Soğuk kış günlerini renkli görüntülere sahne olan eğlenceli geçen festivallerle ısıtmaya ne dersin? Dünyada ve ülkemizde gelenekselleşen çok sayıda festival var. Öyleyse bavulları hazırlamaya başlayın, Aralık ayından Mart ayına kadar bakın hangi festivaller var…

İçindekiler

Venedik Karnavalı

Hepimiz Venedik maskelerini biliriz, aslında bu maskelerin oldukça trajik bir hikayesi var. 13. Yüzyılda şehri oldukça etkileyen veba salgınına yakalanan insanlar, vücuttaki yaralarını sarmak için maskeler kullanıyormuş. Sonrasında maskeler şehrin simgesi olmuş. Veba salgını şehri terk edince de festival havasında kutlanmaya başlanmış. Venedik Karnavalı'na katılanlar ilginç kostüm ve maskeler takıyor. Bu yıl karnaval 8 – 25 Şubat tarihleri arasında yapılacak.

venedikkarnavali

Uçak Bileti

Quebec Kış Festivali

İlk olarak 1894 yılında kutlamaya başlanan Quebec Kış Festivali dünyanın en ünlü kış festivallerinde biridir. Devasa buz heykellerinin yapıldığı karnavalda çeşitli spor aktiviteleri de düzenleniyor. Quebec, Kanada’nın Fransız kültürünün ve Fransızca’nın hakim olduğu bölgesinde yer alıyor. Bu yıl 7-16 Şubat tarihleri arasında kutlanacak.

Rio Karnavalı

Dünyanın en ünlü karnavallarından biri olan Rio Karnavalı aslında bir kış karnavalı değil. Sadece Brezilya Güney yarımkürede yer aldığı için biz kışı yaşarken orada yaz ayları yaşanıyor. Renkli kostümler, danslar her yıl binlerce kişi bu karnavalı görmek için Rio’ya gidiyor. Karnaval bu sene 21-26 Şubat tarihleri arasında kutlanacak. Brezilya’nın Türk vatandaşlarından vize istemediğini hatırlatalım.

riokarnavalı

Up Helly Aa Shestland Adaları – İskoçya

Dünyanın en ilginç festivallerinden biri olan bu festival ateş gösterileriyle ünlü. İskoçya’nın en kuzeyindeki Shetland Adaları'nın Lerwick kentinde düzenlenen bu festivalde ada halkı, genlerinin Vikinglerden geldiğini düşünüyor ve bu durumu dev bir ateşle kutluyor. Erkekler başlarına Viking şapkalarını geçiriyor, özel kıyafetler giyiyor, hava karardıktan sonra da ateş şovları başlıyor. Her yıl ocak ayının son salı günü kutlanıyor.

sethlandkarnaval

Jokkmokk Kış Pazarı – İsveç

Avrupa’nın en eski kış festivallerinden biri de İsveç’in Jokkmokk kentinde düzenleniyor. Buradaki tarihi pazar yeri artık festival alanına dönüşmüş. Müzikler, geyik ve köpek yarışları gibi yöresel etkinlikler düzenleniyor.

jokkmokkisveç

Amsterdam Işık Festivali

Amsterdam kanallarını ışıl ışıl görmek isteyenler, 29 Kasım’dan 20 Ocak’a kadar süren Işık Festivali’ni kaçırmayın. Festival süresince dünyanın önde gelen sanatçılarının eserleri de sergileniyor. Festival alanını bisikletle gözlemleyebilir, aynı zamanda bu güzel şehri keşfedebilirsin.

amsterdamfestival

Harbin Kar ve Buz Festivali

Dünyanın ünlü kış festivallerinden biri de Çin’in Harbin kentinde düzenleniyor. Bu festivalde buzdan yapılan dev heykellerin yanı sıra uluslararası kayak yarışmaları da yapılıyor. Ayrıca Çinliler sağlıklı olduğuna inandıkları için bu festivali Songhua Nehri’nde yüzerek kutluyor. Bu yıl 17 Aralık’ta başlayıp 5 Şubat’ta sona erecek.

harbinfestival

Uludağ Whitefest

Türkiye’de kayak merkezi Uludağ, 17 yıldır Whitefest adı verilen bir festivale ev sahipliği yapıyor. Özellikle üniversite öğrencisi gençlerin tercih ettiği bu festivalde ünlü şarkıcı ve dJ’ler performanslarını sahneliyor. Pek çok etkinliğin yapıldığı bu festival, bu yıl 4'er günlük 3 farklı tarihe bölündü. İlki 3-7 Şubat, ikincisi 7-10 Şubat ve üçüncüsü ise 10-14 Şubat tarihleri arasında düzenlenecek.

uludag

Kars Sarıkamış Kış Oyunları Festivali

Geleneksel ile modern kış sporlarının harmanlandığı farklı bir kış festivali de Kars’ın Sarıkamış ilçesinde düzenleniyor. Kar üstünde atla cirit gösterisinden, kızak yarışına, karda güreş ve karda kaşar yuvarlama etkinliklerine kadar farklı eğlenceler düzenleniyor. Profesyonel ve amatör sporcular içinse kış sporları yarışmaları düzenleniyor. Bu sene festival 1 Mart 2020 tarihinde yapılacak.

sarikamis


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1354 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN