Öğrenci pasaport ücreti nedir? Nasıl alınır?

busraguzeller

Pasaport ücretleri, yurt dışı seyahat planları yaparken önemli bir bütçe kalemi haline gelebiliyor. Hatta pasaport ve vize ücreti nedeniyle bütçe sıkıntısı yaşayıp seyahat planları yapamayanlar da olabiliyor. Ancak ülkemizde öğrenciler harç bedeli ödemen pasaport alabiliyorlar. İşte detaylar!

İçindekiler

Öğrenci pasaportu nedir?

öğrenci pasaportu

Öğrenci pasaportu, yurt dışına seyahat ya da eğitim amacıyla gitmeyi planlayan 25 yaşın altındaki öğrencilere verilen seyahat belgesinin adıdır. Öğrenci olduğunu kanıtlayan 25 yaşını doldurmamış tüm öğrenciler, öğrenci pasaportu alabilir. 2016 yılında çıkarılan 6663 sayılı kanunda yer alan 4. maddeye göre yurt dışına çıkış amacı fark etmeksizin tüm öğrencilerin öğrenci pasaportu alma hakkı bulunuyor.

Uçak Bileti

Öğrenci pasaportunun farkı nedir?

Öğrenci pasaportunun temeli aslında bordo pasaport adıyla da bilinen Umuma Mahsus Pasaporta dayanır. Yani öğrenci pasaportunun bordo pasaporttan vize geçerliliği anlamında bir farkı yok. Umuma Mahsus Pasaporttan tek farkı öğrenci pasaportu için harç bedeli ödenmemesi.

Kimler öğrenci pasaportu çıkarabilir?

Az önce de bahsettiğimiz gibi Milli eğitim kurumlarına bağlı kreş öğrencileri, ilkokul, lise çağındaki öğrenciler ve 25 yaşını henüz geçmemiş üniversite öğrencileri seyahat amacı fark etmeksizin harç ücreti ödemeden pasaport alabilir.

Nasıl alınır?

Pasaport çıkartmak günümüzde oldukça kolay bir işlem haline dönüştü. Ancak halen Pasaport nasıl alınır noktasında yardıma ihtiyacı olanlar olabiliyor. İlk olarak https://randevu.nvi.gov.tr/ internet sitesi üzerinden randevu almanız gerekiyor. Bu sitede karşınıza “Kimlik Kartı, Sürücü Belgesi, Pasaport ve Adres Kayıt” seçenekleri çıkıyor. Pasaport kısmını seçtikten sonra ne tür bir pasaport çıkartmak istediğinizi soran bir ekranla karşılaşacaksınız. Bu ekranda öğrenci pasaportu için herhangi ayrı bir seçenek bulunmuyor. Bu nedenle direkt olarak Umuma Mahsus Pasaport (Bordo) seçeneğini seçebilirsiniz. Randevu tarihinde Nüfus Müdürlüğü’ne giderken yanınızda öğrenci belgesi götürerek öğrenci pasaportunuzu harç ödemeden çıkarabilirsiniz.

Öğrenci pasaportu ücreti ne kadar?

pasaport ücreti

Pasaport alırken iki ayrı kalemde ücret ödeniyor. Bunlardan ilki defter bedeli için ödenen ücret diğeri ise pasaport harcı. Öğrenci pasaportu alırken pasaport harcı ödenmiyor. Öğrenciler sadece 2023 yılı pasaport ücretleri için belirlenen tutarlara göre 501TL değerinde olan defter bedelini ödeyerek öğrenci pasaportu alabilir. 25 yaşından büyük öğrenciler hem defter bedeli hem de harç bedeli ödemeliler.

Güncel ücretleri 2023 pasaport ücretleri içeriğimizi okuyarak keşfedebilirsin. 

Öğrenci pasaportu için hangi evraklar gerekiyor?

Online olarak randevu tarihinizi aldıktan sonra bordo pasaport için istenen belgelerle birlikte öğrenci belgenizi ve harçsız pasaport istediğinizi belirten dilekçeyi hazırlamanız gerekiyor.

·      Kimlik Belgesi, Nüfus Cüzdanı T.C. Kimlik Kartı, Geçici Kimlik Belgesi

·      2 adet son 6 ayda çektirilmiş biyometrik fotoğraf

·      Eğer varsa eski pasaportlar

·      Defter ücreti

·      Harçsız pasaport istendiğine dair dilekçe

·      Öğrenci belgesi

Öğrenci belgesini okulunuzdan ıslak imzalı belge şeklinde alabileceğiniz gibi e-Devlet üzerinden başvurunuzdan en fazla 60 gün önce olacak şekilde alabilirsiniz. Eğer yurt dışında okuyorsanız okulunuzdan öğrenci belgesi alıp T.C. Büyükelçiliği ya Konsolosluğu’na başvuru yapmanız gerekiyor. Eğer yurt dışında okuyorsanız ancak Türkiye’de pasaport başvurusu yapacaksanız okulunuzdan aldığınız öğrenci belgesinin geçerliliğini tasdik ettirmeniz ve yeminli bir tercümana çevirtmeniz isteniyor.

Öğrenci pasaportu kaç günde çıkar?

Pasaport

Nüfus Müdürlüğü’nden pasaport başvurusu yaptıktan sonra 1-10 iş günü arasında size teslim ediliyor. Başvuru yaparken belirteceğiniz adrese PTT Kargo ile gönderilen pasaportu yalnızca pasaport sahibi teslim alabiliyor. Ancak başvuru yaparken pasaportu başkasının alacağını belirtmeniz durumda belirttiğiniz kişiye de teslimat yapılıyor. Pasaportunuzun teslim süreciyle ilgili detaylar size SMS yoluyla bildiriliyor.  

18 yaş altındaki öğrenciler harçsız pasaport alabilir mi?

18 yaşın altındaki öğrenciler, en fazla 5 yıl süre geçerli öğrenci pasaportu alabilirler. 18 yaşın altındaki öğrencilerin gelişim çağında olması nedeniyle görünümlerinin hızla değişmesi nedeniyle süre 5 yıl ile kısıtlanıyor. 18 yaşını doldurmamış öğrencilerin pasaport başvurusunu aileleriyle birlikte yapması gerekiyor.

18 yaşından büyük öğrencilerin pasaportları ne kadar geçerli?

18 yaşından büyük öğrenciler öğrenimlerinin 6 yıl boyunca devam edeceğini kanıtlayan bir belgeye sahip olmaları durumunda 6 yıllık pasaport çıkartabilirler. Eğer eğitiminiz 2 yıl boyunca sürecekse 2 yıllık pasaport alabilirsiniz. Eğer henüz 24,5 yaşınızı doldurmadıysanız ve öğrenciliğiniz devam ediyorsa 6 aylık pasaport çıkartma imkanınız bulunuyor. Ancak 25 yaşına bir gün dahi olsa giriş yapmış kişilerden harç bedeli talep ediliyor. 18 yaşını doldurduktan sonra eğitim görmeyi bırakan kişilere ise bu pasaport verilmiyor. Öğrenci pasaportu almak için öğrenci olduğunuzu kanıtlayacak bir belge sunmanız gerekiyor.


busraguzeller
Büşra Güzeller
165 Yazı
İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nden mezun oldu. Kariyeri boyunca farklı ajanslarda metin yazarı olarak çalıştı. Darcy adlı köpeğiyle vakit geçirmeyi, yeni yerler keşfetmeyi ve gurme rotaların izini sürmeyi seven yazar Enuygun'un sevilen seyahat içeriklerini üretiyor.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar