Yeni çipli pasaportların özellikleri

ipekincir

Yeni çipli pasaportların özellikleri TC kimlik kartlarındaki gibi baskılı çipli polikarbon malzemeden yapılan yeni pasaportların dağıtımı sürüyor. Avrupa Birliği vize serbestliği kriterlerine uygun olarak hazırlanan yeni pasaportlarda kişinin adı, doğum tarihi ve yeri, uyruğu, parmak izi gibi tüm bilgileri yonga olarak adlandırılan çiplerde saklı tutuluyor.

Nüfus müdürlüklerinden alınıyor

Böylece gümrük kapılarındaki görevliler pasaport makinaya okutulduğunda kişisel tüm bilgiler aynı anda görülebiliyor. Eski pasaportlara göre biraz daha ince ve boyutları daha küçük. Yeni çipli pasaportlarda vize ve giriş çıkış damgalarının vurulduğu sayfalarda, Türkiye’nin tarihi ve turistik yerlerinin fotoğrafları da yer alıyor. Yeni pasaportlar artık nüfus müdürlüklerinden alınıyor. Resmi randevu sitesinden bu linki tıklayarak randevunuzu alabilirsiniz.

Pasaport ücretleri ne kadar?

pasaport

2019 yılı için zamlanan yeni pasaportlar için 10 yıllık çıkartmak isteyen bir kişinin 945 TL7yi gözden çıkarması gerektiğini hatırlatalım. 2019 yılı pasaport ücretlerini öğrenmek için ilgili yazımızı tıklayabilirsiniz.

Öğrenciye pasaport ücreti alınmıyor

ogrenci-pasaportu

Bu arada çocuğunuz öğrenciyse anaokulu öğrencisi bile olabilir pasaport harcı ödemiyor. Sadece defter ücreti ödeyerek pasaport çıkartabilirsiniz. Öğrenciye harçsız pasaport başlıklı yazımızda ayrıntıları okuyabilirsiniz.


ipekincir
İpek İncir
294 Yazı
Marmara Üniversitesi Reklam bölümünde yüksek lisans yaptı. Eğitimini tamamlamak için bir süre Londra’ya gitti. Otomotiv, sağlık, turizm sektörü gibi birçok farklı alanda içerik üretti. Şimdi ise Enuygun ekibinin bir parçası olarak seyahat yazıları yazıyor.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar