Eskiden İstanbul, Bursa gibi kentlerde yaşayanlar genellikle kendilerine yakın yerleri yazlık olarak tercih ederlerdi. Bu yazlık bölgelerde yaz aylarında yoğun bir hareketlilik yaşanırdı. Ünlü şarkıcılar konserler verir, ünlüler bu bölgelerin plajlarında görünürdü. Şu an moda değişti ve bu yerlerin eski popülaritesi azaldı. Ancak hala yazlık evleri olan insanlar ve yakın bölgelerde tatil yapmak isteyenler mevcut. İşte Marmara Bölgesi'nin ünlü yazlık destinasyonları.

İçindekiler

Çınarcık, Yalova, Armutlu

Yalova'dan başlayıp Çınarcık, Esenköy ve Armutlu'ya doğru uzanan bölge, yazlıkçıların sıklıkla tercih ettiği tatil bölgelerinden. Çınarcık diğer bölgelere göre daha hareketli bir eğlence hayatına sahip. Yalova'da genellikle termal havuzlu oteller bulunur. Çınarcık'ta ise daha çok küçük ve yazlık oteller görmek mümkün. Esenköy ve Armutlu hattı ise daha sakin tatil bölgeleri. İstanbul'dan Yalova, Çınarcık, Esenköy ve Armutlu'ya deniz otobüsüyle kolaylıkla gidilebilir.

Cinarik yalova armutlu

Uçak Bileti

Gemlik, Kurşunlu, Kumsas, Mudanya

Bursa'da yaşayanların tercih ettiği tatil bölgeleri ise Mudanya'dan başlayarak Gemlik'e kadar uzanan bölge. Mudanya artık yaz kış yaşanan bir bölge olsa da Trilye denizi ve doğal güzellikleriyle tercih edilebilir, genelde pansiyonlar var. Gemlik, Kumsaz bölgeleri ise yazlıkçıların yerleri. Burada isteyenler ev kiralayabiliyor. Gündüzleri denize girip akşamları çay bahçesinde vakit geçirmek dışında fazla bir aktivite bulamazsınız.

Mudanya sahili

Tuzla, Bayramoğlu

İstanbul'un bir zamanlar ünlü yazlık yerleri Bayramoğlu ve Tuzla hala yakın olması sebebiyle tercih edilen yerler. Bayramoğlu'nda bir kaç otel var. Halk plajı ve otellerin kullandığı plajı da mevcut. Tuzla ise özellikle balık lokantaları ve yeni açılan marinasıyla da yeme içme konusunda zengin seçenekler sunuyor.

Tuzla İstanbul

Şile, Ağva

Marmara Bölgesi'nde en çok otelin bulunduğu ve en temiz denize girilebilecek yerlerin başında Şile-Ağva geliyor. Karadeniz'e kıyısı sebebiyle Marmara Denizine göre daha temiz bir denize sahip. Ancak Poyraz fırtınası olduğu günlerde denizi tehlikeli olabiliyor. Şile'nin uzun ve büyük bir sahili var. Ağva'da ise dere kenarına konumlanmış güzel ve şık butik oteller. Yeşil doğası ve deniziyle ünlü.

İstanbul şile ağva

Silivri, Kumburgaz

Kumburgaz, Silivri bir zamanların yaz aylarında ünlü diskoların bulunduğu konserlerinin yapıldığı yerlerden. Artık eski popülaritesi olmasa da yazlıkçılar yazın yine bu bölgeyi dolduruyor. Denize girebiliyor. Akşamları sahil gezintisi yapıp balık lokantalarında yemek yiyebilirsiniz.

İstanbul kumburgaz

Marmara Ereğlisi, Kumbağ, Şarköy

Kumbağ ve Şarköy yazın oldukça hareketli yerler. Yazlıkçılar küçük oteller ve pansiyonlar doluyor. İstanbul'a yakın olması buranın cazibesini arttırıyor. Kumbağ Tekirdağ merkeze çok yakın. Buradan ister sahil yolunu kullanıp Uçmakdere ve Mürefte üzerinden isterseniz de Keşan yolu üzerinden Şarköy'e de geçebilirsiniz. 

Marmara ereğlisi

Erdek, Avşa ve Marmara Adaları

Erdek Marmara Denizi'nin popüler bir tatil beldesi. Temiz deniziyle özellikle Ocaklar Köyü tercih edilir. Konaklama için otel ve pansiyon seçenekleri var. Yazın yoğun olduğu için önceden rezervasyon yapılmalı. Erdek veya Bandırma'ya deniz otobüsüyle ulaşılabilir. Ayrıca Prens Adaları'na da deniz yoluyla gidilebilir. Avşa ve Marmara Adası iki seçenek arasında yer alır. Avşa eğlence için daha uygunken Marmara Adası daha sakin bir tatil sunar.

Avsa deniz


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1293 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN