• Anasayfa
  • Bilgi
  • Seyahat sırasında hayatınızı kolaylaştıracak 6 öneri

Seyahat sırasında hayatınızı kolaylaştıracak 6 öneri

muratekinay

Yeni yerler görmek, farklı bir şehri veya ülkeyi keşfetmek her zaman keyiflidir. Bu keyfi daha da arttırmak ve tatilinizi benzersiz kılmak isterseniz, havalimanı ve otel gibi yerlerde çok işinize yarayacak bu taktiklere mutlaka göz gezdirin.

İçindekiler

1- Bavulunuzu işaretleyin

Kimse tatilin ilk gününü bavul arayarak geçirmek istemez! Özellikle sık kullanılan tarzda bir bavulunuz varsa, yola çıkmadan önce kolayca ayırt etmek için üzerine bir etiket yapıştırın. Bu sayede havalimanında başka bir yolcunun bavulunuzu alıp gitmesinin önüne geçebilirsiniz. Uçaktan iner inmez bagaj teslim alanına gelerek, bavulunuzu beklemeye başlamak da bu konuda işinizi kolaylaştıracak bir yöntem.

seyahat bavulu

Uçak Bileti

2- Kartsız kalmayın

Kredi kartınızı yurt dışında kullanmayı planlıyorsanız, tatil için hazırlık yaparken mutlaka bankanızla da görüşün ve kartınızın gideceğiniz ülkede geçerli olduğundan emin olun. Böylece tam ödeme yapacakken beklenmedik bir sonuçla karşılaşma riskini azaltabilirsiniz.

kredi kartı

3- Yerel dili kullanın 

İngilizce bilmek birçok yerde hayat kurtarır. Ancak İtalya'nın küçük kasabalarında veya İspanya'nın turistik şehirlerinde dolaşırken yerli halkın sempatisini kazanmak isterseniz, yerel dili kullanmaya çalışın. Bu sayede belki de pazarlık yapmaya gerek kalmadan birçok şeyi indirimli alabilirsiniz.

sözlük

 

4- Döviz için fazla ödemeyin

Banka kartınız yanınızdaysa, gittiğiniz ülkede bulunan ATM cihazlarından yerel para birimi üzerinden para çekebilirsiniz. Yani döviz bürolarına fazladan komisyon ödemenize gerek yok.Ekonomik taitl konusunda daha fazla ipucu için yazımıza da göz atabilirsiniz. 

para

5- Hediye listesi yapın

Özellikle ilk kez gidilen yerlerde yapılan en büyük harcamalardan biri de hediyelik eşyalara ait. Hediye alırken maaşınızın yarısını bırakmamak için almanız gerekenlerin bir listesini yapın. Bu sayede ilk gördüğünüz hediyelik eşya dükkanına saldırmadan önce daha ucuz seçeneklere bakarak büyük oranda kazanç sağlayabilirsiniz.

hediye listesi

6- Yerel rehberlerle gezin

Bir şehri tanımak için o şehirde yaşayan biriyle gezmekten daha iyi ne olabilir? Hem ülkemizde hem de yurt dışında daha önce gitmediğiniz bir yere seyahat etmeden önce orada yaşayan rehberlerden birini bulmaya çalışın. Amsterdam ve Berlin gibi şehirlerde bu işi hiç para almadan yapanlar bile var! Eğer gideceğiniz yerde yaşayan bir arkadaşınız varsa, rehberlik yapmasını isteyebilirsiniz.

Turist rehberi


muratekinay
Murat Ekinay
454 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN