Roma Uçak Bileti Ara

* Uçak bileti fiyatları anlık olarak değişiklik gösterebilir.

Roma Hakkında

Roma, tıpkı İstanbul gibi 7 tepe üzerine kurulmuş dünyadaki ikinci şehirdir. Uzun yıllar Roma İmparatorluğu'na ev sahipliği yapmış bu kent, günümüzde İtalya'nın başkentidir. 4 milyonluk nüfusuyla da aynı zamanda İtalya'nın en kalabalık şehridir. Roma insanda tarihi bir kentte yaşadığı hissini her köşesinde gösterir. Kentte, Roma İmparatorluğu'ndan, Rönesans dönemine kadar pek çok medeniyete ait eserler bulabilirsiniz. Hristiyanlığın Katolik mezhebinin dini merkezi Vatikan da Roma'da bulunur. Buradaki San Pietro Kilisesi, dünyanın en büyük kilisesidir.

Barındırdığı tarihi eserlerle dünyanın en çok turist çeken şehirlerinden biri olan Roma'nın en popüler yerleri, Trevi Aşk Çeşmesi, İspanyol Merdivenleri, Kolezyum ve San Pietro Meydanı'dır. Şehirde Roma Üniversitesi ve Niccolo Cusano isimlerinde iki üniversite bulunur. Kentte metro ağı yaygındır bu yüzden turistlerin kolayca şehirde gezinebilmeleri mümkündür. Ancak seyahatlerinizde tur otobüslerini de kullanabilirsiniz. Roma ve Lazio takımlarına da ev sahipliği yapar. Cafe ve restoranlarıyla hareketli bir şehir olan Roma'da hemen her sokak başında pizzacıya rastlayabilirsiniz. Makarna da İtalyan mutfağının en popüler yemeğidir. Akdeniz mutfağından esintiler bulabileceğiniz Roma da yeme içme konusunda zorlanmazsınız. İtalya'nın telefon kodu 39, Roma'nın ise 06'dır.

Roma'da iki tane havaalanı bulunur. Leonardo da Vinci Fiumicino International Havaalanı, şehrin ana havalimanıdır. Buradan şehir merkezine toplu taşımayla ulaşılabilir. Ciampino International Havaalanı ise daha ziyada ucuz uçakların indiği bir yerdir ancak şehre daha yakındır. Bu havaalanının direkt tren bağlantısı yoktur. Otobüs ya da taksi kullanabilirsiniz. Roma'da Noantri, Dissonanze, Akordeon, Roma Bağımsız Film Festivalleri de düzenlenir. Kışları yağışlı geçen bu şehri gezmek için en uygun zamanlar bahar aylarıdır.

Havalimanından Roma Şehir Merkezine Ulaşım

Şehir merkezinden 32 km uzaklıkta bulunan Roma Fiumicino ya da diğer adıyla Leonardo da Vinci Havalimanı'ndan gideceğiniz yere ulaşmak için otobüs, havaalanı servisleri, tren, taksi ve araç kiralama gibi seçenekleriniz bulunuyor.

Otobüs

Havalimanından kalkan ve Roma’da farklı noktalara giden birçok otobüs hattı var. Otobüslerle yolculuk trafiğe ya da gidilecek noktaya göre değişse de yaklaşık 1 saat kadar sürüyor. En hızlı yöntem sayılmaz ama size uygun duraklara doğrudan ulaşım imkânı sağladığı ve en ucuz yöntem olduğu için ihtiyacınızı karşılayabilir. Havalimanının 2. Terminali önünden binebileceğiniz COTRAL otobüsleri sırasıyla “Cinquecento Meydanı”, “Roma Tiburtina İstasyonu”, “Cornelia İstasyonu” ve “Eur Maglliana İstasyonu” ‘ na kadar gidiyor. Son iki durak aynı zamanda metro hatlarının geçtiği duraklar. Buradan dilerseniz metroya geçebilirsiniz. Cotral otobüslerine ulaşmak için havalimanındaki “Regional Bus Station” işaretlerini takip edebilirsiniz. Otobüs biletlerini gazete bayisi ya da büfe gibi yerlerden satın alabiliyorsunuz. Otobüse bindiğinizde de biraz daha fazla olmak kaydıyla ödeme yapmanız mümkün.

Havaalanı Servisleri

Roma’nın en bilinen ve şehir merkezindeki Termini Tren İstasyonu’na gidebileceğiniz birden fazla otobüs (havaalanı servisi) seçeneğiniz var. Termini Tren İstasyonu’na bu servislerle geldikten sonra İtalya’nın farklı şehirlerine giden trenlere binebilir ya da şehir içi metroya geçebilirsiniz. Şehir içi çalışan otobüslere de bu ana duraktan ulaşmanız mümkün.

Havalimanının 3. terminalinin önündeki otobüs durağından her yarım saatte bir kalkan “Terravision” otobüsleri Marsala üzerinden başka hiçbir yerde durmadan yaklaşık 55 dakikada Termini İstasyonu’na gidiyor. Haftanın her günü saat 05.35 ile 23.00 arasında hizmet veren bu servisi kullanmak için internet üzerinden önceden rezervasyon yaptırabilirsiniz. Ödemeyi de dilerseniz online ya otobüste yapabilirsiniz. Biletini önceden internet üzerinden alanlara otobüse binerken öncelik veriliyor. Fiyat olarak oldukça ucuz. Bagaj kısıtlaması da yok. Yalnız çok tercih edilen bir servis olduğu için yer bulmakta bazen zorluk çekebilir, yoğun zamanlarda bir sonraki servisi kullanmak zorunda kalabilirsiniz. Bu sebeple önceden rezervasyon yaptırmanız çok daha sağlıklı olur.

Havalimanından Termini İstasyonu’na giden bir diğer servis ise “SIT Bus Shuttle”. Haftanın her günü yarım saatte bir kalkan bu otobüsler, havaalanından hareket ederek yaklaşık 1 saat içerisinde başka hiçbir durağa uğramadan Termini İstasyonu’na kadar gidiyor.

Bu otobüs şirketinin bir diğer hattı ise Vatikan. O da 3. Terminalin geliş salonu önünden kalkıyor. Biletlerinizi otobüste alabilir ya da internet üzerinden önceden rezervasyon yaptırabilirsiniz.

Termini’ye ve Vatikan’a giden otobüsler 08.30 ile 00.30 arasında hizmet veriyor. Bu otobüsler Terravision’a göre daha az yoğun oluyor. 3. terminal önünden Termini İstasyonu’na yolcu taşıyan bir diğer otobüs şirketi ise “T.A.M Srl. Haftanın her günü sabah saat 05.20 ile 01.00 arasında çalışıyor ve yaklaşık olarak 40 dakikada bir hareket ediyor. Yolculuk süresi ortalama 45 dakika. Bu otobüslere online rezervasyon yaptıramıyorsunuz ama biletlerinizi otobüse bindiğinizde alabiliyorsunuz.

Termini dışında havaalanından Ostiense İstasyonu’na giden bir başka hattı daha var. Havalimanından Termini’ye gitmek için ayrıca Atral Lazio otobüs şirketinin servislerini de kullanabilirsiniz. Aynı bölgeden kalkıyor ve benzer şekilde hizmet veriyor.

Tren

Havalimanından şehir merkezine gitmenin en hızlı yolu “Leonardo Express” trenleridir. Bu trenlerle yaklaşık 30 dakikada arada herhangi bir durakta yolcu indirmeden Termini İstasyonu’na kadar gidip oradan istediğiniz yere metro, otobüs ya da diğer tren hatlarını kullanarak ulaşabilirsiniz. Tren fiyatlarının otobüslere göre biraz daha pahalı olduğunu da hatırlatalım. 4 yaşın altındaki veya bir yetişkin ile birlikte yolculuk eden 4-12 yaş arasındaki çocuklardan ücret alınmıyor. Tren biletlerini havalimanındaki self-servis makinelerden, büfe ve gazete bayi gibi yerlerden ya da online olarak satın alabilirsiniz. İtalya’da trenlere binerken bilet göstermek gibi bir uygulama yok ama rastgele kontrol yapan görevliler var. Bu görevliler biletinizi sorduğunuzda e ceza alabilirsiniz. Bu sebeple yolculuğunuz boyunca biletinizi muhafaza etmeniz de fayda var. Leonardo Express trenleri haftanın her günü 06.38 ile 23.38 arasında çalışıyor. Normal saatlerde 30 dakikada bir, yoğun saatlerde ise 15 dakikada bir kalkan bu trenlere havalimanı içinde yer alan tren istasyonundan ulaşabilirsiniz. İstasyon hem havalimanının geliş hem de gidiş terminaline oldukça yakındır. Rahatlıkla bulabilirsiniz. Trenitalia’nın bir başka seferi olan “FL1 Regional” Trenleri ise havalimanından kalkarak Trastevere, Ostiense, Tuscolana ve Tiburtina gibi Roma’nın diğer önemli tren istasyonlarına uğruyor ve Orte İstasyonu’na kadar gidiyor. Bu trenler iş günlerinde her 15 dakikada bir, resmi tatil günlerinde ise her 30 dakikada bir hareket ediyor. Yalnız Leonardo Express trenlerine göre çok daha yavaş bir seçenektir. Havalimanından ayrıca günde iki kez hareket eden hızlı trenlerle (Frecciargento) Roma, Floransa, Bologna, Venedik ve Padua gibi İtalya’nın diğer şehirlerine başka hiçbir araca binmeniz ya da başka bir durağa uğramanız gerekmeden doğrudan ulaşabilirsiniz.

Taksi

Havaalanının tüm terminal çıkışlarından taksilere ulaşabilirsiniz. Resmi Roma taksileri beyaz renkte ve üzerinde taksi tabelasını gördükleriniz. Bunların dışında korsan çalışan taksiler de var. Bu detaya dikkat etmenizde fayda var. Havaalanı taksileri şehir merkezine ya da belli başlı tren ve metro istasyonlarına sabit ücret ile gidiyorlar. Bu fiyatlar taksimetre açılışına göre çok daha hesaplı. Fiyatlandırma politikası resmi bir uygulama olduğu için taksimetre çalıştırmak isteyenlere rahatlıkla engel olabilir ya da bir başka taksiye geçebilirsiniz. Yalnız bu uygulama tarihi şehir merkezi sınırları için ve sadece City of Rome taksileri için geçerli. Oteliniz ya da gideceğiniz yer bu sınırlar dışında kalıyorsa taksi şoförü taksimetreyi çalıştırabilir. Önceden rezervasyon yaptırdıysanız otel görevlileri ile bu konuyu görüşebilirsiniz. Taksiler maksimum dört kişi alıyor. Bagaj için ayrı ücret talep edilmiyor, belirtilen sabit fiyatlara hepsi dâhil.

Araç Kiralama

Roma Havalimanı’ndan geliş terminalinde bulunan araç kiralama ofislerini ziyaret edebilirsiniz. Auto Europa, Avis-Budget, Europcar, Hertz, Locauto Rent, Maggiore, Sixt ve RENT4U olmak üzere toplam 8 firmanın ofislerini havalimanında bulabiliyorsunuz. Araç kiralama yetkililerine ulaşmak için havalimanının geliş terminalinde kontrolleriniz tamamlandıktan sonra tabelaları takip edebilirsiniz. Ardından aracınızı almak üzere araç park yerinin B ya da C katına gitmeniz gerekiyor.

Sadece Roma şehir merkezinde gezecekseniz birçok yere yürüyerek gidebileceğiniz için araç kiralamanıza bizce gerek yok. Şehirdeki metro ve otobüsleri gerekli olduğu takdirde kullanabilirsiniz. Üstelik şehir içi trafik size biraz karışık gelebilir. Ayrıca Roma’nın birçok diğer şehrine hızlı trenlerle daha çabuk gidebilirsiniz. Elbette çevre gezintisi yapacaksanız araç kiralamak daha esnek olmanızı sağlar.

10 Haz 2019 Tarihinde Güncellenmiştir.

Seyahat Yazılarında Roma

Sıkça Sorulan Sorular

Enuygun, en ucuz Roma uçak bileti fiyatlarını nasıl sunuyor?

Enuygun, Roma varış noktasına tercih ettiğiniz kalkış noktasından uçuşu olan tüm hava yollarının anlık verilerini direkt olarak çeker ve karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için tüm Roma uçuşlarını bir arada görebilir ve en uygun uçak biletini tercih edebilirsiniz.

Roma uçuşları hangi havalimanına düzenleniyor?

Roma uçuşları Ciampino Intl. - G. B. Pastine Havalimanı, Fiumicino Intl. - Leonardo Da Vinci Havalimanı'na düzenleniyor.

Roma yolculuğu uçakla kaç saat sürüyor?

Adana-Roma 2 saat 30 dakika, Ankara-Roma 2 saat 10 dakika, Antalya-Roma 2 saat, Bodrum-Roma 1 saat 40 dakika, Gaziantep-Roma 2 saat 40 dakika, İstanbul-Roma 1 saat 40 dakika, İzmir-Roma 1 saat 30 dakika, Trabzon-Roma 2 saat 50 dakika sürüyor.

Hangi hava yolları direkt Roma uçuşu düzenliyor?

Lufthansa Frankfurt şehirlerinden direkt Roma uçuşları düzenliyor. ITA - Italia Trasporto Aereo Londra, Milano şehirlerinden direkt Roma uçuşları düzenliyor. Pegasus İstanbul şehirlerinden direkt Roma uçuşları düzenliyor. Wizz Air Dubrovnik şehirlerinden direkt Roma uçuşları düzenliyor.

Roma Ortalama Sıcaklık
Gün
Min
Maks
Sal
22ºC
35ºC
Sal
Çar
20ºC
32ºC
Çar
Per
20ºC
33ºC
Per
Cum
21ºC
33ºC
Cum
Cmt
20ºC
35ºC
Cmt
Uçuş Süreleri
2s 30dk
2s 10dk
1s 40dk
2s 40dk
1s 40dk
1s 30dk
2s 50dk
Haritada Görüntüle
Roma Alternatif Ulaşım
Para birimi