Uçaklarda elektronik kısıtlamalar azaltıldı

mervekilic
İçindekiler

Avrupa Havacılık Güvenliği Ajansı (EASA), uçaklarda cep telefonu, dizüstü bilgisayar gibi elektronik cihazlara yönelik kısıtlamaları azaltan kuralları devreye soktu.

Buna göre uçak modu olan tablet, akıllı telefon, müzik çalar gibi ürünler sadece uçuş sırasında değil; kalkış, iniş sırasında da kullanılabilecek. Dizüstü bilgisayarlar için de eski kurallar geçerli olacak.

Yakında internet de serbest olacak

Şimdilik bu önemli bir adım ancak EASA’nın bundan sonraki hedefi uçaklarda internet kullanımını serbest bırakmak. Ütopik bir şey gibi gelebilir ancak yakın zamanda uçak yolculuğunuzun fotoğrafını facebook ya da twitter gibi sosyal ağlarda paylaşabileceksiniz. Böylelikle internetin daha doğrusu akıllı telefonların giremediği yer kalmamış olacak.

Kurallara uyun

Avrupa Havacılık Güvenliği Ajansı’nın bu kararı yakında Türk uçak firmalarında da uygulamaya başlanacak. Yine de pilot ya da hosteslerin konuyla ilgili uyarılarını dikkate almanızı tavsiye ederiz. Çünkü her uçak ya da her hava koşulunda bu kurallar geçerli olmayabilir bizden hatırlatması.

mervekilic
Merve Kılıç
35 Yazı
Turizm sektöründeki 10 yıllık kariyeri boyunca seyahat destek hizmetlerinin her alanında kazandığı uzmanlıkla, 2012 yılından beri Enuygun Kurumsal Seyahat Uzmanı olarak çalışıyor.
Uzman Yazarlar