Vekalet ile tapu işlemleri nasıl yapılır?

tugbahacibayramoglu

Çeşitli sebepler nedeniyle tapuya gidemediğiniz durumlarda kendinize almak istediğiniz herhangi bir taşınmazı, vekalet vererek de satın alabilirsiniz. Ev, iş yeri, arsa, tarla gibi tüm taşınmazlar için alış vekaletnamesi vererek kolayca işlem yaptırabilirsiniz. Bunun için noterden ilgili kişi için vekalet vermek yeterli olacak.

Vekalet nasıl verilir?

Vekalet vermek istediğiniz kişinin kimlik numarasıyla ya da size göndereceği nüfus cüzdanı fotoğrafıyla notere başvuruyorsunuz. İki fotoğraf ve kimliğiniz ile noterden dilediğiniz işlem için vekaletname çıkarabilirsiniz. Ülke genelindeki tüm taşınmazlar için ya da sadece belirttiğiniz adresteki yerin alımı, kiralanması veya belirttiğiniz adresten alım yapılması gibi tüm işlemler için, süreli veya süresiz vekalet verebilirsiniz. Satış için de aynı şekilde vekalet verebilir. Ancak satış işlemleri için bir tek satacağınız taşınmaz için vekalet örneği vermeniz daha doğru olacaktır. Satış için de aynı şekilde süreli ya da süresiz adres belirtilecek şekilde ya da tüm taşınmazlar için vekalet verilebilir.

Böylece çeşitli sebepler nedeniyle tapuya gidemeseniz de vekalet verdiğiniz kişi, sizin yerinize alım işlemlerini gerçekleştirir ve tapu sizin adınıza olur. Ancak kat karşılığı inşaat ya da kiralama türü bir şey yapılacaksa bunun ayrıca belirtilmesinde fayda var.

Vekalet ücreti ne kadar?

Vekaletin ücreti, türüne ve kapsamına göre değişebilir. Genelde 150-250 TL arasında değişen bir ücret. Ancak bu fiyatta değişiklik olabilir. Örneğin ben geçen hafta, süresiz tüm Türkiye taşınmaz alımları için eşime vekaletname verdim ve 246 TL noter ücreti ödedim. Bu konuda son fiyatı notere sormanız gerekir. Fiyatlarda güncelleme olabilir.

Yurt dışından alım yapmak için vekalet verilebilir mi?

Yurt dışında oturuyorsunuz ve Türkiye’den bir taşınmaz almak istediğinizde yine alım için vekaletname verebilirsiniz. Yalnız bu vekaletnameyi bulunduğunuz ülkedeki konsolosluktan vermeniz gerekir. Bulunduğunuz ülkedeki konsolosluğa giderek nüfus cüzdanı, pasaport ve 2 resimle vekalet çıkarabilirsiniz. Bu belgeyi UPS ya da FedEx gibi güvenli kargo şirketleriyle gönderebilirsiniz.

Ayrıca bir ücret ödeniyor mu?

Bu sorunun yanıtı da şöyle. Tapu dairelerinde taşınmaz alımları için döner sermaye parası ödersiniz. Bu yerine göre değişmekle birlikte ortalama 200 TL gibi bir ücret. Bu ücreti hem sizin hem de vekalet vereceğiniz kişi için ödemeniz gerekir. Onun dışında noter ücreti dışında başka bir masrafı yok.

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2037 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar