Hepimiz çok özledik değil mi? Seyahat etmeyi, özgürce gezmeyi, koştur koştur da olsa planlar yapmayı, yeni yerler görmeyi, farklı lezzetler tatmayı. Üzülmeyin, o günler de gelecek. Biraz sabır, bu yaz güzel bir tatili hepimiz hak ettik. Kimimiz hastalığı geçirdik, bazılarımız aşı olduk ya da yakın zamanda olacağız. Umarım bir iki ay içerisinde hastalık geçen yaz olduğu gibi yine düşüş seyrine girecek. İyisi mi şimdiden hayallerini erteleme. Sana bu konuda yardımcı olayım…Karantina sonrası için seyahat hayalleri kurmak isteyenlere minik önerilerim var?

Otel tercihini yaptın mı?

Bu yazıyı yazarken fonda Yunan müziklerimi açtım bile. Benim sanırım bu yaz rotam Ege olacak. Yunan adalarına da gitmek isterdim ama malum dövizdeki artış buna izin vermiyor. Ancak Gökçeada son yıllarda Yunan adalarını aratmayacak kadar keyifli mekanlara sahip oldu. Geçen yaz Gökçeada köylerinin, buradaki meyhanelerdeki lezzetlerin tadı damağımda kalmıştı. Bu yıl yine bir Gökçeada turu yapabilirim ama seyahat öncesi otel tercihi çok önemli.

Ben mutlaka Güvenli Turizm Sertifikası’na sahip otel arıyorum. Turizm Bakanlığı’nın oteller için belirlemiş olduğu güvenli turizm belgesi var. Bu belgeyi alabilmek için otellerdeki misafir sayısından, yeme içme konaklama alanlarının temizliğine kadar birçok özelliğine bakılıyor. Son düzenlemeye göre 30 odanın üzerindeki konaklama tesislerinin Güvenli Turizm Sertifakası'na sahip olması gerekiyor. Ve bu belgeyi verebilmek için 166 farklı kritere bakılıyor. Denetlemeler de yapıldığı için açıkçası ben bu belgesi olan otelleri tercih ediyorum.

Geçtiğimiz yaz oteller yarı yarıya kapasiteyle çalışmıştı. Bu yaz için de benzer bir durum söz konusu olabilir. Yok ben klasik büyük tatil köyünde kalmam dersen, butik otelleri tercih edebilirsin. Ya da bungalov oteller kalabalıklardan korkanlar için bir diğer tercih. Tamamen kişisel beklentine kalmış bir durum.

Karbon ayak izini azaltmaya ne dersin?

Sakin yaşama kendini kaptırdıysan, kalabalıklardan hoşlanmıyorsan hadi o zaman karavan ve çadır benzeri bir tatil planlamasına başlayabilirsin. Ya da bungalov, tiny house benzeri konaklama seçeneklerini değerlendirebilirsin. Tükettiğimiz her şey aslında doğadaki karbon ayak izimizi arttırıyor.

Doğaya daha saygılı, çılgınlar gibi üretmeyen, basit sade bir tatil geçirmek istiyorsan çadır ya da karavan kampı tam sana göre. Türkiye’nin en iyi karavan yerleri yazısına göz atıp planlamalara başlayabilirsin. Doğayla daha iç içe kalabileceğin tatil tercihlerin pandemiyle birlikte tüm dünyada trend oldu.

Aşı sıran gelmiş olabilir!

Dünyada aşı tartışmaları, dijital aşı pasaportu tartışmaları bir yana ülkemizde de aşılama çalışmaları devam ediyor. Türkiye'de bugüne kadar 10 milyona yakın kişi aşılandı, yaz aylarına doğru bu sayısı 3-4 katına çıkarsa, 18 yaş altının aşılanmayacağını da düşünürsek, bu yaz geçtiğimiz yaza göre daha rahat bir tatil geçirme ihtimalimiz yüksek.

İnternetten e-Devlet'e girdiğinde aşı sıranla ilgili bilgiler var. Meslek grubun, yaşın, kronik rahatsızlıklara bağlı olarak bilgilendirme yapılmış. Sık sık takip edebilirsin. Bu arada yaz aylarına kadar turizm personelinin tamamının aşılanması hedefleniyor. Hepimiz daha rahat bir tatil hayal etmiyor muyuz?

Nasıl olsa Bilet İptal Güvencesi var!

Yaz ayları arz talep dengesine bağlı olarak fiyatlar artabilir. Uçak biletinden otele kadar fiyatlar yükselebilir. Ben şimdiden tatil planlaması yapmaya başladım. Fiyatları anlık olarak takip ediyorum. Uçak bileti sayfasında gideceğin yeri seçip yukarıdaki fiyat grafiğine bakıyorum. O grafikten tüm fiyatları kolayca görebiliyorum. Satın aldığım bilet için de Bilet İptal Güvencesi kullanıyorum. Olası bir iptal durumunda nasılsa bilet ücretinin %90’nın iade alabiliyorum.

Bu yazın popüler destinasyonları?

Her yaz birkaç tatil beldesi çok popüler oluyor. Peki 2021 yılı için tahminlerimi arz edeyim. Adalar geçen yıl popüler rotaları Gökçeada ve Bozcaada bu yıl da revaçta olacak gibi. Alaçatı ve Bodrum’un tahtını yazın kimse sallayamaz.

Tekne turları popüler, şimdiden temmuz ve ağustos ayları için tekne bulmak zor. Kamp alanları için de yoğun talep var. Yurt dışı için sanırım vizesiz gidilen, hatta bazılarında PCR testi zorunluluğu da olmayan Balkan ülkeleri revaçta olacak gibi. Oralarda Koronavirüs çok yoğun yaşanmadı. İlle de yurt dışına gideceğim diyenler için Belgrad, Ohrid, Saranda, Prizren, Kotor, Budva gibi yerler popülaritesini sürdürür.

Bir de bu rotalara pasaportsuz da gidebileceğin Azerbaycan’ı ekleyebilirim. Azerbaycan'a kimlike seyahat başladı başlıklı yazımda tüm ayrıntılar var. Bu yaz Bakü fotoğrafları sık sık sosyal medyada görmeye hazır olun. Gelelim bu yazın tatil trendlerine…

Villa kiralama

Tekne kiralama

Ada seyahatleri

Karadeniz yaylaları

Çadır, karavan kampı

Ekolojik doğa dostu oteller

Plajda elinde bilgisayar ile çalışmak


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2030 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Popüler Yazılar
HES Kodu Nasıl Alınır?
Setenay Gökdağ
Setenay Gökdağ
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E99329208
Seyahat İzin Belgesi nasıl alınır?
Tuğba Hacıbayramoğlu
Tuğba Hacıbayramoğlu
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E99191016
Koronavirüs, COVID-19 Hakkında Bilgilendirme
Setenay Gökdağ
Setenay Gökdağ
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9992260
İstanbulkart ile HES kodu eşleştirmesi nasıl yapılır?
Setenay Gökdağ
Setenay Gökdağ
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9991633
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar