Venedik’te ne yenir, ne içilir

nihanbayram

İtalya'nın Venedik şehrine gidecekler için ne yenip ne içileceğine dair rehber hazırladık.

Baccala Mantecato

Baccala Mantecato

Baltık Denizi Morina Balığı’ndan yapılan bu yemek, İtalyan restoranlarında başlangıç ya da garnitür olarak da servis edilebilir. Kurutulmuş morina balığının yumuşatılarak zeytinyağı, sarımsak ve maydanoz ile karıştırıldığı bir yemektir. Ekmek üzerine sürülmüş olarak servis edildiği de görülür.

Sarde in saor

Sarde in saor

Venedik’in meşhur yemeklerinden biridir. Kuş üzümlü, çam fıstığı ve soğan ile birlikte terbiye edilmiş sardalye yemeğidir.

Pasta e Fasioi

Pasta e Fasioi

Tamamen Venedik’e has bir yemek olup, kısaca barbunyalı makarna çeşitlemesi olarak özetlenebilir. Klasik makarnaya göre biraz daha sulu bir yemek.

Carpaccio

Carpaccio

Venedik’te ünlü Harry Bay’ın icat ettiği yemeklerden biri olan Carpaccio, çok ince dilimlenmiş çiğ etin çeşitli soslar, roka ve permesan peyniri ile servis edildiği dünyaca ünlü bir et yemeğidir.

Scampetti con polenta

Scampetti con polenta

Mısır püresi ile servis edilen küçük karidesler

Bigoli in salsa

Bigoli in salsa

Sardalya sosunda pişirilen erişte olan bu yemek, Venedik’in en ünlü makarnasıdır.

Cichetti

Cichetti

Akşam yemeklerinden önce bir kadeh şarap ile Venedik Barlar’ında sunulan Cichetti, küçük tabaklarda sunulan atıştırmalıklardır. Dilim ekmekler üzerine çeşitli mezelerin (peynir, sebze, yumurta vs) sürülmesi ve bazen de fırınlanması ile yapılır.

Pincia

Pincia

Venedik’in en eski tatlılarından biridir. Kuru meyveli, tarçınlı bir çeşit kektir.

Grappa

Grappa

Üzüm’den yapılan çok sert bir içki. Geleneksel bir İtalyan likörüdür. Kahve ile birlikte de içilebilir.

Asiago

Asiago

Venedik’te üretilen inek sütünden yapılmış keskin bir peynirdir.

Bellini

Bellini

Yine Harry Bar’ın icatların biri olan bu içecek, İtalyan köpüklü prosecco şarabı ile beyaz şeftali suyu ile hazırlanmış bir kokteyldir.

nihanbayram
Nihan Bayram
522 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Uzman Yazarlar