Son seyahatimde pahalı krem ve parfümlerimi havaalanında kaptırınca bu yazıyı yazmak geldi aklıma. Aslında aynı çantayla üst üste bir kaç yolculuk yapmıştım ancak son seyahatimde Budapeşte'den dönerken el çantamdaki krem parfüm türü ürünlerimi kaptırdım. Bu yüzden aşağıda yazacağım önerilere dikkat ederek el çantası hazırlamanızı öneririm.

İçindekiler

Sıvaların limitlerine dikkat!

Sıvı ürünler şampuan, krem, saç ve vücut losyonu hatta kolonya gibi tüm sıvı ürünlerde bir sınır var. Bazen biraz esnek olabiliyorlar ama bu tip ürünlerin seyahat boylarını kullanın ya da küçük kutulara koyun. Yoksa direkt çöpe atabiliyorlar. Ya da el bagajı yerine normal bagaja koyun. Hatta küçük kutu bulamazsanız buzdolabı poşetlerine bile sıkabilirsiniz. Sıvıların 20*20 saydam poşete girecek kadar olması gerekiyor. Geri kalanı benim başıma geldiği gibi direkt çöpe atıyorlar. Şişelerin 100 ml'den küçük olması gerekiyor. İlaçlarınız ya da şurubunuz falan bu sınırı geçecekse de önceden bildirin ya da izin alın.

rr

Uçak Bileti

Kesici aletler hatta birden fazla çakmak

Bıçak gibi kesinci aletlerin yasak olduğunu sanırım herkes biliyordur ama törpü, tırnak makası hatta birden fazla çakmağın da el bagajına alınamayacağını biliyor musunuz? Çok fazla tokadan tutun, cımbız tırnak makası hatta bazen törpüye de izin çıkmıyor. Birden fazla çakmağınız varsa direk alıp atabilirler. Bu yüzden kadınlar bu tüp ürünlerinizi bavulunuza koyun.

kesici aletler

 

Sıvı gıdalar

Gıda ürünleri turşu, meyve suyu ev yapımı bazı ürünler vs. sıvı halde gıda ürünlerinin de el bagajında taşınmasına izin verilmiyor. Bunlar tehlikeli ürünler değil ancak yine de el bagajında taşımanıza izin verilmiyor. Sadece çocuklar için süt mama ve benzeri ürünler için izin isteyebilirsiniz. Bu konuda biraz esnek davranılıyor.

ucakta tursu bidonu

 

Spor aletleri

Raketten, tenis topuna kadar pek çok spor ürününün de el bagajında taşınmasına izin verilmiyor. Spor aleti taşıyacakların otomatik olarak bavul kullanması gerekiyor. Lityum iyon piller Bilgisayar tablet ya da laptoplarda kullanılan lityum pillere izin veren havayolu firmaları son zamanlarda çocukların çok sevdiği hoverboard denilen elektrikli kaykay türü ürünlerin kullanılmasına izin vermiyor.

tenis raketi

8 kiloyu geçmesin

El bagajı her şeyi her türlü ağırlığı koyabileceğiniz bir bagaj değil. Küçük boyda olması uçakta yukarı bölüme sığabiliyor olması lazım bir de 8 kiloyu geçmemesi gerekir. Bazı havayolu firmaları bu kiloya bile izin vermeyebiliyor. Hatta yakın zamanda havayollarının el bagajı boyutlarında değişikliğe gitmesi bekleniyor. El bagajı boyutlarını küçültmeyi düşünen firmalar kilosunda ise değişiklik beklenmiyor.

el bagajı


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1354 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar