Edirne Otobüs Bileti Ara

Edirne Hakkında

Türkiye’nin en kuzeybatısına yerleşen Edirne, Bulgaristan ve Yunanistan’ın sınırında yer alan çok eski bir şehir. Bir dönem Osmanlı Devleti’ne başkentlik yapan kentte bugün de Osmanlı’dan geriye kalan büyüleyici yapılar yükseliyor. Şehirde yapılan son nüfus sayımına göre Edirne’nin nüfusu 400 binin biraz üstünde. Bu da ülke genelinde olmasa da Trakya üzerindeki iller arasında hayli kalabalık bir yerleşim olmasını sağlıyor. Özellikle merkezinde pek çok eski mimari yapıyı barındıran şehirde Enez, Erikli ve Keşan sahillerinden yazın denize girebilirsiniz. Takvimler Temmuz ayını gösterdiğinde gerçekleşen Kırkpınar Yağlı Güreşleri ise uzun zamandır devam ettirilen Edirne geleneklerinden.

Bahara aylarında yeşilin farklı tonlarına bürünen enfes parkları sayesinde iyice renklenen şehirde görülebilecek yerleri rahatça dolaşmak isteyenler Edirne’ye en az 3 gün ayırmalılar. İsmini Osmanlı’nın en güçlü döneminde tahtta olan Kanuni Sultan Süleyman’ın damadı Rüstem Paşa’dan alan kervansaray bu anlamda ilk uğrak noktalarınızdan olabilir. 1970’li yıllarda geçirdiği restorasyon çalışmalarının ardından otel olarak kullanılan kervansaray, kentin merkezinde yer alıyor. Mimar Sinan’ın ‘ustalık eserim’ dediği Selimiye Camii, Muradiye Camii, Üç Şerefeli Camii, dünya üzerinde inşa edilen en uzun taş köprü unvanını taşıyan Uzunköprü, Edirne Türk İslam Eserleri Müzesi ve eski Osmanlı sarayından günümüze ulaşan az sayıdaki kalıntıyı barındıran Sarayiçi ise Edirne gezilerinin diğer önemli duraklarından. 

Edirne denince hiç kuşkusuz akıllara gelen diğer bir şey ise enfes tava ciğeri. Şehirde bulunan pek çok mekanda tadabileceğiniz ciğer, başlı başına seyahat nedeni olabilecek denli leziz. Fırında pişen kuzu etiyle yapılan elbasan tava, bulgurlu kol böreği, içindeki kıymayla lezzeti artan saray pidesi, Rumeli beğendisi ve Edirne köftesi şehirde masaları şenlendiren tatlardan bazıları. Geleneksel Türk tatlısına farklı bir yorum olarak ilgiyi hak eden bademli baklava, peynir tatlısı ve badem ezmesi ise Edirne’den ayrılmadan tatlı bir şeyler atıştırmak isteyenler için ideal. Türkiye’nin kuzeybatı sınırına yerleşen şehre İstanbul’dan karayolu ile yaklaşık 3 saatte gelebilmek mümkün. Ankara’dan buraya yapılan otobüs yolculuğu ise ortalama 7 saat gibi bir sürede tamamlanıyor.

Şehir Merkezinden Edirne Terminali’ne Ulaşım

Gelişmiş bir belediye otobüsü sistemi olan Edirne’de hem bu otobüsleri hem de alternatif seçenekleri kullanarak Edirne Terminali’ne ulaşabilirsiniz.

Belediye Otobüsleri

Her yarım saatte şehrin pek çok ana durağından kalkan 1, 1T, 3, 3A, 3B 3C ve 7B numaralı belediye otobüslerini kullanarak terminale ulaşabilirsiniz.

Minibüs

Hem şehir merkezi hem de merkezi ilçelerde kolayca bulabileceğiniz minibüsler de terminale gitmek için tercih edilen bir seçenek.

Yolcu Servisleri

Edirne Terminali’nde faaliyet gösteren otobüs firmalarının şehir merkezindeki bilet satış ofislerinden ücretsiz yolcu servisi hizmeti sunuluyor. Bu servisleri kullanarak otobüs kalış saatinizden 15 dakika önce terminalde olabilirsiniz.

Taksi

Edirne merkezinde terminale gitmek için kolayca taksi bulabilirsiniz. Hızlı ve konforlu bir yolculukla terminale ulaşmak için taksi hizmetini de 24 saat kullanabilirsiniz.

Edirne Terminali’nden Şehir Merkezine Ulaşım

Terminalden şehir merkezindeki istediğiniz noktalara ulaşmanız için pek çok alternatif ulaşım şekli bulunuyor. Kendinize en uygun olan yolu seçerek terminalden kısa sürede şehir merkezine ulaşabilirsiniz.

Belediye Otobüsleri

Şehirdeki her semte ulaşım sağladığı için tercih edilen 1, 1T, 3, 3A, 3B 3C ve 7B numaralı belediye otobüs hatlarını kullanarak terminalden şehir merkezinde istediğiniz yere gidebilirsiniz.

Yolcu Servisleri

Yolculuk yaptığınız otobüs firmasının size sunacağı ücretsiz yolcu servislerini kullanarak şehir merkezindeki ana noktalara ulaşabilirsiniz.

Minibüs

Terminal çıkış kapısı önünde bulunan minibüs durağından şehir merkezinin yanı sıra ilçelere de gidebileceğiniz minibüsleri kolayca bulabilirsiniz.

Taksi

Terminalin çıkış kapısı yanında bulunan taksi durağında 24 saat taksi hizmeti sağlanıyor. Taksi kullanarak terminalden şehir merkezinde istediğiniz yere kolayca gidebilirsiniz.

En Çok Tercih Edilen Edirne Otobüs Seferlerinin Bilet Fiyatları

RotaBilet FiyatlarıGünlük Otobüs Seferi SayısıOrtalama Sefer Süresi
roomİstanbul - Edirne
75 TL272 sa 45 dk
roomİzmir - Edirne
150 TL112 sa
roomAnkara - Edirne
140 TL510 sa 30 dk
roomAdana - Edirne
220 TL117 sa 30 dk
roomBursa - Edirne
120 TL26 sa
roomAntalya - Edirne
220 TL118 sa 20 dk
Sefer Süreleri
 • İstanbul-Avrupa
  3 saat schedule
 • İzmir
  11 saat schedule
 • Ankara
  11 saat schedule
 • Adana
  17 saat schedule
 • Bursa
  7 saat schedule
 • Antalya
  17 saat schedule
expand_less