Yapı ruhsatı almayana inşaat malzemesi satılmayacak

tugbahacibayramoglu
İçindekiler

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yeni hazırladığı İmar Kanunu tasarısında kat sınırından inşaat ruhsatına kadar çok sayıda yeni düzenlemeler planlıyor. Her hafta bu yasayla ilgili gelişmeleri sizlerle paylaşıyoruz. Bunlardan bir tanesi de yapı ruhsatı alınmadan inşa edilen binalara inşaat malzemesi sevk edilmesine izin verilmemesi.

Malzemenin üstüne ruhsat yazılacak

Buna göre yapı malzemesi satıcıları inşaat malzemelerinin üzerine ruhsat, parsel, ada numarasını mutlaka yazmak zorunda kalacak. Böylece daha yapılmadan ruhsatsız inşaatın ilerlemesine izin verilmeyecek.

Kurallara uymayan firmaya ceza kesilecek

Yine yapı malzemeleri mutlaka Bakanlığın belirttiği kalite güvencesine sahip olacak. Bir başka deyişle eskisi gibi deniz kumuyla, ince demirlerle ve standartlara uymayan betonla inşaat yapılamayacak. Yapı malzemesi satan firmalar güvenli ürün belgesi olmayan inşaat malzemelerini satamayacak. Bu kurallara uymayan üretici ve satıcı firmalara da yaptırım geliyor. Firmalar kurallara uygun olmayan üründen kaynaklanan zararların giderilmesinde de sorumlu olacak. Yeni imar yasasında yapılacak değişikliklerin ayrıntısını İmar Yasası Değişiyor başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

Yarım bırakan müteahhide ceza

Yeni İmar Yasası müteahhidlere de sorumluluklar getiriyor. Buna göre inşaatını yarım bırakıp kaçan müteahhide ilk kez para cezası uygulanacak. Böyle bir durum olunca yapı maliyetinin yüzde 5’i kadar idari ceza ödenecek. Mühüre rağmen inşaat devam ederse ceza 3 katına çıkacak.

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2037 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar