Vekalet ile tapu işlemleri nasıl yapılır?

tugbahacibayramoglu

Çeşitli sebepler nedeniyle tapuya gidemediğiniz durumlarda kendinize almak istediğiniz herhangi bir taşınmazı, vekalet vererek de satın alabilirsiniz. Ev, iş yeri, arsa, tarla gibi tüm taşınmazlar için alış vekaletnamesi vererek kolayca işlem yaptırabilirsiniz. Bunun için noterden ilgili kişi için vekalet vermek yeterli olacak.

Vekalet nasıl verilir?

Vekalet vermek istediğiniz kişinin kimlik numarasıyla ya da size göndereceği nüfus cüzdanı fotoğrafıyla notere başvurarak vekaletname çıkarabilirsiniz. Tüm taşınmazlar için ya da sadece belirttiğiniz adresteki yerin alımı, kiralanması veya belirttiğiniz adresten alım yapılması gibi işlemler için süreli veya süresiz vekalet verebilirsiniz. Satış işlemi için de aynı şekilde vekalet verebilirsiniz, ancak sadece satacağınız taşınmaz için vekalet örneği vermeniz daha doğru olacaktır. Satış için de aynı şekilde süreli ya da süresiz vekalet verilebilir fakat adres belirtmek gereklidir.

Tapuya gidemeyeceğiniz durumlarda vekalet verdiğiniz kişi, sizin adınıza alım işlemlerini yaparak tapu işlemlerini tamamlayabilir. Fakat kat karşılığı inşaat ya da kiralama gibi özel durumlar için ayrıca belirtmeniz gerekir.

Vekalet ücreti ne kadar?

Vekalet ücreti, türüne ve kapsamına bağlı olarak değişebilir. Genellikle 150-250 TL arasında bir ücret alınır ancak bu fiyat değişebilir. Geçen hafta eşime, süresiz tüm Türkiye taşınmaz alımları için vekaletname verdim ve 246 TL noter ücreti ödedim. Fiyatlar güncellenebileceğinden son fiyatı notere sormalısınız.

Yurt dışından alım yapmak için vekalet verilebilir mi?

Yurt dışında yaşıyor ve Türkiye'den bir taşınmaz satın almak istiyorsanız vekalet verebilirsiniz. Bu vekaleti bulunduğunuz ülkenin konsolosluğundan almalısınız. Konsolosluğa giderek nüfus cüzdanı, pasaport ve 2 adet fotoğraf ile vekaletname çıkarabilirsiniz. Bu belgeyi UPS ya da FedEx gibi güvenilir kargo şirketleriyle gönderebilirsiniz.

Ayrıca bir ücret ödeniyor mu?

Taşınmaz alımları için tapu dairelerinde döner sermaye parası ödemeniz gerekiyor. Bunun bedeli ortalama 200 TL civarındadır. Bu ücreti, sadece siz değil aynı zamanda vekalet vereceğiniz kişi de ödemek durumunda. Noter ücreti dışında başka bir masraf bulunmuyor.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1293 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN