Avrupa’nın sanatsal ve tarihi güzelliklere sahip şehirlerinden biri olan Viyana, binlerce yıllık tarihe ev sahipliği yapıyor. İçerisinde müzik, tiyatro, heykel ve resim gibi farklı sanat alanlarının yer aldığı birçok sanat dalına ev sahipliği yapıyor.

Avrupa tarihinin şahane bir yansıması olan, çeşitli müze, sanat sergisi, opera ve tiyatro binası gibi yapıları içerisinde bulunduran Viyana, Avrupa kültüründe çok değerli bir yere sahip. Viyana aynı zamanda saray ve kiliseleriyle de adından sık sık bahsettiriyor. Tecrübe ettikten sonra Batı coğrafyasının resmen konsantre bir temsilini gezmiş olduğunuzu anlayacaksınız. Binlerce yıllık tarihe tanıklık yapmak için Viyana uçak bileti araştırmalarına hemen başlamanızı öneriyoruz. Hazırsanız Viyana’da gezilecek yerler yazımıza başlayalım.

1. Schönbrunn Sarayı

viyana-schonbrunn-sarayi-binasi

Schönbrunn Sarayı, Viyana’daki en görkemli saray olma ünvanını taşıyor. Habsburg hanedanının ana yazlık sarayı olarak yüzlerce yıl boyunca hizmet olan saray, ince işçilikli mimari yapısı ve görkemli bahçesiyle Viyana’nın kalbindeki bir inci gibi. İlk olarak 1569’da Kutsal Roma İmparatoru II. Maximilian’ın satın aldığı bir arazinin eski sahibinin kurmuş olduğu Katterburg adındaki bir malikaneyle saray bugünkü konumuna gelmiş. Yüzyıllar içerisinde bu alana ve çevresine peyzaj, av hayvanlar, ek binalar ve çeşitli iç ve dış mimari tasarımların sonucunda Schönbrunn Sarayı bugünkü halini almış.

İçinde 1400’ten fazla odanın bulunduğu Schönbrunn Sarayı’nın bir özelliği de çok büyük bir alan kaplamasıyla beraber Büyük Galeri, Gloriette, Roma Kalıntıları gibi birçok gezilebilecek noktayı daha içerisinde bulundurması. Böylelikle içerisinde uzun bir süre geçirebilmenizi sağlayan saray, dünyanın dört bir yanından ziyaretçisini kendine hayran bırakmayı başarıyor.

Giriş Ücretleri

 • Tam bilet ücreti 29 €

 • 6-18 yaş arası bilet ücreti 21 €

 • 19-25 yaş arası öğrenci bileti 24 €

Ziyaret Saatleri

 • Her gün 08.30-17.00 arasında ziyaret edebilirsiniz.

Konum Linki

2. Viyana Sanat Tarihi Müzesi

viyana-sanat-tarihi-muzesi

Viyana Sanat Tarihi Müzesi, Viyana’nın merkezi yerlerinden biri olan Maria Teresa Meydanı’nda bulunuyor. Müzenin inşası 1871-1891 arasında 20 yıl sürüyor. İçinde Rafael, Albrecht Dürer ve Gustav Klimt gibi tüm dünyaya mal olmuş sanatçıların eserlerinin bulunduğu müzeyi her sene milyonlarca kişi ziyaret ediyor.

Barındırdığı içeriğiyle birlikte Avusturya’daki en büyük ve dünyadaki en önemli müzelerden biri olarak kabul edilen Viyana Sanat Müzesi, mimarisindeki gotik izlerle dikkat çekiyor. Müzenin içi de farklı galerilere ayrılarak organize edilmiş durumda. İçerisinde bulunan tabloların yanında ek olarak harika heykellere de hem içinde hem dış bahçesinde ev sahipliği yapan müzenin antik firavun büstleri gibi önemli tarihi objeler de barındırdığı biliniyor.

Giriş Ücretleri

 • Tam bilet ücreti 21 €

 • Çocuklar ve 19 yaşından küçükler için ücretsiz

 • Habsburg Hazineleri kısmını da görmek isterseniz iki bilet bir arada 27 € oluyor

Ziyaret Saatleri

 • Perşembe 10.00-21.00

 • Haftanın diğer günleri 10.00-18.00 arasında ziyaret edebilirsiniz.

Konum Linki

3. Aziz Stefan Katedrali

viyana-stefan-katedrali

Viyana’daki Aziz Stefan Katedrali’nin inşasının ilginç bir tarihi var. 12. yüzyılda bölgede halihazırda var olan kiliselerin, halkın ibadet ihtiyaçlarını tam olarak karşılamaması sebebiyle yerel dini ve siyasi otoriteler arasında gerçekleştirilen anlaşmaların sonucunda 1137’de temeli atılıyor. Temeli atıldıktan 10 sene sonra dönemin Freising piskoposu Otto ve Kutsal Roma İmparatoru III. Konrad’ın huzurunda Aziz Stefan’a adanıyor. Birkaç yıl sonra ilk gövde inşaatları tamamlansa da inşaatının tam olarak tamamlanması 400 yıl sonrasına kadar, yani 1578’e kadar sürüyor.

Romanesk ve gotik tarzların ayrı ayrı var olduğu bir yapıya sahip olan Aziz Stefan Katedrali, yüksekliği yaklaşık olarak 137 metre yüksekliği ve 107 metre uzunluğuyla Viyana’nın şehir merkezinde mutlaka ziyaret edilmesi gerekilen dini binaların başında geliyor.

Giriş Ücreti

 • Katedralin iç kısımlarını ve kulelerini ziyaret etmek isterseniz 16 € tam bilet, 5 € çocuk bileti ücreti bulunuyor.

Ziyaret Saatleri

 • Pazartesi-Cumartesi 09.00-11.30, 13.00-16.30

 • Pazar ve tatil günlerinde 13.00-16.30 arasında ziyaret edebilirsiniz.

Konum Linki

Yazar Notu: Katedralin kulelerine çıkmak biraz yorucu olabilir, yanınıza su almayı unutmayın.

4. Belvedere Sarayı

belvedere-sarayi

Belvedere Sarayı şeklinde bir başlık görünce, tek bir saraydan bahsedildiğini düşünüyor olabilirsiniz. Ancak Belvedere, büyük bir yerleşke ve içinde Yukarı Belvedere ve Aşağı Belvedere adında iki saraydan oluşuyor. Saraylar mimari olarak Barok üslupla inşa edilmiş ve sanki birbirleriyle çatışır gibi Aşağı Belvedere Sarayı’nın çatısının rengi kırmızı kiremit rengiyken, Yukarı Belvedere’ninki yeşil tonlara yakın bir mavi. Belvedere kompleksinin içerisinde saraylara eşlik eden ve dikkatli bir peyzaj çalışmasının gerçekleştirilmiş olduğunu belli eden geniş bir bahçe de bulunuyor. Belvedere’deki bahçenin içinde bulunan havuz ve su fıskiyeleri de bahçenin yeşil rengine eşlik edecek şekilde tasarlanmış.

İç kısımlarına biletle giriş yapılan Yukarı ve Aşağı Belvedere’lerin içleri günümüzde müze olarak kullanılıyor. İnşa edildikleri 18. yüzyıldan kalma iç mimari özelliklerini korumuş olan binalar, içlerinde sergilenen sanat eserleriyle birlikte müzeden ziyade kendileri de birer sanat eseri olarak karşımıza çıkıyorlar.

Giriş Ücreti

 • Üst Belvedere kısmı için kişi başı 16,70 €

 • Alt Belvedere kısmı için kişi başı 14,60 €

Ziyaret Saatleri

 • Her gün 10.00-18.00 arasında ziyaret edebilirsiniz.

Konum Linki

5. Hofburg Sarayı

hofburg-sarayi

Avusturyalı Habsburg Hanedanı’nın eski saraylarından biri olan Hofburg Sarayı’nın ilk kısımları 13. yüzyılda inşa edilmiş. 1279 itibarıyla ülkenin hükümet binası olarak belirlenmiş olan Hofburg Sarayı, 1946 itibarıyla Avusturya Devlet Başkanı’nın resmi konutu ve çalışma binası olarak kabul edilmiş. Yıllar içerisinde genişlemiş olan Hofburg Sarayı’nın yerleşkesi içine Kraliyet Kütüphanesi, hazine odası, İspanyol Binicilik Okulu gibi binalar eklenmiş. Saydığımız binaların günümüzde Viyana’daki kültürel hazinenin değerli birer parçası olduğunu unutmamak gerek.

Farklı bölümleriyle farklı tarihi obje ve yapılar gözlemleyebileceğiniz Hofburg Sarayı’na uğradığınızda, Viyana’nın tarihteki asıl merkezine ulaşmış olduğunuzu anlayacaksınız. 5 asırdan daha uzun bir süre Avusturya’nın yönetilmiş olduğu bu yerleşkenin tarihi ağırlığının da binaların büyüklüğüne yansımış olduğunu gözlemlemek, Viyana’daki kültürel turizmin ziyaretçilerine kattığı en değerli şeylerden biri diyebiliriz.

Giriş Ücreti

 • Tam bilet ücreti 15 €

 • 6-18 yaş arası 9 €

 • 19-15 yaş arası öğrenciler 14 €

Ziyaret Saatleri

 • Eylül-Haziran döneminde her gün 09.00-17.30

 • Temmuz-Ağustos döneminde her gün 09.00-18.00 arasında ziyaret edebilirsiniz.

Konum Linki

Yazar Notu: Sarayı ziyaret ederseniz, birkaç dakika yürüme mesafesinde olan İspanyol Binicilik Okulu’na da uğramayı unutmayın.

6. Schönbrunn Hayvanat Bahçesi

schonbrunn-hayvanat-bahcesi

Schönbrunn Sarayı’nın hemen yanında bulunan Schönbrunn Hayvanat Bahçesi, Viyana’nın doğayla en iç içe olan alanlardan biri diyebiliriz. Tarihi birçok sokak ve binanın arasında, şehrin tam merkezinde 1752 yılında kurulmuş olan Schönbrunn Hayvanat Bahçesi, yüzlerce yıldır dünyanın en eski hayvanat bahçesi unvanına sahip bir şekilde ziyaretçilerini ağırlıyor. İçerisinde penguenlerin, Sibirya kaplanlarının, koalaların, pandaların ve daha birçok egzotik hayvan türünün bulunduğu hayvanat bahçesinde özel temalı turlara da katılabiliyorsunuz.

Giriş Ücreti

 • Tam bilet ücreti 26 €

 • 6-18 yaş arası için bilet ücreti 15 €

 • 6 yaşından küçükler için ücretsiz

Ziyaret Saatleri

 • Yılın her günü açık olan hayvanat bahçesinde aylara göre kapanış saatleri değişiyor.

 • Ocak ayında 09.00-16.30 arasında

 • Şubat ayında 09.00-17.00

 • Mart ayında 09.00-17.30

 • Nisan-Eylül döneminde 09.00-18.30

 • Ekim ayında 09.00-17.30 ,Ekim-Aralık döneminde 09.00-16.30 arasında ziyaret edebilirsiniz.

Konum Linki

Yazar Notu: Hayvanat bahçesinin resmi internet sitesinden çevrimiçi bilet ve tur rezervasyon yapabilirsiniz. Hayvanat bahçesinin içinde olan restoran ve kafelerde yeme-içme ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

7. Albertina Müzesi

Albertina Müzesi

Viyana’da “İç Şehir” olarak adlandırılan bölgenin içerisinde bulunan Albertina, sizi Arşidük Albrecht’in heykeliyle karşılıyor. İçerisinde yaklaşık olarak 65.000 çizimin ve bir milyona yakın eski baskının bulunduğu, ek olarak modern grafik eserlerin, mimari çizimlerin ve fotoğrafların da yer aldığı dünyanın en büyük baskı odalarından biri bulunuyor. Bu özelliğiyle birlikte dünyadaki diğer sanat müzelerinden ayrılan Albertina Müzesi, Viyana’daki başlıca müzelerin arasında yerini alıyor.

Aslında 18. yüzyılda bir saray olarak kullanılmaya başlanmış olan Albertina, yüzyıllar içerisinde birçok sahip ve iç tasarım şekli değiştirerek günümüze kadar gelmiş. II. Dünya Savaşı sırasında ciddi bir hasara uğramış olan binaya, savaştan sonraki yıllarda gerekli inşa müdahalelerinde bulunulmuş, 1998-2003 yılları arasında tamamen yenilenip modernize edilmiş. 2008 yılında Hans Hollein adlı mimarın tasarladığı yeni çatısıyla birlikte grafik koleksiyonu tekrar görücüye çıkmış. 2020’de Karlsplatz’ta Albertina Müzesi’ne bağlı olan Albertina Modern adlı modern sanat müzesi de açılmış.

Giriş Ücreti

 • Tam bilet ücreti 18,90 €

 • 65 yaşından büyükler ve 19-26 yaş arasındakiler için 14,90 €

 • 19 yaşından küçükler için ücretsiz

Ziyaret Saatleri

 • Her gün 10.00-18.00,

 • Çarşamba ve Cuma günleri 10.00-21.00 arasında ziyaret edebilirsiniz.

Konum Linki

Yazar Notu: Müzeye şehrin U1, U2 ve U4 metro hatlarını kullanıp Karlsplatz durağında inerek ulaşabilirsiniz.

8. Secessionsgebaude Müzesi

secessionsgebaude-muzesi

Secessionsgebaude, 1898 yılında Viyana şehir merkezinde Joseph Maria Olbrich tarafından inşa edilmiş. Yapının inşasının amacı, “Wien Secession” adı verilen ve Art Nouveau sanat akımına yakınlığıyla bilinen bir sanatçı topluluğunun mimari manifestosunu ortaya koymakmış. Bu sanatsal düşünce akımının somut bir örneği olarak karşımıza çıkan Secessionsgebaude, girişinin önünde ziyaretçilerini koyu mavi renkli bir kürenin üstüne uygulanmış altın renginde bitki desenleriyle dikkat çekerek karşılıyor.

İçinde ünlü Avusturyalı ressam Gustav Klimt’in Beethoven Frieze adı verilen ve kendine ait bir odası bulunan eseri için dünyanın dört bir yanından insan müzeyi ziyarete geliyor. Bunun yanında sürekli değişen farklı sanat eserlerinin sergi şeklinde ziyaretçilerin beğenisine sunulduğu Secessionsgebaude, keyifli ve marjinal bir müze deneyimi sunuyor.

Giriş Ücreti

 • Tam bilet ücreti 12 €

 • 65 yaş üzeri için 10 €

 • 12-26 yaş arası için 7,5 €

 • 12 yaşından küçükler için giriş ücretsiz

Ziyaret Saatleri

 • Salı-Pazar arası 10.00-18.00 arasında ziyaret edilebilir.

Konum Linki

9. Kelebek Evi

kelebek-evi

2050 m2’lik bir alana sahip olan Viyana’daki Kelebek Evi, 1901 yılında mimar Friedrich Ohmann’ın tasarımının sonucunda inşa edilmiş. Viyana’daki Neue Burg ve Hofburg Sarayı arasında bulunan Kelebek Evi, içerisinde 400’den fazla kelebek türü barındırıyor. İçinde çok küçük, rengarenk, çok büyük türlerin bulunduğu Kelebek Evi, camekanlı yapısıyla dikkat çekiyor. Tropik kelebeklerin yanında günlük görebildiğimiz türlerin de bulunduğu Kelebek Evi’nde, Viyana’nın sanat ve mimari dolu noktalarının arasında renkli bir mola verebilmek mümkün.

Giriş Ücreti

 • Tam bilet ücreti 9 €

 • 26 yaşından küçük öğrenciler için 7 €

 • 3 yaşından büyük çocuklar için 5 €

Ziyaret Saatleri

 • Kasım-Mart döneminde her gün 10.00-15.45

 • Nisan-Ekim döneminde hafta içi 10.00-16.45

 • Hafta sonu 10.00-18-15 arasında ziyaret edilebilir.

Konum Linki

Yazar Notu: Kelebek evi içerisinde yiyecek-içecek ihtiyacınızı karşılayıp soluklanabileceğiniz kafeler de mevcut.

10. Karlskirche Kilisesi

karlskirche-kilisesi

Viyana’nın iç şehir olarak kabul edilen kısmının hemen dışında bulunan Karlskirche Kilisesi, 18. Yüzyılda inşa edilmiş. İnşa sebebiyse bir adak gibi. Son kara veba salgını bittikten bir yıl sonra, yani 1713 yılında dönemin Kutsal Roma İmparatoru VI. Şarl, vebaya yakalananlara şifa dağıtması ile bilinen ve isim babası da olan Charles Borromeo’ya adanmış bir kilise inşa ettirmeye söz veriyor. Bu sözün üzerine gerçekleştirilen bir mimari yarışmasında Johann Bernhard Fischer von Erlach adlı mimarın tasarımı beğeniliyor ve inşaata başlanıyor. Yaklaşık 21 yıl süren inşaatın sonunda, Karlskirche ortaya çıkıyor. Ön kapısındaki sarmallı ve ince işçilikli karşılıklı çifte sütunlara ek olarak Barok tarzda inşa edilmiş ve elips benzeri bir şekle sahip olan turkuaz renkli kubbesi de dikkat çekiyor.

Giriş Ücreti

 • Tam bilet ücreti 9,5 €

 • 10 yaşından küçükler için ücretsiz.

Ziyaret Saatleri

 • Pazartesi-Cumartesi 09.00-18.00

 • Pazar ve tatil günlerinde 12.00-19.00 arasında ziyaret edilebilir.

Konum Linki

Yazar Notu: Şehir merkezinde bulunmasından dolayı Karlskirche’ye yürüyerek kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

11. Avusturya Parlamento Binası

avusturya-parlamento-binasi

İki farklı kamaranın bulunduğu Avusturya Parlamento Binası, neo-klasik dış mimarisi ve önündeki Athena heykeliyle antik zamanları hatırlatan bir yapıya sahip. 1874 yılında inşa edilmiş olan bina, ilk olarak Lordlar Kamarası ve Milletvekilleri Kamarası şeklinde iki kamaralı biçimde Avusturya’nın politik iklimini şekillendirmiş. Avusturya-Macaristan İmparatorluğu 1918’de çökene kadar kullanılmış olan bina, 2018’de başlayan bir renovasyon çalışmasının sonucu olarak Ocak 2023 tüm bölümlerini tekrar kullanıma açacak.

Giriş Ücreti

 • Tam bilet ücreti 5 €

 • 25 yaşından küçük öğrenciler ve yaşlılar için 2,5 €

 • 6 yaşından küçük çocuklar için ücretsiz

Ziyaret Saatleri

 • Her gün 10.00-17.00 arasında ziyaret edilebilir.

Konum Linki

Yazar Notu: Parlamento Binası içerisindeki restoranda oturabilmek için gitmeden önce rezervasyon yaptırmanız gerektiğini unutmayın.

12. Viyana Devlet Operası

viyana-opera-binasi

Sanatsal faaliyetleriyle dünya çapında tanınan Viyana şehrinin en büyük sahne sanat merkezlerinden biri de Viyana Devlet Operası. 2000’den fazla kişi kapasitesine sahip salonuyla birlikte 150 yıldan fazla süredir Viyana’nın opera merkezi olarak kabul edilen bina, şehrin tarihi dokusunun mimari düzene oturtulmuş şekli desek yanlış olmaz.

İlk olarak inşa edildiği yılda dönemin Avusturya-Macaristan İmparatoru I. Franz Joseph ve İmparatoriçesi Elizabeth’in huzurunda “Viyana Saray Operası” olarak adlandırılmış. Ancak bu durum 1921’de Birinci Avusturya Cumhuriyeti kurulduktan sonra değişmiş ve bina bugünkü Viyana Devlet Operası adına kavuşmuş.

Giriş Ücreti

 • Rehberli tur ve müze gezisiyle birlikte tam bilet 13 €,

 • 6-27 yaş aralığı için 7 €,

 • 6 yaşından küçük çocuklar için ücretsiz.

Ziyaret Saatleri

 • Pazartesi-Cumartesi arasında 10.00-18.00 saatlerinde ziyaret edebilirsiniz.

Konum Linki

Yazar Notu: Rehberli tur için bilet gişesine gitmeden operanın internet sitesinden rezervasyon yaptırabilme imkanı bulunuyor.

13. Viyana Belediye Binası

viyana-belediye-binasi

Friedrich Schmidt adlı mimar tarafından tasarlanmış ve Viyana şehrinin en ikonik binalarından olan Viyana Belediye Binası, gotik tarzdaki ana bina ve katedrallerinkine benzeyen kulesiyle ciddi bir mimari değer barındırıyor. Günümüzde Viyana’nın belediye işlerinin görüldüğü bina, şehre turistik amaçla gelenlerin hayran kaldığı noktalardan biri diyebiliriz.

Giriş Ücreti

 • Ücretsiz

Ziyaret Saatleri

 • Pazartesi-Cuma 07.30-17.00 arasında ziyaret edilebilir.

Konum Linki

14. Peterskirche Kilisesi

peterskirche-kilisesi

1733 yılında inşası tamamlanmış barok tarzdaki bu ikonik Katolik kilisesi, Viyana’daki değerli dini yapılardan biri. Tasarımı Vatikan’daki Aziz Petrus Bazilikası’ndan esinlenmiş olan Peterkirche, kubbesindeki ve iç tasarımındaki fresk ve mimariyle de bunu kanıtlıyor. Ayrıca Viyana’daki ilk barok tarzdaki kubbeli yapı olma özelliğini de taşıyor. Dini bir birlik olan Opus Dei’nin rahiplerine 1970 yılında Viyana Başpiskoposu Kardinal Franz König tarafından devredilmiş olan kilise, Veba Sütunu’nun batı tarafından yer alıyor.

Giriş Ücreti

 • Ücretsiz

Ziyaret Saatleri

 • Hafta içi 07.00-20.00

 • Hafta sonu ve tatil günlerinde 09.00-21.00 arasında ziyaret edilebilir.

Konum Linki

15. Kahlenberg

kahlenberg

484 metre yüksekliğindeki bir dağ olan Kahlenberg, Viyanalıların yerel tarihi için önemli bir lokasyon. Kahlenberg ayrıca Viyana’da günübirlik geziler için en çok tercih edilen yerlerden biri. Bunun bir sebebi de Viyana şehrinin harika bir panoramik manzarasının dağın tepesinden rahatlıkla görülebilmesi. Piknikler ve doğa yürüyüşleri için de çok tercih edilen dağın tarihi önemiyse Osmanlı’nın II. Viyana Seferi sırasında Polonya Kralı III. Jan Sobieski’nin Osmanlı güçlerine buradan saldırıya başlamış olması.

Giriş Ücreti

 • Ücretsiz

Ziyaret Saatleri

 • Her gün her saatte ziyaret edilebilir.

Konum Linki

Yazar Notu: Kahlenberg’in içinde restoran ya da kafe bulunmuyor fakat yakınlarında bulunan restoranlarda çevreyi gezmeden önce ya da gezdikten sonra oturup yiyecek-içecek ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Ayrıca çevrede bulunan Viyana manzaralı şarap tadım evlerine de uğrayabilirsiniz.

16. Leopold Müzesi

leopold-muzesi

Museumsplatz’ta bulunan Leopold Müzesi, dört katta 5400 m2’den fazla alana sahip bir modern sanat müzesi. Bir sanat tutkunu olan Dr. Rudolf Leopold’un soyadını taşıyan müze, ayrıca kendisinin topladığı modern sanat eserlerine de ev sahipliği yapıyor.

Müzenin Viyana’daki art nouveau akımının ve ekspresyonizmin önemli bir merkezi olarak kabul edilmesi de onu değerli kılıyor. Dünya’daki en büyük Egon Schiele koleksiyonuna ve Gustav Klimt gibi usta isimlerin geniş yelpazedeki eserlerini içinde barındıran Leopold Müzesi’nin kapıları, 2001’den beridir ziyaretçileri için açık.

Giriş Ücreti

 • Tam bilet ücreti 15 €

 • 25 yaşından küçük, 65 yaşından büyükler için 11 €

 • 19 yaşından küçükler için 2,5 €

 • 7 yaşından küçük çocuklar için ücretsiz

Ziyaret Saatleri

 • Salı hariç her gün 10.00-18.00 arasında ziyaret edilebilir.

Konum Linki

Yazar Notu: Müzenin yakınında bulunan ve müzeye bağlı olan Café Leopold’da kahvenizi yudumlamayı unutmayın.

17. Aziz Michael Kilisesi

aziz-michael-kilisesi

Aziz Michael Kilisesi, sadece dini bir yapıdan fazlası. Müzikal olarak da değerli bir mihenk taşı diyebileceğimiz kilisede Mozart’ın dünyaca ünlü “Reqiuem” adlı eseri ilk kez icra edilmiş. Kilise günümüzde hem Viyanalıların hem de yabancı turistlerin en çok ilgi duyduğu yapılardan biri. Aziz Michael Kilisesi, özellikle ortamından dolayı içerisinde bulunan naaşların bozulmamasıyla bilinen yeraltı mezarlığı ile dikkat çekiyor. 20. yüzyılın sonlarına doğru kilisenin bulunduğu Michaelerplatz meydanında gerçekleştirilmiş kazı çalışmalarıyla beraber ortaya çıkarılan eski bir Roma yerleşkesi de kilisenin konumu itibariyle tarihi değerini artırmış.

Giriş Ücreti

 • Ücretsiz

Ziyaret Saatleri

 • Her gün 10.00-13.00 arasında ziyaret edilebilir.

Konum Linki

Yazar Notu: İsterseniz kilisede rehberli turlara katılabiliyorsunuz. Tur ücreti tam 7 €, çocuklar için de 3€.

18. Kraliyet Hazinesi

kraliyet-hazinesi

Hofburg Sarayı’nın en değerli kısımlarından Biri Olan Kraliyet Hazinesi, Avrupa tarihinin bin yıldan uzun bir dönemini kapsayan zengin bir koleksiyona sahip. Koleksiyonun içerisinde dini ve din dışı hazineler ayrı şekilde sergileniyor. 21 odadan oluşan hazinenin içerisinde, Habsburg Hanedanı’nın yüzyıllar içerisinde elde etmiş oldukları tarihi objeleri görebilmek mümkün.

Avusturya Krallığı’nın tacı, küresi ve asası, Kutsal Roma İmparatorluğu tacı, gibi son derece değerli objelerin bulunduğu Kraliyet Hazinesi’nin içeriği, adı her ne kadar hazine olsa da tarihi değeriyle maddiyatın ötesine geçen bir değer sunuyor.

Giriş Ücreti

 • Tam bilet ücreti 14 €

 • 0-19 yaş arası için ücretsiz

Ziyaret Saatleri

 • Salı hariç her gün 09.00-17.30 arasında ziyaret edilebilir.

Konum Linki

19. Donauturm Kulesi

donauturm-kulesi

1964’te Viyana Uluslararası Bahçıvanlık Fuarı için mimar Hannes Lintl’in tasarımıyla inşa edilmiş. 252 metrelik yüksekliğiyle Viyana’nın en uzun binası olarak kabul edilen kulede yıl içerisinde katılabileceğiniz özel günlerdeki etkinlikler bulunuyor. Ayrıca 360 derece dönebilen bir mekanizmaya sahip olan kulede, Viyana’nın en güzel panoramik manzarasının keyfini çıkarabilirsiniz. Güncel olarak 2023 Kasım ayının ortasında ziyaretçilerin kullanımına açılacak olan ve “Donauturm Kaydırağı” olarak adlandırılan Avrupa’nın en uzun kaydırağının yapımına halihazırda devam ediliyor. Eğer bir adrenalin tutkunuysanız ve Viyana’nın sanatsal ve tarihi havasına biraz mola vermek isterseniz bu kaydırak tam size göre olacak gibi görünüyor.

Giriş Ücreti

 • Tam bilet ücreti 18 €

 • 15-19 yaşındakiler, 27 yaşından küçük öğrenciler ve 65 yaşından büyükler için 14,40 €

 • 6-14 yaş arasındaki çocuklar için 10,80 €

Ziyaret Saatleri

 • Her gün 10.00-22.30 arasında ziyaret edilebilir.

Konum Linki

Yazar Notu: Kulenin içerisinde bulunan kafe, restoran ve hediyelik eşya dükkanına uğramayı, kulenin sunduğu Viyana manzarası eşliğinde yiyip içmeyi unutmayın.

20. Veba Sütunu

veba-sutunu

17. yüzyılda Viyana, en büyük veba salgınlarından birinin pençesinin altındaydı. 1679’da salgından kaçan ve Habsburg hanedanından olan I. Leopold, eğer salgın biterse, anısına bir sütun diktireceğinin sözünü vermiş. İlk olarak tahta bir sütun üzerinde Kutsal Teslis’in bir temsilinin bulunduğu anıt, Johann Frühwirth tarafından yapılıp sergilenmiş. Daha sonra üzerine eklenmiş olan çeşitli mimarların tasarımlarıyla birlikte, sütun bugünkü halini almış. Viyana’nın Graben taraflarında bulunan sütunun görüntüsü, hem gündüz hem de gece farklı bir güzellik sunuyor.

Konum Linki

21. Sigmund Freud Müzesi

sigmund-freud-muzesi

Sigmund Freud Müzesi, Avusturyalı bir psikolog ve psikanalizin babası olarak kabul edilen Sigmund Freud’un 1891’de taşınıp 47 yıl boyunca yaşamış olduğu eski evinde kurulmuş. 1971 yılı itibarıyla hizmete sunulmuş olan müze, Sigmund Freud’un hayat hikayesini kliniğinin odalarla ve o dönemde kullanmış olduğu eşyalarla anlatıyor. Freud’un hayatına ek olarak sonradan eklenmiş olan odalarda sergilerin de kurulduğu müze, Viyana’nın Alsergrund semtinde bulunuyor.

Giriş Ücreti

 • Tam bilet ücreti 14 €

 • 27 yaşından küçük öğrenciler için 8,5 €

 • 18 yaşından küçükler için 5 €

Ziyaret Saatleri

 • Salı günleri hariç her gün 10.00-18.00 arasında ziyaret edilebilir.

Konum Linki

Yazar Notu: Müzenin içerisinde Freud ile alakalı çeşitli yayınlar ve eşyalar satın alabileceğiniz bir hediyelik eşya dükkanı da bulunuyor.

22. Karlsplatz

karlsplatz

Albertina, Karlskirche Kilisesi ve Viyana Müzesi gibi zamansız yapıların bulunduğu bu değerli meydan, Viyana’daki en merkezi yerlerden bir tanesi. Şehir içerisindeki toplu taşımanın en sık kullanılan aktarma istasyonlarını da içinde barındıran Karlsplatz, Viyana’da toplu taşımayla hareket etmeyi düşünürseniz, çokça uğrayacağınız bir lokasyon olacaktır.

Konum Linki

Yazar Notu: Ünlü Viyana şinitzelini yemeden geçmemeniz için kentin en ünlü restoranı Figlmuller’e uğramanızı öneririz.

23. Votivkirche Kilisesi

votivkirche-kilisesi

Votivkirche Kilisesi, Viyana’da neo-Gotik mimarinin önemli eserlerinden biri. Kilise özellikle 99 metrelik kuleleriyle beraber dikey mimarisi dikkat çekici. İç mimarisinde ince işçilikli taş oyması örnekleri barındıran Votivkirche Kilisesi’nin inşası 1879’da tamamlanmış. Ancak inşa sebebi, İmparator Franz Joseph’in suikaste uğradığı ancak kurtulduğu yerde erkek kardeşi tarafından Tanrı’ya Franz Joseph’in hayatını kurtardığına şükretmek içinmiş.

Giriş Ücreti

 • Ücretsiz

Ziyaret Saatleri

 • Hafta içi 16.00-18.00, hafta sonu 09.00-13.00 arasında ziyaret edilebilir.

Konum Linki

24. Viyana Doğa Tarihi Müzesi

viyana-doga-tarihi-muzesi

Dünya çapındaki en önemli doğa tarihi müzelerinden biri olarak kabul edilen Viyana Doğa Tarihi Müzesi, doğa bilimleriyle alakalı her alanda üst düzey bir referans noktası olarak karşımıza çıkıyor. 8460 m2’lik bir alanda 39 sergi odası ve yüz binden fazla objeye ev sahipliği yapan müze, beşeri bilimler, yer bilimleri ve yaşam bilimleri gibi konularda sayısız araştırmacının kaynak olarak kullandığı bir müze.

Avusturya tahtındaki kralların dünya ve doğa hakkındaki merakının bir sonucu olarak farklı coğrafyalarda gerçekleştirilmiş olan araştırmalar ve keşif çalışmalarıyla müzenin ilk adımları da atılmış. Müzede sergilenen objeler arasında 250 yıl öncesinde bulunmuş parçalar da mevcut. Amazon Yağmur Ormanları, Kuzey Kutbu ve daha birçok merak uyandırıcı noktaya yapılmış keşiflerin sonuçlarının ve bulgularının yer aldığı Viyana Doğa Tarihi Müzesi, insanın ufkunu açacak bir müze.

Giriş Ücreti

 • Tam bilet ücreti 16 €

 • 65 yaş üzeri ve 25 yaşından küçük öğrenciler için 12 €

 • 19 yaşından küçükler için ücretsiz

Ziyaret Saatleri

 • Perşembe-Pazartesi 09.00-18.00, Çarşamba 09.00-20.00 arasında ziyaret edilebilir. Müzenin Salı günü kapalı olduğunu hatırlatmak isteriz.

Konum Linki

Yazar Notu: Müze içerisinde faydalanabileceğiniz bir kafe ve restoran da bulunuyor.

25. Haus des Meeres

haus-des-meeres

Haus des Meeres, 1957 yılında II. Dünya Savaşı’ndan kalma bir uçaksavar kulesi restore edilerek açıldı. İsim anlamı “Deniz Evi” olan Haus des Meeres, Viyana’daki üç hayvanat bahçesinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Haus des Meeres, isim anlamından da anlaşılacağı üzere deniz hayvanlarının sergilendiği özel bir hayvanat bahçesi. içerisinde 10.000’den fazla hayvan barındırmasıyla da değerli bir lokasyon olan Haus des Meeres, 5.000 m2’lik bir alana sahip. Haus des Meeres, verdiğimiz sayının içerisinde dünyanın dört bir yanındaki egzotik deniz canlılarını da barındırıyor. Bu da onun herhangi bir akvaryumdan çok daha fazlası olduğunu gösteriyor.

Giriş Ücreti

 • Tam bilet ücreti 21.90 €

 • 27 yaşında ve 27’den küçük öğrenciler için 16.40 €

Ziyaret Saatleri

 • Her gün 09.00-20.00 arasında ziyaret edilebilir.

Konum Linki

Yazar Notu: Haus des Meeres’in çatı katında 360 OCEAN SKY adında harika bir restoran-bar bulunuyor. İnternetten rezervasyon yaptırıp, Haus des Meeres’i gezmişken bir şeyler yiyip, içebilirsiniz.

26. İllüzyon Müzesi

Zaman, mekan ve her türlü algınızın tepe takla olacağı bir mekana geldik. Viyana’daki illüzyon müzesi, dünyadaki en iyi örneklerinden bir tanesi. Çok büyük bir müze değil. Tam bir turu yaklaşık olarak 35 dakika sürüyor fakat müze içerisinde bulunan ve beyin gücünüzü sonuna kadar kullanmanızı gerektirecek eğlenceli oyuncaklarla bu süreyi daha da uzatabilmek mümkün. Viyana’daki tarihi ve sanatsal temalı müzelerin yanında güzel bir alternatif ve farklı bir soluk olan İllüzyon Müzesi, Schottenkirche Kilisesi’nin yaklaşık 300 metre aşağısında yer alıyor.

Giriş Ücreti

 • Tam bilet ücreti 14 €

 • Öğrenciler için 12 €

Ziyaret Saatleri

 • Hafta içi 10.00-18.00, hafta sonu 10.00-19.00 arasında ziyaret edilebilir.

Konum Linki

27. Kutsal Teslis Rum Ortodoks Kilisesi

kutsal-teslis-rum-ortodoks-kilisesi

Kutsal Teslis Rum Ortodoks Kilisesi, Viyana’nın İç Şehir olarak adlandırılan semtinde bulunuyor. 1963 yılından beridir Avusturya’nın Rum Ortodoks Merkezi olarak kabul edilen kilisenin tarihi, 18. Yüzyıla dayanıyor. Günümüzdeki tasarımına bakınca da neo-Bizans tarzını yansıtmasıyla Rum Ortodoks ekolünün güzel bir örneği olarak duruyor. Bunu da neo-klasik tasarımlar yapan mimar Theophil Hansen’e borçlu diyebiliriz. Kutsal Teslis Rum Ortodoks Kilisesi, iç kısmında yine aynı şekilde Bizans ekolüne yakın bir tasarıma ve dekorasyona sahip.

Giriş Ücreti

 • Ücretsiz

Ziyaret Saatleri

 • Pazar ve Pazartesi günleri hariç her gün 10.00-15.00 arasında ziyaret edilebilir.

Konum Linki

28. Viyana Mezarlığı

viyana-mezarligi

Avrupa’nın en büyük ikinci mezarlığı Viyana’da bulunuyor. Orijinal aldı “Zentralfiredhof”, yani Merkez Mezarlığı olan Viyana Mezarlığı’nın içerisinde milyonlarca mezar bulunuyor. Bu mezarlar farklı din ve mezheplerin içerisinde bulunan kişilerden oluşuyor. Kendi kilisesine sahip olan mezarlığın içerisinde Beethoven, Johann Strauss ve Johannes Brahms gibi dünyaca ünlü müzisyenlerin mezarları da bulunuyor.

Ziyaret Saatleri

 • Ekim-Mart döneminde 06.30-18.30, Nisan-Eylül döneminde 06.30-20.00 arasında ziyaret edilebilir.

Konum Linki

29. Askeri Tarih Müzesi

askeri-tarih-muzesi

Avusturya Silahlı Kuvvetleri’nin tarihini yansıtma konusunda önde gelen müze olan Askeri Tarih Müzesi, 1869 yılından beridir faaliyette. Müze, piyade ekipmanı, zırhlı araç, uçak, üniforma, bayrak, madalya, fotoğraf, ve resimler gibi farklı kategoriler altında Avusturya’nın askeri tarihini detaylı ve özenli bir şekilde gözler önüne seriyor. 1848/49 Devrimi’nden sonra bölgede inşa edilmiş toplamda 72 binadan muhtelif Viyana Cephaneliği’nin ana binası Askeri Tarih Müzesi olarak karşımıza çıkıyor.

İçerisinde ek olarak özenle yapılmış çeşitli dönemlerden Viyana askerlerinin heykeller bulunuyor. İç kısımdaki tavanlarda özel freskler ve varak işlemelerinin gözlemlendiği müze, olağan askeriye sadeliğinden çok bir sanat müzesi havası veriyor. Bu özelliğiyle de askeri binadan çok estetik kaygılara karşılık veren bir yapı olarak gözlemleniyor.

Giriş Ücreti

 • Tam bilet ücreti 7 €

Ziyaret Saatleri

 • Her gün 09.00-17.00 arasında ziyaret edilebilir.

Konum Linki

30. Rathausplatz

rathausplatz

Viyana’nın en hareketli meydanlarından biri olan Rathausplatz, genelde şehirdeki açık hava festivallerinin de yapıldığı lokasyon. Noel zamanında Christkindlmarkt, yazları Rathaus Film Festivali ve yine kışın Vienna Ice World kış sporu etkinlikleri Rathausplatz’ta düzenleniyor. Meydanda düzenlenen etkinliklerin arasında Argus Bisiklet Festivali, Avusturya’nın farklı yörelerindeki yerel lezzetlerin ve folklor değerlerinin tanıtıldığı şenlikler de yer alıyor.

Konum Linki

Yazar Notu: Christkindlmarkt ve Vienna Ice World etkinlikleri kışın, film festivali de yazın gerçekleştiriliyor. Bu sebepten iki etkinliğe birden katılmayı düşünürseniz, kışın gitmenizi tavsiye ederiz.

31. Hundertwasserhaus Evleri

hundertwasser-house

İsviçreli sanatçı Friedensreich Hundertwasser, 1950’lerde merak salmış olduğu mimari alanının meyvelerinden biri olarak Hunderwasserhaus Evleri komplesinin mimarisini ortaya çıkarmış. Dıştan bakınca sanki üst üste alelade şekilde koyulmuş rastgele farklı kalıpların bir araya gelmesinden oluşan bir yapı gibi duran evler, çok ilginç görüntüler ortaya çıkarıyor. Rengarenk ve olağandışı görüntüsüyle alışılagelmiş ev ve mimari tasarım mantığının tamamen tersine inşa edilmiş evlere hem Viyanalılar hem de yabancı turistler çok ilgi gösteriyor.

Konum Linki

32. Volksgarten Bahçesi

volksgarten-bahcesi

1817 yılında açılmasıyla beraber Avusturya Arşidükü’ne ait özel bir mülk olarak kabul edilen park, altı yıl sonra 1823’te halka açılmış. Ayrıca peyzaj mimarı Ludwig Remy’nin de tekrar tasarlamış olduğu bahçenin bir kısmı yine bir süreliğine sadece soyluların ziyaret edebileceği bölüm olarak kalmış. Günümüzde yılın her günü ziyaret edilebilen Volksgarten Bahçesi, hem bölgenin yerli halkının hem de yabancı turistlerin şehrin merkezindeyken temiz bir hava almak için tercih ettikleri şık bir bahçe.

Giriş Ücreti

 • Ücretsiz

Ziyaret Saatleri

 • Nisan-Ekim döneminde 06.00-22.00

 • Kasım-Mart döneminde 07.00-17.30 arasında ziyaret edilebilir.

Konum Linki

33. Maria Teresa Meydanı

maria-teresa-meydani

Yazımızda Doğa Tarihi ve Sanat Tarihi Müzeleri’nden bahsetmiştik. İşte bu şahane iki müzenin bulunduğu yer, Viyana’nın kültürel anlamda en merkezi noktalarından biri olarak kabul edebileceğimiz Maria Teresa Meydanı. Adını 1740-1780 arasında Habsburg Hanedanı’nın başı olan İmparatoriçe Maria Teresa’dan alıyor. Kendisine adanmış bir de anıtın tam merkezde durduğu meydan, tek başına bir sanat eseri niteliğinde.

Konum Linki

Yazar Notu: Yakınında Hofburg, Palais Auersperg, Volksgarten ve Haus des Meeres gibi başka ilgi çekici noktaların bulunduğu Maria Teresa Meydanı’nı günlük gezilerinizi planlama konusunda pratik bir lokasyon olarak kullanabilirsiniz.

34. Viyana Ormanı

viyana-ormani

Viyanalıların en çok tercih ettiği doğal alanların başında Viyana Ormanı geliyor. 45 kilometre uzunluğa ve 20-30 kilometre aralığındaki genişliğiyle insanların doğayla iç içe olmasını sağlayan harika bir lokasyon. Viyana Ormanı, yeşillikler içerisindeki sık ağaçlıklarıyla beraber çok güzel manzaralarla karşılaşmanızı sağlıyor. Jeolojik konum olarak Doğu Alpleri’yle Karpatlar arasında kalan Tuna Nehri’nin Viyana yakınlarındaki tektonik çizgilerinden de etkilenmiş olan ormanın en yüksek noktası da 893 metre yüksekliğiyle Schöpfl Tepesi.

Konum Linki

35. Volksoper Opera Binası

volksoper-opera-binasi

Volksoper, 1898 yılında sadece tiyatro oyunları sergilenmesi için kurulmuş. O dönemde devlet tiyatro binası olarak tercih edilen binanın yönetimi, 1903 yılında Rainer Simons’a geçince, adını değiştirip bugünkü adı olan Volksoper koymuş. Simons’un bunu yapmadaki amacı hem tiyatro oyunlarını sahnelemeye devam etmek hem de bunun yanına ek olarak opera ve operetler sergilemek. Günümüzde opera, operet, müzikal ve bale gibi çeşitli türlerde Almanca dilinde bir yıl içerisinde üç yüzden fazla gösteri sergileyen Volksoper Opera Binası, sanatseverlerin Viyana’daki uğrak noktalarından biri.

Giriş Ücreti

 • Tam bilet ücreti 52 €

 • Çocuk bilet ücreti 13 €

Ziyaret Saatleri

 • Bilet gişesi hafta içi 10.00-18.00, hafta sonu ve resmi tatil günlerinde 10.00-13.00 arasında ziyaret edilebilir.

Konum Linki

36. Haus der Musik Müzesi

Haus der Musik Müzesi

Müzikal değeriyle dünya çapında ünlü olan Viyana’ya yakışır bir müzeyle karşınızdayız. Haus der Musik, yani Müzik Evi Müzesi, Viyana’da interaktif bir müzik deneyimi sunuyor. Yenilikçi ve olağanın dışında bir müze gezintisine çıkılabilen Haus der Musik’te, klasik ve çağdaş dönemdeki müzisyenleri çalışırken yakından inceleyebilir, hologram gösterileriyle Mozart ve Beethoven gibi isimlerle yan yana durabilirsiniz.

Giriş Ücreti

 • Tam bilet ücreti 16 €

 • 3-12 yaş arası çocuklar için 12 €

Ziyaret Saatleri

 • Her gün 10.00-22.00 arasında ziyaret edilebilir.

Konum Linki

Yazar Notu: Müzenin içinde içecek ihtiyacınızı giderebileceğiniz self-servis bir kafe de mevcut.

37. Cizvit Kilisesi

cizvit-kilisesi

Cizvit Kilisesi Viyana’da barok tarzda inşa edilmiş 17. yüzyıl yapılarından biri. Kilisenin inşası, Cizvitlerin kendi üniversitelerini Viyana Üniversitesi’nin felsefe ve teoloji fakültesiyle birleştirmesine denk gelmiş. 1703 yılında bizzat İmparator I. Leopold’un Barok ressam ve mimar olan Andrea Pozzo’ya emriyle tekrar dekore edilmiş olan Cizvit Kilisesi, iki kuleli ve iki katlı bir kilise olarak günümüzde hala aktif olarak ibadete açık.

Giriş Ücreti

 • Ücretsiz

Ziyaret Saatleri

 • Her gün 08.00-18.00 arasında ziyaret edilebilir.

Konum Linki

38. J udenplatz Holokost Anıtı

j-udenplatz-holokost-aniti

Judenplatz Holokost Anıtı, Nazi Almanyası’nın Yahudi soykırımında Shoah’ta hayatını kaybetmiş olan 65.000 Avusturya Yahudisi’nin anısına yapılmış. İngiliz sanatçı Rachel Whiteread tarafından tasarlanmış olan anıtın bir diğer adı da “İsimsiz Kütüphane”. II. Dünya Savaşı’nın büyük felaketlerinden biri olan Holokost’un yıkıcı sonuçlarını bu anıt Viyana’da ziyaretçilerinin gözleri önüne seriyor.

Konum Linki

 

39. Naschmarkt

naschmarkt

Gurmeler için Viyana’nın olmaz olmaz durağı Naschmarkt, 16. yüzyıldan kalma tarihi bir pazar. Envai çeşit lezzetin yer aldığı Naschmarkt hem lokal lezzetleri keşfetmeniz hem de Viyana kültürü ile tanışmanız için en iyi lokasyonlardan biri.

Giriş Ücreti

 • Ücretsiz.

Ziyaret Saatleri

 • Pazar günleri hariç 06.00-21.00 arasında ziyaret edilebilir.

Konum Linki

40. Viyana Yahudi Müzesi

viyana-yahudi-muzesi

Avusturya’daki Yahudi kültürünün somut ve soyut değerlerinin ziyaretçilere sunulduğu Viyana Yahudi Müzesi, 1896’dan beridir açık. İlk olarak Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nda Yahudi kültürünü yaşatmak ve temsil etmek için açılmış ve 1938’de Nazi Almanyası’nın etkisiyle kapatılmış. İçeriği Avusturya’daki diğer müzelere dağıtılmış olan Viyana Yahudi Müzesi, II. Dünya Savaşı’ndan sonra, 1950’lerin başında içeriğinin çoğu tekrar bir araya getirilmiş.

Giriş Ücreti

 • Tam bilet ücreti 15 €

 • 18 yaşından küçükler için ücretsiz

Ziyaret Saatleri

 • Pazar-Perşembe 10.00-18.00 arasında

 • Cuma 10.00-17.00 arasında ziyaret edilebilir.

Konum Linki

41. Burgtheater Tiyatro Binası

burgtheater-tiyatro-binasi

Gottfried Semper ve Karl von Hasenauer’in tasarımıyla 1888 yılında inşası tamamlanmış olan Burgtheater Tiyatro Binası, Avusturya’nın estetik olarak en güzel yapı şekline sahip binalardan biri diyebiliriz. Saray yavrusu olarak tanımlayabileceğimiz binanın mimari tasarımındaki ince işçilik çok dikkat çekici. Kurulduğu günden beridir Viyana’da şahane tiyatroların sahnelenmesine önayak olmuş olan Burgtheater, günümüzde de bu görevini layıkıyla yerine getirmeye devam ediyor.

Giriş Ücreti

 • Bilet ücreti gerçekleştirilen etkinliğe göre değişiklik gösteriyor.

Ziyaret Saatleri

 • Perşembe ve Cuma günleri 15.00’da, hafta sonları ve tatil günlerinde 11.00’da rehberli turlara katılım sağlanabiliyor.

Konum Linki

42. Beethoven Müzesi

beethoven-muzesi

Viyana denince akla gelen ilk isimlerden olan dünyaca ünlü klasik müzik bestekarı Beethoven’ın bilindiği üzere bir duyma sorunu vardı. Bunu ilk olarak günümüzde müzenin bulunduğu yerde çözmeye çalışmış olan Beethoven, bilindiği üzere maalesef bu konuda başarısız oldu. Probusgasse numara 6, yani müzenin şu anki adresinde, Beethoven zamanında erkek kardeşine giderek kötüleşen duyma sorunuyla alakalı mektuplar yazmış ve en önemli bestelerinden bazıları üzerine de çalışmış.

Beethoven’ın hayatına çeşitli objeler, notalar, defterler ve tablolarla şahitlik etmek isterseniz, Beethoven Müzesi’ne gitmeniz tam isabet olur.

Giriş Ücreti

 • Tam bilet ücreti 8 €

 • 19 yaşından küçükler için ücretsiz.

Ziyaret Saatleri

 • Salı-Pazar arası ve resmi tatillerde 10.00-13.00 ve 14.00-18.00 arasında ziyaret edilebilir.

Konum Linki

43. Haydnhaus

haydnhaus

Ünlü bestekar Joseph Haydn’ın 1793’te sahip olduğu ve 1809 yılında hayatını kaybetmesine kadar ikamet ettiği ev, günümüzde ziyaretçi kabul eden bir müze olarak kullanılıyor. Haydn, “Yaratılış” ve “Mevsimler” gibi oratoryolarını da bu evde bestelemiş. Haydn’ın 200’üncü ölüm yıl dönümü olan 2009 yılında evdeki ana sergi yeri tekrar düzenlenip genişletilmiş. Bestekarın hayatının özellikle son yıllarına odaklanan sergide aynı zamanda Johannes Brahms’ın beste çalışmalarını yaptığı çalışma masası da sergileniyor.

Giriş Ücreti

 • Tam bilet ücreti 5 €

 • 19 yaşından küçükler için ücretsiz.

Ziyaret Saatleri

 • Salı-Pazar arası ve resmi tatillerde 10.00-13.00 ve 14.00-18.00 arasında ziyaret edilebilir.

Konum Linki

 

44. Prater

prater

Viyana’nın biraz dışında kalsa da mutlaka görmenizi istediğimiz Prater dev bir eğlence ve doğal yaşam alanı. Prater’de 1897'den kalma devasa bir dönme dolap bulunuyor. Burada tüm Viyana’yı izlemek mümkün. Lunapark içinde birçok eğlence aracının olmasının yanı sıra panayır alanları, yeme-içme bölümleri ile bir gün boyunca hiç sıkılmadan Prater’de zaman geçirebilirsiniz.

Giriş Ücreti

 • Ücretsiz.

 • Dönme dolap 13.90 €

Ziyaret Saatleri

 • Her gün 09.00-16.00 arasında ziyaret edilebilir.

Konum Linki

Yazar Notu:3 Ekim’de Viyanalılar için Octoberfest zamanı. Bu güne denk gelen gezinizde Prater’e mutlaka gidin deriz.

45. Schönbrunn Çocuk Müzesi

schonbrunn-cocuk-muzesi

Viyana’da eğer çocuklarınızla geziyorsanız, bazı şeyler ilgilerini çekmediğinden sıkılabilmeleri mümkün. Özellikle hareketli, renkli ve canlı etkinlikler tercih edeceklerinden dolayı, barok tarzda mimariyle ilgilenecekleri pek düşünülemez. Bu duruma bir çözüm olarak, Schönbrunn Sarayı’nın müzesinde bir çözüm geliştirilmiş. Sarayın giriş kısmından sağ kanadına ilerlediğinizde, Schönbrunn Çocuk Müzesi’yle karşılaşıyorsunuz.

Müzede çocukların eski dönem kıyafetlerini kostüm şekilde giyebilecekleri, insanların eskiden yaptığı gibi (her ne kadar oyuncak olsalar da) at sürebilecekleri ve arşidük ya da arşidüşes olarak istediklerini yapabilecekleri alanlar bulunuyor.

Giriş Ücreti

 • Tam bilet ücreti 8,5 €

 • 3 yaşından büyük çocuklar için 8,5 €

Ziyaret Saatleri

 • Nisan-Kasım döneminde 08.30-17.30, Kasım-Mart döneminde 08.30-17.00 arasında ziyaret edilebilir.

Konum Linki

Yazar Notu: Schönbrunn Sarayı’nda bulunan Schönbrunn Çocuk Müzesi’ne ulaşmak için metro, tramvay ve otobüs seçeneklerini kullanabilirsiniz. Metroda U4’e, tramvayda 10 ve 60 numaralara, otobüste de 10A’ya binip Schloss Schönbrunn durağında inmeniz yeterli.

46. Töton Şövalyeleri Kilisesi

toton-sovalyeleri-kilisesi

Alman Töton Şövalyeleri Birliği’nin 13. yüzyılda kurmuş olduğu bu kilise, birliğin günümüzdeki merkezi. Dekorasyonunda Töton Şövalyeleri’nin çeşitli zırh tasvirlerinden faydalanılmış olan kilise, gotik tarzda inşa edilmiş. Bunu özellikle kilisenin pencerelerinin uç kısımlarının dikey şekilde yukarı doğru uzanmış olmasından anlayabiliyoruz. Ayrıca içerisinde çeşitli değerli yadigarların bulunduğu Töton Hazinesi de yer alan kiliseyi eğer Töton Şövalyeleri’ne karşı ilginiz varsa ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Giriş Ücreti

 • Giriş ücreti yok fakat bağışta bulunulabiliyor.

Ziyaret Saatleri

 • Salı, Perşembe ve Cumartesileri 10.00-12.00, Çarşamba ve Cumaları 15.00-17.00 arasında ziyaret edilebilir.

Konum Linki

47. Burgtor

burgtor

Askeri tarih bakımında değerli bir bina olan Burgtor, 1821 yılında Avustuya’nın Napolyon’a karşı zafer kazanmasının şerefine inşa edilmiş bir yapı. Neo-klasik bir tarz benimsenmiş olan mimari modelini Pietro Nobile tasarlamış. Sadece yayaların bulunabildiği Burgtor’un iç kısmı, aynı zamanda I. Dünya Savaşı’ndan Avusturya’nın da etkilenmiş olmasıyla beraber düzenlenmiş, savaşa dair anlatı ve kalıntılar da sergilenmeye başlanmış.

Konum Linki

48. Setagaya Parkı

setagaya-parki

Setagaya Parkı, 1992 yılında peyzaj mimarı Ken Nakajima tarafından tasarlanmış. Bu park, Viyana’nın Döbling semtiyle, Tokyo’nun Setagaya semti arasındaki ikiz şehir ve kültür anlaşmalarının bir nişanesi olarak ortaya çıkmış. İçerisinde bolca gölet ve akarsu barındıran park, Japonya’ya özgü pastoral bir bahçe havasının temsili olarak Viyana’da bulunuyor. Bitki çeşidinin ve çiçeklenme dönemlerinin fazla olması sayesinde her mevsimde park başka bir renk cümbüşü haline geliyor. Viyanalıların da günübirlik gezilerinde tercih ettikleri Setagaya Parkı, Avusturya’da Japon bahçe geleneğini güzel bir temsili.

Giriş Ücreti

 • Ücretsiz

Ziyaret Saatleri

 • Mart-Ekim döneminde 07.00-18.00 arasında, Nisan ve Ekim aylarında 07.00-20.00 arasında, Mayıs-Ağustos döneminde 07.00-21.00 arasında ziyaret edilebilir.

Konum Linki

49. Kızıl Ordu Anıtı

kizil-ordu-aniti

Viyana’daki Kızıl Ordu Anıtı, II. Dünya Savaşı’nın sembolik anıtlarından biri. Sovyet Ordusu’nun 1945’teki Viyana Taarruzu’nda hayatını kaybeden Sovyet askerlerini anmak için yapılmış olan anıt, S. G. Yakovlev tarafından tasarlanmış. Göğsünde bir makineli tüfek ve yanında altın renkli Sovyetler Arması bulunan bir askerin tasvir edildiği anıt, Schwarzenbergplatz’ta bulunuyor. II. Dünya Savaşı tarihine meraklı olanların ziyaret etmesini tavsiye ederiz.

Konum Linki

50. Roma Müzesi

viktor-frankl-muzesi

Günümüz Viyanası’nın bulunduğu alanda 1913 yılında gerçekleştirilmiş bir arkeoloji kazısında ortaya çıkartılmış bir bronz plakada eski bir Roma lejyoner kampı olan Vindobona’nın adı bulunmuş. İmparator Galba’nın emrinin yazılı olduğuna inanılan plakanın üzerinde 41 karakterden oluşan Latince yazılarla karşılaşılmış. Bu bulgudan yola çıkarak 2000 yıl öncesine dayanan Vindobona lejyoner kampının alanda oluşturmuş olduğu banyo, taverna ve tiyatro alanlarının da ortaya çıkarıldığı düşünülüyor. Zaman içerisinde çeşitli bulgularla birlikte desteklenen bu fikirlerin somut karşılıkları Viyana’daki Roma Müzesi’nde ziyaretçilerini bekliyor.

Giriş Ücreti

 • Tam bilet ücreti 7 €

 • 19 yaşından küçükler için ücretsiz

Ziyaret Saatleri

 • Salı-Pazar 09.00-18.00 arasında ziyaret edilebilir.

Konum Linki

51. İspanyol Binicilik Okulu

ispanyol-binicilik-okulu

Türünün en eski örneklerinden biri olarak ayakta duran İspanyol Binicilik Okulu, ilk kez 1572 yılında Habsburg Hanedanı’nın hükmü sırasında adlandırılmış. Günümüzde binicilik alanının içerisinde kullanılan beyaz renkli arenanın inşası da 18. yüzyılın ortalarına doğru gerçekleştirilmiş. Viyana içerisindeki tarihi dokunun önemli noktalarından biri olarak kabul edilen İspanyol Bincilik Okulu’nda at binebilir, müze olarak ayrılmış alanda hem binanın mimarı yapısı hem de atlar ve binicilik hakkındaki geziye rehber eşliğindeki turlara katılabilirsiniz.

Giriş Ücreti

 • Turların kişi başı ücreti 16 €

Ziyaret Saatleri

 • Her gün 09.00-16.00 arasında ziyaret edilebilir.

Konum Linki

52. Wotruba Kilisesi

wotruba-kilisesi

Wotruba Kilisesi, Viyana’da mimari tasarım açısından en dikkat çekici noktalardan biri. Viyana’nın Liessing bölgesinde yer alan kilise, brutalizm akımından etkilenmiş olan Fritz Wotruba’nın tasarımıyla inşa edilmiş. Köşeli ve dörtgenlerden oluşan olağandışı yapısıyla herhangi bir geleneksel kilise binasından çok daha farklı şekilde bulunan ve aktif olarak ibadete açık olan kilise, görenleri şaşırtan bir mimariye sahip.

Giriş Ücreti

 • Ücretsiz.

Ziyaret Saatleri

Cumartesi 14.00-20.00, Pazar 09.00-16.30 ve tatil günlerinde 09.00-16.30 arasında ziyaret edilebilir.

Konum Linki

53. Palais Auersperg

palais-auersperg

1710 yılında, yani 18. yüzyılın ilk yıllarında Palais Rofrano adıyla inşa edilmiş olan Palais Auersperg’in adı, 1700’lerin sonlarına doğru yapının Prens Johann Adam Auersperg tarafından satın alınmasıyla birlikte değişmiş ve bugünkü halini almış. Barok tarzda inşa edilmiş olan ve Viyana’nın tarihi değer bakımından en eski yapılarından biri olarak kabul edilen Palais Auersperg, 1900’lerin ortalarında Alfred Weiss tarafından satın alınıp Viyana sosyetesinin toplanma alanlarından biri haline gelmiş. Günümüzde sanat etkinlikleri için kullanılan binanın salonları, sanat meraklılarıyla dolup taşıyor. Ayrıca binanın yıl boyunca takip edebileceğiniz bir konser takvimi de mevcut.

Giriş Ücreti

 • Kişi başı 45 €

 • VIP bilet 75 €

Ziyaret Saatleri

 • 09.00-17.00

Konum Linki

54. Johann Strauss Müzesi

johann-strauss-muzesi

19. yüzyılın en değerli bestekarlarından biri olarak kabul edilen ve uluslararası klasik müzik mirasına büyük katkıları bulunmuş olan Johann Strauss’un zamanında yaşamış olduğu evin müzeleştirilmiş hali olan Johann Strauss Müzesi, ünlü müzisyenin hayatını yansıtıyor. Johann Strauss’un bizzat kendisinin çalmış olduğu enstrümanları, dönemin kıyafetlerini ve eşyalarını, aynı zamanda harika iç tasarımıyla ziyaretçilerini kabul eden Johann Strauss Müzesi, dönemin batı müziğine merakınız varsa mutlaka ziyaret edilmesi gerekilen destinasyonlardan biri.

Giriş Ücreti

 • Tam bilet ücreti 5 €

 • 19 yaş altı için ücretsiz

Ziyaret Saatleri

 • Salı-Pazar 10.00-13.00 ve 14.00-18.00 arasında ziyaret edilebilir.

Konum Linki

55. Efes Müzesi

efes-muzesi

Antik dönemin en önemli şehirlerinden olarak kabul edilen Efes’in kalıntılarının büyük bir bölümünün bulunduğu Viyana’daki Efes Müzesi, Sanat Tarihi Müzesi’nin bir parçası olarak bulunuyor. 19. yüzyılın sonlarından 20. yüzyılın ilk yıllarına kadar Avusturyalı arkeologlar tarafından İzmir’de gerçekleştirilmiş çalışmalarda bulunan çok değerli antik kalıntıların Avusturya’ya götürülmesiyle oluşmuş bu müze. Ziyaretçilerine o dönemin değerli heykel, mimarı yapı taşları ve benzeri değerli kalıntıları sergileyen Efes Müzesi, Viyana’daki en değerli müzelerden biri diyebiliriz.

Giriş Ücreti

 • Tam bilet ücreti 9 €

 • 19 yaş altı için ücretsiz

Ziyaret Saatleri

 • Salı-Pazar 10.00-18.00, Perşembe 10.00-21.00 arasında ziyaret edilebilir.

Konum Linki

56. Palais Pallavicini

palais-pallavicini

Viyana’daki neo-klasik tarzda inşa edilmiş yapılardan biri olarak karşımıza çıkıyor Palais Pallavicini. 1784 yılında Johann Ferdinand Hetzendorf von Hohenberg adlı mimarın tasarımıyla inşa edilmiş olan yapı, dışı kadar içiyle de çok görkemli ve süslü bir bina olma özelliğini taşıyor. Altın varaklarla bezenmiş odaları ve şatafatlı avizeleriyle birlikte saray yavrusu diyebileceğimiz bir ölçüde. Hala soylu Pallavicini ailesinin sahip olduğu yapı, günümüzde çeşitli özel etkinlikler için de kullanılıyor.

Ziyaret Saatleri

 • Her gün 09.00-23.30 arasında ziyaret edilebilir.

Konum Linki

Yazar Notu: Palais Pallavicini’ye Avusturya metrosunda Karlsplatz durağında inerseniz yürüme mesafesinde kalacaktır.

57. Gasometer

gasometer

Bir zamanlar Viyana’da kömürden elde edilen gazların daha sonra kullanılmak üzere depolandığı dört ayrı silodan oluşan Gasometer, günümüzde birçok farklı etkinlik ve amaç için kullanılıyor. İçerisinde 2000-3000 kişilik konser salonu, öğrenci yurdu ve daha birçok alan bulunan Gasometer, rağbet gösterilen turistik noktalardan birisi.

Giriş Ücreti

 • Tam bilet kişi başı 12 €

 • Öğrenci grupları kişi başı 4 €

Ziyaret Saatleri

 • Salı-Pazar arası 10.00-18.00 arasında ziyaret edilebilir.

Konum Linki

58. Viktor Frankl Müzesi

Logoterapi ve varoluşsal analizi bulan dünyaca ünlü Viktor Frankl’a adanmış interaktif bir müze olan Viktor Frankl Müzesi, Viyana’da küçük ancak etkili bir biçimde ziyaretçilerini ağırlıyor. Ünlü bir doktor ve felsefeci olan Frankl’ın II. Dünya Savaşı’ndan sonra yerleşip, 1997 yılında hayatını kaybetmesine kadar ikamet ettiği evde kurulmuş olan müze, 2015’ten beridir faaliyet gösteriyor. Nazi yönetiminin Holokost’undan kurtulmuş kişilerden biri olan Frankl’ın psikanaliz alanındaki gelişmeleri konusunda büyük bir katkıda bulunmuş olması, onu psikoloji dalında önemli bir konuma yükseltmiş. Ziyaretçilerin Frankl’ın hayatı hakkında değerli bilgilere sahip olacağı bu müze, Mariannengasse’de bulunuyor.

Giriş Ücreti

 • Tam bilet ücreti 8 €

 • Öğrenciler için 5 €

Ziyaret Saatleri

 • Cuma, Cumartesi ve Pazartesi günleri 13.00-18.00 arasında ziyaret edilebilir.

Konum Linki

59. Klimt Villa

Bina 1920’lerin başlarında Viyanalı ünlü ressam Gustav Klimt’in stüdyosunun üzerine kurulmuş. Adında villa geçmesi, aslında Klimt’in yaşamını pek doğru şekilde yansıtmıyor. Klimt Villa’nın aksine, Gustav Klimt hayatı boyunca tek katlı ve köhne bir taşra kulübesinde yaşamış. Gustav Klimt’in kullanmış olduğu atölyesi de Klimt Villa binasının ilk katı olarak entegre edilmiş. Klimt’in çeşitli eserlerinin kaybolmuş ve yağmalanmış olmasına odaklanan, “Klimt Lost” adında bir bölüme de ev sahipliği yapıyor Klimt Villa. Sergi, burada kayıplarımızla nasıl başa çıktığımız üzerine ve bunu sanatın da ötesine giderek sorgulatıyor bize.

Giriş Ücreti

 • Tam bilet ücreti 10 €

 • Öğrenciler için 5 €

Ziyaret Saatleri

 • Çarşamba-Pazar 10.00-18.00 arasında ziyaret edilebilir.

Konum Linki

60. Dominikanerkirche Kilisesi

Barok tarzda tasarlanmış ve bulunduğu alanda inşa edilmiş üçüncü kilise olma özelliğini taşıyor Dominikanerkirche Kilisesi. Günümüzde bulunduğu yere ilk kez dük VI. Leopold’un bahşettiği topraklara yerleşen Dominikliler tarafından 1237 yılında bir kilise inşa edilmiş. 14. yüzyıla girerken bölgede çıkan bir yangınla birlikte eski kilisenin yerine gotik tarzda yeni bir kilise inşa edilmiş. I. Viyana Kuşatması sırasında ağır hasar almış olan kilisenin yerine Dominikliler 1631’de yeni bir kilisenin inşaatına başlamış ve 1674’te nihayet tamamlanmış. Kilisenin bir diğer adı da Aziz Maria Rotunda olarak biliniyor.

Giriş Ücreti

 • Ücretsiz

Ziyaret Saatleri

 • Her gün 07.00-19.00 arasında ziyaret edilebilir.

Konum Linki

Avrupa’yı keşfetmek için bir sonraki rota önerimiz Berlin. Berlin’de gezilecek yerler için yazımıza göz atarak seyahat listenizi oluşturabilirsiniz.

Uçak Bileti


ipekincir
İpek İncir
477 Yazı
Marmara Üniversitesi Reklam bölümünde yüksek lisans yaptı. Eğitimini tamamlamak için bir süre Londra’ya gitti. Otomotiv, sağlık, turizm sektörü gibi birçok farklı alanda içerik üretti. Şimdi ise Enuygun ekibinin bir parçası olarak seyahat yazıları yazıyor.
Yorum Yap
Yorumlar
 • DO
  D**** O****
  Yorum tarihi: 14.06.2024 15:17
  Bu siteyi iyi ki gördüm 6 gün gezi için (06.06.2024-12.06.2024) Viena ya gittik enuygun.com un yaptığı liste mükemmel ötesi her soruma cevap bulabildim metro dan hangi kapıdan çıkılacak ve ne tarafa ne kadar yürünecek ya her şeyi yazmışlar. Viena da gezi rehberimiz enuygun.com oldu.Giriş ücretleri güncel değil ama olsun çok fiyat farkı var mesela Prater dönem dolap 14 euro 13,95 değil :) Mükkemel siteniz için teşekkürler
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN