Ankara’ya yakın gezilecek yerler

nihanbayram

Ülkemizin başkenti olan Ankara, konumu sayesinde birçok noktaya oldukça yakın bir yer noktada yer alıyor. Şehirde keşfetmen gereken tüm noktaları keşfettiysen ve hafta sonu biraz şehirden uzaklaşmak istersen Ankara’ya yakın gezilecek yerler seni bekliyor. Ankara çevresinde ister doğayla iç içe olacağın bir kaçış noktası istersen de Anadolu topraklarının tarihine ışık tutan bir kültür gezisi düzenleyebileceğin yerler mevcut. Ayrıca Ankara’da deniz olmadığı için yazın sıcaklarından bunaldıysan da Ankara’ya sadece 2 ya da 3 saatlik bir yolculuk uzaklığında plajlar da bulunuyor. Nasıl bir tatile ihtiyacın olursa olsun senin için hazırladığım Ankara’ya yakın gezilecek yerler listesinde aradığın yeri bulacaksın. Listedeki yerleri Ankara’ya en yakından en uzağa olacak şekilde sıraladım ve senin için konum linklerini de ekledim.

1- Elmadağ Kayak Merkezi - 20 km

Ankara’da kışın kar yağıyor olsa bile şehirden biraz uzaklaşıp kar manzaraları izlemek ya da kayak yapmak isteyenlerin ilk tercihi Elmadağ Kayak Merkezi oluyor. Şehir merkezine 20 kilometre uzaklıkta olan Elmadağ Kayak Merkezi’ne aracınla gitmek istersen yolculuk yaklaşık 35 dakika sürüyor. Şehir merkezinden kayak merkezine direkt olarak ulaşım sağlayan toplu taşıma aracı bulunmuyor olsa kayak merkezine yaklaşık 3 kilometre uzaklıktaki Yakupabdal’a giden otobüs mevcut. Bu otobüsü kullanarak Yakupabdal’a gidebilir, sonrasında da taksi kullanarak kayak merkezine ulaşabilirsin. Kayak merkezinin kuzey yamacında kayak eğitimi alabileceğin ve ekipman kiralayabileceğin tesisler bulunuyor.

Konum Linki

2- Gölbaşı - 23 km

Ankara’da yaşayanların şehrin stresinden uzaklaşmak için hafta sonları gitmeyi tercih ettiği Gölbaşı aslında Ankara’da gezilecek yerler denince ilk akla gelen yerlerden. Şehir merkezinden yaklaşık 23 kilometre uzakta konumlanan Gölbaşı’nda Mogan Gölü ve Eymir Gölü Ankaralıların en sevdiği noktalar arasında yer alıyor. Gölbaşı’nde bisiklet turuna çıkabilir, balık tutabilir ve göllerin çevresindeki restoranlarda yemek yiyebilirsin. Özel aracınla yolculuk yapacaksan yaklaşık 25 dakikalık bir sürüşten sonra Gölbaşı’na ulaşabilirsin. Şehir merkezinden Gölbaşı’na gitmek için toplu ulaşım seçeneklerini de değerlendirebilirsin. Ulus ve AŞTİ’den Gölbaşı’na ulaşım sağlayan otobüslerle yolculuk 1 saat sürüyor. Ayrıca Gölbaşı’na giden minibüsler de bulunuyor.

Konum Linki

3- Haymana - 56 km

Kükürtlü termal suyuyla ünlü olan Haymana, Ankara’da kaplıca denince ilk akla gelen yerlerden biri. Şehir merkezine yaklaşık 56 kilometre uzaklıkta olan Haymana, sonbahar ve kış aylarında Ankara’ya yakın noktalarda kaplıca arayanların ilk tercihlerinden biri oluyor. Kas ve eklem ağrılarıyla birlikte cilt sorunlarına iyi gelen termal suları sayesinde her yıl yüzlerce turist Haymana’yı ziyaret ediyor. Haziran ayında ise Uluslararası Haymana Kaplıca Festivali ve Kültür Şenlikleri düzenleniyor. Bu ilçe tarih boyunca Hitit, Frigya, Pers ve Roma medeniyetlerine de ev sahipliği yapmış olduğu için Gavur Kalesi ve Külhöyük gibi noktaları da görebilirsin. Özel aracınla gidersen Haymana’ya 42 dakikalık bir yolculukla ulaşman mümkün. Toplu taşıma ile Haymana’ya gitmek istersen AŞTİ’den 158 numaralı EGO otobüsüne binebilirsin. Otobüsle yolculuk trafik koşullarına bağlı olarak 45 dakika kadar sürüyor.

Konum Linki

4- Ayaş - 75 km

Ankara’nın şifalı sularıyla ünlü bir diğer noktası ise Ayaş. Şehir merkezinden 75 kilometre uzaklıkta konumlanan Ayaş’ta bulunan kaplıcalar birçok turist tarafından severek tercih ediliyor. Termal sulardan şifa bulmak istersen özel aracınla yaklaşık 1 saat yolculuk sonrasında Ayaş’a ulaşabilirsin. Ulus’tan Ayaş’a ulaşım sağlayan toplu taşıma araçları da yolculuk için tercih edilebilir. Otobüsle yolculuk süresi 1 saat 30 dakika ile 2 saat arasında değişiyor. Beypazarı, Nallıhan ve Kızılcahamam’dan da Ayaş’a ulaşım sağlayan otobüsler ve dolmuşlar bulunuyor.

Konum Linki

5- Soğuksu Milli Parkı - 82 km

Ankara’nın Kızılcahamam ilçesinde konumlanan Soğuksu Milli Parkı, Ankara’ya yakın gezilecek yerler arasında en keyifli noktalardan biri. Şehir merkezine yaklaşık 82 kilometre uzaklıkta olan Soğuksu Milli Parkı, 1959 yılında milli park statüsüne kavuşmuş. Bu yüzden de ülkemizin en eski milli parklarından biri olarak öne çıkıyor. Volkanik bir alanda bulunması nedeniyle doğal su kaynaklarıyla turistleri cezbederken aynı zamanda doğasıyla da ilgi çekici. Ülkemizde çok az sayıda görülen dağ lalelerini bu milli parkta görebilirsin. Bitki çeşitliliği açısından Türkiye’nin nadir milli parklarından olan Soğuksu Milli Parkı’nda nesli tükenmekte olan canlılar da yaşıyor. Kara akbaba gibi vahşi canlılarının yanında kuş gözlemciliği için de uygun bir nokta.

Konum Linki

6- Gordion Antik Kenti - 96 km

Geçmişte Frigya’nın başkenti olan Gordion Antik Kenti, şehir merkezine 96 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Özel araçla 1 saat 15 dakikalık bir yolculukla ulaşılması nedeniyle Ankara yakınlarında günübirlik tarihi bir gezi yapmak isteyenler tarafından sıklıkla tercih ediliyor. Anadolu topraklarının tarihi geçmişini yakından keşfedebileceğin antik kent, Tümülüs adlı mezarlarla ünlü. 128 tane Tümülüs mezarına ev sahipliği yapan Gordion Antik Kenti’nde mitolojik hikayelerin ünlü ismi Kral Midas’ın da mezarını görebilirsin. Antik kent ve çevresinde yapılan kazılarda bulunan eserler ise Gordion Müzesi’nde sergileniyor. Antik kenti ziyarete gelmişken müzeyi de gezmeni öneririm.

Konum Linki

7- Kızılcahamam - 98 km

Türkiye’nin sağlık turizmi alanında en önemli merkezlerinden biri olan Kızılcahamam, Ankara’ya yakın yerler arasında en çok tercih edilen noktalardan biri. Şehir merkezinden 98 kilometre uzaklıkta olan Kızılcahamam’a özel aracınla 1 saat 15 dakikalık bir yolculuk yaparak ulaşabilirsin. Romatizma hastalıkları ve eklem ağrılarına iyi gelen sular ziyaretçilerini dinlendirme açısından da oldukça başarılı. Banyo kürü ya da içme suyu olarak bu termal suları değerlendirebilirsiniz. Zengin termal kaynaklardan faydalanmak isteyen yerli ve yabancı binlerce turist Kızılcahamam otelleri için erkenden rezervasyon yaptırıyor. Binlerce turiste ev sahipliği yaptıkları için bu otellerde hizmet kalitesi oldukça başarılı. Otellerin çoğunun çevresi doğa yürüyüşleri ve bisiklet gezileri için de uygun.

Konum Linki

8- Çamlıdere - 107 km

Kızılcahamam, Güdül ve Beypazarı’na yakın olan Çamlıdere, yemyeşil ormanlarla kaplı olmasıyla şehir hayatından uzaklaşıp doğa içinde huzur bulmak isteyenleri ağırlıyor. İlçenin yemyeşil manzarası Safranbolu ve Beypazarı’nda görebileceğiniz konaklarla birleşince için huzurla dolacak. Şehir merkezinden yaklaşık 107 kilometrelik bir mesafede konumlanan Çamlıdere’ye yolculuk özel araçla 1 saat 15 dakika kadar sürüyor. İlçede Çamkoru Tabiat Parkı, Aluçdağı Tabiat Parkı, Benli Yaylası gibi noktalara giderek doğanın kalbinde olabilirsin. Kamp yapmayı seviyorsan çadırını ve kamp malzemelerini yanına alarak doğanın içinde konaklayabilirsin.

Konum Linki

9- Güdül  - 111 km

Ankara şehir merkezine 111 kilometre uzaklıkta olan Güdül’ün geçmişi Hitit Uygarlığı’nın bölgede yaşam sürdüğü döneme dayanıyor. İlçedeki en meşhur nokta ise İnönü Mağaraları. Kirmir Çayı çevresinde bulunan mağaraların içinde merdivenler bulunuyor ve bu merdivenlerle mağaraların içinde yukarı çıkılıyor. Sen de 1 saat 20 dakikalık bir yolculukla bu ilçeyi ziyaret ederek mağaraları gezebilirsin. Ayrıca ilçenin leblebisi de oldukça meşhur. İlçeye gittiğinde tadına bakmanı öneririm.

Konum Linki

10- Beypazarı - 115 km

Ankara’ya yakın gezilecek yerler denilince akla ilk gelen yerlerden bir diğeri Beypazarı. Şehir merkezine 115 kilometre uzaklıkta olan Beypazarı’na aracınla 1 saat 30 dakikada ulaşabilirsin. Beypazarı’na gitmek için AŞTİ ve Akköprü Migros’tan kalkan otobüsleri de kullanabilirsin. Klasik Osmanlı evlerinin en güzel örneklerine ev sahipliği yapan evleriyle Beypazarı’nda gezerken bir açık hava müzesinde geziyormuş gibi hissedeceksin. Ahşap süslemelere sahip olan pencereler, cumbalı balkonlar Beypazarı’ndaki konakları eşsiz bir güzelliğe büründürürken Arnavut kaldırımlı sokaklar da yürümek oldukça keyifli bir deneyime dönüşüyor. İlçede el sanatları atölyeleri de oldukça seviliyor. Birbirinden güzel hediyelik eşyalar almak için bu atölyeleri ziyaret edebilir, sokaklara kurulan tezgahlardan yöresel ürünler alabilirsin.

Konum Linki

11- Tuz Gölü - 125 km

Ankara, Konya ve Aksaray şehirleri sınırlarında konumlanan Tuz Gölü, Ankara’dan doğa gezilerine çıkmak isteyenler için ilk adreslerden biri oluyor. Ülkemizin tuz ihracatının %40’ını sağlayan Tuz Gölü, 1. derece sit alanı olarak korunuyor. Sadece tuz açısından değil mineraller açısından da zengin olan göl birçok sağlık sorununa iyi geliyor. 85 farklı kuş ve 40 farklı endemik bitki türüne ev sahipliği yapan Tuz Gölü’nün kızıla çalan bir rengi var. Gün batımı saatlerinde de harika bir manzaraya sahne oluyor. Tuz Gölü ziyaretinde harika fotoğraflar çekebilirsin.

Konum Linki

12- Kartalkaya Kayak Merkezi - 128 km

Bolu ilinin sınırları içerisinde konumlanan Kartalkaya Kayak Merkezi, Ankara’ya sadece 128 kilometre uzaklığıyla Ankaralıların kayak için tercih ettiği popüler bir nokta halinde. 2200 yüksekliğiyle kayak merkezinin pistleri uluslararası standartlara uygun şekilde yapılmış. Kayak sezonu Aralık ayında başlıyor ve Mart’a kadar devam ediyor. Her kış binlerce turisti ağırlayan Kartalkaya otelleri, kayak ekipmanı kiralama ve kayak dersleri konusunda tüm ihtiyaçlarını karşılayacak kalitede hizmet veriyor. Ayrıca son zamanlarda Kartalkaya bahar ve mevsimlerinde de tercih edilen bir nokta haline de geldi. Yayla turizmi ve doğayla iç içe olmak için de Kartalkaya’yı tercih edebilirsin.

Konum Linki

13- Nallıhan Kuş Cenneti - 146 km

İç Anadolu Bölgesi’nin en etkileyici doğal güzelliklerinden biri olan Nallıhan Kuş Cenneti, Ankara şehir merkezine yaklaşık 146 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Sarıyer Barajı ve Aladağ Çayı’nın kesişim noktasında bulunan Nallıhan Kuş Cenneti’nde ak balıkçıl, gri balıkçıl, sakarmeke, yeşilbaş, kara leylek ve kızıl şahin gibi kuşlar yaşıyor. 200’ü aşkın kuşun yuvası olan bu doğal güzellik kuşların göç yılları üzerinde konumlanıyor. Bu dönemlerde 50.000’den fazla kuş aynı anda Nallıhan Kuş Cenneti’nde görülebiliyor. Kuş gözlemcileri ve doğa fotoğrafçıları bu dönemde buraya akın ediyor. Rahatça gezmen ve kuşları izleyebilmen için seyir terasları, yürüyüş yolları ve mesire alanları seni bekliyor.

Konum Linki

14- Gürleyik Şelalesi - 177 km

Eskişehir’in Mihalıççık ilçesi sınırlarında konumlanan Gürleyik Şelalesi, yaz aylarında serinlemek isteyen Ankaralıları ağırlıyor. Şelale, Ankara şehir merkezinden yaklaşık 177 kilometre uzakta. Yaklaşık 5 metrelik bir yükseklikten akan sular yaz aylarında buz gibi oluyor. Şelalenin oluşturduğu doğal havuzda yüzmek mümkün. Bu sayede suya adımını atar atmaz sıcak havaların bunaltıcılığını unutup serinliyorsun. Şelale çevresinde iyi bir düzenleme yapılarak yürüyüş yolları, seyir terası, kamp alanları ve kır bahçeleri açılmış. Yani şelale sularında yüzmek istemezsen de keyif alarak yapabileceğin aktiviteler bulunuyor. Ayrıca doğa fotoğrafları çekmekle ilgiliysen de burayı çok seveceksin.

Konum Linki

15- Hattuşaş Antik Kenti - 192 km

Anadolu toprakları tarih boyunca birçok büyük uygarlığa ev sahipliği yapmış olsa da Hitit Uygarlığı bu topraklarda kurulan ilk büyük uygarlık. Hititlerin başkenti olan Hattuşaş’ın da tarihe ışık tutmak açısından büyük bir önemi var. Bu nedenle Hattuşaş Antik Kenti, UNESCO tarafından hem Dünya Mirası Listesi’ne hem de Dünya Belleği Listesi’ne alındı. Ankara’dan yaklaşık 192 kilometre uzaklıkta olan bu antik kenti mutlaka görmelisin. Kral Kapısı, Aslanlı Kapı ve Sfenksli Kapı gibi önemli noktalar bu antik kentte gitmen gereken ilk yerler. Ayrıca Hitit döneminden günümüze kalan en uzun hiyeroglifin bulunduğu Nişantepe Yazıtı’nı görmeden dönmemeni öneririm.

Konum Linki

16- Ilgaz Dağı Milli Parkı - 211 km

Batı Karadeniz’in en yüksek zirvesine ev sahipliği yapan Ilgaz Dağları, Ankara’ya yakın kamp noktası arayanların en sevdiği noktalardan. Donanımlı kamp alanları, kilometreler boyunca devam eden yürüyüş yollarına sahip olan Ilgaz Dağı Milli Parkı, Ankara şehir merkezine 211 kilometre uzaklıkta. Birçok bitkiye ve canlıya ev sahipliği yaptığı için 2009 yılında milli park ilan edilen dağlarda köknar, sarıçam, orman gülü ve yabani erik gibi tertemiz bir hava sağlayan bitkiler bulunuyor. Ayrıca bu dağların yamaçlarında bir de kayak merkezi bulunuyor. Yani buraya kışın gelip kayak yapmanın tadını da çıkarabilirsin. Kayak merkezinde donanımlı tesisler ve eğitim veren kayak okulları bulunuyor. Kayak ekipmanlarını da buradan kiralayabilirsin.

Konum Linki

17- Göynük - 222 km

Bolu ilinin sınırları içerisinde bulunan en güzel ilçelerden biri olan Göynük, Ankara’ya yaklaşık 222 kilometre uzaklıkta. Özel aracınla yaklaşık 2 saat 45 dakikada ulaşabileceğin Göynük, 20. yüzyıldan günümüze kalan Osmanlı evleriyle meşhur. İki ya da üç katlı ahşap evlerin yanında camiler, türbeler, çeşme, hamam, kule ve hazire gibi dönemin kent mimarisini gözler önüne seren eserler bulunuyor. Bu eserlerin korunması için ilçe, kentsel SİT alanı ilan  edilmiş. Safranbolu’da olduğu gibi bu kent mimarisi bu ilçeye özgün bir atmosfer katıyor. İlçede bulunan Sünnet Gölü de eşsiz bir doğaya ev sahipliği yaptığı için sıklıkla ziyaret ediliyor.

Konum Linki

18- Abant Gölü - 226 km

Ülkemizin en sevilen doğa harikalarından biri olan Abant Gölü, Ankara’ya yakın olması nedeniyle çok sık tercih ediliyor. Yaklaşık 2 saat 30 dakikalık bir yolculuk sonrasında ulaşabileceğin Abant Gölü, yılın dört mevsiminde de ayrı bir güzelliğe bürünüyor. Sonbaharda sarı ve turuncu yapraklarla romantik bir destinasyon haline gelen göl, kışın kar yağmasıyla bembeyaz oluyor. Göl kenarında bulunan Abant otelleri hizmet kaliteleri konusunda oldukça başarılılar. Sen de Ankara’dan biraz uzaklaşıp doğanın içinde kafa dağıtmak istersen Abant Gölü’ne gitmelisin.

Konum Linki

19- Yedigöller Milli Parkı - 227 km

Bolu’nun Abant Gölü kadar meşhur bir diğer noktası ise Yedigöller Milli Parkı. Burası Abant Gölü’ne yaklaşık 80 kilometre uzakta olduğu için Abant’a gittiğinde Yedigöller’e de uğrayabilirsin. Böylece bir seyahatte iki doğa harikasını aynı anda görebilirsin. Büyükgöl, Seringöl, Deringöl, Nazlıgöl, Küçükgöl, İncegöl ve Sazlıgöl adındaki yedi gölün bulunduğu bölge kamp severler için de en ideal milli parklardan biri. Bu nedenle eğer kamp yapma planların varsa Yedigöller’i mutlaka listene eklemelisin.

Konum Linki

20- Safranbolu - 228 km

Ankara’dan çıkıp 2 saat 35 dakika sonra açık hava müzesinde yürüyormuş gibi hissetmeye ne dersin? Eğer cevabın evetse, Osmanlı Dönemi’nden kalan 2000 evle meşhur Safranbolu’ya gitmelisin. Yaklaşık 800 tanesi koruma altında olan bu konaklar Safranbolu’nun sembolü haline gelmiş durumda. İlçenin en güzel yanı ise bu konakların restore edilmesiyle hizmete açılan Safranbolu otelleri. Safranbolu’ya gideceksen mutlaka bu otellerde konaklamanı öneririm. Safranbolu’yu gezdikten sonra Tokatlı Kanyonu’na da mutlaka gitmelisin. Kanyonda bulunan Kristal Teras’a çıkmak yükseklik korkunu tetikleyebilir ama doğanın güzelliğine şahit olmaya değer.

Konum Linki

21- Eskişehir - 235 km

Ankara ile Eskişehir’in birbirine çok yakın olması, hem Ankara’da yaşayanların Eskişehir’e hafta sonu gezisi düzenlemesine hem de Eskişehir’de yaşayanların Ankara’ya gitmesine yol açıyor. Ülkemizin en gözde şehirlerinden biri olan Eskişehir’de görmen gereken ilk yer Odunpazarı. Özellikle Safranbolu’ya gidip atmosferine bayıldıysan sıradaki gezin mutlaka Odunpazarı’na olmalı çünkü burası da Osmanlı evleriyle ünlü. Rengarenk bir atmosfere sahip olan Odunpazarı’nda Kurşunlu Camii ve Külliyesi, Lületaşı Müzesi, Atlıhan El Sanatları Çarşısı, Yılmaz Büyükerşen Balmumu Müzesi ve Odunpazarı Modern Müze gibi noktaları gezmelisin. Odunpazarı’nı keşfettikten sonra Sazova Kültür Sanat Parkı, Kentpark, Doktorlar Caddesi gibi şehrin turistik noktalarını keşfedebilirsin.

Konum Linki

22- Kastamonu - 238 km

Ankara şehir merkezinden 238 kilometre uzaklıkta konumlanan Kastamonu, doğal güzellikleri görmeye değer bir keşif noktası. Yemyeşil atmosferin masmavi denizle birleştiği Gideros Koyu, sakin bir tatil için Ankara’dan çok uzaklaşmak istemeyenleri ağırlıyor. Dünyanın en derin ikinci kanyonu olan Valla Kanyonu da Kastamonu ilinin sınırları içerisinde konumlanıyor. 12 kilometre uzunluğundaki kanyon Küre Dağları, Devrekani Çayı tarafından parçalanınca oluşmuş. Ancak bu kanyonu tek başına geçmek oldukça zor. Bu nedenle teçhizatın olmadan ve profesyonel anlamda kendine güvenmeden tüm kanyonu geçmeyi denememeni öneririm.

Konum Linki

23- Mudurnu - 243 km

Bolu’nun birbirinden güzel noktalarından biri olan Mudurnu, Osmanlı kent mimarisinin izlerini hala taşımasıyla seni tarihi bir yolculuğa çıkarıyor. Evler, camiler ve çeşmelerle beraber 170’i aşkın mimari güzelliğin korunması için ilçe kentsel SİT alanı ilan edildi. Ankara’ya yaklaşık 243 kilometre uzaklıkta olan Mudurnu, 2018 yılında da sakin şehir unvanını aldı. Bunlar sayesinde de tarihi ve doğal güzellikleri el değmeden korunuyor. Ayrıca ilçenin çok huzur dolu bir atmosferi bulunuyor. Mudurnu’ya gittiğinde mutlaka Mudurnu Saat Kulesi’ne çıkıp tüm manzarayı panoramik bir şekilde izlemelisin. Buranın meşhur saray helvasının da tadına bakmadan dönmemeni öneririm. Bağımlılık yapacak bir lezzet.

Konum Linki

24- Sülüklü Göl - 245 km

Mudurnu ilçesindeki Tavşanlı Köyü sınırlarında bulunan Sülüklü Göl Tabiat Parkı apayrı bir seyahati hak eden bir nokta olduğu için ayrı bir başlık altında anlatmam gerekiyor. Yaklaşık 300 yıl önce gerçekleşen bir depremin yol açtığı heyelan yüzünden oluşan Sülüklü Göl, ismini geçmiş yıllarda gölde bulunan çok sayıda sülükten alıyor. Bu sülükler çeşitli hastalıklara tedavi olarak kullanılmış olsa da göle bırakılan balıklar nedeniyle günümüzde sülük yaşamıyor. Çok geniş bir alana yayılan göl en çok doğa yürüyüşleri ve kamp yapmak için tercih ediliyor. Sen de kamp yapmayı seviyorsan hemen çadırını ve eşyalarını alıp buraya gelmelisin. Eğer kamp malzemelerini yanına almadan buraya gelip kalmaya karar verirsen tabiat parkının işletmesi bungalov ya da karavan konaklaması seçeneklerini sunuyor.

Konum Linki

25- Çorum - 247 km

Anadolu’nun en eski başkenti olarak bilinen Çorum, Ankara’dan yaklaşık 3 saatlik bir araç yolculuğu uzaklığında. Anadolu topraklarında yaşamış birçok uygarlığa ev sahipliği yapan Çorum sınırlarında Hattuşaş Antik Kenti ve Alacahöyük Ören Yeri bulunuyor. Tarihi anlamda önemli olmasının yanında doğal güzellikleriyle de büyüleyici bir özelliğe sahip. İncesu Kanyonu ve Sıklık Tabiat Parkı gibi güzelliklerini mutlaka görmeni öneririm. Ayrıca Çorum’un meşhur leblebilerinden bol bol almadan dönme.

Konum Linki

26- Konya - 270 km

Ankara’ya yakın olan bir diğer ilimiz ise Konya. İki şehrin merkezi arasındaki uzaklık yaklaşık 270 kilometre ve özel aracınla bu yolculuk 3 saat kadar sürüyor. Ankara’dan gün içinde çok sayıda sefer düzenlendiği için Konya otobüs bileti bulmak da oldukça kolay. Ülkemizdeki en eski yerleşim yerlerinden biri olan Konya, Selçuklu ve Osmanlı döneminde başkentlik yapmış.  Bu nedenle de tarihe ışık tutan önemli eserlerle dolu. Ayrıca Konya’da bulunan Mevlana Müzesi, ülkemizin en çok ziyaret edilen müzelerinden biri. Mevlana Türbesi ve Şems-i Tebrizi Türbesi de her yıl binlerce insanı ağırlıyor. Bu sayede de Konya, ülkemizin inanç ve kültür turizminin en önemli şehirlerinden biri haline geliyor. Şehir sınırları içinde bulunan Beyşehir Gölü, Akşehir Gölü ve Meke Gölü gibi doğal güzellikler de Konya’yı günübirlik gezmeyi imkansız hale getiriyor diyebiliriz. Bu yüzden Konya’ya gittiğinde mutlaka en az 1 gece kalmanı öneririm.

Konum Linki

27- Akçakoca - 272 km

Ankara’da deniz olmasa bile Ankara’ya yakın olan deniz kıyısı ilçelere gidebilirsin. Ankara şehir merkezine 272 kilometre uzaklıkta olan Akçakoca, Batı Karadeniz’in en güzel ve en popüler sahillerinden birine sahip. 35 kilometre boyunca uzanan sahil şeridi ve doğal güzellikleriyle Akçakoca’ya yapacağın geziden çok zevk alacaksın. Ayrıca burası fındık üretiminin yoğun bir şekilde yapıldı bir yer olduğu için yerlilerle birlikte fındık toplama deneyimini de yaşayabilirsin. Tabii bunun için ilçeye fındık toplama mevsiminde gitmelisin.

Konum Linki

28- İnkumu Plajı - 284 km

Ankara’ya yakın olan denize girebileceğin bir diğer yer ise İnkumu Plajı. Batı Karadeniz’deki en temiz plajlardan biri olan İnkumu Plajı, Bartın sınırları içerisinde konumlanıyor ve Ankara şehir merkezinden yaklaşık 284 kilometre uzaklıkta. Dalgasız ve sakin bir denizi olduğu için tertemiz kalan denizi incecik kum plaj tamamlıyor. Özel araçla yolculuk yaklaşık 3 saat kadar sürdüğünden günübirlik bir plan bile yapabilirsin.

Konum Linki

29- Frig Vadisi - 296 km

Türkiye’deki 2. Kapadokya olarak bilinen Frig Vadisi, sınırları Eskişehir, Kütahya ve Afyon’a yayılmış bir bölge. Yaklaşık 3000 yıl önce Friglerin yaşadığı bu bölgede tüf kayalara oyulmuş evler, anıt mezarlar, kiliseler ve kaleler bulunuyor. 506 kilometre uzunluğuyla ülkemizin en uzun 3. yürüyüş yolu olan vadide uzun ve tarihi bir yürüyüşe çıkarak farklı bir hafta sonu aktivitesi yapabilirsin.

Konum Linki

30- Kuzuluk Kaplıcaları - 301 km

Sakarya’nın Akyazı ilçesinde yer alan Kuzuluk’ta doğal su kaynakları oldukça fazla. Siyatik, romatizma, eklem ağrısı gibi birçok rahatsızlığa şifa olan Kuzuluk Kaplıcaları yaklaşık 80 derecelik bir sıcaklıkta ve amonyum açısından zengin. Bu bölgede termal sularla dolu havuz, banyo ve hamamlar sunan oteller bulunuyor. Eğer Ankara’dan uzaklaşıp kendini sağlık bulacağın şifalı sulara bırakmak istersen Kuzuluk Kaplıcaları’na gidebilirsin.

Konum Linki

31- Küre Dağları Milli Parkı - 303 km

Bartın ve Kastamonu illeri sınırında bulunan Küre Dağları, 2000 yılında milli park statüsünü kazandı. Zengin flora ve fauna alanlarını bünyesinde barındıran Küre Dağları Milli Parkı, yırtıcı kuşlar ve yaban hayvanlarının yuvası. Milli park oldukça geniş bir alana yayıldığı için parkın sınırları içinde Horma Kanyonu, Çatak Kanyonu, Aydos Kanyonu, Ilıca Şelalesi ve Valla Kanyonu bulunuyor. Eğer bu milli parkı gezmek için çok zamanın yoksa ve hangi kanyonu görmen gerektiğine karar veremiyorsan Horma Kanyonu’nu tercih edebilirsin. Milli parkın en güzel noktalarından biri olan kanyondan Ilıca Şelalesi’ne doğru yürüdüğün 3 kilometrelik yol oldukça etkileyici.

Konum Linki

32- Amasra - 304 km

Ankara’ya yakın gezilecek yerler arasında en sevilen ve en çok tercih edilen noktalardan biri Amasra. Şehir merkezinden yaklaşık 304 kilometre uzaklıkta olan Amasra’ya 3 saat 45 dakikalık bir yolculuk sonrasında ulaşabilirsin. Ancak özel aracınla gitmek istemezsen Amasra otobüs bileti de alabilirsin. Fatih Sultan Mehmet’in görüp hayran kaldığı ve “Dünyanın göz bebeği” olarak tanımladığı Amsra’da Tarihi Çekiciler Çarşısı ve Ağlayan Ağaç’ı mutlaka görmelisin. Eğer Amasra’ya havanın sıcak olduğu bir mevsimde gelirsen burada denize de girebilirsin.

Konum Linki

33- Bozcaarmut Göleti - 314 km

Bilecik’teki Pazaryeri ilçesinde bulunan Bozcaarmut Göleti, doğanın içinde huzur dolu vakit geçirmek isteyen Ankaralıların tercihleri arasında yer alıyor. Yemyeşil ağaçların arasındaki gölün manzarası Bolu’nun Abant’ını ve Artvin’in Karagöl’ünü aratmayacak bir güzellikte. Göl çevresinde doğa yürüyüşüne çıkmak, kamp yapmak ve harika fotoğraflar çekmek mümkün. Ancak arazi biraz engebeli olduğu için kamp alanı kalabalık dönemlerde hızla dolabiliyor. Bu nedenle erken saatte yolculuk yapıp çadırını hemen kurmanı öneririm.

Konum Linki

34- Sapanca Gölü - 319 km

İstanbul’a yakın olduğu için İstanbulluların özellikle hafta sonları sıklıkla tercih ettiği Sapanca, Ankara’ya da yakın bir noktada konumlanıyor. Yaklaşık 319 kilometre uzaklıkta olduğu için 3 saat 10 dakikalık bir yolculukla Sapanca Gölü’ne ulaşabilirsin. Erken saatlerde Sapanca’ya gidersen göl kıyısında konumlanmış mekanlarda harika bir kahvaltı seni bekliyor. Eğer bahar ya da yaz mevsiminde gidersen gölde kano turu da yapabilirsin. Sapanca otelleri genelde göl kenarında bulundukları için Sapanca’da konaklarsan harika bir manzaraya karşı uyanabilirsin.

Konum Linki

35- Maşukiye - 326 km

Kocaeli’nin en güzel noktalarından biri olan Maşukiye, Ankara’dan 326 kilometre mesafede. Sapanca Gölü’nün kuzeyinde olması nedeniyle Sapanca Gölü’ne düzenlediğin seyahatten sonra Maşukiye’yi de ziyaret edebilirsin. Tertemiz havası ve kuş cıvıltılarıyla insana tüm stresini unutturan Maşukiye’de doğa yürüyüşü, ATV turları, kamp ve piknik gibi sevilen aktiviteleri yapabilirsin. Aygır Deresi ve Sapanca manzarasının karşısında olan Kuzu ve Kirazlı yayları da mutlaka uğraman gereken noktalar arasında.

Konum Linki

36- Kapadokya - 330 km

Ülkemizin en turistik noktalarından olan Kapadokya, Ankara’ya yakın. 3 saat 30 dakikalık bir yolculukla “Güzel Atlar Diyarı” adıyla bilinen bu masal gibi destinasyona ulaşabilirsin. 60 milyon yıl öncesinde Erciyes Dağı, Güllüdağ ve Hasan Dağı’nda gerçekleşen volkanik patlamalar sonucu çıkan lav ve küllerin etrafa yayılmasıyla oluşan peribacaları her mevsim ayrı bir güzelliğe sahip. Eğer imkanın varsa hem kış aylarında beyaz örtüyle kaplıyken hem de bahar aylarında havalar ısınmışken gezmeni öneririm. Kapadokya’da gezilecek yerler için kısa bir liste yapmak zor olsa da mutlaka görmen gerekenler şöyle: Göreme Açık Hava Müzesi, Üç Güzeller, Uçhisar Kalesi, Güvercinlik Vadisi, Ihlara Vadisi, Aşk Vadisi ve Derinkuyu Yeraltı Şehri.

Konum Linki

37- Karasu - 347 km

Batı Karadeniz’in Marmara Denizi ile buluştuğu noktada konumlanan Karasu, Ankara’dan 3 saat 45 dakikalık bir yolculuk uzaklıkta. Yaz mevsiminde denize girmek isteyen Ankaralıların tercih ettiği Karasu 20 kilometre uzunlukta bir sahile sahip. Bu sayede deniz, kum ve güneş üçlüsünün tadını çıkarmak oldukça keyifli oluyor. Karasu’ya gitmişken doğal güzelliklerini de keşfetmek istersen Maden Deresi, Acarlar Longozu ve Küçükboğaz Gölü’nü de görebilirsin.

Konum Linki

38- Kayseri - 347 km

Ankara’da çok güzel Kayseri mantısı yapan restoranlar mevcut elbette ama Kayseri mantısını yerinde yemek ister misin? Ankara’dan yaklaşık 347 kilometre uzaklıkta olan Kayseri’ye sadece leziz mutfağını deneyimlemek için bile gidebilirsin. Tabii Kayseri sadece mutfağıyla ünlü değil. Kışın kayak yapmak istersen Erciyes Kayak Merkezi tam donanımlı pistleriyle seni bekliyor. Ayrıca Kayseri’nin doğal güzellikleri de görülmeye değer. 300’ü aşkın kuşa ev sahipliği yapan Sultan Sazlığı Milli Parkı, güvercin yuvalarıyla ünlü, şarkılardan tanıdığımız Gesi Bağları ve 60 metre yükseklikten dökülen görüntüsüyle büyüleyen Kapuzbaşı Şelalelerini görebilirsin.

Konum Linki

39- Kefken - 352 km

Kocaeli’nin Kandıra ilçesinde bulunan Kefken, plajlarıyla yaz mevsiminde denizle buluşmak isteyen Ankaralıların tercihi haline geliyor. 3 saat 50 dakikalık bir yolculuk uzaklığında olan Kefken, İstanbul’a da yakın olduğu için yaz mevsiminde çok kalabalık olabiliyor. Ancak Kefken’de bazı sakin plajlar da bulunuyor. Kayalıklarla çevrili Kapri Plajı ailelere uygun olmadığı için çocuk sesleri olmadan denize girebilirsiniz. Bu plajın yanındaki Midye Koyu da sakin olan plajlardan bir diğeri. Kefken’de gün batımı saatlerinde Pembe Kayalar’a gitmeni öneririm. Kayaların rengiyle birleşen gün batımı manzarası unutulmaz oluyor.

Konum Linki

40- Kerpe - 352 km

Kefken’den bahsetmişken Kerpe’den bahsetmemek olmaz. Kefken gibi İstanbullular arasında çok popüler olan bir nokta olan Kerpe, Ankara’ya yaklaşık 352 kilometre uzaklıkta. Kerpe, Kocaeli’deki en meşhur mavi bayraklı plaja ev sahipliği yaptığı için çok sayıda insan yazın buraya akın ediyor. Bu nedenle kesinlikle buraya günün erken saatlerinde gelmelisin.

Konum Linki

nihanbayram
Nihan Bayram
529 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Uzman Yazarlar