Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İmar Kanunu’nda değişikliğe hazırlanıyor. Buna göre inşaatını usulüne göre yapmayan müteahhide para cezası kesilecek. Ayrıca imar sınırı da 6 kata inecek.

Ülkemizde inşaat ve müteahhitlik sektöründeki çarpıcı gelişmeyi görmemek mümkün değil. Dev binalar, dünyanın ya da Avrupa’nın en iyisi olduğunu iddia eden yeni akıllı binalar, hatta sokak aralarındaki lüks apartmanlar. Bir yandan 20 katlı, bir yandan 5 katlı farklı yapı tipleri. Konut sektöründe bu kadar hızlı ilerleme olunca Çevre ve Şehircilik Bakanlığı da yeni bir yasa tasarısı hazırlamak zorunda kaldı. Bakanlık İmar Kanunu ve Bazı Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik yapılmasına ilişkin yasa tasarısı hazırladı.

İçindekiler

Yarım bırakan müteahhide para cezası

Buna göre inşaatını yarım bırakıp kaçan müteahhide ilk kez para cezası uygulaması getiriliyor. Böyle bir durum olunca yapı maliyetinin yüzde 5’i kadar idari ceza ödenecek. Mühüre rağmen inşaat devam ederse ceza 3 katına çıkacak. En önemli sorunların başında da belgesiz yetkisiz elini kolunu sallayan herkesin müteahhit olabilmesi. Bunun için yetki belgesi zorunluluğu getiriliyor. Ev satın alırken topraktan bir inşaat girmişseniz bu belgelere dikkat edin. Ve mutlaka noterden sözleşme yapın. Yapı Müteahhidi Yetki Belgesi isteyin. Zaten yeni yasada Yapı Müteahhidi Yetki Belgesi almadan inşaat yapanlara 10 bin lira, belgesini 3 yılda bir yenilemeyen 5 bin lira ceza verilmesi planlanıyor. Yeni yasada ayrıca imar sınırı da 6 kata düşüyor. Konuyla ilgili ayrıntıları İmar sınırı 6 kata düşüyor başlıklı yazımızdan öğrenebilirsiniz.