Yurt dışında ucuza tatil için 10 tüyo

muratekinay

Gitgide yükselen döviz kurları nedeniyle yurt dışında tatil her geçen gün pahalanıyor. Buna karşılık kolayca uygulayabileceğiniz bazı taktikler sayesinde halen ülkemizin dışında ekonomik tatil yapmak mümkün. Fazla para harcamadan farklı ülkeleri keşfetmek isteyenler, bu öneriler sizin için!

İçindekiler

1- Rotanızı iyi belirleyin 

Seyahat sırasında yapılacak harcamaların miktarını belirleyen en önemli faktörlerden biri rota seçimi. Genellikle yüksek fiyatlarıyla bilinen Kuzey Avrupa ülkelerine seyahat ediyorsanız, konaklama, yeme içme ve diğer harcamalarınız çok daha fazla olabilir. Bununla birlikte Ukrayna ve Sırbistan gibi ülkelerde günlük yaşam giderleri çok daha az. Üstelik buralara vize ve pasaport almadan da gelebilir, bu sayede seyahat masraflarınızı daha da azaltabilirsiniz. Ekonomik tatilin olmazsa olmazlarından uygun fiyatlı bileti bulmak için yararlanabileceğiniz taktikler de yazımızda.

Rota Belirleme

Uçak Bileti

2- İndirim ve promosyonları takip edin

Uçak bileti veya otel rezervasyonu yaptırırken her zaman daha ucuzunu bulabilirsiniz. Bunun için mutlaka önceden farklı uçuşları ve otelleri karşılaştırın. Özellikle yurt dışına seyahat ederken güncel kampanyaları takip edebilir ve biletinizi çok daha uygun fiyata satın alabilirsiniz. Enuygun.com’da geçerli güncel kampanyalara göz atmak için acele edin!

İndirim

3- Biraz pazarlık yapın

Yurt dışında yeni bir ülkeyi görmenin heyecanıyla pek aklımıza gelmese de pazarlık yaparak pek çok şeyin fiyatını düşürmek mümkün. Özellikle hediye alırken mutlaka önce biraz pazarlık yapın. Böylece ayıracağınız bütçe ile yakınlarda bulunan farklı yerleri keşfedebilirsiniz.

Hediye Alma

4- Alışverişi marketten yapın

Ülkemizde olduğu gibi yurt dışında da uygun fiyatlı alışveriş yapılabilecek pek çok süpermarket var. Buraları dolaşarak yiyecek ve içeceklerinizi daha ucuza alabilir, çikolata gibi hediyelikleri de yine marketlerden uygun fiyata satın alabilirsiniz.

Alışveriş

5- Otobüs ve metroları kullanın

Şehir içi ulaşım için otobüs ve metro gibi araçları tercih ederek seyahat maliyetlerinizi azaltabilirsiniz. Henüz yola çıkmadan gideceğiniz şehirde ziyaret edeceğiniz bölgeleri ve buralara ulaşmak için yararlanabileceğiniz alternatif araçları belirleyerek işe başlayabilirsiniz.

Seyahat

6- Az ve öz eşya alın

Bazı havayolu firmaları el bagajıyla uçan yolculara özel indirimler yapıyor. Üstelik az eşya ile toplu taşıma araçlarını kolayca kullanabilirsiniz. Yani daha az eşya ve bavulla yola çıkmak hem daha rahat hem de daha az maliyetli bir yolculuk demek.

Seyahat

7- Döviz bürosu yerine banka

Yurt dışında yapacağınız alışverişlerde ve diğer harcamalarda kullanmak için döviz almanız gerektiğinde döviz bürosu yerine bankaları tercih edin. Böylece daha uygun oranlarla döviz alıp satabilirsiniz.

Banka

8- Eğlenceyi ucuza getirin

Gece olduğunda biraz eğlenmek isterseniz lüks gece kulüpleri yerine girişi ücretsiz yerleri bulmaya çalışın. Genellikle üniversitelerin çevresinde bulunan ve öğrenciler tarafından tercih edilen yerler diğerlerine göre daha uygun fiyatlı olur.

Festival

9- Kalacak ucuz bir yer bulun

Özellikle Avrupa ülkelerinde yaygın olarak kullanılan Airbnb ve Couchsurfing gibi uygulamalar sayesinde konaklamak için otelden çok daha uygun fiyatlı hatta bedava seçenekler bulmak mümkün. Tercihiniz yine de otel olacaksa, önceden farklı otelleri karşılaştırmak ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Otel

10- Ücretsiz müzeleri gezin

Müze gezmeyi seviyorsanız, bunun için mutlaka yüksek giriş ücretleri ödemek zorunda değilsiniz. Birçok müze bazı günlerde indirimli veya ücretsiz olarak gezilebiliyor. Önceden ücretsiz ve indirimli giriş günlerini öğrenerek ziyaretinizi bu zamanlara denk getirmeye çalışabilirsiniz. Yurt dışına çıkmadan İstanbul’da bedava gezebileceğiniz müzelerden bazıları da galerimizde!

Galeri


muratekinay
Murat Ekinay
454 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN