Datça Otelleri Ara

En uygun Datça otel fiyatları arasında karşılaştırma yap, en ucuz Datça otellerini listele.

Datça Hakkında

Datça, Güneybatı Ege’de yer alan Muğla’nın ilçelerinden biridir. Üç tarafı denizlerle çevrili olan Datça Yarımada olarak da bilinir. Datça toplam 52 koyu ile ziyaretçilerine görülmeye değer doğal güzellikler sunar. Bu koylardan Akdeniz kısmındaki  en güzel manzaralı koylar, Lindos, Hurmalıbük,Günlük Bükü, Ege tarafındaki koylar ise, Ballıca Bükü, Boynuzcuk ve Harmonikadır. Datça’nın nüfusu, 20.513 civarındadır. Datça Özel Çevre Koruma Bölgesi ilan edilmiştir. İlçe, doğal ve tarihi zenginlikleri ile önemli bir turizm merkezidir.  Yarımadada yat turizmi de ön plana çıkar. Datça Limanı gün içerisinde çok fazla yata ev sahipliği yapmasıyla ünlüdür.  Bu sebeple limanın çevresi oldukça renkli ve canlı bir atmosfere sahiptir. Datça sahip olduğu rüzgârlı havası, mavi ve berrak koyları ile hem sörf hem de doğa yürüyüşü meraklılarının en çok tercih ettiği tatil noktalarından biridir.  Yarımadanın bir başka ziyaretçilerin ilgisini çeken özelliği de yel değirmenleridir. Datça’nın rüzgarlı havasıyla mükemmel manzaralar yaratan yel değirmenleri fotoğraf meraklılarının en gözde rotalarındandır.

 Datça aynı zamanda sakin tatil tercih edenlerin de sevdiği tatil beldelerinden biridir. Datça’nın denize girmek için en ünlü koyu olan Kargı Koyu’na mutlaka uğramalısınız. Yunanistan’ın Simi Adası, Datça Yarımadası’na çok yakın mesafede bulunur. Karşılıklı olarak Datça'dan adaya gün boyu turlar düzenlenir. Bu turlardan birine katılıp, Simi’yi keşfedebilirsiniz. Datça'nın yakınında bulunan mutlaka görmeniz gereken yerler arasında, çevre köylerinden Reşadiye Köyü, Datça’ya 35 kilometre uzaklıktaki antik şehir Knidos yer alır.  Yarımadanın yakınında bulunan Gebekum, Kızlan Köyü ve Domuz Koyu’na uğramadan Datça tatilinizi sonlandırmamalısınız. Gebekum, Datça’nın önemli sahil şeritlerinden birdir. Koruma altına alınan bu kumsalda 85 bitki çeşidi ve 19 kuş türü bulunur. Datça Marmaris’in 75 kilometre güneybatısında bulunur. Datça keşfedilmemiş çok sayıda koyu, altın renkli kumlu plajları ile ziyaretçilerini bekliyor. Marmaris’ten Datça’ya toplu taşıma araçlarıyla ulaşabilirsiniz.

Datça Galeri

Datça Şehir Rehberi

Datça Semtleri

Datça Seyahat Yazıları

Datça Sıkça Sorulan Sorular

Datça’da nerede denize girilir?

Datça’nın her noktasından denize girmek mümkündür. En güzel plajlar arasında; merkezde bulunan Kumluk Plajı, liman ile Ilıca arasında yer alan Taşlık Plajı, bölgenin en güzel koyları sayılan Kargı Koyu, Palamutbükü, Kızılbük ve Ovabükü bulunur.

Datça’da hava durumu nasıldır?

Sıcak ve ılıman bir iklime sahip olan Datça’da tüm yılın ortalama sıcaklığı 19 derecedir. En sıcak olduğu zaman, Temmuz ve en düşük hava durumu 11 derece ile Ocak ayıdır.

Datça’dan Simi Adası’na nasıl gidilir?

Datça’nın tam karşısında bulunan Simi Adası’na gitmek için Datça Limanı’ndan hareket eden feribotları kullanabilirsiniz. Yolculuk yaklaşık 50 dakika sürüyor.

Datça nerededir?

Ege Bölgesi’nde bulunan Datça, Muğla’nın bir ilçesidir. Ülkemizin güneybatısında konumlanan bir yarımadadır.

Datça’ya nasıl gidilir?

Datça’ya gitmek için Dalaman Havalimanı ya da Bodrum Milas Havalimanı’na uçabilirsiniz. Dalaman Havalimanı 160 kilometre uzaklıkta ve havalimanından kalkan HAVAŞ servisleriyle önce Marmaris’e gidip otogardan kalkan Datça minibüslerine binmeniz gerekiyor. Bodrum Milas Havalimanı’ndan ise feribotla Datça’ya gidebilirsiniz. Havalimanından önce Bodrum Marina’ya giderek Datça’ya yolcu taşıyan feribotları kullanabilirsiniz. Ulaşımınızı karayolu üzerinden gerçekleştirmek isterseniz, Marmaris’e giden otobüslere binerek otogardan Datça Koop minibüslerine binmeniz mümkün.

Datça’da nerelerde kalınır?

Huzurlu tatilin adresi olarak bilinen Datça’da ülkemizin diğer bölgelerine göre daha uygun fiyatlı bir tatil yapmanız mümkün. Çeşitli konaklama imkanları bulunan Datça’da oteller genelde Datça Merkez, Eski Datça, Palamutbükü, Kızılbük ve Mesudiye’de de konumlanıyor. Denize yakın bir otel tercih ederseniz Datça Merkez’de, Datça’nın taş evlerinin tüm atmosferini yaşamak için de Eski Datça’da konaklayabilirsiniz.

Datça’da gece hayatı nasıldır?

Datça tatiliniz esnasında akşamları eğlenmek isterseniz, Datça Açıkhava Tiyatrosu’nda yaz aylarında düzenlenen etkinliklere katılabilirsiniz. DJ performansları ya da canlı müzik eşliğinde keyifli dakikalar geçirebileceğiniz barlara ve gece kulüplerine gidebilirsiniz. Datça’da herkesin eğlence anlayışına uygun olabilecek seçenekler bulunuyor.

Datça nasıl bir yerdir?

Ege ve Akdeniz’i birleştiren bir noktada bulunan Datça, sessiz ve sakin bir tatil arayanların en sevdikleri adres. Taş evleri saran begonvillerin görüntüsüyle huzur veren sokaklarında dolaşırken tüm kötü duygulardan uzaklaşabilirsiniz. Datça’nın her bir koyunda denize girmekten aşırı keyif alacaksınız ve bir sonraki Datça tatilinizi planlamaya başlayacaksınız.

Datça’da gezilecek yerler nerelerdir?

Ege ve Akdeniz’in kesişim noktasında konumlanan Datça’da yarımadadaki ilk yerleşim noktalarından biri olan Eski Datça’nın taş evlerle dolu sokaklarında dolaşmalısınız. Tarihteki önemli figürlerin yaşamlarını sürdükleri Knidos Antik Kenti ve kazı çalışmalarının halen sürdüğü Apollon Kutsal Alanı, görülebilecek tarihi yerler arasında. Koylarıyla meşhur olan Datça’da Kargı Koyu, Hayıtbükü, Kızılbük, Ovabükü ve Palamutbükü’nü gezebilirsiniz.