Ülkemizin başkenti Ankara, yalnızca müzeleri ile değil birbirinden güzel parklarıyla da ziyaretçilere keyifli bir seyahat rotası sunuyor. Özellikle şehir yaşamından bunalan Ankaralılar için adeta bir kaçış rotası olan bu parklar, turistler için de tam bir dinlence alanı olmayı başarıyor. Sen de Ankara ziyaretinde doğa ile baş başa olmak istiyorsan, Ankara parkları yazımızda şehrin en sevilen parkları hakkında detaylı bilgi alabilirsin.

İçindekiler

1. Botanik Parkı

ankara botanik parkı

Şehrin sevilen parklarından biri olan Botanik Parkı, Ankara’nın merkez semtlerinden Çankaya’da Atakule Alışveriş Merkezi’nin aşağısında yer alıyor. 1970 yılında kurulan ve toplamda 3000 metrekareyi bulan yeşil alana sahip olan bu parkta minik bir gölet de bulunuyor. Genellikle ziyaretçiler güzel havalarda hafta sonları ya da Atakule’de alışveriş yaptıktan sonra Botanik Park’ta biraz soluklanmak ve güzel havanın tadını çıkarmak için tercih ediyor.

Dilersen parkta kısa bir yürüyüş yapabilir, banklarda kitap okuyabilir, kendi yiyecek-içeceğini getirerek çimlerde küçük bir piknik yapabilir, bol bol temiz hava alabilirsin. Hemen hatırlatalım parkın içerisinde herhangi bir kafe bulunmuyor. Ankara Botanik Park’a 135-2,413-7,440-5 numaralı otobüsler ve de M1-M2-M3 numaralı metro hattı ile ulaşabilirsin.

Konum

Uçak Bileti

2. Seğmenler Parkı

seğmenler parkı

Bir diğer Çankaya’da bulunan park ise Seğmenler Parkı. Burası için Botanik Park’a kıyasla daha çok aktivite seçeneği sunuyor diyebilirim. Çünkü hemen yakınlarında yiyecek-içecek alabileceğin kafeler hizmet veriyor. Genellikle parka gelenler bu kafelerde çayını, kahvesini alıp parkta günün tadını çıkarıyor.

1983 yılından beri hizmet vermeye devam eden Seğmenler Parkı içerisinde, yürüyüş parkuru, çocuk oyun alanı ve gölet bulunuyor. Yaklaşık olarak 67 bin metrekarelik bir alan üzerine kurulu olan Seğmenler, şehir gürültüsünden bunalanlar için adeta bir kaçış noktası. Ayrıca yıl boyunca parkta çeşitli organizasyonlar da düzenleniyor.

Seğmenler Parkı’na 114-7,413,413-7,440-5 numaralı otobüsler ile ulaşabilirsin.

Konum

3. Kuğulu Park

kuğulu park

1958 yılında yapılan Kuğu Park, ismini içerisindeki kuğulardan alıyor. Ankara’da Tunalı Hilmi caddesine oldukça yakın konumda yer alan parkın içerisinde ördek, kaz ve kuğuların bulunduğu bir gölet, minik bir şelale ve kafe-restoran yer alıyor. Park en fazla ziyaretçisini hafta sonları ağırlıyor. En sakin zamanları ise hafta içi güneşin batmasına yakın saatler oluyor.

Kuğulu Park’a Ulus’tan 10 -15 dakikalık bir yürüme mesafesinin ardından ulaşmak mümkün. Sen de Ankara seyahatin sırasında biraz dinlenmek ve sakin vakit geçirmek istersen rotanı Kuğulu Park’a çevirebilirsin. Kuğulu Park’a 112-1, 185-7, 193, 266, 278, 286, 439, 494 numaraları otobüsler ve M1-M2-M3 metro hattıyla ulaşım sağlayabilirsin.

Konum

4. Portakal Çiçeği Parkı

portakal çiçeği parkı

Ankara’nın Çankaya ilçesinde yer alan parklardan biri de Portakal Çiçeği Parkı. Toplamda 44.700 metrekarelik bir alana sahip olan parkın içerisinde havuz ve spor sahası da bulunuyor. Parkın ismi yer aldığı Portakal Çiçeği Vadisi’nden geliyor. 1991 yılında Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan Portakal Çiçeği Parkı minik ahşap köprüsü ile özellikle sonbahar aylarında oldukça nostaljik bir görünüme bürünüyor. Parkın içerisinde aynı zamanda çocuk parkı da mevcut.

Buraya ulaşmak için Kızılay’dan Atakule’ye giden otobüslere binebilirsin. Park Atakule’den kısacık bir yürüyüş mesafesinde yer alıyor. Bunun için 185-7,413,413-7,440-5 numaralı otobüsleri tercih edebilirsin.

Konum

5. Göksu Parkı

göksu parkı

Burası Ankara’nın büyük parklarından biri. Toplamda 508 bin metrekarelik bir alanı kaplayan park, 2003 yılında ziyarete açıldı ve o tarihten beri hizmet vermeye devam ediyor. İçerisinde 127 bin metrekarelik bir gölet, yürüyüş ve koşu yolu, yeşil alan, piknik alanı ve tüm bunlara ek olarak lunapark, restoran ve kafe bulunan Göksu Parkı’nda ziyaretçilerin ihtiyaç duyabileceği hemen hemen her ayrıntı düşünülmüş. Parkı Ankaralılar hafta içi ya da hafta sonu fark etmeden şehrin karmaşasından uzaklaşmak için sık sık tercih ediyor.

Turistler için de oldukça sevilen destinasyonlardan biri olmayı başaran Göksu Parkı’na Ankara içinden ulaşmak için 540 ya da 541 numaralı metro otobüslerini kullanabilir, Eryaman 1-2. durağında indikten sonra da kısa bir yürüyüş mesafesi ile ulaşabilirsin. Otobüs ile gitmeyi tercih edersen ise 502,541-5,561,575 numaralı otobüs hatlarını kullanabilirsin.

Konum

6. Altınpark

ankara altınpark

Ankara’nın Altındağ ilçesinde yer alan Altınpark, 640 bin metrekarelik bir alan üzerine kurulmuş keyifli dinlence yerlerinden biri. Hem göleti hem de yeşil alanı ile dikkat çeken Altınpark, 1977 yılına kadar golf kulübü olarak kullanılmakla birlikte, 1985 yılında günümüzdeki park alanına çevrildi. Parkın içerisinde kapalı- açık spor alanları, paten pistleri, restoranlar, yürüyüş yolları, çocuk oyun alanları, piknik alanları, gölet, olimpik yüzme havuzu, mini golf sahası gibi herkese hitap edecek bir detay mutlaka bulunuyor.

Ayrıca uluslararası fuar etkinliklerine de ev sahipliği yapan Altınpark’ta tüm bu etkinlikler içerisinde bulunan fuar merkezi Feyza Gürsey Bilim Merkezi’nde gerçekleştiriliyor. Ankara Altınpark’a toplu taşıma ile ulaşım için 438,488,492,493,494 numaralı otobüs hatlarını ya da M4 metro hattını kullanabilirsin.

Konum

7. Cemal Süreya Parkı

cemal süreya parkı ankara

Ankara’nın küçük ve şirin parklarından biri olan Cemal Süreya Parkı toplamda 9 bin metrekarelik bir alanda kurulu. Küçük ve sakin bir park olması sebebiyle daha çok kafa dinlemek isteyenlerin tercihi olan park, şehrin merkezinde, Çankaya’da yer alıyor.

1978 yılında yapılmış olan park, Cemal Süreya ismini şairin 1991 yılındaki ölümünün ardından almış. Hemen girişinde Cemal Süreya şiirleri ve bir de şairin heykeli bulunuyor. Buna ek olarak park, çocuk oyun alanları, koşu/yürüyüş parkuru, kaykay pisti, oturma alanları, basketbol sahası, spor aletlerine de ev sahipliği yapıyor.

Parka toplu taşıma ile 145-1,145-7,173-2,185-7,203-7 numaralı otobüsleri kullanarak ulaşım sağlayabilirsin.

Konum

8. Kurtuluş Parkı

kurtuluş parkı

Ankara’nın Çankaya ilçesinde yer alan ve 1980 yılından beri faaliyet gösteren Kurtuluş Parkı, merkezi konumu ile dikkat çeken şehir parklarından biri. 110 bin metrekarelik bir alan üzerinde kurulu olan parkın içerisinde 200 metrekarelik spor salonu, 49 bin metrekarelik çim alan, yürüyüş / koşu yolu ve çocuk oyun alanları bulunuyor.

Merkezi konumu sayesinde Kurtuluş Parkı, günün koşturmacasına kısa bir mola vermek isteyenler tarafından sıklıkla ziyaret ediliyor. Ayrıca parkın içerisinde bir bölümde nikah salonu da bulunuyor.

Çankaya Fidanlık Mahallesi’nde yer alan parkı ziyaret etmek için 297-7,339-5,381,437 numaralı otobüsleri, M1-M2-M3 metro hattını ya da A1 (Ankaray) tramvay hattını kullanabilirsin.

Konum

9. Ankara Gençlik Parkı

ankara gençlik parkı

Ankara’nın tarihi parklarından biri olan Ankara Gençlik Parkı, şehrin Altındağ ilçesinin Ulus semtinde yer alıyor ve tarihi Cumhuriyet’in ilk yıllarına kadar uzanıyor. Parkın planı 1936 yıllında Mustafa Kemal Atatürk tarafından bizzat onaylandı ve 19 Mayıs 1943 yılında açıldı. Toplamda ise 275 bin metrekarelik bir alana sahip.

Parkın içerisinde 1946 yılında Sergi Evi’nden dönüştürülmüş bir opera binası ve 1951’de yapılmış bir lunapark da bulunuyor. Son halini yapılan revizeler ile 2008-2009 yıllarında alan Ankara Gençlik Parkı’nda bugün 70 bin metrekarenin üzerinde bir çim alan, çocuk oyun alanı, havuz alanı, yürüyüş yolu, lunapark, opera binası ve Ankara Büyükşehir Belediye Tiyatrosu bulunuyor.

Ulaşım için toplu taşıma tercih ediyorsan 185-7,278,309,334,355 numaralı otobüs hatlarını kullanabilirsin. Bunun yanı sıra M1-M2-M3 metro hattı ile de parka ulaşmak mümkün.

Konum

10. Dikmen Vadisi Park

dikmen vadisi park

Ankara’nın Çankaya ilçesine bağlı bir semt olan Dikmen’de yer alan Dikmen Vadisi Park, önceleri gecekondu tipi bir yapılaşmanın hakim olduğu Dikmen Vadisi üzerinde konumlanıyor. Parkın vadiye kazandırılması kentsel dönüşüm projesi kapsamında gerçekleştirildi ve bugün Ankara Belediyesi’ne bağlı olarak hizmet veriyor. 120 binden fazla ağacın ve 50 çeşitten fazla bitki türünün bulunduğu bu parkta neredeyse yok yok. Dolayısıyla turistik anlamda da oldukça ilgi görüyor.

Gölet, kafeler, konferans/sergi salonu, yürüyüş/koşu alanları, çocuk oyun alanları, yüzme havuzları, futbol ve basketbol sahaları parkta bulunan ve ziyaretçilere aktivite seçeneği sunan imkanlar arasında yer alıyor. Parka 114-7,413-7, 183, 186, 187 numaralı otobüsler ile ulaşabilirsin.

Konum

11. Harikalar Diyarı Parkı

ankara harikalar diyarı park

İsmini “Alice Harikalar Diyarı” hikayesinden alan Harikalar Diyarı Park, Ankara’nın Sincan ilçesinde yer alıyor ve şehrin en büyük parkı olma özelliğine sahip. Yalnızca çocukların değil yetişkinlerin de keyifli vakit geçirdiği park, toplamda 1 milyon 320 bin metrekarelik alanı kaplıyor.

Burası 2004 yılında hizmete açıldı ve içerisinde balmumundan yapılmış onlarca masal kahramanının heykeli, oyun alanları, gölet, go-kart pisti, sinema, sergi ve tiyatro salonları, kaykay pisti, yeşil alanlar, basketbol, futbol ve voleybol sahaları, yürüyüş parkurları ve spor aletleri bulunuyor. Piknik amaçlı parkı ziyaret edeceksen 4 numaralı giriş kapısından girdiğinde mangal yakılabilen piknik alanına ulaşabiliyorsun.

Özellikle minik misafirler için harika bir karne hediyesi olabilecek Harikalar Diyarı Parkı’nda, ailenle birlikte eğlence dolu bir gün geçirebilirsin. Harikalar Diyarı’na girişler herhangi bir ücrete tabi değil ve park kapılarını her sabah 09:00’da ziyaretçilere açıyor ve kapanış saati ise 19:30. Ancak yaz aylarında bu saatler değişkenlik gösterebiliyor.

Parka ulaşım sağlayan toplu taşıma araçları arasında otobüs, metro ve minibüs bulunuyor. Sen de ulaşım için M1-M2-M3 metro hattını, 500, 557, 561 numaralı otobüs hatlarını ya da Ulus’tan Sincan’a giden minibüsleri tercih edebilirsin.

Konum

12. Atatürk Orman Çiftliği

park

1925 yılında Mustafa Kemal Atatürk’ün talimatıyla kurulan Atatürk Orman Çiftliği, Ankara’nın en büyük yeşil alanı olarak biliniyor ve Yenimahalle’de yer alıyor. Çiftlik içerisinde Türkiye’nin en büyük hayvanat bahçesi, Atatürk’ün Selanik’te doğduğu evin benzeri, Devlet Mezarlığı, Karadeniz Havuzu, çocuk oyun alanları, lokantalar, yemyeşil bir piknik, yürüyüş ve dinlence alanı bulunuyor.

Açıldığı günden beri Ankaralılar için tam bir nefes alanı olan Atatürk Orman Çiftliği, turistler tarafından da oldukça seviliyor. Çiftlik 1992 yılında 1. derece tarihi ve doğal sit alanı olarak koruma altına alındı. Çiftliğin içerisinde yer alan tesislerde ise organik süt, şarap ve meyve suyu üretimi yapılıyor.

Atatürk Orman Çiftliği’ne EGO B1, EGO B2, EGO 519, 542, 220 ve 221 numaralı otobüsler ile ulaşım sağlayabilirsin. Ayrıca Kayaş-Sincan banliyö trenini kullanarak Gazi İstasyonu’na ulaşım sağlayabilir, bu duraktan ise yalnızca 10 dakikalık yürüme mesafesi ile Atatürk Orman Çiftliğine ulaşabilirsin.

Konum

13. Ahlatlıbel Atatürk Parkı

ahlatlibel park

Çankaya ilçesinin Ahlatlıbel mahallesinde yer alan Ahlatlıbel Atatürk Parkı, 25 bin metrekarenin üzerinde çim alanı ile özellikle hafta sonları Ankaralıların çok sevdiği parklardan biri. Çoğunlukla sakin bir gün geçirmek için kamp sandalyeleriyle gelen ziyaretçileri ağırlayan park, aynı zamanda 1500 araçlık otopark alanına ev sahipliği yapıyor.

Parkın içerisinde evcil hayvan gezdirme alanı, çocuk oyun alanları, tenis kortu, basketbol, voleybol ve futbol sahaları, koşu ve yürüyüş parkurları, bisiklet yolu, açık hava spor aletleri bulunuyor. Parka toplu taşıma ile 192, 193 ve 194 numaralı otobüsleri kullanarak kolaylıkla ulaşabilirsin.

Konum

14. Meclis Parkı

meclis parkı

Ankara’nın Çankaya ilçesinde yer alan Meclis Parkı’nın resmi adı Milli Egemenlik Parkı olmakla birlikte, TBMM’yi çevrelemesi sebebiyle Meclis Parkı olarak anılıyor. 1986 yılında hizmete açılan bu parkın içerisinde bulunan amfitiyatro 1990’ların başında düzenlenen kaykay yarışmasının ardından kaykay, paten ve bisikletçilerin sıklıkla uğradığı yer konumuna geldi.

Meclis Parkı içerisinde amfitiyatronun yanı sıra bir süs havuzu, oturma alanları ve pek çok anıt-heykel yer alıyor. Ziyaretçiler Meclis Parkı’nı daha çok kaykay, paten gibi aktiviteler için ya da gün içerisinde kısa bir mola vermek için tercih ediyor. 173-2,185-7,427 numaralı otobüs hatları Meclis Parkı’na ulaşım için tercih edebileceğin araçlar arasında yer alıyor.

Konum

15. 50. Yıl Parkı

ankara ellinci yıl parkı

Ankara’nın Çankaya ilçesinin, Cebeci semtinde, yer alan 50. Yıl Parkı, tepede yer alan konumu ile şehir manzarasına ev sahipliği yapıyor. 1970 yılında açılan bu park, 130 bin metrekarelik bir alanı kaplıyor ve tek sahip olduğu özellikle şehir manzarası değil. 50. Yıl parkının içerisinde yemyeşil bir alan, gölet, çocuk oyun alanı, piknik alanı, açık hava tiyatrosu, buz pateni pisti, futbol sahası ve keyifli vakit geçirebileceğin birkaç kafe bulunuyor.

Parkı ister hafta içi ister hafta sonu açık havada sevdiklerinle keyifli vakit geçirmek için tercih edebilirsin. Ankara 50. Yıl Parkı’na gitmek için 297-7,329,339-5 numaralı otobüs hatlarını tercih edebilirsin.

Konum

16. Sincan Evcil Hayvanlar Parkı

Sincan Evcil Hayvanlar Parkı

Ankara’nın en ilgi çekici parklarından biri olan Sincan Evcil Hayvanlar Parkı, adından da anlaşılacağı üzere Sincan ilçesinde yer alıyor. Evcil hayvanlarla etkileşim kurma ve doğayla iç içe vakit geçirme imkânı sunan bu park, özellikle çocuklar tarafından yoğun ilgi görüyor.

Parkın içerisinde, 47 çeşit hayvan yaşıyor. Ayrıca parkta yürüyüş yolu, çocuk oyun alanları ve fitness alanı bulunuyor. Sincan Evcil Hayvanlar Parkı’na ücretsiz olarak girilebiliyor. Parka, 507, 507-1, 514 ve 557 numaralı otobüslerle ulaşılabiliyor.

Konum

17. İsmet İnönü Parkı

İsmet İnönü Parkı

Ankara’nın Çankaya ilçesinde yer alan İsmet İnönü Parkı, şehrin en ünlü parklarından biri. Bu park, Türkiye'nin ikinci cumhurbaşkanı olan İsmet İnönü'nün anısına yapılmış bir Anıtpark.

Ziyaretçilerine doğal ve huzurlu bir ortam sunan İsmet İnönü Parkı’nın içinde, yeşil alanlar, yürüyüş yolları ve dinlenme alanları gibi pek çok alan bulunuyor. Parka ulaşmak için 183-1, 183-2, 187-2 ve 301 numaralı otobüslere binmek gerekiyor.

Konum

18. Zafer Park

Zafer Park

Kurtuluş Savaşı'nın önemli bir zaferi olan Sakarya Meydan Muharebesi'nin 75. yıl dönümü anısına yaptırılan Zafer Park, Ankara’nın Çankaya ilçesinde yer alıyor. Geniş bir alana yayılmış yeşil alanları, yürüyüş yolları, çiçek bahçeleri ve dinlenme alanlarıyla ziyaretçilere geniş bir açık hava ortamı sunan park, şehrin en gözde parklarından biri.

Ayrıca parkın içinde çeşitli anıtsal yapılar, heykeller ve anıtlar bulunuyor. Zafer Park'ta festivaller ve konserler gibi çeşitli etkinliklere de düzenleniyor. Zafer Park'a 185-7, 277, 391, 439, 450 ve 454-5 numaralı otobüslerle ulaşılabiliyor.

Konum

19. Lozan Parkı

Lozan Parkı

Lozan parkı, yine Ankara’nın Çankaya ilçesinde yer alan bir park. Türk tarihinde önemli bir dönüm noktası olan Lozan Antlaşması'nın anısına yaptırılan parkta geniş bir açık hava alanı, yeşil alanlar, yürüyüş yolları ve dinlenme alanları bulunuyor.

Ayrıca parkta, sergiler veya kültürel etkinlikler düzenleniyor. Lozan Parkı’na ulaşımda 109-1, 185-1, 190, 408 ve 413-7 numaralı otobüsler kullanılıyor.

Konum


bengisarihan
Bengi Sarihan
89 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü’nden mezun oldu. Mezun olduktan sonra 3 yıl bir E-ticaret sitesinde Pazarlama ve Sosyal Medya Uzmanı olarak görev aldı. Yeni yerler keşfetmeye ve yazı yazmaya büyük bir tutkuyla bağlı olması nedeniyle kariyerine 5 yıl boyunca bir seyahat sitesinde İçerik Uzmanı pozisyonunda devam etti. Bu deneyiminin ardından daha büyük maceralara atılmak için Enuygun ekibine katıldı. Bengi kitaplara, yemek yapmaya, seyahat etmeye, pilatese ve sinemaya bayılıyor.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar