Yeni bir şehre seyahat etmek ve daha önce hiç görmediğimiz dünyaları keşfetmek gibisi yok! Bu arada, çok sık olmasa da seyahat ederken hepimizin karşısına bazı küçük aksaklıklar çıkabiliyor. Bu zorlukların üstesinden gelmekse aslında çok kolay. İşte tatile çıktığınızda hayatınızı hiç olmadığı kadar kolaylaştıracak uygulaması basit birkaç taktik...

1- Sesli sözlük uygulamalarını indirin

Eğer gideceğiniz ülkenin dilini çok iyi düzeyde biliyorsanız veya İngilizce konusunda hiçbir eksiğiniz yoksa bu maddeyi doğrudan geçebilirsiniz. Ancak bu dillerden birini yeni öğreniyorsanız veya bazı alanlarda desteğe ihtiyacınız varsa, cep telefonunuza iyi bir çeviri uygulaması indirin. Bu sayede sözcükleri ve cümlelerin çevirlerini yazılı olarak görürken diğer taraftan sesli olarak dinleyebilir ve yurt dışında hiç zorlanmadan yemek siparişinizi verebilirsiniz. Eğer bu konuda bir tavsiye isterseniz, iTranslate uygulamasını cep telefonunuza indirebilirsiniz.

2- Offline bir harita edinin

Cep telefonlarımızda bulunan harita uygulamaları gideceğimiz yere hızlıca ulaşma konusunda en büyük yardımcılarımızdan biri. Ancak bu konularda çok iyi değilseniz, cep telefonunuza internet olmayan yerlerde de kullanabileceğiniz bir harita indirin. Bu sayede her nerede olursanız olun kısa süre içinde varmak istediğiniz yere doğru yönlendirmeleri alabilir ve yolunuza devam edebilirsiniz.

2- Offline bir harita edinin

3- Aracınızın yerini kolayca bulun

Hem yurt içinde hem de yurt dışında en fazla zorlandığımız konulardan biri de aracımızı ilk defa park ettiğimiz yeri bulmaktır. İşte, bu konuda kullanabileceğiniz basit ama etkili bir yöntem: Aracınızı park ettikten sonra bulunduğunuz yerin konumunu kendinize gönderin. Böylece işlerinizi bitirdikten sonra geri dönmeniz gerektiğinde hızlı bir şekilde arabanızı bıraktığınız yeri bulabilirsiniz.

3- Aracınızın yerini kolayca bulun

4- Uçuşunuzu Google'da aratın

4- Uçuşunuzu Google'da aratın

Güncel uçuş bilgilerinize hızlıca ulaşmak ve herhangi bir gecikme veya iptal olup olmadığını görmek için uçuş numarası ve rota gibi bilgileri Google'da aratabilirsiniz. Eğer havalimanına gitmeden önce bu işlemi yaparsanız, uçuşunuzda yaşanan olası gecikme ve iptalleri önceden görebilir ve fazladan beklemenin önüne geçebilirsiniz. Bu arada, eğer bir gecikme veya iptal görünüyorsa, havalimanına geç gitmek için karar vermeden önce hava yolunun çağrı merkezini arayarak teyit etmeyi unutmayın.

5- Her şeyi karşılaştırın

5- Her şeyi karşılaştırın

Uçak bileti mi alacaksınız, önce farklı günleri, saatleri hatta aktarmalı ve aktarmasız seçenekleri karşılaştırın. Otel rezervasyonu mu yapacaksınız? Önce karşılaştırın. Hatta hediyelik eşya alışverişinde bile farklı mağaza ve bölgeleri karşılaştırarak önemli miktarda bir parayı cebinizde tutabilirsiniz. Seyahate çıkmak için ilk ve en önemli adımlardan biri olan ucuz uçak biletlerini bulmak için hemen tıklayın ve karşılaştırmaya başlayın. Eğer bu konuda birkaç öneri isterseniz daha ucuza uçak bileti bulmak için yararlanabileceğiniz yöntemlere de göz gezdirebilirsiniz.

5- Her şeyi karşılaştırın

Tuğba Hacıbayramoğlu
2238 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.