Dünyada büyüklükleriyle denize benzetilen, birden fazla ülkeye sınırı olan, çok sayıda canlıya hayat veren çok sayıda göl var. Seyahat rotasına farklı deneyimler katmak isteyenler ve göllerin büyüklüklerini merak edenler için dünyanın en büyük göllerini araştırdık.

1. Hazar Gölühazargolu

Hazar Gölü’ne, bölge halkı "Hazar Denizi" der. Gerçekten büyüklüğüyle deniz olmayı hak eden bir göl burası. Hem deniz hem de göl özelliği taşır ve aynı zamanda büyük petrol yataklarına sahip. Azerbaycan, Rusya, Kazakistan, Türkmenistan ve İran’a sınırı var. Bu ülkelerin ticari, turistik can damarıdır. 371.000 kilometrekare alana sahip Hazar Gölü, Volga, Ural ve Kura Nehirleri ile beslenir.

2. Superior Gölüsuperiorgolu

Dünyanın tatlı su olarak en büyük gölü olan Superior Gölü, Amerika Birleşik Devletleri, Kanada sınırında yer alır. Kış aylarında buzla kaplı bu göl, balık çeşitliliği açısından oldukça zengin. Superior Gölü aynı zamanda diğer göllerin aksine dalgalı suya sahip. Bu yüzden dünyada üzerinde sörf yapılabilen yegane göllerden biri olarak bilinir. 

3. Victoria Gölüvictoriagolu

İçinde 84 adanın yer aldığı dünyanın hem büyük hem de doğa harikası göllerinden biri olan Victoria Gölü, Afrika kıtasının de en büyük gölü. 68.800 kilometre alanda yer alan bu göl, Kenya, Uganda ve Tanzanya ülkelerinin sınırları içinde. Afrika’nın ortasında etrafı yeşille kaplı böylesine büyük bir su kaynağı görmek çok etkileyici. Bu göl, Nil Nehri’nin en önemli su kaynağı.

4. Huron Gölühurongöllüüü

Kuzey Amerika’daki bir başka büyük göl ise Huron Gölü. 59.600 kilometrekarelik alanıyla dünyanın en büyük üçüncü tatlı su gölü olan Huron, buzulların hareketlenmesiyle oluşmuş. Michigan Gölü ile ise bir boğazla ayrılmış. Bazı coğrafya bilimcileri, bu iki gölün tek göl olarak birleşmiş olduğunu söyler.

5. Michigan Gölümichigangölü

Kuzey Amerika’daki büyük göllerden bir diğeri olan Michigan Gölü, Huron Gölü havzasına yapışık. Ancak Kuzey Amerika’daki diğer göllerin aksine sadece ABD sınırları içinde yer alır. Kışın dört ay kadar donan gölde şiddetli fırtınalar bile görülebilir. 58.000 kilometrekarelik alana sahip bu gölde su sporları konusunda çok güzel seçenekler var.

6. Tanganika Gölütaganisagölü

Orta Afrika’da yer alan Tanganika Gölü, Baykal Gölü’nden sonra dünyanın en derin ikinci gölü unvanına sahip. Derinliği 1.470 metreye kadar iner. Bu göl bünyesinde barındırdığı balık çeşitliliğiyle öne çıkar. 300’den fazla balık cinsinin sadece bu göle özgü olduğu biliniyor. 32.900 kilometrekarelik alana sahip.

İpucu: Uçak bileti satın alırken sadece ENUYGUN'da bulabileceğin Akıllı Aktarma seçeneğinin olduğunu hatırlatırız. ENUYGUN teknolojisi ile geliştirilen Akıllı Aktarma ile daha hızlı ve ucuza seyahat edebilirsin.

Uçak Bileti

7. Baykal Gölübaykalgölü

Rusya’nın en ücra köşesi Sibirya’da bulunan Baykal Gölü, dünyanın en derin gölü unvanına sahip. Tektonik oluşuma sahip bu göl aynı zamanda tatlı suyuyla dikkat çeker. Baykal Gölü’nde hem yaz hem de kış mevsiminde olağanüstü güzellikte fotoğraflar çekilebilir. Alanı 31.500 kilometrekare.

8. Büyük Ayı Gölübüyükayıgölü

Gölleriyle ünlü Kanada’nın en büyük gölü olan Büyük Ayı Gölü üzerindeki çok sayıda adacıklarla da dikkat çeker. 31.153 kilometrekare alana sahip bu göl ve çevresindeki bazı yerleşim yerleri Kanada’nın sayfiye yerleri olarak ünlü.

9. Malavi Gölümalavigölü

Dünyada başka yerde bulunmayan ender canlıların yaşadığı Malavi Gölü, 29,604 kilometre kare alana sahip. Afrika’da Malavi, Tanzanya ve Mozambik sınırları içinde yer alan bu göl akvaryum balıklarıyla da ünlü. Su aygırlarının da barınma yerlerinden olan bu göl, aynı zamanda Tanzanya Milli Parkı’nın sınırları içine de girer. Bu park UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor.

10. Büyük Esir Gölübüyükesirgölü

Kanada’nın bir başka büyük gölü de esir anlamına gelen Slave’den alan Büyük Esir Gölü’dür. Türkiye’nin en büyük gölü Van Gölü’nden 9 kat daha büyük olan Büyük Esir Gölü berrak suyuyla dikkat çeker. Gölün etrafında altın madenciliği ve balıkçılık önemli bir geçim kaynağı. Üzerinde çok sayıda adacık bulunur.

11. Van Gölüvangölü

Van Gölü, büyüklüğü bakımından dünyanın en büyük 15. gölü. Nemrut Dağı’nın patlamasıyla oluşan volkanik çöküntü sonucu oluşmuş bu göl sodalı ve tuzlu bir suya sahip. Van Gölü, dünyanın en büyük sodalı suya sahip gölüdür. Üzerindeki adalardan Akdamar Kilisesi, Ermeni mimari özellikleriyle bölgenin önemli yapılarından biri. 


busraguzeller
Büşra Güzeller
184 Yazı
İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nden mezun oldu. Kariyeri boyunca farklı ajanslarda metin yazarı olarak çalıştı. Darcy adlı köpeğiyle vakit geçirmeyi, yeni yerler keşfetmeyi ve gurme rotaların izini sürmeyi seven yazar Enuygun'un sevilen seyahat içeriklerini üretiyor.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN