29 Ekim Cumhuriyet Bayramı tatili Çarşamba günü yani hafta ortasına denk gelince günübirlik seyahat programları öne çıktı. Genelde havaların hep sıcak olduğu 29 Ekim’de, günübirlik bir şeyler yapmak isterseniz güzel önerilerimiz var. Edirne, Bursa gibi tarihi şehirlerin yanı sıra Abant gibi doğal güzellikleriyle baş başka kalabileceğiniz yerleri seçtik. Yol boyunca Sonbaharın bin bir rengini keşfedebileceğiniz kısa süreli bir tatil yoğun kış temposundan önce iyi gelecektir. Tarihi ve doğal güzellikleriyle dikkat çeken yerlere bir göz atmaya ne dersiniz? 

Edirne ve Camii panoramik

İçindekiler

Edirne

Çok uzaklarda olmayan, tarih kokan güzel bir şeyler yiyip içebileceğiniz bir şehir gezisi arıyorsanız Edirne tam size göre. Selimiye, Üç Şerefeli, Eski Cami, Edirne’nin önemli eserleri. Mimar Sinan’ın ustalık eseri Selimiye’yi görmek bile Edirne’ye gitmek için yeterli. Zaten şehre girer girmez Selimiye’nin minareleri sizi karşılayacaktır. Hat yazılarıyla ünlü Eski Cami, Arasta, Bedesten ve Ali Paşa çarşıları ise gezilecek başka eserler. Çarşılarda Edirne’nin ünlü el yapımı meyve sabunlarından ya da peynir şekerinden alabilirsiniz. Bir de tam Selimiye Camisinin altındaki parkın çarşısında ünlü bir lokumcu var Keçecizade. Buranın Kavala kurabiyesi de meşhur. Camileri, çarşıları gezdiniz peki ya mideniz? Edirne bu konuda güzel imkanlar sunan bir şehir. Öncelikle ciğer yemeden olmaz. Meşhur tava ciğerini yapan yerleri Ali Paşa Çarşısı’nın alt kapısında bulabilirsiniz. Bir de meşhur köfteci Osman var. Birkaç yerde şubesi bulunuyor. Karaağaç’ta Tunca nehri kenarındaki çay bahçelerinde bir şeyler içmenizi mutlaka öneririz. Burası yeşillikler içerisinde çok keyifli bir yer. Ayrıca Karaağaç’ta Yunanistan ile sınır Meriç nehri kenarındaki Tren istasyonu ve Balkan Şehitleri Anıtı’nı da gezebilirsiniz.

Abant manzara gorseli

Abant

Günübirlik doğal güzellikleriyle dikkat çeken bir yere gitmek isterseniz Abant tam size göre. Gölün etrafında uzun yürüyüşler yapabilir, ata ya da faytona binebilir, kendin pişir yerlerinde sucuk, et mangal keyif yapabilirsiniz. Abant her mevsimiyle güzel bir yer ama sonbaharı bir başka güzel. Sonbaharın yeşil, kırmızı çeşit çeşit renkleri gölün üzerinde harika dans eder. Burada çok güzel fotoğraflar çektirebilirsiniz. Üzerinize kalın bir şeyler almayı unutmayın. Hava özellikle de geceleri soğuk olur. Eğer vaktiniz kalırsa Abant’a yarım saat mesafedeki tarihi Mudurnu ilçesine de gidebilirsiniz. Bir de Bolu şehir merkezinin üzerindeki Gölcük’e de gitmenizi tavsiye ederiz. Burası Abant’tan biraz daha küçük bir göl. Gölün kenarında Orman Bakanlığı’nın şirin bir misafirhanesi var. Meşhur fotoğraflar genelde burada çekiliyor. Gölün etrafında ve yol üzerinde çok sayıda otel var. Bir iki gecelik konaklama yapmayı planlıyorsanız Bolu otelleri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bursa Panoramik

Uçak Bileti

Bursa

Bursa şehir merkezi ya da Uludağ, Cumalıkızık, Trilye, Oylat gibi Bursa’nın ilçelerini de gezebilirsiniz. Şehir merkezindeki tura ünlü Ulucami’den başlayın. Sonrasında çarşı içinde ünlü İskender kebabını mutlaka deneyin. Çarşısından sonra yenilenen teleferikle Uludağ’a yol alın. Oteller bölgesine çıkıp bir şeyler yiyip içip, yeniden kentin yolunu tutabilirsiniz. Bursa merkeze yakın Uludağ sırtlarındaki eski bir Osmanlı köyü olan Cumalıkızık’ı da vaktiniz varsa mutlaka gezin. Hatta eğer imkanınız varsa Bursa’da konaklayıp ünlü hamamlarında hamam keyfi de yapabilirsiniz. Bursa için bir diğer önerim Trilye. Mudanya’dan 5-10 dakikada ulaşabileceğiniz Trilye ya da diğer adıyla Melekler Adası, deniz kenarına konumlanmış arkasında zeytin ağaçlarıyla çevrili eski bir Rum kasabası. Mudanya’da Mütareke Müzesi’ni, Trilye’nin ahşap konakları arasında kaybolup keyifli bir seyahat yapabilirsiniz.

 


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1354 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar