Daha ucuz olacağı düşüncesiyle topraktan, yani daha inşaat başlamadan ev satın almak avantajlı mıdır? Bu soru biraz da almak istediğiniz riskle orantılı. Bu yazıda size her iki seçeneğin de avantaj ve dezavantajlarını sıralayalım.

Topraktan ev almak

Topraktan ev satın almak, evi daha ucuza getirebilir. Ancak burada en büyük sorun, parasını ödediğiniz inşaatın zamanında bitmemesi, yarım kalması, ya da istediğiniz gibi olmaması olabilir.  Bu durumda size müteahhit firmayla çok detaylı bir sözleşme yapmanızı önerebiliriz. Bu sözleşmeye inşaatın bitiş tarihine ilişkin yaptırım kararı aldırmalısınız. Bu sayede müteahhit üzerinde baskı yaratabilirsiniz. Yine sözleşme koşullarına evin inşaat malzemelerine ilişkin (cam, kapı, beton, mutfak, banyo gibi) açıklamalı markalı taleplerinizi yazabilirsiniz.

Ayrıca müteahhit firmanın daha önceki işlerini incelemek size fikir verebilir. Yaptığı evlerin kalitesi, yapış süresi ve oturanların memnuniyeti de size fikir verebilir.

Maketten tabir edilen yani yine inşaat başlamadan yapılan konut projelerinde de sözleşmenize çok dikkat edin ve mutlaka güvendiğiniz bir avukattan bu konuda destek alın. Ayrıca fiyatının o civardaki piyasa değerine göre çok düşük olması çok önemli. Eğer yüksek fiyattan satış yapılıyorsa bu riskleri alarak topraktan ev satın almak avantajlı olmayabilir. Zaman zaman imar yasasında değişiklik yapıldığı için bu inşaatlarda ciddi sorunlar oluşabiliyor. Evin kat sayısı, büyüklüğü vs değişebilir.

Anahtar teslim ev almak

Topraktan girmek yerine anahtar teslim, yani bitmiş, hatta oturulmuş ev almanın da ayrı avantajları var. Evler bu şekilde topraktan girmekten daha pahalıya geliyor gibi görülebilir. Ama bunun da avantajları farklı: 

Anahtar teslimde kira ödemez konut kredisi kullanabilirsiniz

- Eğer kirada oturuyorsanız, eve hızlı taşınmanın getirdiği avantajı mutlaka düşünmeniz gerek. Çünkü topraktan eve girdiğinizde, inşaat süresince ödeyeceğiniz kira sizin için ekstra bir gider kalemidir. 

- Ev alan birçok insan konut kredisi kullanıyor. Topraktan girdiğiniz evlerde konut kredisi kullanamıyorsunuz, çünkü kredi için evin en azından kaba inşaatının başlamış olması gerekiyor. 

- Anahtar teslim ev almak için biraz beklemeyi, sıkı pazarlık yapmayı ve gerek internetten gerekse de kişisel olarak çok fazla araştırma yapmayı göze alın. Çünkü bir süre çok pahalı diye satın alamadığınız bir ev, 3-5 ay sonra satılmazsa daha ucuza verilebilir. Yani bu ev için çok para istiyorlar diye düşünmeyin eğer beğendiğiniz ev bir süre daha satılmamışsa daha sıkı bir pazarlıkta yapabileceğinizi hatırlatalım. Başlıktaki sorumuza geri dönersek topraktan ev satın almak fiyat olarak daha uygun olabilir ancak risklidir. Anahtar teslim eve ise hemen geçip oturabilir ve konut kredisi kullanabilirsiniz. Kararı siz verin.

Tuğba Hacıbayramoğlu
2311 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.