Teknolojik gelişmeleri yakalamakta zorlanıyoruz. Satın aldığımız bir ürünü evimize koyduğumuz andan itibaren o ürünün bir üst modelinin çıktığını görmek başlarda hayal kırıklığı yaratıyordu ama artık alıştım.

Teknolojik ürünlerde inanılmaz bir değişim yaşanıyor. Teknoloji marketlerine gittiğinizde hangi ürünü alacağımızı şaşırıyoruz. Özellikleri, renkleri, boyutlarıyla alım sınırlarımız zorlanıyor. Pek ama teknolojik alışveriş yaparken nelere dikkat etmeliyiz? Eğer o kadar teknoloji meraklısı değilseniz satın alacağınız ürünün son versiyonunu almak zorunda değilsiniz. Üstelik bir alt modeli çok da uygun fiyata alma şansınız var. Yeni modeller çıkınca eski modellere ciddi oranda indirim yapılıyor. Bu durumda yeni bir ürüne uygun fiyatla sahip olabilirsiniz.

İçindekiler

En yenisi mi ihtiyacınız olan mı?

Örneğin bulaşık makinası alacaksınız. Normal şartlarda kısa program, uzun program ve de ortalama bir programı bulunan bulaşık makinası sizin işinizi görecektir. 5-10 programlı bir makinanın diğer programlarınızı büyük ihtimalle kullanmayacaksınız. Bu durumda alt model ürünleri tercih edebilirsiniz. Ya da çok beğendiğiniz ama pahalı bulduğunuz bir markanın alt modelini alarak cebinizden fazla para çıkmasını engellemiş olursunuz. Makinanın çok fazla özellik taşımasından ziyade sizin ihtiyacınızı görecek özellikleri taşıması yeterlidir.

Kampanyaları takip edin

Ya da televizyon alacaksınız. Çok özel bir takım yenilikler sizin işinize yaramayacaksa belirli özelliklere sahip bir ürün işinizi görebilir. Son teknolojik ürünler yüksek fiyatlara satılıyor ancak 1-2 yıl içerisinde fiyatı düşüyor. Ya biraz bekleyin ya da bir alt modelle yetinin. Evimizin vazgeçilmez elektronik eşyalarından ütü almanız gerekiyor. 50 TL’den 500 TL’ye kadar değişen fiyatlarda ütü bulabiliyorsunuz. Öyleyse ne yapmalı? Birkaç teknoloji marketi ya da mağazalarını dolaşmakta fayda var. Çünkü bir yerde olan kampanya, diğerinde olmayabiliyor. Ya da elinizdeki kredi kartına çok özel kampanyalar yapılabiliyor. Yine de en son teknolojinin tüm özellikleri sizin çok fazla işinize yaramayacaksa önceki modelleri tercih edebilirsiniz.

Alt modellere de bakabilirsiniz

Tabi sık kullandığınız ürünleri kaliteli bir markadan almakta fayda var. Televizyon buzdolabı gibi eşyalarda kaliteli ürünleri tercih etmek avantajlı olur. Ancak evinizin ikinci televizyonunun çok da iyi bir marka olmasına kanımca gerek yok. İyi alışveriş yapmak bütçenize göre harcamak istiyorsanız en son çıkan ürün yerine alt modellere de göz atmayı ihmal etmeyin.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1299 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN