Linki

17-Açık havada bir film izle

Kabul edelim, açık hava sineması aslında rota fark etmeksizin her yerde keyifli olan etkinliklerden. Ankara’daki Cermodern Açık Hava Sineması ise bu alanda son derece başarılı olan yerlerden. Yolun Ankara’ya düşerse ve mevsimlerden yazsa Cermodern Açık Hava Sineması’nın programına bir göz atmanı ve sevebileceğin filmlerden birini seçerek bu deneyimi bir de Ankara’da yaşamanı öneririm.

Cermodern Konum Linki

18-Kendini caz müziğe bırak

Ankara’da gerçekleşen en önemli etkinliklerden biri de Uluslararası Ankara Caz Festivali. Mayıs ayında gerçekleşecek bu etkinliğin bu yıl 26.sı yapılacak. Eğer etkinliğin yapılacağı tarihlerde şehirde olacaksan ülkemizdeki en büyük müzik etkinliklerinden biri olan bu festivale katılmanı, dünyanın farklı yerlerinden gelmiş caz müzisyenlerini dinleyerek kaliteli vakit geçirebilirsin.

Festival tarihi: 15-22 Mayıs 2022

19-Manhattan’da canlı müzik dinle

Ankara denince aklına Aşk Tesadüfleri Sever filmleri gelenlerden misin sen de? Eğer öyleyse baştan belirteyim, sıradaki önerimiz filmdeki ünlü bar Manhattan. İlk filmde Mehmet Günsür’ün Ankaralı grup TNK ile “Eylül Akşamı” şarkısını söylediği Manhattan Bar, sürekli canlı müzik dinletilerinin yapıldığı bir mekan. Ankara’da konumlanmış bu barda ortam o kadar salaş ki. Canlı müzik dinlemek isteyen her Ankaralı keyifli bir hafta sonu gecesi için rotasını Çankaya’da konumlanmış bu yere çeviriyor.  Ankara’ya kadar gittiysen Manhattan’a uğrayarak canlı müzik eşliğinde keyifli bir akşam geçirebilirsin.

Ulaşım bilgileri: Manhattan’a gitmek için tercih edebileceğin otobüsler: 135-2, 413, 413-7 ve 440-5 no’lu hatlar

Konum Linki

20-Harikalar Diyarı’nda harika bir gün geçir

Ülkemizin en büyük parklarından Ankara Harikalar Diyarı, Alice’in Harikalar Diyarı kitabındaki tüm kahramanları görebileceğin konseptte bir park. 1.320.000 metre karelik bir alana kurulan bu parkın toplam alanının yarısı yeşilliklerle kaplı. 2004 yılında açılan park Sincan ilçesinde konumlanmış. Ankara’da harika bir gün geçirmenin sırrı halı sahaların, basketbol sahalarının, tenis kortlarının, mini golf sahalarının ve Nejat Uygur Amfi Tiyatrosu’nun bulunduğu bu parkta gizli.

Önemli bilgiler

Harikalar Diyarı’na giriş ücretsiz. İçerideki platformlardan yararlanmak içinse cüzi ücretler talep ediliyor.

Ulaşım bilgileri

Harikalar Diyarı’na otobüsle gitmek istersen tercih edebileceğin hatlar: 500, 557, 561

Konum Linki

21-Beypazarı evlerini keşfet

Osmanlı Devleti’ndeki tımarlı sipahi merkezlerinden Beypazarı, Safranbolu evlerini aratmayan yapılarıyla öne çıkan bir ilçe. Havuç Heykeli ile de bilinen ilçe de tıpkı Hamamönü gibi sana Ankara’dayken farklı bir coğrafyada olduğunu hissettirecek tatta bir yer. Geçmişte pek çok uygarlığa ev sahipliği yaptığı için nostaljik bir atmosfere sahip bölgenin tarihi önemi Evliya Çelebi’nin Seyahatname’sinde değindiği bir konu.

Geçmişten bugüne topraklarında Hitit, Frig, Galat, Roma, Bizans, Anadolu Selçuklu ve Osmanlıların egemen olduğunun bilindiği Beypazarı, Ankara’nın sevdiğin noktalarından biri olacak.

Gitmişken Havuç Heykeli’nin önünde fotoğraf çektirmeyi ve dönerken hem kendin hem de sevdiklerin için Beypazarı Kurusu almayı unutma.

Önemli bilgiler

Beypazarı Kurusu fiyatı (500 gram): 50 TL

Ulaşım bilgileri

Beypazarı Ankara şehir merkezine 100 kilometre uzaklıkta. Bu nedenle ilçeye gitmek için Ankara Şehirlerarası Otobüs Terminali’nden bir otobüse binmen gerekiyor.

Konum Linki

Beypazarı gibi Ankara şehir merkezine yakın yerleri Ankara'ya yakın gezilecek yerler içeriğimizi okuyarak keşfedebilirsin. 

busraguzeller
Büşra Güzeller
106 Yazı
İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nden mezun olan yazar, yazı yazma tutkusunu oldukça erken keşfetti. Ortaokul yıllarından beri farklı türlerde yazılar kaleme aldı ve üniversiteden mezun olduktan sonra ajanslarda metin yazarı ve içerik editörü olarak rol aldı. Uzun süre çalıştığı bir ajansta seyahat alanında yazmaktan çok keyif aldığını keşfetti ve en keyif aldığı alanda daha çok üretmek için Enuygun ekibine katıldı. Büşra yazı yazmayı, köpeğiyle vakit geçirmeyi, okumayı ve yol filmlerini izlemeyi çok seviyor.
Uzman Yazarlar