Yeni çipli pasaportların özellikleri TC kimlik kartlarındaki gibi baskılı çipli polikarbon malzemeden yapılan yeni pasaportların dağıtımı sürüyor. Avrupa Birliği vize serbestliği kriterlerine uygun olarak hazırlanan yeni pasaportlarda kişinin adı, doğum tarihi ve yeri, uyruğu, parmak izi gibi tüm bilgileri yonga olarak adlandırılan çiplerde saklı tutuluyor.

İçindekiler

Nüfus müdürlüklerinden alınıyor

Böylece gümrük kapılarındaki görevliler pasaport makinaya okutulduğunda kişisel tüm bilgiler aynı anda görülebiliyor. Eski pasaportlara göre biraz daha ince ve boyutları daha küçük. Yeni çipli pasaportlarda vize ve giriş çıkış damgalarının vurulduğu sayfalarda, Türkiye’nin tarihi ve turistik yerlerinin fotoğrafları da yer alıyor. Yeni pasaportlar artık nüfus müdürlüklerinden alınıyor. Resmi randevu sitesinden bu linki tıklayarak randevunuzu alabilirsiniz.

Pasaport ücretleri ne kadar?

2019 yılı için zamlanan yeni pasaportlar için 10 yıllık çıkartmak isteyen bir kişinin 945 TL7yi gözden çıkarması gerektiğini hatırlatalım. 2019 yılı pasaport ücretlerini öğrenmek için ilgili yazımızı tıklayabilirsiniz.

Öğrenciye pasaport ücreti alınmıyor

Bu arada çocuğunuz öğrenciyse anaokulu öğrencisi bile olabilir pasaport harcı ödemiyor. Sadece defter ücreti ödeyerek pasaport çıkartabilirsiniz. Öğrenciye harçsız pasaport başlıklı yazımızda ayrıntıları okuyabilirsiniz.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1486 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar