Capri Uçak Bileti Ara

Capri Hakkında

İtalya’nın Akdeniz kıyısındaki Sorrento Yarımadası’nda bulunan turistik adasıdır. Napoli Körfezi’nin güneyinde yer alır. Binlerce yıllık tarihin ve doğal güzelliklerin korunduğu ada, Capri ve Anacapri olmak üzere iki yerleşim merkezinden oluşmaktadır. Capri yerleşimi, ünlülerin yazlık evleri ve lüks alışveriş noktalarını barındırken; Anakapri yerleşimi, adanın yerli halkının yaşadığı bölgedir. Capri’nin tatil adası olma özelliği, Roma İmparatorluğu dönemine kadar uzanmaktadır. İmparator, ailesi ve diğer soylular tarafından yazlık, eğlence ve dinlenme merkezi olarak kullanılmıştır. Özellikle Roma İmparatoru Tiberius, burada bir dizi imparatorluk villası yaptırmıştır. Vilların kalıntıları, günümüzde hala varlığını korumaktadır. Adanın adı ile ilgili iki inanış bulunmaktadır. Bunlardan birincisi, Latince’de ‘keçi’ anlamındaki ‘capreae’; ikincisi ise Yunanca’da ‘yaban domuzu’ anlamındaki ‘kapros’tur.

19. Yüzyıldan itibaren Avrupa’nın en popüler tatil merkezlerinden biri haline gelen Capri, ünlü Rus yazar Maksim Gorki’nin sürgün edildiği ada olarak da bilinmektedir. Gorki’nin, adanın bugünlerde en ünlü sokağı olan Via Krupp’da bulunan evi, bir otel olarak kullanılmakta ve yazarın hatırasını yaşatmaktadır. Sandaletleri, seramikleri, limonları ve limoncello içeceği ile ünlü Capri Adası’nda, Marina Piccola ve Marina Grande adında yanyana iki ayrı liman bulunmaktadır. Marina Grande, daha çok ada ulaşımının sağlandığı limandır. Capri’nin simgesi haline gelen ve bir zamanlar imparatorluk mensuplarının banyo mekanı olarak kullandığı Mavi Grotto (Grotta Azzurra), adanın ünlü kireçtaşı kayalıkları Fraglioni, panoromik gezinti yolu Tragara Belvedere, imparatorluk villalarının kalıntıları ve Augustus’un Bahçeleri, Capri’deki başlıca gezi merkezleridir. Ayrıca 1896 tarihinde yapılan ve 12 Roma villasından oluşan Villa San Michele ve İmparator Tiberius’un yaşadığı Villa Jovis, ziyaretçiler tarafından ilgi görmektedir. Capri, sıcak ve ılıman iklim etkisindedir. Capri’ye ulaşım daha çok Napoli’den kalkan feribotlar aracılığıyla gerçekleşmektedir.

Havalimanından Capri Şehir Merkezine Ulaşım

İtalya’nın en fazla ziyaretçi çeken adalarından biri olan Capri’ye ulaşmak için Sorrento veya Napoli’den hareket eden feribotları kullanmalısınız. Capri’ye Napoli üzerinden gelmek çok daha hızlı ve pratik bir seçenek. Eğer ülkenin başkenti Roma üzerinden Capri’ye ulaşmak isterseniz özel servisler veya araç kiralama gibi farklı alternatiflerle Capri Adası’na kadar zorlanmadan gelebilirsiniz. 

Özellikle yaz aylarında İtalya’nın ve dünyanın farklı bölgelerinden turistleri çeken Capri’ye ulaşmak için bu dönemde Salerno, Positano, Amalfi veya Ischia’dan hareket eden feribotlardan da yararlanabilirsiniz. Adanın yolları yılın neredeyse tamamında dışarıdan gelen motorlu araçlarla ulaşıma kapalı. Bu nedenle Capri’ye seyahat ederken araç kiralama sıklıkla tercih edilen bir yöntem değil. Bununla birlikte eğer farklı bir şehirden Napoli veya Sorrento’ya seyahat etmeniz gerekiyorsa bu şehirlere gelirken kiralık araçlardan yararlanabilirsiniz. 

Napoli Capodichino Uluslararası Havalimanı’ndan Capri’ye Ulaşım 

Aynı zamanda Capri’ye en yakın havalimanlarından biri olan Napoli Capodichino Uluslararası Havalimanı’na başta Torino, Palermo, Verona, Paris ve Londra olmak üzere Avrupa’nın birçok şehrinden direkt ve aktarmalı seferlerle ulaşabilirsiniz. Havalimanından Capri’ye doğru seyahat etmek içinse otobüs veya taksilerle feribot iskelesine gelmeli ve buradan Capri feribotlarına aktarma yaparak adaya doğru yolculuğunuza devam etmelisiniz. Eğer Capri’ye doğrudan ulaşmak isterseniz havalimanından helikopter kiralama veya hız tekneleriyle adaya ulaşma şansınız da var. Ancak bu araçlar taksi veya otobüslerle aktarma yapabileceğiniz feribotlara kıyasla maliyeti çok daha yüksek alternatifler. 

Otobüs

Napoli Capodichino Havalimanı’na indiğinizde gelen yolcu terminalinin dışında günün neredeyse her saati yolcularını bekleyen otobüslere binerek Capri feribotlarının hareket ettiği iskeleye ulaşabilirsiniz. Otobüslerle iskeleye yolculuk yaklaşık 25 dakika sürüyor ve ücreti her yolcu için 4 euro.  Otobüsle Molo Beverello Limanı’na geldiğinizde buradan hızlı feribotlara aktarma yapabilir, 50 dakika süren feribot yolculuğunun ardından Capri’de olabilirsiniz.

Feribot

Napoli Havalimanı’ndan taksi ve otobüslerle kolayca ulaşabileceğiniz limandan hareket eden feribotla yolculuk 50 dakika kadar sürüyor. Feribotlar uygun fiyatlı araçları tercih edenler için Capri’ye ulaşmak için değerlendirilebilecek hızlı ve ekonomik araçlar.  Molo Beverello’ya alternatif olarak Napoli’de bulunan bir diğer liman olan Calata di Massa’dan hareket eden feribotları da tercih edebilirsiniz. Buradan kalkan feribotlar çok daha ekonomik ancak yavaş ve bu bu araçlarla adaya yolculuk daha uzun sürüyor. Molo Beverello’da hareket eden feribotların bilet ücreti 19 euro. Calata di Massa’dan Capri’ye doğru seyahat edebileceğiniz yavaş feribotların ücreti ise her bir yolcu için sadece 12 euro. Bununla birlikte Calata di Massa’dan kalkan feribotlarla yolculuğun 80 dakika sürdüğünü unutmamalısınız. Capri’de feribottan indikten sonra merkezde gideceğiniz yere kadar otobüs ve taksileri kullanabilirsiniz. Capri Limanı’ndan merkeze yolculuk taksilerle yaklaşık 15 dakika sürüyor ve otobüsü seçenler için de bu süre fazla uzamıyor. Capri Limanı’ndan hareket eden otobüslerin ücreti 1,80 euro, taksiler ise bu mesafe üzerinde yaklaşık 20 euro karşılığında yolcuları taşıyor. 

Taksi

Napoli Capodichino Uluslararası Havalimanı’nın önünde gün 24 saati zorlanmadan taksi bulabilirsiniz. Özellikle birkaç kişilik küçük gruplarla veya ailece yolculuk yapanlar için son derece rahat ve ekonomik olan bu araçlarla feribot iskelesine yolculuk 20 dakikaya yakın zaman alıyor. Taksiyle limana yapacağınız seyahatin sonunda ödeyeceğiniz ücret ise 20 euro. Taksiden indikten sonra iskeleden feribot biletinizi almalı ve yolculuğunuza feribotla devam etmelisiniz. Eğer geç saatte şehre indiyseniz bir gece Napoli’de kaldıktan sonra sabah erken saatlerde Capri’ye geçebilirsiniz.

Özel Servisler

Napoli Havalimanı’ndan Capri’ye kadar daha rahat bir araçla seyahat etmek isterseniz havalimanından hareket ederek doğrudan feribot iskelesine gelebileceğiniz özel servis araçlarından da yararlanabilirsiniz. Bu servislerin otobüslere kıyasla en önemli avantajı taşıması zor olabilecek eşyalarınızla kolayca yolculuk olanağı sunması. Napoli Havalimanı’nın terminalleri önünden yolcularını alan özel servisler hızlı feribot iskelesine çok daha rahat ve stresten uzak bir yolculuk fırsatı sunuyor.  Özel servislerin ücreti her bir yolcu için 100 euro civarında ve bu ücrete havalimanından feribot iskelesine transfer, feribot bileti ile Capri İskelesi’nden otelinize kadar transfer dâhil. 

Hız Teknesi

Napoli’de bulunan havalimanından Capri’ye daha ayrıcalıklı ve hızlı bir araçla seyahat etmek isterseniz hız teknelerini de seçenekler arasında değerlendirebilirsiniz. Ücreti 600-800 euro arasında değişen hız teknesi transferine havalimanından bineceğiniz özel araçlarla iskeleye transfer, buradan hız tekneleri ile Capri’ye ulaşım ve Capri Feribot İskelesi’nden otelinize kadar transfer dâhil. Hızlı tekne transferinden 4 yolcuya kadar yararlanabilirsiniz. En az 3 kişiden oluşan gruplar için hızlı ve kısmen ekonomik bir yöntem sayılabilir.  Özel şoförleri ile hizmet veren transfer araçları sayesinde araç kullanmanıza gerek kalmadan yapacağınız yolculuğun keyfini sürebilirsiniz. 

Helikopter 

İtalya’nın leziz pizzalarıyla ünlü şehri Napoli’den Capri’ye yapacağınız yolculukta çok daha hızlı ve doğrudan ulaşım sağlayan helikopter transferi seçeneği de bulunuyor. Helikopterle havalimanından adaya herhangi bir araca aktarma gerekmeden doğrudan ulaşabileceğiniz gibi Capri’de helikopterden indiğinizde taksilerle otelinize kadar transfer hizmetinden de yararlanabilirsiniz. Helikopter Napoli’den Capri’ye yapacağınız yolculuk için en rahat ve zahmetsiz ulaşım aracı olsa da yüksek fiyatı nedeniyle ekonomik olarak zorlayıcı olabilir. Adaya kadar toplam 20 dakika süren kısa yolculuğun ücreti 1500 euro ile 1800 euro arasında değişiyor. Bu ücret toplamda 4 yolcu için geçerli ancak daha az veya fazla yolcu ile birlikte seyahat etmek isterseniz yolculuk ücretleri ile ilgili bilgi alarak helikopter rezervasyonunuzu yaptırabilirsiniz. 

Roma Fiumicino Havalimanı’ndan Capri’ye Ulaşım

İtalya’nın başkenti Roma’da bulunan Fiumicino Havalimanı’dan Capri’ye seyahat etmek isterseniz Napoli’ye kıyasla daha uzun süren bir yolculuğu göze almanız gerekiyor. Bununla birlikte Roma’dan Capri’ye ulaşım zor değil. Havalimanından tren veya taksilerle aktarma yaparak Capri’ye kadar daha ekonomik araçlarla seyahat edebilir veya özel servis, helikopter ve hız teknesi gibi daha hızlı ancak maliyetli alternatif araçlarla yolculuğu seçebilirsiniz.  Roma’dan Capri’ye ulaşım toplu taşıma araçlarıyla genellikle 4 saate yakın bir yolculuk gerektiriyor.  Eğer helikopter transferiyle doğrudan adaya ulaşımı tercih ederseniz bu süre 1,5 saate kadar inebiliyor. 

Tren

Fiumicino Havalimanı’ndan trenlerle Capri’ye yolculuk için havalimanından hareket eden trenlere binerek Termini İstasyonu’na gelmeli ve daha sonra buradan Napoli trenlerine aktarma yapmalısınız. Havalimanından Napoli trenine binebileceğiniz istasyona yolculuk tenlerle 30 dakikadan biraz fazla sürüyor. Tren bileti ücreti ise 14 euro. Havalimanından tren istasyonuna kadar dilerseniz otobüs veya taksilerle de yolculuk yapabilirsiniz. Otobüs daha yavaş olsa da ekonomik bir ulaşım aracı ancak taksiler bu mesafe için oldukça maliyetli bir seçenek. Yaklaşık 45 dakika süren taksi yolculuğu için 50 sürücülere 50 euro civarında bir ücret ödemeniz gerekiyor. Bununla birlikte eğer 3-4 kişilik bir grup olarak seyahat ediyorsanız taksiler rahat olduğu kadar ekonomik bir seçenek de olabilir. Termini İstasyonu’ndan bineceğiniz trenlerle Napoli’ye yolculuk 1 saat 10 dakika sürüyor. Bu tren yolculuğunun bilet ücreti için ise 30 euro kadar ödemeniz yeterli. Trenden indikten sonra metro veya taksilere aktarma yapmalı ve Napoli’de hızlı feribotların hareket noktası olan Molo Beverello’ya gelmelisiniz.  Napoli Tren İstasyonu’ndan feribot iskelesine her iki araçla yolculuk 10 dakika kadar zaman alıyor. Taksi ücreti ortalama 10 euro, metroya ise 1,20 euro ödemeniz yeterli. 

Feribot 

Trenlerle Napoli’ye geldikten sonra taksi veya metroyla feribot iskelesine ulaşabilir, buradan Capri feribotlarından birine binerek adaya 50 ile 80 dakika arasında değişen bir sürede yolculuk yapabilirsiniz. Feribotlarla toplam yolculuk süresi hızlı veya yavaş feribota göre değişiyor. Hızlı feribotlar Melo Beverello’dan hareket ediyor. Ücreti ise 19 euro. Calata Porta di Massa’dan hareket eden yavaş feribotların ücretleri 12 – 18 euro arasında değişiklik gösteriyor. Feribotların ücretini belirleyen unsur ise hızları. 60 dakikada adaya ulaştıran feribotun ücreti 80 dakikada yolculuk olanağı sunan feribotlarla kıyaslandığında daha yüksek. 

Transfer Araçları 

Roma Fiumicino Havalimanı’ndan Capri’ye doğru yapacağınız yolculuk sırasında özel transfer araçlarından faydalanarak daha konforlu araçlarla seyahat etme şansı bulabilirsiniz. Havalimanından alarak direkt Napoli’yi Capri’ye bağlayan feribot iskelesine getiren ve buradan yapacağınız feribot yolculuğunun sonrasında adada gitmek istediğiniz yere kadar özel araçlarla ulaştıran transfer araçlarının ücreti diğer seçeneklerden daha yüksek. Her bir yolcu için yaklaşık 300 euro ödeyerek bu hizmetten yararlanabilirsiniz. Yolculuk toplamda 4 saate yakın sürüyor.

Hız Teknesi 

Roma’da havalimanında karşılayan özel şoförlü araçlarla Napoli’ye kadar gelebilir ve buradan hız tekneleriyle Capri’ye seyahat edebilirsiniz. Hız teknesi seçeneği tren veya transfer aracı aktarmasına kıyasla daha hızlı ve pratik olduğu kadar maliyeti yüksek bir seçenek sayılabilir. Roma’dan Capri’nin birçok noktasına kadar tüm aktarma araçlarını kapsayan hız teknesi transferinin ücreti 1100 – 1500 dolar arasında değişebiliyor. Bu araçlarla yolculuğu seçmeden önce öncesinde telefonla detaylı bilgi almalı ve mutlaka rezervasyon yaptırmalısınız.

Helikopter 

Roma Fiumicino Uluslararası Havalimanı’ndan trenlere veya diğer toplu taşıma araçlarına aktarma gerekmeden doğrudan helikopterle Capri’ye gelebilirsiniz. Bu yolculuk çok daha rahat ve hızlı bir transfer olanağı sunuyor. Helikopterle Capri’ye yapacağınız yolculuk toplamda 1-5 saate yakın sürüyor. Ülkenin başkenti Roma’dan Capri’ye helikopter transferinin ücreti ise 3500 euro ile 4000 euro arasında. Helikopter önceliği ekonomik araçlar olanlar için uygun sayılmasa da zaman kazanarak hızlı yolculuk yapmak isteyenler için ideal bir seçenek. 

15/11/2016 Tarihinde Güncellenmiştir.

Sıkça Sorulan Sorular

Enuygun, en ucuz Capri uçak bileti fiyatlarını nasıl sunuyor?

Enuygun, Capri varış noktasına tercih ettiğiniz kalkış noktasından uçuşu olan tüm hava yollarının anlık verilerini direkt olarak çeker ve karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için tüm Capri uçuşlarını bir arada görebilir ve en uygun uçak biletini tercih edebilirsiniz.

Capri uçuşları hangi havalimanına düzenleniyor?

Capri uçuşları Harbour Havalimanı'na düzenleniyor.

Capri yolculuğu uçakla kaç saat sürüyor?

Adana-Capri 3 saat, Ankara-Capri 2 saat 40 dakika, Antalya-Capri 2 saat 40 dakika, Bodrum-Capri 2 saat 20 dakika, Gaziantep-Capri 3 saat 20 dakika, İstanbul-Capri 2 saat 10 dakika, İzmir-Capri 2 saat 10 dakika, Trabzon-Capri 3 saat 20 dakika sürüyor.

Capri uçak bileti alırken HES kodu kullanmam gerekiyor mu?

Evet, Capri uçak bileti satın almak için yolcu bilgileri aşamasında göreceğiniz HES kodu alanına size özel HES kodunuzu yazmanız gerekiyor. HES kodu nasıl alınır başlıklı yazımızda aradığınız cevapları bulabilirsiniz.

Capri Ortalama Sıcaklık
Gün
Min
Maks
Cmt
10ºC
17ºC
Cmt
Paz
10ºC
20ºC
Paz
Pzt
10ºC
21ºC
Pzt
Sal
10ºC
21ºC
Sal
Çar
11ºC
23ºC
Çar
Uçuş Süreleri
2s 40dk
2s 40dk
2s 20dk
3s 20dk
2s 10dk
2s 10dk
3s 20dk
Haritada Görüntüle
Capri Hakkında Daha Fazla
Capri Alternatif Ulaşım
Para birimi