Konutta amortisman süresi nedir, nasıl hesaplanır?

tugbahacibayramoglu
İçindekiler

Ev bakarken çok sık karşılaşılan bir sorudur amortisman süresi. Evi satanlar, pazarlayanlar bu konu üzerinde çok durur. Peki konutta amortisman süresi nedir ve bu sürenin hesabı nasıl yapılır?

Satın alacağınız konutun kiraya verilmesi durumunda satış fiyatının kaç yıl içerisinde geri kazanılabileceğinin hesaplanmasına amortisman süresi deniyor. Şöyle ki, 200.00 TL’ye bir ev satın aldınız bu evi de 1.000 TL’ye kiraya verdiniz, bu ev kendini 200 ayda amorti etmiş oluyor. 200 ayı 12’ye böldüğünüzde ise ev kendini 16,5 yılda amorti etmiş olur. Bu da Türkiye ortalaması için oldukça iyi bir amortisman süresi.

Nasıl hesaplanır?

Ancak diyelim ki 270.000 TL’ye bir ev aldınız ve bu evi de 1.000 TL’ye kiraya verdiğinizde bu ev kendini 270 ayda amorti ediyor. Onu da 12 aya böldüğünüzde 22,5 ay yapar. Kendini 22,5 yılda amorti eden bir ev aldığınızda akıllı yatırımdan uzaklaşmış olursunuz. Pek tabi evi beğendiğiniz ve oturmak için aldıysanız bu hesaplamaya tamamen uymak zorunda değilsiniz.

Türkiye’de ortalama amorti süreleri

Peki amorti hesaplamalarında Türkiye ortalaması nedir? Son yapılan araştırmalarda İstanbul’da evlerin amorti süreleri ortalama 20 yıl. Bu süre Ataşehir, Küçükçekmece gibi ilçelerde biraz daha aşağı düşebiliyor. Bu anlamda büyük kentlerde İzmir’in amorti süreleri biraz daha yüksek. Ancak Türkiye’de amorti sürelerinin en iyi olduğu iller doğu kentleri. Doğuda Van, Ağrı, Kars gibi şehirlerde evlerin kiraları satış değerlerine göre yüksek olduğundan, evler kendisini ortalama 15 yılda amorti edebiliyor. Bu bölgelerde batı illerindeki kadar çok inşaat yapılmadığı için kiralık ev bulmak zor olabiliyor.

Hesaplama yapmadan ev satın almayın

Ev satın alırken böyle basit bir hesaplama yaparken doğru bir yatırım yapıp yapmadığınıza karar verebilirsiniz. Bu arada gelişmeye açık bölgelerden ev satın aldığınızda bu hesaplamalar değişkenlik gösterebilir. Ya da arz talep dengesine bağlı olarak evin kiralık fiyatları çok yükselebilir. Bu durumu da göz önünde bulundurmanızda fayda var.

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2051 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar