Cep telefonları hele ki akıllı olanları elimizden düşürmez olduk. Otobüste, trende yolculuklarımızın belki de en güzel arkadaşı. Ancak ilerleyen teknolojiye rağmen hala pek çok uçak firması uçaklarda cep telefonu kullanımına izin vermiyor. Neden mi?

Cep telefonları baz istasyonlarından uzaklaştıkça yani havalandıkça, çekebilmek için sinyal gücünü arttırıyor, bu da uçağın cihazlarına zarar verebiliyor. Aslında durduğu yerde değilde havada olduğundan ve baz istasyonundan uzaklaştığı için, cep telefonları uçuş cihazlarına zarar verebiliyor. Bu yüzden de uçaklarda kalkıştan önce mutlaka “Cep telefonlarınızı kapatın yada uçak moduna getirin” şeklinde uyarı yapılıyor.

Cep telefonlarınızı kapatmayı unutmayın

Zaten uçakların pek çoğunda önünüzde bulunan ekranlardan yapabileceğiniz çok fazla şey var. Film izleyebilir, haberleri takip edebilir ya da müzik dinleyebilirsiniz. Bazı uçaklarda ücretli internet servisi de veriliyor. Uzun uçuşlarda zaten bu tip zaman geçirecek seçenekler çok. Kısa mesafeli uçuşlar için de bırakın cep telefonunuz bir kaç saat kapalı kalsın. Zaten havadayken yapabilecekleriniz kısıtlı.

İlk cep telefonu 1973 yılında icat edildi

İlk cep telefonu 1973 yılında Motorola’da çalışan bir mucit tarafından yapıldı. Martin Cooper adındaki bu kişin cep telefonunu babası olarak biliniyor. Akıllı telefonlar ise Apple ve ardından Samsung’un geliştirdiği teknolojiler sayesinde sürekli yenileniyor. Öyle ki artık bilgisayarda yapabileceğiniz hemen her şeyi iyi bir fotoğraf makinesiyle çekebileceğiniz tüm fotoğrafları ya da iyi bir kamerayla çekebileceğiniz tüm görüntüleri, küçük bir cep telefonuyla yapabiliyoruz.

Merve Kılıç
106 Yazı
Turizm sektöründeki 10 yıllık kariyeri boyunca seyahat destek hizmetlerinin her alanında kazandığı uzmanlıkla, 2012 yılından beri Enuygun Kurumsal Seyahat Uzmanı olarak çalışıyor.