Teknolojik oyuncaklar alırken dikkat etmeniz gerekenler

dincerkeskinpala
İçindekiler

Teknoloji devriminin yaşandığı bir çağda yaşarken, teknolojiden uzak kalmak kaçınılmaz. Eskiden bilgisayar almanın lüks sayılabileceği bir dönem yaşıyorduk. Sonrasında internet kullanımı geldi ve evlerde internet olması lüks olmaya başladı. Günümüzde geldiğimizde ise yüksek hızlı internete sahibiz ve artık yalnızca bilgisayarlar üzerinden internete bağlanmıyoruz. Teknolojik oyuncakların sayısı çoğaldı ve işleri kolaylaştırması ile beraber cazibeli gelmesinden ötürü birçok insanın istek listelerinin başına yerleşti.

Teknolojinin gelişmesi ve teknolojiyi kullanmak çok güzel bir şey olsa da, teknolojik oyuncakların bütçelere getirdiği yük bir hayli fazla olabiliyor. Teknolojik ürünlerde çok hızlı değişim ve gelişim olması sebebiyle, aldığınız bir ürünün miladı bazen bir yıl dahi geçmeden dolabiliyor. Bu durumda aldığınız ürünün henüz taksidini ödememişken, yeni ürünü alma planı yapabiliyorsunuz. O yeni ürünü almak için eski ürününüzü, aldığınızın çok altına bir fiyata satmaya razı oluyorsunuz. Hem o ürünün taksidini ödemeye devam ederken, hem de o ürünü aldığınızın çok altına fiyata satmaya razı olmanın finansal açıdan bir açıklaması yok elbette.

Teknolojik ürünleri alırken geniş düşünün

Akıllı telefonlar ve tablet bilgisayarların hayatımıza girmesi ile beraber yüksek bütçeli harcama kalemleri arttı. GSM operatörleri, internet paketi ile beraber bu ürünleri satarak, tüketicilere 24 aya vara taahhütler sunuyorlar. Öncelikle düşünmeniz gereken şey; bu taahhütün altına imza atıp atmamak. Çünkü 24 ay çok uzun bir süre ve elinizi kolunuzu bağlayan bir süre. Finansal açıdan baktığımız zaman, o imzayı atarken 24 ay sonunda ödeyeceğiniz toplam tutarı nakit olarak ödeme gücünüz olup olmadığına bakmalısınız. Eğer ki o kadar birikmiş paranız yoksa, taahhütün altına kesinlikle girmeyin. O süre içerisinde ne olacağını tahmin etmek çok güç ve cayma bedeli olarak ödemeniz gereken tutar da yüksek olabilir.

Bunun dışında hangi ürünü alacağınız karar vermek aşaması önemli. Burada kimse finansal getirisi-götürüsünü hesaplamıyor. Bir ürün alırken, fiyatı 100-200 lira daha ucuz diye alternatifi seçmek size finansal açıdan zarar verebilir. Aldığınız ürünün ikinci ellerini mutlaka araştırın. Hangi ürünün ikinci eli daha yüksek fiyatla satılıyorsa o ürünü tercih etmeye özen gösterin. Çünkü cep telefonlarında ikinci el çok düşük fiyatlardan bir pazar oluşturmuş durumda. Akıllı telefonlarda bu kadar düşüş göstermesi beklenmemeli. Eğer ki almak istediğiniz bir akıllı telefonun ikinci eli, normal bir cep telefonu ikinci eli piyasasındaki gibi fiyatlanıyorsa onu tercih etmeyin.

Artık akıllı telefon ve tablet bilgisayarlarda bir-iki yıl gibi bir süreçte yenilenmeler görüyoruz. Yani X 2 şeklinde yeni modelleri piyasaya sürülüyor. Hangi markanın daha popüler olduğunu araştırın ve marka değerinin yüksek olduğunu öğrenin. Bazı markalar ‘ love mark ‘ dır. Yani tüketicinin kayıtsız kalamadığı ve aşık olduğu markalardır. Bu markalar ne yaparsa yapsın, tüketici almaya yönelmiştir. İşte bu markaların ikinci elleri de rağbet görür ve finansal açıdan size çok kaybettirmez. Yani göze alınabilir bir değer kaybı ile ürününüzü yenileme fırsatı verebilir.

Bu nedenle teknolojik ürün alırken; işte bunun fiyatı şu nedenle pahalı, aslında bir farkı yok, benim işimi bu da görür demeyin. Bunu söylerken tabi ki akıllı telefon ya da tablet aldığınızı varsayıyorum. Çünkü telefonlar için, beni konuştursun yeter devri bir kesim için kapandı. Kısacası kendinizi kandırmayın. İyi araştırma yapın ve geniş kapsamlı düşünün. Eğer ki bu ürünleri almayı düşünüyorsanız zaten müptela olma yoluna adım atmışsınızdır. Yani bir ürün alıp, defteri kapatmayacaksınız. En çok 2 yıl içerisinde yeni ürünü almaya gönüllü insan sıfatını kazanmışsınızdır.

Bu teknolojik oyuncaklar yüksek maddi değerli olduğu için, satın alma kararınızda finansal görünümün de çok önemi var. Başta az para ödeyerek ikinci tercihi almak isterseniz, o ürünü yenilemek için mevcudu satarken bunu pişmanlığını yaşayabilirsiniz.

 

 

Uzman Yazarlar