• Anasayfa
  • Bilgi
  • Yurt dışına çıkarken dikkat etmeniz gereken 6 şey

Yurt dışına çıkarken dikkat etmeniz gereken 6 şey

muratekinay

Yabancı bir ülkeye seyahat etmek yurt içinde yolculuk yapmaktan biraz daha farklı bir hazırlık gerektirebilir. Yurt dışında da tıpkı ülkemizdeki gibi rahat etmek isterseniz, bu önerilere göz atmayı unutmayın.

İçindekiler

1- Hesabınızı ve kartlarınızı kontrol edin

Yurt dışına çıkanları en fazla zorlayan konulardan biri kredi kartlarını yurt içinde olduğu kadar rahat kullanamamak. Önceden bankanızla görüşmeyi ve gerekirse kartlarınızı yurt dışında kullanıma açtırmayı unutmayın. Özellikle kredi kartından nakit çekmek yurt dışında daha zor olabiliyor.

Kartla Alışveriş

Uçak Bileti

2- Telefon tarifelerini araştırın

Cep telefonu tarifelerinin yurt dışında daha pahalı olması ise yurt dışına gidenleri sürekli kablosuz internet bağlantısı aramak zorunda bırakabiliyor. Yurt dışına çıkmadan gideceğiniz ülkede avantajlı olabilecek paket ve tarifeleri öğrenerek geçiş yapabilir veya havalimanından ülkede geçerli ön ödemeli hatlardan satın alabilirsiniz. Başka bir ülkeye seyahat ederken yanınıza almanız gerekenler ise yazımızda!

Telefonla Konuşmak

3- Paranızı farklı yerlerde tutun

Özellikle güvenlik konusunda riskli olabilecek bir bölgeye seyahat ediyorsanız, paranızı bölerek farklı yerlerde tutun. Böylece herhangi bir kayıp yaşarsanız seyahatinize zorlanmadan devam edebilirsiniz.

PAra

4- Ulaşım araçlarını araştırın

Yurt dışında bazı ülkelerde taksi çok daha pahalı olabilir. Bu nedenle taksi dışında kullanabileceğiniz metro, tren ve otobüs gibi alternatif araçları araştırarak bir yolculuk planı hazırlayabilir, tasarruf edebilirsiniz.

Otobüs

5- Pasaport ve vizenizin tarihlerini kontrol edin

Pek çok ülke seyahat edilecek tarihlerde en 6 ay geçerli bir pasaport istiyor. Eğer pasaportunuzun veya vizenizin geçerlilik tarihi doluyorsa önce bunları yenilemeyi unutmayın. Pasaport ve vize almakla zaman kaybetmeden uçabileceğiniz Ukrayna’dan görülmesi gereken yerler için tıklayın!

Pasaport

6- Otelinizi dikkatli seçin

Kalacak bir otel ararken genellikle fiyatlarına göre kıyaslama yaparız. Ancak özellikle sadece birkaç gün kalacaksanız otelin şehir merkezine yakınlığı gibi özelliklerine de mutlaka bakın. Böylece yolda geçireceğiniz zamanı seyahat ettiğiniz şehrin tarihi ve doğal güzelliklerini keşfetmeye ayırabilirsiniz. Hem yurt içinde hem de yurt dışında en uygun otelleri karşılaştırmak ve rezervasyon yaptırmak için hemen tıklayın.

otel


muratekinay
Murat Ekinay
454 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN