İtalya’nın su kanallarıyla çevrili dünyaca ünlü turistik şehri Venedik, Rönesans döneminin de tüm ihtişamını sergileyen yapılarla süslü. Bu galeride Venedik’e gidecekler için gezilecek yerler listesi hazırladık.

San Marco Meydanı

San Marco Meydanı

Venedik’in kalbi burada atar aynı zamanda dünyanın en popüler meydanlarından biridir. Üç tarafında tarihi binalar ve önde deniz meydanı eşsiz kılar. Meydan zaman zaman su taşkınları nedeniyle gezilemez duruma gelse de, Venedik’e giden turistlerin ilk uğrak yeri olma özelliğin her zaman taşır.

San Marco Bazalikası

San Marco Bazalikası

San Marco Meydanının en önemli yapıtlarından biri de 9. Yüzyılda yapımına başlanan San Marco Bazalikası’dır. 5 tane kubbesi olan kilisenin özellikle renkli camları ve oymaları görülmeye değerdir. Dilerseniz 2 Euro verip kilisenin üst katına çıkabilirsiniz. Buranın Venedik’in en iyi şehir manzarasına sahip olduğu söylenir.

Campanile di San Marco: (Aziz Marc Çan Kulesi)

Campanile di San Marco: (Aziz Marc Çan Kulesi)

Meydana hakim bir başka yapı da San Marco Kulesi’dir. Diğer yapılar gibi 9. Yüzyıl eseri olan bu kule, dönemin Venedik imparatorluğunun ihtişamlı izlerini taşır. Buranın da manzarasının harika olduğunu söyleyebiliriz.

Grand Canal (Büyük Kanal)

Grand Canal (Büyük Kanal)

Kentin en büyük ve en popüler kanalıdır. 3800 metre uzunluğunda bu kanal, Saint Mark Basin’den başlayıp Santa Lucia tren istasyonuna kadar uzanır. Kanalın etrafında 13.ve 18. Yüzyıllar arasında yapılmış zengin Venedik evleri yer alır. Kanal tekne ya da gondollara gezilebilir. Ancak turistlerin geneli gondolu tercih eder.

Rialto Köprüsü

Rialto Köprüsü

Büyük kanalın üzerindeki Rialto Köprüsü ise kentin en çok fotoğraf çekilen köprülerinden biridir. Köprü üzerinde turistik hediyelik eşyalar satılır.

Fondaco dei Turchi

Fondaco dei Turchi

Venedik’te Bizans tarzında 13. Yüzyılda yapılmış bir saraydır. Venedik’e giden Osmanlı vatandaşlarının da kaldığı bina olması nedeniyle önem kazanır.

 

Palazzo Ducale

Palazzo Ducale

Venedik’in en önemli saraylarından biridir. Gotik tarzda inşa edilmiş bu sarayda uzun yıllar Venedik Cumhuriyeti yönetilmiştir. 9. Yüzyılda inşa edilen saray zaman zaman yangınlar nedeniyle yıkılmış yeniden yapılmıştır. Bugün müze olarak ziyaret edilebilir.

 

Santa Maria della Salute Bazilikası

Santa Maria della Salute Bazilikası

Venedik’te çok sayıda insanın yaşamını yitirmesine yol açan veba salgını nedeniyle yapılmış bir kilisedir. 1630 yılında inşa edilen bu kilise Meryem Ana’ya ithaf edilmiş barok sitilinde bir kilisedir.

Ca d’Oro

Ca d’Oro

Venedik’te gezecek o kadar çok kilise saray var ki sizleri için en önemlilerini derledim. Bunlaradn biri de 15. Yüzyıl yapımı olan Ca’d’Oro Sarayı. Heykel ve işlemelerle süslü bu gotik tarzda sarayda Rönesans dönemine ait çok güzel heykeller var.


nihanbayram
Nihan Bayram
516 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Popüler Yazılar
Dünyanın EN kalabalık ülkeleri
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9956194
Dünyanın EN zengin 25 ülkesi
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9949019
Türkiye’de gezilecek EN meşhur 75 yer
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9945100
Türkiye’nin huzur dolu 18 sakin şehri
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9943113
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar