• Anasayfa
  • Bilgi
  • Konutta amortisman süresi nedir, nasıl hesaplanır?

Konutta amortisman süresi nedir, nasıl hesaplanır?

tugbahacibayramoglu

Ev bakarken çok sık karşılaşılan bir sorudur amortisman süresi. Evi satanlar, pazarlayanlar bu konu üzerinde çok durur. Peki konutta amortisman süresi nedir ve bu sürenin hesabı nasıl yapılır?

Amortisman süresi, satın alınan konutun kiraya verilmesi durumunda satış fiyatının kaç yıl içinde geri kazanılabileceğinin hesaplanmasıdır. Mesela 200.000 TL'lik bir ev 1.000 TL kira ile 200 ay içinde amorti edildi, yani 16,5 yılda kendini geri kazandı. Bu Türkiye ortalaması için iyi bir amortisman süresidir.

İçindekiler

Nasıl hesaplanır?

270.000 TL'ye bir ev satın aldınız ve bu ev 1.000 TL kira ile 270 ay içinde yani 22,5 yılda kendini amorti eder. 22,5 yıl uzun bir süre olduğundan, bu bir akıllı yatırım değildir. Ancak evi beğendiyseniz ve oturmak için aldıysanız, bu hesaplama size uymak zorunda değil.

Türkiye’de ortalama amorti süreleri

İstanbul'daki evlerin ortalama amorti süresi 20 yıldır. Ataşehir ve Küçükçekmece gibi yerlerde daha kısadır bu süre. İzmir'de amorti süreleri daha yüksek. Türkiye'de en kısa amorti süreleri doğu illerinde. Van, Ağrı, Kars gibi şehirlerde evler ortalama 15 yılda amorti eder. Doğuda inşaat yoğunluğu batı illerine göre daha az olduğu için kiralık ev bulmak zor olabilir.

Hesaplama yapmadan ev satın almayın

Ev satın alırken doğru bir yatırım yapmak için basit bir hesaplama yapabilirsiniz. Gelişmeye açık bölgelerde ev satın alırsanız hesaplamalar değişkenlik gösterebilir. Arz talep dengesine bağlı olarak evin kiralık fiyatları da yükselebilir, bu durumu göz önünde bulundurun.

 


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1299 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN