Konut alırken kat mülkiyeti ve kat irtifakına dikkat!

tugbahacibayramoglu
İçindekiler

Bir miktar konut kredisi kullanarak ev almayı düşünüyorsanız, konut satın alma süreçlerinde geçerli olan bir takım prosedürlere dikkat etmelisiniz. Bu prosedürleri belirleyen faktör ise kat irtifakı ve kat mülkiyeti yükümlülükleri oluyor. Peki kat mülkiyeti ve kat irtifakı nedir? 

Kat irtifakı olmayan eve kredi çıkmaz

Kat irtifakı, bir arsa üzerinde yapılacak olan ya da yapılan inşaatın mülkiyet hakkının alınması anlamına geliyor. Kat irtifakı tapusu, inşaat yapılacak veya yapılmakta olan arsa üzerinde almayı düşündüğünüz dairenin hissesine düşen arsaya ait tapu için kullanılan bir terim. Daha iyi açıklamak için örneklememiz gerekirse, siz 5.000 m2 bir arsa üzerinde 100 eşit daireden oluşan bir sitede 1 daire aldığınızda sitenin 1/100'ü 50 m2 arsa sizin oluyor. Kat irtifakı tapusu ise aldığınız daireye ait 50 m2 arsanın tapusu olarak belirtiliyor.

Eğer inşaat halinde bir daireyi konut kredisi kullanarak almak istiyorsanız, konut kredisi kullanırken kat irtifakı tapusunu almak zorundasınız çünkü bankalar kat irtifakı olmayan eve kredi vermezler. Kat irtifakı tapusu, tapu dairesinden alınıyor. Henüz inşaat tamamlanmadığı için ortada belirli bir daire olmamasına rağmen, yapılacak tüm dairelerin adres ve kapı numaraları belediye tarafından belirleniyor. Tarafların bu tapuyla birbirleri hakkında yükümlülükleri doğuyor. Bu belgeyle binayı yapan inşaat firması; binanın özellikleri, metrekaresi, modeli gibi konular hakkında taahhüt verirken, evi satın alan da ödemeler konusunda söz vermiş olur.

Kat mülkiyeti almazsanız ceza ödersiniz

Kat mülkiyeti almak için ilk olarak iskan belgesinin alınmış olması gerekli. İskan belgesi, yapının inşaatının bittiğini ve kullanılabilir hale geldiğini gösteren belge anlamına gelir. İnşaatı tamamlanmış ve iskanı alınmış bir binadan konut satın alacaksanız kat mülkiyeti tapusu almalısınız. Bu tapu, aslında sizin evin tam olarak sahibi olduğunuzu gösteren bir belge ve bununla birlikte eviniz, daire numaranız net olarak belli olur. Kanunen ev satın aldığınızda 1 ya da 2 yıl içerisinde kat mülkiyetine geçmeniz gerekir. Eğer geçmezseniz ceza ödersiniz.

Kat mülkiyetinin olmadığı durumlarda bazı zorluklar yaşanabilir. Bunlardan biri, binanın yönetimini sağlamaktır. Binada kat mülkiyeti yoksa bina harcamalarıyla ilgili bazı konulara katılmak istemeyen komşularınıza yaptırım uygulamayamazsınız. Ayrıca kat irtifakı belgesi daha inşaat başlamadan hazırlandığı için zaman zaman daireniz belediyede farklı görünmesi gibi sorunlar olabiliyor. Bu da komşunuzun sizin, sizin de komşunuz üzerinde bir dairede oturduğunuz anlamına gelebilir. Bu durumda trampa yani mal değişimi yapmak gerekir. Bu da ayrı bir işlem anlamına gelir.

Kat mülkiyeti masrafı ne kadar tutar?

Kat irtifakı olan bir evin nadir de olsa iskan alamama durumu olabilir. Bu ihtimali de göz önünde bulundurak kat mülkiyeti tapusuna önem vermenizi hatırlatalım.

Tabii kat mülkiyeti tapusunu çıkarmanın mali yükümlülükleri de var. Fiyatlar birkaç faktöre bağlı olarak değişebiliyor. Evin durumu, semti, bağlı olduğu belediye, inşaat firmasının borcu olup olmadığı gibi değişkenler fiyatı etkileyebiliyor. En az 10.000 TL ve civarı tutabilir. Bu da ev alırken dikkat etmeniz gereken bir başka masraf kapısıdır.

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2037 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar