Daha ucuza seyahat için hayat kurtaran 7 öneri

muratekinay

Seyahat ederken tasarruf etmek genellikle ilk aklımıza gelen şey değildir. Başka bir şehre veya ülkeye gittiğimizde normalde olduğundan çok daha fazla harcama yapar hatta bazen bu konuda sınırları fazlasıyla zorlarız. Bununla birlikte rahatça uygulayabileceğiniz çok basit birkaç öneri sayesinde daha az harcama yaparak seyahatinizi tamamlayabilirsiniz. İşte, yolculuk sırasında tasarruf etmenizi sağlayacak 7 taktik...

İçindekiler

1- Bedava seçenekleri değerlendirin  

Seyahat ederken fazla harcama yapmamak için öncelikle para ödemektense bedavaya getirebileceğiniz alternatifleri değerlendirin. Örneğin Couchsurfing gibi siteleri kullanarak başkalarının evinde misafir olabilir ve konaklama işini hiç para ödemeden çözebilirsiniz. Seyahat ederken hayatınızı kolaylaştıracak diğer uygulamalara göz atmak için tıklayın.

laptop

Uçak Bileti

2- Bloglara göz atın

Her şeyi kendi başınıza denemek ve öğrenmek yerine başkalarının tecrübelerinden yararlanmak çok daha akılcı bir yoldur. Bir şehre veya ülkeye ilk kez seyahat edecekseniz yola çıkmadan önce daha önce bu yerle ilgili yazılan blog yazılarına göz atın. Bu sayede daha önce buraları görmüş gezginlerin deneyimlerinden yararlanabilir ve normalde çok pahalıya gelebilecek yeme içme, ulaşım gibi giderlerinizi azalatabilirsiniz.

blog

3- Gidiş ve dönüş için farklı tarihlerde arama yapın 

Yıllık izin tarihleriniz belliyse veya bayram tatilinde bir yerlere kaçmayı planlıyorsanız tarih konusunda esnek davranmakta zorlanabilirsiniz. Ancak yine de aklınızdaki tarihlerde bir veya iki gün oynamak bile uçak biletinde hiç tahmin etmediğiniz kadar kazanç sağlayabilir. Önce gitmek istediğiniz tarihlerde bilet aratın. Daha sonra bir gün öncesi ve sonrasına da göz atın. Eğer önemli bir fark varsa işten izin alarak bir önce yola çıkabilir ve daha uygun fiyata tatilinizi uzatabilirsiniz. Farklı tarihlerde en uygun biletleri karşılaştırmak ve anında satın almak için acele edin.

tarih

4- Yerel mekanları keşfedin

İster yurt içinde isterseniz de yurt dışında her nereye gidiyor olursanız olun Foursquare gibi uygulamaları kullanarak çevrenizde bulunan harika mekanları keşfedebilirsiniz. Üstelik bu yerlerde genellikle turla birlikte gideceğiniz mekanlarla kıyaslandığında çok daha iyi yemekleri daha ucuza yiyebilirsiniz. Sadece yemek için değil, alışveriş, eğlence yani aklınıza ne geliyorsa yakınızda bulunan en uygun alternatiflere göz atın ve bu yerlerle ilgili yapılan kullanıcı yorumlarını okuyarak seçiminizi yapın.

keşfet

5- Seyahat kartlarından yararlanın

Özellikle Avrupa şehirlerinde yaygın bir şekilde kullanılan seyahat kartları ile toplu taşıma araçlarından daha uygun fiyata yararlanmak mümkün. Örneğin Londra'da uzun süre kalacaklar için Oyster Card önemli oldukça avantajlı. Eğer şehirde kısa bir süre kalacaksanız ve bu kısa süre içinde daha fazla seyahat etmeniz gerekiyorsa Travelcard da alabilirsiniz. Yurdumuzun en fazla ziyaretçi çeken şehirlerinden İstanbul'da İstanbulkart, İzmir'de ise İzmirim Kart alarak bu şehirlerde otobüs, metro, vapur ve tren gibi araçları daha uygun fiyata kullanabilirsiniz.

toplu taşıma

6- Marketlerden alışveriş yapın

Avrupa'da seyahat ederken paranızın büyük bir bölümü yemeğe gidecektir. Genellikle oda kahvaltı şeklinde hizmet veren otellerde sabah kahvaltısından sonra restoranlarda pahalıya gelebilecek öğle ve akşam yemekleri yerine civarda bulunan marketlerden alışveriş yapabilirsiniz. Eğer sadece 3 günlük bir tatil olacaksa çok gerekli olmayabilir ancak iki haftalık uzun bir seyahat sırasında marketler tam anlamıyla hayat kurtarıcı olabiliyor. Seyahat ettiğini şehirde bulunan marketlerden su, meyve suyu veya alkollü içecekleri de restoranlara kıyasla çok daha ucuza alabilirsiniz. Yine Avrupa'nın birçok şehrinde çeşme suyu içilebilir durumda. Yani yanınızda taşıyacağınız şişeye otelden su doldurabilirsiniz.

Market arabası

7- Uzun süreli pasaport ve vize alın

Yurt dışına seyahat edenler için pasaport ve vize harcamaları da seyahat giderleri arasında önemli bir yere sahip. Bu harcamaların tamamen önüne geçmek zor olsa da bu belgeleri daha uzun süreli alarak azaltabilirsiniz. Pasaport ve vize başvurusu yaparken mümkün olan en uzun süreler için başvurun. Böylece her bir başvuru için tekrardan ödeme yapmak yerine bir sonraki seyahatiniz için mevcut pasaportunuzdan veya vizenizden yararlanabilirsiniz. Üstelik zaman hepimiz için değerli. Pasaport ve vize başvurusu için evrak peşinde koşmak yerine bu süreyi yepyeni maceraları planlayarak değerlendirebilirsiniz. Yurt dışına seyahat ederken daha kolay vize alabileceğiniz ülkelerin listesi için tıklayın. 

Pasaport


muratekinay
Murat Ekinay
454 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN