Tatil planlarımızı yaparken ilk baktığımız şey uçak bileti fiyatları oluyor. Eğer gitmeyi hayal ettiğimiz yerin uçak biletleri pahalıysa fikrimizi değiştirip uygun fiyatlı bilet alabileceğimiz bir yere plan yapmayı bile düşünüyoruz. Peki gitmek istediğimiz yere nasıl ucuz uçak bileti buluruz? Bu sorunun cevabı aslında bazı teknikleri öğrenip bu teknikleri alışkanlık haline getirmekten geçiyor. Hadi gel, ucuz uçak bileti bulma tekniklerine birlikte bakalım.

Uçak bileti arama motorlarını kullan

Arama motoru

Uygun fiyatlı uçak bileti bulmak için farklı hava yollarının uçuşlarını karşılaştırmalısın. Bunun için farklı hava yollarının gitmek istediğin destinasyona düzenlediği tüm uçuşları karşılaştıran uçak bileti arama motorlarını kullan. Böylece her hava yolunun sitesine ayrı ayrı girmek yerine hepsini bir arada görüp zaman kazanırsın. Düşük bütçeli hava yollarını da uçak bileti arama motorları sayesinde görebilirsin.

Uçak Bileti

Aramalarını gizli tut

incognito

Birkaç defa aynı uçuşu araştırdığında fiyatların birdenbire yükseldiği oldu mu? Yalnız değilsin! Birkaç defa aynı rotada uçuş araması yaptığında internet tarayıcın senin aramalarını cookie olarak topluyor. İnternet siteleri de senin aramalarına göre uçuş fiyatlarını artırabiliyor.

Fiyatlar daha da yükselmeden bilet almanı sağlamak için yaptıkları bu küçük hileden kaçış yolu, gizli modda arama yapmak. Gizli modda arama yaptığında önceki aramalarının verileri kaydedilmiyor ve böylece artırılmış fiyatlarla karşılaşmıyorsun.

Salı, Çarşamba ya da Cumartesi günleri uç

takvim

Uçak bileti fiyatları biletini almak istediğin güne göre değişiklik gösteriyor. Hele ki bayramlar ve resmi tatil günlerinde bilet fiyatları oldukça yüksek olabiliyor. Bu nedenle seyahat edeceğin gün büyük önem taşıyor. Genelde Pazartesi, Cuma ve Pazar günleri uçak biletleri pahalı oluyor.

Salı, Çarşamba ya da Cumartesi günleri uçak biletleri daha ucuz olduğu için seyahat tarihlerinde biraz esneklik payı bırakman çok önemli. Salı, Çarşamba ve Cumartesi günleri sabah çok erken saatlerdeki ya da gece geç saatlerdeki uçuşları tercih edersen daha da uygun fiyatlı biletler bulabilirsin.

Ayrıca bayram nedeniyle uzun bir tatil fırsatı varsa tatilin başladığı gün değil de 1 ya da 2 gün sonrasındaki uçuşlar daha uygun fiyatlı. Örneğin bayram tatili Cuma gününden başlıyorsa sonraki Pazartesi günü için ucuz bilet alabilirsin.

Sezon dışı tatil yap

Sezon dışı

Uçak biletleri haziran ayında başlayıp eylül ayının başlarına kadar süren yaz sezonu, bayram tatilleri, yılbaşı gibi dönemlerde çok pahalı olabiliyor. Eğer yurt dışına uçak bileti alacaksan Noel tatili ve ülkelerin popüler festivallerinin olduğu dönemlerde de bilet fiyatlarında artış yaşanıyor. Ayrıca gideceğin yere göre de sezon araştırması yapmalısın. Eğer Kuzey Işıkları’nı görmek gibi spesifik bir planın yoksa sezon dışı seyahat etmek seni ucuz uçak biletine bir adım daha yaklaştırır.

En ucuza uçabileceğin yeri bul

en ucuz destinasyon

Gitmek istediğin şehre uygun fiyatlı uçak bileti bulamadıysan en ucuza uçabileceğin yeri araştırmaya ne dersin? Evet bu seyahat süresini biraz uzatıyor ama iki şehir arasındaki ulaşım için satın alacağın otobüs ya da tren bileti çok daha uygun fiyatlı olabilir. Ayrıca indiğin şehri keşfettikten sonra asıl gitmek istediğin destinasyona gidersen gördüğün şehir sayısını ikiye çıkarırsın.

Yurt dışı seyahatlerinde ise gitmek istediğin yerdeki en büyük havalimanına uçak biletleri daha pahalı olur. Yurt dışında birçok büyük şehrin daha küçük ikinci bir havalimanı var ve düşük bütçeli hava yolları genelde bu küçük havalimanlarına uçuşlar düzenliyor.  Tabii daha küçük havalimanına daha uygun fiyatlı uçak bileti alma kararını vermeden önce havalimanının gitmek istediğin yere ne kadar uzakta olduğunu iyice kontrol etmelisin. Bazı ülkelerde otobüs ya da trenle şehir içi ulaşım daha pahalıya gelebiliyor.

Biletini erkenden al

Bilet

Eğer tatil tarihin belliyse ve nereye gideceğine karar verdiysen uçak biletini erkenden almalısın çünkü uçuş tarihi yaklaştıkça uçak bileti fiyatları artıyor. Özellikle uzun süreli bayram tatili ya da yaz ayları gibi fiyatların yüksek olduğu dönemlerde ne kadar erken bilet alırsan o kadar karlı çıkarsın. Böyle dönemler için tam olarak bir zaman vermek gerekirse, eğer mümkünse, 4 ya da 5 ay öncesinden bilet almak bütçene oldukça katkı sağlayacak. Bu dönemler dışında uçak bileti alıyorsan 1 ya da 2 ay önceden biletini alabilirsin.

Bilet İptal Güvencesi satın al

banner big

Uygun fiyatlı uçak biletini bulduğun an alman gerekiyor çünkü uçak bileti fiyatları çok çabuk yükselebiliyor. Ancak uygun fiyatlı uçak biletini bulduğun an planın henüz kesinleşmemiş olabiliyor ve bu da bileti almayı ertelemene sebep oluyor. Özellikle izin alman gereken bir tatil planlıyorsan izin işlemlerini kesinleştirmeden bilet almak istememen kadar doğal bir durum yok.

Böyle bir durumda kaldığında uçak biletini Bilet İptal Güvencesi ile satın almalısın. Enuygun’dan uçak biletinle birlikte satın alabileceğin Bilet İptal Güvencesi sayesinde hiçbir sebep göstermeden biletini iptal edebilirsin. Uçuşuna 3 saat kalana kadar biletini iptal ettiğinde bilet tutarının %90’ını geri alabilirsin.

Mail listelerine üye ol

Mailing list

Hava yolları ve uçak bileti arama motorları düzenledikleri kampanyaları ya da uygun fiyatlı uçak biletlerini mail yoluyla kullanıcılarına haftalık ya da günlük olarak gönderiyorlar. Sen de bu mail listelerine üye olarak bu kampanyalardan ilk haberdar olan kişi olabilirsin. Böylece indirim kampanyaları bitmeden ya da ucuz biletler tükenmeden uçak biletini alabilirsin.

Aynı zamanda uygulama indirip bildirimlere izin vermek de kampanya ve indirimleri takip etmen için yardımcı olur. Enuygun mobil uygulamasını indirerek Enuygun’a özel kampanyalardan ve indirim kodlarından yararlanarak uçak biletini daha ucuza alabilirsin.

Aktarmalı uçuşları incele

aktarmalı uçuş

Uzak destinasyonlara düzenlenen direkt uçuşların maliyetleri çok yüksek olduğu ve daha az sayıda direkt uçuş düzenlendiği için bu tarz yerlere uçak biletleri çok yüksek fiyatlara satılıyor. Bu nedenle uzak noktalara aktarmalı olarak uçmak çok daha uygun fiyatlı bir seçenek.

Aktarma noktalarını kendi araştırmalarınla belirleyebilirsin. Ancak bunu manuel yaparken gözden kaçırabileceğin birçok destinasyon olabilir ve çok zaman kaybedebilirsin. Sana hem zaman kazandırmak hem de en uygun fiyatı bulmana yardımcı olmak için Akıllı Aktarma teknolojimizi geliştirdik. Akıllı Aktarma ile daha ucuz ya da daha kısa süreli aktarmalar bulmanın yanında aktarmalar arasında yaşayabileceğin hava yolu kaynaklı sorunlarda da güvence altındasın.

Düşük bütçeli hava yollarıyla uç

düşük bütçeli

Ryanair ya da Easyjet gibi düşük bütçeli hava yollarını daha önce duymuşsundur. Bunlar gibi düşük bütçeli hava yolları sayesinde birçok noktaya çok ucuz uçak bileti bulmak mümkün. Bazı uçak bileti sitelerinde bu düşük bütçeli hava yolları listelenmeyebiliyor. Bu nedenle uçak bileti alırken düşük bütçeli hava yollarını da görebileceğin siteler tercih et.

Evet bu hava yolları sayesinde çok ucuza uçabilirsin ama bu hava yollarının kural ve koşullarına çok dikkat etmelisin. Genelde hepsinin çok katı valiz kuralları oluyor. Bu valiz kurallarını aştığında ise pahalı diye almadığın bir biletten daha fazla valiz ücreti ödeyebiliyorsun. Bu nedenle uçak bileti almadan önce bilet koşullarından emin olmalısın. Beklenmedik sürprizlerle karşılaşmak istemezsin.

Mil kazandıran kredi kartı edin

mil kartı

Yaptığın alışverişlerle kendine bedava uçak bileti alabilecek kadar mil biriktirenler olduğunu biliyor muydun? Birçok bankanın mil kazandıran kredi kartları bulunuyor. Eğer henüz böyle bir kartın yoksa hemen edinmeni öneririm. Bankaların mil kazanma noktasında farklı koşulları bulunabiliyor. Kimi kredi kartıyla 1 TL’ye 1 Mil, kimisiyle her 200 TL’lik alışverişte 1 Mil puan kazanıyorsun. Burada bankaların koşullarını iyi öğrenip doğru karar vermekte fayda var.

Mil kazandıran kredi kartını aldıktan sonra yapman gereken şey, tüm ödemelerinde bu kartı kullanman. Çok cüzi miktarlarda yaptığın bir market alışverişinden bile mil kazanabilirsin. Kredi kartını ne kadar çok ödeme için kullanırsan o kadar çok mil kazanırsın. Tabii kredi kartıyla alışveriş yapmak bazen tehlikeli olabiliyor. Kazancına göre ayırdığın bütçeyi aşmayacak şekilde alışveriş yapmaya dikkat et ki millerinle alacağın uçak biletiyle seyahat etmeye bütçen kalsın.

Tek yön bilet al

tek yön

Bazı destinasyonlar için gidiş dönüş bilet almak daha uygun fiyatlı olabilir. Ancak bazen gidiş dönüş arama yaptığında gidişin çok uygun fiyatlı dönüşünün ise pahalı olduğunu görebilirsin. Bu durumda gidiş biletini bu hava yolundan alıp dönüş biletin için farklı hava yollarını değerlendirebilirsin.

Özellikle yaz mevsiminde Avrupa’dan Türkiye’ye gelenlerin sayısı arttığı için hava yolları ek uçuşlar düzenliyor. Bu uçakların dönüş seferlerinde yeteri kadar yolcu bulamadıkları durumlarda bilet fiyatları çok makul olabiliyor. Ayrıca dönüş uçuşunu gideceğin destinasyona yakın farklı bir havalimanından da alabilirsin. Eğer Avrupa’da herhangi bir ülkeye gidiyorsan şehirler arası trenler ve otobüslere ucuz bilet bulabilirsin. Böylece dönüş uçuşunu uygun fiyata getirirken farklı bir destinasyonu da görmüş olursun.

Grupça seyahat edeceksen uçak biletlerini ayrı ayrı al

bilet al

Eğer arkadaşlarınla ya da ailenle beraber seyahat edeceksen uçak biletlerinizi ayrı alın. Birkaç kişilik uçak bileti araması yaptığında hava yolları daha yüksek fiyatlar talep edebiliyor. Bunun nedeni genelde uygun fiyatlı bilet sınıfında senin aradığın kişi sayısı kadar koltuk kalmaması oluyor.

Örneğin, 3 kişilik bir aile olarak seyahat edeceksin ve uçak bileti aramanı 3 kişi için yaptın diyelim. Ancak satın almak istediğin uçuşta uygun fiyatlı bilet sınıfında sadece 1 koltuk kalmış. Bu durumda otomatik olarak bir üst sınıftan bilet fiyatları görmeye başlıyorsun.

3 yolcu için de ayrı ayrı arama yapıp bilet satın aldığında en azından 1 uçak biletini uygun fiyatlı sınıftan satın alabilirsin. Sonuçta uçak içerisinde oturacağınız yeri check-in esnasında seçeceksiniz. Tüm aile için birlikte check-in yaparak yan yana oturabilirsiniz.

Fiyat Alarmı kur

Bir destinasyona düzenlenen uçuşların fiyatları sık sık değişebiliyor. Bazen ilk araştırdığında yüksek gelen uçak biletinin fiyatı düşebiliyor ya da uygun fiyatlı bulduğun bileti planın kesin değil diye almazsan fiyatı artabiliyor. Bu değişiklikler genelde anlık değişiklikler oluyor. Bilet fiyatı düştüğü an fark etmezsen baktığında o fiyatı bulamıyorsun ama tüm zamanını da bilet fiyatlarını kontrol etmeye ayıramazsın. İşte bu durumda devreye Fiyat Alarmı giriyor.

Enuygun mobil uygulamasını indirip gitmek istediğin destinasyonu ve tarihi girerek Fiyat Alarmı kurabilirsin. Biz senin yerine uçak bileti fiyatlarını takip ederek tüm değişikliklerden anlık bildirimlerle seni haberdar edeceğiz. Telefonuna gelen bildirimler sayesinde uçak biletini uygun fiyatı kaçırmadan hemen satın alabilirsin.

trde tek

VPN kullan

vpn

Hava yolu şirketlerinin belirlediği fiyat politikaları ülkeden ülkeye göre değişebiliyor. Ayrıca bazı ülkelerin para birimlerinin değerleri düşük olabiliyor. Bu durumda çok daha uygun fiyatlara bilet alabiliyorsun. Tabii farklı ülkeler için uygulanan fiyatlara ve ülkelerin para birimlerine ulaşabilmek için iyi bir VPN servisi kullanman gerekli.

Hotspot Shield VPN gibi uygulamalar sayesinde başka bir ülkedeymiş gibi uçak bileti araştırması yapabilirsin. Mesela konumunu Malezya’da gösterip Malezya Havayolları’nın kendi sitesi üzerinden ülkenin para birimiyle uygun fiyatlara bilet alabilirsin. Eğer konumunu Berlin ya da Paris gibi bir Avrupa şehrinde gösterirsen Avrupa içinde şehirler arası uygun fiyatlı uçuşlara kolayca bilet alabilirsin.

İçindekiler

busraguzeller
Büşra Güzeller
177 Yazı
İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nden mezun oldu. Kariyeri boyunca farklı ajanslarda metin yazarı olarak çalıştı. Darcy adlı köpeğiyle vakit geçirmeyi, yeni yerler keşfetmeyi ve gurme rotaların izini sürmeyi seven yazar Enuygun'un sevilen seyahat içeriklerini üretiyor.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN