Ana sayfa   Bilgi   Yazarlar
Tuğba Hacıbayramoğlu

Tuğba Hacıbayramoğlu

Tezatlar adası Santorini

Tezatlar adası Santorini

En çok gitmek istediğim ancak en çok da hayal kırıklığına uğradığım ada Santorini oldu. Santorini adasını fotoğraflardaki o beyaz boyalı mavi kubbeli binalarından tanıyoruz. Ama adada bu fotoğrafların dışında bir de tepeden bakacağınız Ege manzarası dışında yapacak çok fazla bir şey yok. Volkanik bir adayı bu hale getirmeleri büyük başarı yani hem turistik yapıp hem de şirin bir ada formatına sokmak kolay bir iş değil. Tam bir tezatlar adası. Bir yandan evlerin güzelliğine bakıp hayran kalıyorsunuz, öte yandan daracık sokaklarda turist kalabalığı içinde yürürken zorlanıyorsunuz. Kafanızı çevirdiğinizde ise kurak bir ada karşılıyor sizi.

Eğlence adası Mikonos

Eğlence adası Mikonos

Modaya uyalım dedik, eşim ve oğlumla beraber Yunan adaları turu yaptık. Mikonos bizim ikinci durağımızdı. Öncelikle şunu söylemekte yarar var. Yunan Adaları ne çok güzel, ne de çok ucuz. Yani büyük hayaller kurarak giderseniz beklentinizi karşılamayabilir. Neticede aynı denizin insanlarıyız. Yani Ege kıyılarımızda muhteşem denizi olan yerlerimiz var. Ve de fiyatlar hem çok fazla turist çektiği hem de euro olduğu için oldukça yüksek.

%1,19'dan başlayan ING Kredi

%1,19'dan başlayan ING Kredi

ING Bank yaklaşan bayram öncesinde Kişiye Özel Faiz Oranlı Kredi kampanyasıyla kredi fırsatı sunuyor. Kampanyadaki en düşük faiz oranı %1,19. Üstelik kredi notunuz en düşük faiz oranından faydalanacak kadar yüksekse kredinizi şimdi alıp 2018 de taksit ödemesine başlayabilirsiniz. 48 ay vade ve 50.000 TL’ye kadar kredi kullanabileceğiniz bu kampanya da faiz oranı %1,19 ve %1,39 arasında değişiyor. Hesaplamaları en düşük faiz oranına göre yapacağım. Örneğin %1,19 faizle aylık 289 TL’ye 48 ay vadeli 10.000 TL kredi alabilirsiniz.

Ayda 2.000 TL'ye 140.000 TL konut kredisi

Ayda 2.000 TL'ye 140.000 TL konut kredisi

Konut kredisinde faiz oranlarında artışlar oldu. Geçtiğimiz yaz sonu başlayan faiz indirimleri uzun süre devam etmişti. Yılbaşından sonra da bankalar kademe kademe kredi faizlerini arttırdı. Ancak hala ev satın almak istiyorsanız konut kredisi kullanmak cazibesini koruyor. Ev fiyatları geçen yıldan bu yana çok da artmadığı için faiz artışları aylık taksitlere 100-200 TL gibi bir etki yapıyor. Örneğin aylık yaklaşık 2.000 TL taksitle 140.000 TL konut kredisi kullanabilirsiniz. 60.000 TL gibi bir tutarda peşinatınız varsa da 200.000 TL ve üzeri ev satın almanız mümkün.

72 ay vadeli konut kredisi ödemeleri

72 ay vadeli konut kredisi ödemeleri

Konut kredisinde vadeyi çok uzatmak istemeyen ancak taksitlerde de zorlanacağı için kısa vadeyi seçmek istemeyenler için 72 ay vadeli kredi seçeneği oldukça avantajlı. 72 ay vade yani 6 yılda borcunuzu bitirebileceğiniz bu kredi seçeneğinde, daha düşük faizle uygun koşullarda kredi alabilirsiniz. İşte en çok kredi başvurusu yapılan tutarların 72 ay vadeli ödeme koşulları...

İş Bankası'ndan günde 5 TL'ye 5.000 TL Geleneksel Bayram Kredisi

İş Bankası'ndan günde 5 TL'ye 5.000 TL Geleneksel Bayram Kredisi

İş Bankası Geleneksel Bayram Kredisi kampanyası ile bayram öncesi nakit ihtiyacı olanlar için avantajlı koşullarla kredi sunmaya devam ediyor. %1,25’ten başlayan faiz oranlarıyla kredi kullanabileceğiniz bu kampanyada yüksek tutarlarda daha düşük faiz oranı var. Kampanyadaki en yüksek oran ise %1,29. Kampanya ile örneğin %1,29 faizle günde 5 TL taksitle 48 ay vadeli 5.000 TL kredi alabilirsiniz.

Kredi kullanırken vade tercihi nasıl olmalı?

Kredi kullanırken vade tercihi nasıl olmalı?

Kredi kullanırken borcunuzu bir an önce bitirmek isteyebilir ya da daha uzun vadeye yaymayı arzu edebilirsiniz. Ancak vade tercihinde bulunmadan önce ödeme gücünüzden faiz oranlarına ve borcun miktarına kadar dikkat etmeniz gereken pek çok kriter var. Nedir bunlar?

Konut fiyatları artar mı?

Konut fiyatları artar mı?

Son bir yılda eskiye nazaran konut fiyatlarında çok ciddi artışlar olmadı. Özellikle ikinci el evlerde geçtiğimiz yıllardaki gibi bir yılda %20 ve üzeri artış yaşanmadı. Ancak yeni yapılan konutlar için aynı şeyi söylemek zor. Yeni evlerin fiyatları ister istemez artıyor. Çimento, demir, inşaat malzemelerine vs. yapılan zamlar ev fiyatlarını etkiliyor. Hatta asgari ücrete zam olduğunda, inşaatta çalışacak işçiler de ücretine zam istiyor. Dolayısıyla bu sektördeki artışlar enflasyon artışının bile üzerine geçiyor. Haliyle de müteahhit firmalar ev fiyatlarını arttırmak zorunda kalıyor. Peki önümüzdeki dönem için nasıl bir öngörü de bulunabiliriz.

Balkanların yükselen yıldızı Belgrad

Balkanların yükselen yıldızı Belgrad

Hafta sonunu Balkanların hatta Avrupa’nın gözde destinasyonu olmaya aday Belgrad’ta geçirdim. Tuna ve Sava nehirlerinin ortasından geçtiği bu güzel yeşili bol kent, son yıllarda art arda açılan restoran, bar, gece kulübü gibi mekanlarıyla adından söz ettiriyor. Belgrad küçük ve temiz bir şehir, gezmesi de kolay olunca yanına bir de mekanlar eklenince haliyle turistler için tercih edilen bir şehir haline geliyor.

Akbank'tan günde 10 TL'ye 10.000 TL direkt kredi

Akbank'tan günde 10 TL'ye 10.000 TL direkt kredi

Krediye ihtiyacınız var ve şubeye bile gitmeden paranın hızlıca hesabınıza yatmasını istiyorsanız Akbank Direkt Kredi’yi tercih edebilirsiniz. Başvurunuzu yaptıktan sonra kredi onayı ile birlikte hemen krediyi hesabınıza aktarabilirsiniz. %1,45 faiz oranıyla kredi kullanabileceğiniz Akbank Direkt Kredi kampanyasında örneğin günde 10 TL’ye 10.000 TL kredi alabilirsiniz.

x