Çeşitli sebepler nedeniyle tapuya gidemediğiniz durumlarda kendinize almak istediğiniz herhangi bir taşınmazı, vekalet vererek de satın alabilirsiniz. Ev, iş yeri, arsa, tarla gibi tüm taşınmazlar için alış vekaletnamesi vererek kolayca işlem yaptırabilirsiniz. Bunun için noterden ilgili kişi için vekalet vermek yeterli olacak.

Vekalet nasıl verilir?

Vekalet vermek istediğiniz kişinin kimlik numarasıyla ya da size göndereceği nüfus cüzdanı fotoğrafıyla notere başvurarak vekaletname çıkarabilirsiniz. Tüm taşınmazlar için ya da sadece belirttiğiniz adresteki yerin alımı, kiralanması veya belirttiğiniz adresten alım yapılması gibi işlemler için süreli veya süresiz vekalet verebilirsiniz. Satış işlemi için de aynı şekilde vekalet verebilirsiniz, ancak sadece satacağınız taşınmaz için vekalet örneği vermeniz daha doğru olacaktır. Satış için de aynı şekilde süreli ya da süresiz vekalet verilebilir fakat adres belirtmek gereklidir.

Tapuya gidemeyeceğiniz durumlarda vekalet verdiğiniz kişi, sizin adınıza alım işlemlerini yaparak tapu işlemlerini tamamlayabilir. Fakat kat karşılığı inşaat ya da kiralama gibi özel durumlar için ayrıca belirtmeniz gerekir.

Vekalet ücreti ne kadar?

Vekalet ücreti, türüne ve kapsamına bağlı olarak değişebilir. Genellikle 150-250 TL arasında bir ücret alınır ancak bu fiyat değişebilir. Geçen hafta eşime, süresiz tüm Türkiye taşınmaz alımları için vekaletname verdim ve 246 TL noter ücreti ödedim. Fiyatlar güncellenebileceğinden son fiyatı notere sormalısınız.

Yurt dışından alım yapmak için vekalet verilebilir mi?

Yurt dışında yaşıyor ve Türkiye'den bir taşınmaz satın almak istiyorsanız vekalet verebilirsiniz. Bu vekaleti bulunduğunuz ülkenin konsolosluğundan almalısınız. Konsolosluğa giderek nüfus cüzdanı, pasaport ve 2 adet fotoğraf ile vekaletname çıkarabilirsiniz. Bu belgeyi UPS ya da FedEx gibi güvenilir kargo şirketleriyle gönderebilirsiniz.

Ayrıca bir ücret ödeniyor mu?

Taşınmaz alımları için tapu dairelerinde döner sermaye parası ödemeniz gerekiyor. Bunun bedeli ortalama 200 TL civarındadır. Bu ücreti, sadece siz değil aynı zamanda vekalet vereceğiniz kişi de ödemek durumunda. Noter ücreti dışında başka bir masraf bulunmuyor.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1486 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Popüler Yazılar
Dünyanın EN kalabalık ülkeleri
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9956194
Dünyanın EN zengin 25 ülkesi
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9949019
Türkiye’de gezilecek EN meşhur 75 yer
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9945100
Türkiye’nin huzur dolu 18 sakin şehri
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9943113
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar