Koronavirüs salgını nedeniyle 29 Nisan akşam saat 19:00’dan 17 Mayıs sabahı saat 05:00’e kadar ülke genelinde tam kapanmaya gidildi. Tam kapanma nasıl olacak? Kısıtlama süresinde nasıl seyahat edebileceğiz? Uçak bileti alanlar, otel rezervasyonu olanlar ne yapacak?

Cumhurbaşkanı Erdoğan kabine toplantısı sonrasında koronavirüs salgınıyla ilgili yeni kararları açıkladı. Buna göre 29 Nisan Perşembe akşam 19:00’dan 17 Mayıs sabah 05:00’e kadar tam kapanma kararı alındı. Bu süre zarfında market, fırın, yeme içme gibi zorunlu ihtiyaçları karşılayan işyerleri dışındaki tüm işyerleri kapalı olacak. Zincir marketler Pazar günleri kapalı olacak. Bu sürede şehirler arası seyahat nasıl olacak?

Şehirler arası seyahatler nasıl olacak?

Sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu dönemlerde şehirler arası seyahate zorunlu haller dışında izin verilmeyecek. 29 Nisan 2021 Perşembe günü saat 19:00’dan 17 Mayıs 2021 Pazartesi günü sabah 05:00’e kadar şehirlerarası seyahatlere ancak özel durumlarda izin verilecek. Peki şehirler arası seyahat izni hangi durumlarda alınabilecek? Kamu kuruluşlarında görevliler (görev belgelerini ibraz etmeli) ve kendisinin ya da eşinin birinci dereceden yakının cenazesine katılacaklar (yanlarında akraba konumunda 9 kişiye kadar) Seyahat İzin Belgesi alarak seyahat edebilecek. Daha önce bu tarihler arasında uçak bileti satın alanlar, tam kapanmada bilet değişim ve iadesi hakkında bilgilendirme yazısından havayollarının bilet iptal ve değişiklikleri hakkında bilgi sahibi olabilirler.

Uçak Bileti

Hangi durumlarda şehirler arası seyahat edilebilecek

Şehirler arası Seyahat izni almak için zorunlu durumlar:

  • Tedavi olduğu hastaneden taburcu olup ikamet adresine gidecekler ya da önceden alınmış doktor randevusu olanlar
  • Kendisi ya da eşinin hastanede tedavi gören birinci derece yakınına refakat edecek 2 kişi
  • Bulunduğu yere son 5 gün içerisinde gelip ikamet ettiği yere dönmek isteyenler
  • ÖSYM tarafından ilan edilen merkezi sınava katılacaklar
  • Askerlik hizmetini tamamlayarak evine dönmek isteyenler
  • Özel ya da kamudan günlü sözleşme davet yazısı olanlar
  • Ceza infaz kurumlarından salıverilenler   

Yukarıda belirtilen durumda şehirlerarası seyahat edecekler, Alo 199 ya da e-Devlet üzerinden Seyahat İzin Belgesi alarak yolculuk yapabilecek. Seyahat İzin Belgesi nasıl alınır başlıklı yazımızdan daha ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Sporcular ve görev belgesi olanlardan Seyahat İzin Belgesi istenmeyecek. İçişleri Bakanlığı'nın 81 ilin valiliğine gönderdiği yeni genelgeye göre görev belgesi olanlar, sporcular, yöneticiler ve spor organizasyonu görevlilerinden Seyahat İzin Belgesi istenmeyecek.

Uçak bileti alanlar ne yapacak?

Tam kapanma günleri arasında daha önce uçak bileti satın alanlar havayollarının belirleyeceği yeni şartları bekleyip ona göre işlem yapabilirler.

Otel rezervasyonu olanlar ne yapacak?

İçişleri Bakanlığı’nın genelgesine göre otel rezervasyonu bulunanlar da seyahat kısıtlamasından muaf sayılmayacak. Zorunlu halleri bulunanlar otel konaklaması yapabilecek. Otel rezarvasyonu olanlar kısıtlama sonrası için değişim talebinde bulunabilir.

Sokağa çıkma yasaklarından kimler muaf olacak? Hangi işyeri çalışanları özel izinli sayılacak? Tüm bu ayrıntıları Sokağa çıkma yasağı izin belgesi nasıl alınır? başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

Market, tatlıcı, kasap, manav açık

Sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu günlerde bakkal, market, manav, kasap, kuruyemiş ve tatlıcılar saat 10:00-17:00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecek. Vatandaşlar evlerine en yakın yerlerden yürüyerek alışveriş yapabilecek. Zincir marketler ise Pazar günleri kapalı olacak.

Restoranlar paket servis yapabilecek

Yeme içme restoran benzeri yerler paket servis olarak hizmet verebilecek. Yeme içme yerleri Ramazan ayı boyunca 24 saat paket servisi yapabilecek. 13 Mayıs sonrası ise gece 01:00'e kadar paket servisi izni olacak.

Sokağa çıkma yasakları sırasında biletim var nasıl seyahat edebilirim?

Sokağa çıkma yasakları sırasında uçak, otobüs, tren gibi toplu ulaşım araçları kullanmak için biletiniz var peki havalimanı ya da otogara nasıl gideceksiniz? Tam kapanma ya da sokağa çıkma yasağı olan günlerde taksiler çalışıyor. Taksi duraklarından mümkünse önceden randevu alın, biletiniz ve Seyahat İzin Belgesi’ni göstermeniz halinde taksiye yolculuk yapabilirsiniz.

Yurt dışı uçuşum var aktarmalı iç hatlarda nasıl uçabilirim?

Tam kapanma ya da sokağa çıkma yasakları sırasında yurt dışı uçuşunuz varsa yurt içi bağlantılı yolculuklar için (özel araç, otobüs, tren vs. gibi) Seyahat İzin Belgesi almanıza gerek yok. Ancak yurt dışı uçuşunuz belgelemeniz gerekecek.

Tam kapanma öncesi alınmış otobüs bileti için de izin almak gerekli mi?

Sokağa çıkma yasağı kısıtlaması ve tam kapanma sürecinde daha önce alınmış otobüs biletleri de yasağa tabi. Daha önce bilet alınmışsa da zorunlu haller durumunda Seyahat İzin Belgesi alarak yolculuk yapılabilir. Ancak 29 Nisan gece 24:00’e kadar başlayacak otobüs seferleri için Seyahat İzin Belgesi istenmeyecek.

Sokağa çıkma muafiyet belgesi şehirlerarası seyahat izni anlamına geliyor mu?

Sokağa çıkma yasağı muafiyet belgesi şehirlerarası seyahat için özel bir durum oluşturmuyorsa şehirlerarası seyahatlerde izne bağlıdır. İkamet ve işyerleri farklı şehirlerdeki işçiler şehirlerarası seyahat iznine tabi midir? İstanbul-Gebze, İstanbul-Çerkezköy, İzmir-Manisa, Kütahya-Uşak gibi iş yeri ve evleri farklı illerde bulunan işçiler servisle ulaşım halinde şehirlerarası seyahate tabi olmaksızın yapabileceklerdir.

Anneler Günü nedeniyle çiçekçi dükkanları açık olacak mı?

Anneler Günü nedeniyle çiçek satan iş yerleri 8-9 Mayıs 2021 tarihlerinde saat 10:00-17:00 saatleri arasında açık olabilecek. Vatandaşlar evlerine en yakın çiçekçiye gidebilecek. Çiçekçiler 10:00-24:00 saatleri arasında evlere servis yapabilecek.

Kısıtlama sürecinde havalimanı otogar gibi yerlerdeki yeme içme yerleri açık olacak mı?

Tam kapanma sürecinde havalimanı otogar gibi yerlerdeki restoran, kafe, market gibi yerler sektör kurallarına bağlı olarak açık olabilecek.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1293 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN