Yola Çıkaran Kitaplar


nihanbayram
Nihan Bayram
19 Ekim 2018 | 21

Kitap okumayı çok seven biri olarak okuduğum her kitapta farklı bir yolculuğa çıkarım. Hele bir de beni bambaşka yerlerde gezdiren kitaplar okuyorsam değmeyin keyfime. Nerede olduğumun farkına bile varmam.

Kitapla başladığım yolculuk bitince hemen eşyalarımı toplayıp okuduğum yerleri görmeye gitmek isterim. Senin de okuduğun zaman “Burayı kesin görmeliyim” diyeceğin ve valizini hazırlamaya başlayacağın kitapları bu yazıda derledim.

Gabriel Garcia Marquez – Doğu Avrupa’da Yolculuk

“Doğu Avrupa’da Yolculuk” Marquez’in 1950’lerde genç bir gazeteci olarak Frankfurt’tan yola çıkıp sırasıyla Doğu Almanya, Çekoslovakya, Polonya, Macaristan ve Sovyetler Birliği’ne uzanan yolculuğunu anlattığı bir günce. Aslında bir gezi kitabı yazmak için değil sosyalist düzeni irdelemek için yola çıkmış Marquez.

Ucuz Uçak Bileti Bulun

Yolculuk esnasında yaşadıklarını, insanların konuşmalarını ve surat ifadelerini öyle detaylı anlatmış ki sanki o insanlarla ben sohbet ediyormuşum hissini üzerimden atamadım. Kitabı okuduktan sonra “Şu an gitsem o dönemin Doğu Avrupa’sını bulamam ki” diye düşünmeyeceksin bile. Marquez’in rotasını takip etmek için Frankfurt biletini hemen al.

Gabriel Garcia Marquez – Doğu Avrupa’da Yolculuk

Ahmet Hamdi Tanpınar – Beş Şehir

“Beş Şehir” Tanpınar’ın öğretmenlik yapmak için gittiği Ankara, Erzurum, Konya, Bursa ve İstanbul’un tarihi ve kültürel dokusunda yaşadığı deneyimleri anlattığı bir kitap. Aslında kaybolanın ardından nasıl üzüldüğümüzü ve yeniye duyduğumuz özlemi irdeliyor Tanpınar bu beş şehirde yaşadıkları üzerinden. “Beş Şehir”i okurken Tanpınar’la birlikte her bir şehrin geçmişinden ve kültüründen bilmediğim bir şey öğrendiğim bir yolculuk yaptım.

Kitabı bitirip kütüphanene geri koyduktan sonra kitaptan uzaklaştığını düşünebilirsin ama kitabın sende yarattığı Ankara, Erzurum, Konya, Bursa ve İstanbul’u yeniden gezme isteğinden kaçamayacaksın. Hadi tıkla ve uçak biletini al. 

 

Ahmet Hamdi Tanpınar – Beş Şehir

Jack Kerouac – Yolda

“Yolda” aslında Amerika yolculuğu görünümlü bir Kerouac otobiyografisi. Chicago, Seattle, New Orleans, Los Angeles gibi Amerika denilince akla gelebilecek her yeri dolaşan Kerouac yolculuğu esnasında aldığı notlarla yazmış “Yolda”yı. Gezdiği, gördüğü yerleri ve oralarda hissettiklerini öyle güzel tasvir ediyor ki hiç gitmemiş olmama rağmen kendimi Amerika’yı karış karış gezerken buldum desem yalan olmaz. 

Kitabı geçen hafta okudum ve bitirir bitirmez Amerika’ya Fiyat Alarmı’nı oluşturdum. Bana en uygun fiyat bildiriminin gelmesini bekliyorum. Kitabı okuduktan sonra sen de alarm oluşturacaksın eminim.

D.H. Lawrence – İtalya’da Alacakaranlık

D.H. Lawrence – İtalya’da Alacakaranlık

“İtalya’da Alacakaranlık” Lawrence’ın Frieda ile ilk önce Almanya’ya sonra İsviçre Alpleri’ni geçerek İtalya’ya gittiği yolculuğu anlattığı bir gezi kitabı. Lawrence bu yolculuk esnasında hayatlarına az da olsa dahil olduğu insanlar hakkındaki gözlemleriyle ve insanın kültürle ilişkisi üzerine derin yorumlarıyla okuru bambaşka bir maceraya çıkarıyor.

Lawrence’ın İtalya’sı gidip görebileceğimiz İtalya’dan farklı tabii. “İtalya’da Alacakaranlık”tan sonra Lawrence’ın bakış açısıyla gezmek için İtalya’ya uçak bileti bakmaya başla.

Ece Temelkuran – Düğümlere Üfleyen Kadınlar

Ece Temelkuran – Düğümlere Üfleyen Kadınlar

“Düğümlere Üfleyen Kadınlar” her biri birbirinden farklı karakterlere sahip dört kadının intikam hırsıyla Ortadoğu’ya yaptıkları yolculuğu anlatan bir roman. Bir gezi kitabı olmamasına rağmen Beyrut, Lübnan, Tunus, İskenderiye, Mısır gibi Ortadoğu ülkelerini bir gezi kitabında anlatılacağı kadar detaylı tasvir ediyor.

Kitabı okurken kendini bu dört kadının yerine koymuş bulacaksın ve onlarla yolculuk yapacaksın. “Ben de bir intikam için bütün Ortadoğu’yu gezer miydim acaba?” diye düşünürken bir de bakmışsın ki uçak bileti alıyorsun.

Elizabeth Gilbert – Ye Dua Et Sev

Elizabeth Gilbert – Ye Dua Et Sev

“Ye Dua Et Sev” 30’lu yaşlarındaki Elizabeth Gilbert adlı bir kadının İtalya, Hindistan ve Endonezya seyahatlerini anlatan bir roman. Karakterin adından anlaşılacağı üzere karakterimiz aslında yazar Gilbert’ın ta kendisi. Gilbert zorlu bir boşanma döneminin ardından kendini seyahat etmeye adamış. Birçok ülke gezmiş ve en sevdiği 3 ülkeyi bu kitapta anlatmış.

Gilbert anlatımı bireysel deneyimlerine dayandığı için çok gerçekçi. Bu yüzden kendini bu yolculuğun bir parçası olmuş halde bulmaman imkânsız. Kitap bittikten sonra dayanamayıp uçak bileti alacağına eminim.

Mina Urgan – Bir Dinozorun Gezileri

Mina Urgan – Bir Dinozorun Gezileri

“Bir Dinozorun Gezileri” Mina Urgan’ın hem Türkiye’de hem de dünyada gittiği yerleri anlattığı bir gezi kitabı. Evet bir gezi kitabı diyebiliriz bu kitaba ama aslında kitap Urgan’ın gezip gördüğü yerler üzerinden anlattığı hayat hikâyesi. Bodrum’dan başlayıp Anadolu’ya, İngiltere’den Amerika’ya kadar birçok yeri gezmiş Urgan.

Gezdiği, gördüğü birbirinden farklı bu yerlerde yaşadıklarını okurken onun kadar gezmiş olmayı çok isteyeceksin. Kendine “Ne duruyorum, bir yerden başlamalıyım” diyeceksin. Hadi o zaman ilk adımı at ve Bodrum’a uçak biletini al.

Albert Camus – Yolculuk Günlükleri

Albert Camus – Yolculuk Günlükleri

“Yolculuk Günlükleri” Camus’nün 1946 yılında Amerika’ya, 1949 yılında Güney Amerika’ya yaptığı gezileri anlattığı iki ayrı günlükten oluşuyor. Amerika’yı Avrupalı bir gazeteci olarak keşfediyor Camus ve gelecekte adından söz ettirecek kitaplarını bu gezi esnasında tasarlıyor. Güney Amerika’ya ise artık tanınan bir yazar olarak resmi bir davet üzerine gidiyor ama hastalığı yüzünden yaşadığı sıkıntılarla mücadele veriyor.

Camus’nün gezilerini okurken bu gezilerin diğer eserlerindeki izlenimlerinin farkına vardığında çok şaşıracaksın. Önce Amerika’yı oradan Güney Amerika’yı gezeceğin bir rota çizmek için bilgisayara sarılacaksın.

Albert Camus – Yolculuk Günlükleri

Aslında bu liste uzar gider çünkü konusu gezi ya da yolculuk olmasa bile beni farklı farklı yerlerin sokaklarında gezdiren, oturduğum yerden alıp beni seyahate çıkaran birçok kitap var biliyorum. O yüzden de bu listeye bir nokta koymuyorum ve sözü Jack Kerouac’a bırakıyorum: “Yaşa, seyahat et, maceraya atıl, şükret ve asla pişman olma.”

nihanbayram
Nihan Bayram
280 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.