• Anasayfa
  • Bilgi
  • 2020’de Türkiye’de kaçırmaman gereken festivaller

2020’de Türkiye’de kaçırmaman gereken festivaller

setenaygokdag

Önemli Not: Tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs salgını sebebiyle ülkemizdeki festivaller iptal edildi veya süresiz şekilde ertelendi maalesef. Tarihler güncellenmeye başladığında yazı da güncellenecek ancak şu anda durum belirsizliğini koruyor.

Ülkemiz tarihi ve turistik yerler konusunda olduğu kadar festival çeşitliliği konusunda da adeta bir cennet! Yeni yıl için tatil planları yaparken dilersen eski kültürleri canlandıran, yerel tatları ön plana çıkaran geleneksel festivalleri; dilersen kamptan kahveye, elektronik müzikten tiyatroya özel ilgi alanları için düzenlenen festivalleri listene alabilirsin. Amatör ya da profesyonel olarak sporla ilgilenenler ve spor izleyicileri için de Türkiye’nin farklı yerlerinde sportif festivaller düzenleniyor. İçeriği hazırlarken ben listemi yaptım bile. Bakalım sen neler için “asla kaçırmamam gerekiyor!” diyeceksin?

İçindekiler

Ocak

Şubat

Mart

İstanbul Uluslararası Dans Festivali / Tahmini tarih 26 – 30 Mart

Nisan

Mayıs

Haziran

Temmuz

FESTA 2200 Erciyes Bisiklet Festivali (Geçen sene 25 – 28 Temmuz)

Uluslararası Tulum ve Müzik Festivali / Tahmini tarih 27 Temmuz

KapıkayaFest Doğa Sporları Festivali (Geçen sene 25 – 26 Temmuz)

Ağustos

Eylül

Ekim

Kasım

Aralık

Ocak

Bocuk Gecesi / 18 Ocak 2020

 

Yüzyıllardır yaşatılan bir gelenek olan Bocuk Gecesi aslında Cadılar Bayramı ile çokça ortak nokta bulunduruyor. Edirne’nin Keşan ilçesinde kutlanan gece, festival havasında geçiyor. Bölgenin gençleri beyaz çarşaflara bürünerek yüzlerini hem korkutucu hem de eğlenceli bir şekilde boyuyorlar. Ardından kapı kapı gezerek ev sahiplerini korkutmaya çalışıyorlar. Evlerine “bocuk” adlı (in midir, cin midir, peri midir bilinmez) varlığın girmemesi için inanışa uygun olarak tüm evlerde bal kabağı pişiriliyor. Ateş yakılan varillerin başında biten bu ilginç etkinliğe gitmek için Edirne’ye otobüs biletleri hemen şurada.

Uçak Bileti

Ayder Kardan Adam Şenliği / 24 – 26 Ocak 2020

 

kardan adam

Doğal güzellikleriyle ünlü Karadeniz’in en sevilen yaylası Ayder’i biraz da karlı görmeye ne dersin? Rize’nin Çamlıhemşin ilçesine bağlı yaylada şenlik süresince rafting botlarıyla karda kayabilir, çocukluğuna dönerek kardan adam yapma yarışmasına katılabilir, yöresel sanatçıların konserlerini izleyebilirsin. Ayrıca tulum sesini duyup horon tepmeden geçme sakın! Bilmiyorsan, yöre halkını taklit edebilirsin :)

Şubat

Winterfest Uludağ / 2 – 13 Şubat 2020

Winterfest

 

5 senedir üst üste “Yılın En İyi Gençlik Festivali” seçilen etkinlik, özellikle üniversite öğrencilerine yönelik yapılıyor. Festival bu sene; 2 – 6 Şubat, 6 – 9 Şubat ve 9 – 13 Şubat arasında 3 ayrı dönem olarak düzenleniyor. Canlı konserler, kayak sporları, DJ gösterileri gibi renkli etkinliklere Uludağ’ın kayak merkezine yakın çeşitli otellerinde kalarak katılım sağlayabilirsin.

Kadıköy Kış Sanat Festivali / Tahmini tarih 9 – 10 Şubat

Bu sene 4.sü düzenlenecek olan festival, Kadıköy Belediyesi ve Türkiye Gençlik Akademisi’nin ortak çalışması olarak ortaya çıkmış. Konserler, söyleşiler, tiyatro oyunları, dans ve el sanatları atölyelerinin yanı sıra pazar alanından çeşitli ürünler satın alabilirsin.

Datça Badem Çiçeği Festivali / 8-9 Şubat 2020

Datça badem

Antik zamanlarda “iki denizli şehir” olarak anılan Datça’nın en güzel zamanları, badem ağaçlarının çiçeklendiği günler. Bu yıl da Şubat ayının başında gerçekleşecek festivalde bademle yapılmış çeşit çeşit lezzeti tadabilirsin. Ayrıca panayır alanında bulunan atölye çalışmaları, konserler, dans gösterileri, el işi çalışmalarına katılarak eğlenceli ve öğretici zamanlar geçirmen mümkün. Tabii yine aynı alanda bulunan organik yiyecek ve içecekleri, el emeği kıyafet ve takıları, dekorasyon ürünlerini de satın alabilirsin. “Datça’da nerede kalacağım ben?” dediğini duyar gibiyim. Onun için şuraya tıklayabilirsin.

Mart

Kars Kış Oyunları Festivali / Tahmini tarih 1 Mart

 

Kars Festival

Kars’ın karı ile ünlü ilçesi Sarıkamış’ta düzenlenen festivale hem amatör hem de profesyonel sporcular davetli. Devasa boyutlarda kardan heykellerin karşılama yaptığı alanda; kar üstünde güreş, atlı cirit gibi geleneksel aktivitelerin yanı sıra karda kaşar yuvarlama, iglo yapımı gibi ilginç etkinliklere de katılabilirsin. Konserler ve halk oyunları gösterileriyle renklenen bu bembeyaz temalı festivale nasıl gideceğine buradan bakabilirsin.

SONAR İstanbul 2020 / 6 – 7 Mart 2020

SONAR

 

Tüm dünyada büyük yankı uyandıran SONAR, 4. kez İstanbul’da yapılıyor. Elektronik müzik dünyasının önde gelen yerli ve yabancı isimleriyle bizleri buluşturan etkinlik Zorlu PSM’de düzenleniyor. Barcelona merkezli festivalde kulaklarının pasını silerken sahne ışık şovlarıyla gözlerini de doyurabilirsin.

İstanbul Uluslararası Dans Festivali / Tahmini tarih 26 – 30 Mart

Uluslararası İstanbul Dans

 

Geçtiğimiz sene “Barış ve İyilik İçin Dans Et” sloganıyla yapılan etkinliğin bu sene 9.su gerçekleştirilecek. Yerli ve yabancı sanatçıların hem gösteriler hem de atölye çalışmaları için katıldığı festivalin bu seneki temasını merakla bekliyorum. Festival boyunca; her seviye için özel derslere, grup çalışmalarına, neredeyse her saat başı gerçekleşen çeşitli dans gösterilerine ve dünyanın farklı yerlerinden gelen sanatçıların konserlerine katılabilirsin.

Nisan

Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı / 4 – 12 Nisan 2020

Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı

Rengârenk yürüyüş korteji ve kortej sırasındaki danslar ile “yerli Rio” olarak da adlandırabileceğimiz bu güzide karnavalımız elbette Adana’da yapılıyor. Festival boyunca sokakların portakal çiçeği koktuğu şehirde, tadılacak çok fazla lezzet bulunuyor. Festivalde kostüm yarışmasına katılabilir ya da dans gösterileri, sahne şovları gibi etkinlikleri izleyebilirsin. Ülkemizin ilk ve tek karnavalına katılmak için buraya bir bak derim.

İstanbul Film Festivali / 10 – 21 Nisan 2020

Sanatın her türüne destek veren İKSV tarafından düzenlenen festival, sinemaseverlerin kaçırmaması gereken bir etkinlik. Ulusal ve uluslararası film yarışmalarının da düzenlendiği festival süresince yerli ve yabancı pek çok filmi belirlenen salonlarda izleyebilmek için erkenden bilet alman gerektiğini unutma.

Alaçatı Ot Festivali (Geçen sene 5 – 8 Nisan)

Alaçatı Ot Festivali

Geleneksel festivallerimizin en ünlüsü olan Ot Festivali, her sene coşkulu bir şekilde gerçekleştiriliyor. Ege’nin çeşit çeşit otları, bu otlarla yapılan yemekleri ve tatlıları tadabileceğin festival alanında yemek atölyelerine katılabilir, konserleri ve renkli bando gösterisini izleyebilir, Alaçatı’nın kendine has sokaklarını ve evlerini keşfedebilirsin. Çok kalabalık olduğu için çabuk tükenen odalara karşı erken rezervasyon yaptırmak için seni şuraya alalım.

HoliFest (Geçen sene 20 Nisan İzmir, 27 Nisan İstanbul, 4 Mayıs Ankara)

Holi fest

Aslen bir Hint festivali olan HoliFest, görüp görebileceğin en renkli festival! Yıllar içerisinde çeşitli şehirlerde gerçekleştirilen festivalin bu sene İstanbul, İzmir ve Ankara’da yapılması bekleniyor. Girişte verilen beyaz tişört ve seçeceğiniz renkte toz boyalar ile festival alanında kendini ve istediğin herkesi rengârenk boyayabilirsin. Festival süresince gerçekleşecek DJ performansları ve konserler de eğlenceni katlayacak.

Uluslararası Urla Enginar Festivali / Tahmini tarih 24-25-26 Nisan

Uluslararası Urla Enginar Festivali

Her sene Nisan’ın son haftasında düzenlenen geleneksel festivalde hem Ege Bölgesi’nin lezzetlerini tadacaksın hem de İzmir’in bu tatlı ilçesini gezme fırsatını yakalayacaksın. Ünlü isimlerle yapılan atölyeler, kortej gösterisi, yemek yarışmaları gibi etkinliklerle festival boyunca ilgilenebileceğin birçok şey bulabilirsin. Urla’ya biletini ucuza getirmek de bizden olsun.

Mayıs

İstanbul Güzellik Festivali (Geçen sene 3 – 5 Mayıs)

Kişisel bakım, güzellik ve sağlıklı yaşam alanlarıyla ilgili olan herkesin davetli olduğu festivalde ürün tanıtımları, söyleşiler, örnek uygulamalar, seminerler, atölye çalışmaları, yarışma ve çekilişler yapılıyor. Alanda sağlıklı yaşam, medikal estetik ve güzellik bakım merkezlerinden önde gelen markalar bulunuyor. Hem bilgi alıp hem de tecrübe edebileceğiniz festival boyunca katılımcı markaların özel indirimlerinden de yararlanabilirsin.

Edirne Kakava – Hıdırellez Festivali / 5 – 6 Mayıs 2020

Kakava

Her sene baharın gelişini kutlamak amacıyla düzenlenen yöresel festivalin ilk günü Kakava Ateşi yakılır. Geleneksel bir inanışla dileklerin yazılıp çizildiği kâğıtlar önce toprağa gömülür, ertesi sabah akarsuya atılır. At yarışları, Roman oyun havaları ve ateşten atlama etkinlikleriyle kültürel iki gün geçirebileceğin festivalde nerede kalsam derdine son! 

Haziran

Geleneksel Tekirdağ Kiraz Festivali / Tahmini tarih 4 – 7 Haziran

Kiraz Fest

 

İlki 1962’te kutlanan festival, karnı ağrıyana kadar kiraz yemek isteyenler için büyük fırsat. Kiraz yarışmaları, piknikler, konserler, kortej geçidi ve fener alayları yapılan festivalde her sene bir güzellik yarışması da düzenlenir. İstanbul’da yaşayanlar için Tekirdağ “hemen şurası” ama yine de nasıl gideceğini görmek için buraya bakabilirsin.

Cappadox / Tahmini tarih 6 – 11 Haziran

 

Cappadox

Kapadokya’nın büyülü atmosferi içerisinde gerçekleştirilen bu modern festival; müzik, gastronomi, çağdaş sanatlar ve açık hava disiplinlerini bir arada sunan ilk etkinlik. Türk ve yabancı çok sayıda sanatçının ağırlandığı festival, 2020’den itibaren 2 senede bir düzenlenecek. Sergi ve etkinlik alanları bulunan festivalde sessiz yürüyüş, gün doğumu konserleri, yoga ve meditasyon gibi ilgi çekici aktivitelere katılabilirsin. Kapadokya’nın kendine has mimariye sahip otellerinde konaklamayı tercih edersen şuradan kontrol edebilirsin.

Temmuz

Electronica Festival (Geçen sene 13-14 Temmuz İstanbul / Geçen sene 12-13 Ağustos Çeşme)

 

Electronica Çeşme

Geçtiğimiz sene hem İstanbul’da hem İzmir Çeşme’de düzenlenen etkinlik, elektronik müzik severleri bir araya getiriyor. Yerli ve yabancı ünlü DJ’lerin sahne performanslarına tanık olabileceğin etkinlik aynı zamanda doğayla iç içe bir festival vadediyor. “Ben önümüzdeki yaz kesin Çeşme’deyim!” dersen konaklama fırsatlarına erkenden göz atmak isteyebilirsin.

Bozcaada Caz Festivali (Geçen sene 19-20-21 Temmuz)

 

Bozcaada Caz

Bozcaada’nın muhteşem doğası içerisinde, sanatla dolu bir festival bizi bekliyor. Festivallerin gürültülü olmasından yorulduysan, şehrin hareketliliğinden biraz olsun uzaklaşmak istiyorsan 2020’de bu etkinliği takip etmeni öneririm. Hem gece hem gündüz caz ile iç içe yaşayacağınız festival alanında aynı zamanda yoga, söyleşiler, atölye çalışmaları ve tadımlar gerçekleştiriliyor.

FESTA 2200 Erciyes Bisiklet Festivali (Geçen sene 25 – 28 Temmuz)

FESTA

Hareketsiz yaşam ve sporsuz hayatın getirdiği çeşitli rahatsızlıklardan kurtulmayı hedefleyen festival kurulu, aynı zamanda bütün ülkeye bir çağrıda da bulunuyor: “Daha çok bisiklet yolu, daha az karbon salınımı”. Erciyes Kayak Merkezi’nde konumlanan festival alanına Türkiye’nin her yerinden bisikletlerle macera tutkunları geliyor. Bisiklet turu dışında tırmanış, safari, kamp, doğa yürüyüşü gibi aktivitelerin de yapılacağı festivale gitmek istersen en uygun biletlere buradan bak.

Uluslararası Tulum ve Müzik Festivali / Tahmini tarih 27 Temmuz

Artvin’in doğal güzellikleriyle ünlü ilçesi Borçka’da düzenlenen etkinliğe hem yerel halk hem de turistler akın ediyor. Her yıl Temmuz ayı içerisinde yapılan festivalde ülkemizin dört bir yanından gelen halk oyunları gruplarının dans gösterilerini izleyebilirsin. Ayrıca dilersen “En Hızlı Çay İçme Yarışması” için kayıt yaptırıp belki birinci bile olabilirsin. Ama tüm bunlar için önce konaklayacak yer bulmak gerekecek, o konuda da ben sana yardımcı olabilirim.

KapıkayaFest Doğa Sporları Festivali (Geçen sene 25 – 26 Temmuz)

Kapıkaya

Bu festival, benim en sevdiklerimden biri; çünkü bütün spor dallarını bir araya getirmek için düzenleniyor. “Doğayı yaşa, Sporu yaşat” sloganı ile yola çıkan festivalde paraşütten kampçılığa, balık tutma yarışmasından kanoya kadar ücretli ve ücretsiz yapabileceğiniz çok çeşitli etkinlikler bulunuyor. Festival sırasında kamp alanında kalınıyor ama Samsun’un Bafra ilçesinde yapılan bu etkinliğe gidiş yolu için şuraya tıklayabilirsin.

Ağustos

Zeytinli Rock Festivali / 26 – 30 Ağustos 2020

Zeytinli

Türk Rock Müziği’nin önde gelen isimlerinin sahne aldığı, Rock müzikseverlerin en az bir kere gitmesini önerdiğim festival Zeytinli. Balıkesir’in Edremit ilçesinde düzenlenen festivalde, gün batarken başlayan konserler iki ayrı sahnede devam ediyor. Gece yarısı biten konserlerin ardından da sabahın ilk ışıklarına kadar eğlence devam ediyor. Deniz kıyısında yapılması sebebiyle gün boyunca plaj voleybolu oynayabilir, yüzebilir veya güneşlenebilirsin. Ayrıca her sene, sponsorların da gün içinde yaptığı çeşitli aktiviteleri bulunuyor.

Eylül

Bozcaada Kültür Sanat ve Bağbozumu Festivali (Geçen sene 6 – 8 Eylül)

Üzüm

Bozcaada’nın en köklü festivallerinden biri olan etkinlik her sene Eylül ayında gerçekleştiriliyor. Geleneksel bağbozumu kültürünü yaşatmaya devam etmeyi amaçlayan festival, tüm katılımcıların fabrikaların yanlarındaki üzüm bağlarında toplanmasıyla başlıyor. Konserler, oyun turnuvaları, tadımlar ve söyleşilerle dolu dolu geçen etkinlikte konaklayacak yer bulmak için erken rezervasyon şart.

Kilyos Outdoor Fest / 11-12-13 Eylül 2020

Türkiye’nin ilk outdoor festivali olan etkinlikte katılımcıları; alanlarında uzman konuşmacılarla söyleşiler, doğada ilk yardım gibi bilgilendirici atölye çalışmaları, çeşitli oyunlar ve konaklayanlara özel gece aktiviteleri bekliyor. İstanbul Kilyos’ta yapılan etkinlik süresince yüzmek mümkün. Festivale gelirken yanına alacağın her şeyin doğa dostu ürün olmasına dikkat etmen iyi olur.

İstanbul Coffee Festival (Geçen sene 19 – 22 Eylül)

Kahve festivali

Her sene Küçükçiftlik Park’ta düzenlenen festival, kahve tutkunlarını heyecanlandıran bir etkinlik. Festival biletini istersen kombine istersen seanslık alarak alandaki kahve tadımları, barista yarışmaları ve şovları, konserler ve workshoplara katılabilirsin. İstanbul dışından gelenler için en uygun uçak biletleri burada.

Ekim

Akbank Caz Festivali (Geçen sene 17 – 27 Ekim)

Ülkemizin en köklü caz festivali olan Akbank Caz, 1991 yılından beri meraklılarına harika konserler sunuyor. Caz türünün yanı sıra elektronik müzik ve Dünya Müziği’nin farklı alanlarında çalışan sanatçılara da sahne veren festivalde; danstan atölye çalışmalarına, filmden sergilere, tiyatrodan çocuk etkinliklerine kadar her sanatsevere hitap edecek en az bir aktivite barındırıyor.

Altın Portakal Film Festivali (Geçen sene 26 Ekim – 1 Kasım)

 

Altın Portakal

1964 yılında başlayan festival, ülkemizin en önemli film festivallerinden biri haline geldi. Her sene sonbaharda gerçekleşen festival, yerli ve yabancı sinemaseverlerin akınına uğruyor. Ücretsiz uzun metraj ve kısa metraj film gösterileri, fuaye sohbetleri, söyleşiler, paneller ve ödül töreni festival boyunca katılabileceğiniz aktivitelerden. Üstelik en uygun Antalya uçak biletleri bir tık uzakta!

Kasım

Ankara Uluslararası Komedi Festivali (Geçen sene 1 – 17 Kasım)

Bu sene 6.sı düzenlenecek olan festivale yerli ve yabancı pek çok komedyen katılıyor. 7’den 70’e herkese hitap eden festivalde stand-up gösterileri, çocuklar için etkinlikler, üniversite tiyatro topluluklarının oyunları, amatör komedyen gösterimleri, konserler ve tiyatro oyunlarından sana en uygun olanı seçebilirsin. Başkentte kalacak çok sayıda otelden birini de seçmek için buraya bakabilirsin.

İstanbul Tiyatro Festivali (Geçen sene 13 Kasım-1 Aralık)

iksv

Ulusal ve uluslararası oyunların gösterimleri ve ödül töreni ile ön plana çıkan festivalin ana sponsoru İKSV. Festival süresince oyunları izlemenin yanı sıra panellere ve söyleşilere katılabilir, okuma tiyatrosunu deneyimleyebilir, atölye çalışmalarından keyifle ayrılabilirsin.

Aralık

Uluslararası Şefika Kutluer Festivali (Geçen sene 3 – 25 Aralık)

Ankara

Uluslararası başarılarıyla ünlü olan sanatçımız Şefika Kutluer’in adına düzenlenen festival, “Doğu ile Batı Buluşuyor” temasıyla yola çıktı. Dünyanın her köşesinden renkli gösteriler izleyebileceğiniz festival, Ankara’da gerçekleştiriliyor. Ankara’ya otobüs ile gitme nostaljisi yaşamak istersen seni böyle alalım.


setenaygokdag
Setenay Gökdağ
44 Yazı
Antalya doğumlu yazar, Marmara Üniversitesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun oldu. Lise yıllarından itibaren medyanın çeşitli alanlarında metin yazarı ve editör olarak çalıştı. Okuma, yazma ve seyahat etme tutkularını tek amaç altında birleştirmek adına, Enuygun’da seyahat yazıları yazmaya başladı. Şu anda da Turist Rehberliği bölümünde eğitim alarak seyahat yazılarına farklı bir gözle bakmayı hedefliyor. Boş bulduğu her an yollara çıkmayı, otostop çekerek seyahat etmeyi ve kamp yapmayı çok seviyor.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN