Türk vatandaşları 1 Nisan'dan itibaren yeni çipli kimlik kartlarıyla, 90 güne kadar Azerbaycan'a vizesiz turistik seyahat etmeye başladı. Kimlikle Azerbaycan seyahati uçakla yapılabilecek yolculuklar için geçerli olacak.

Bakü’ye direkt pasaportsuz uçuş!

Gelin pasaportsuz sadece kimlikle Azerbaycan'a nasıl seyehat edebileceğin konusunda ayrıntıları anlatalım. Azerbaycan'a kimlikle seyahat edebilmek için öncelikle yeni çipli kimlik kartının olması gerekiyor. Yeni kimliklerin seyahat belgesi olarak kullanılabilmesi, iki ülke arasında doğrudan seyahatlerde mümkün. Üçüncü bir ülkeden girişlerde pasaport kullanılması zorunlu. Bu durumda Türkiye’den Azerbaycan’ın başkenti Bakü’ye ancak direkt uçuşlarda pasaportsuz seyahat edebileceğiniz anlamına geliyor. Otobüs yolculukları için arada başka ülke sınırlarından geçileceği için pasaport gerekir. Peki kimlik kartıyla Azerbaycan'a gittikten sonra ne gibi işlemler yapılıyor?

Giriş-çıkış formu doldurmak gerekiyor

Yeni çipli kimlik kartlınla Bakü’ye indiğinizde bir Giriş-Çıkış formu veriliyor. Doldurduğunuz bu formu seyahat boyunca yanında taşıman gerekiyor ve ülkeden çıkış yaparken yine bu belgeyi ibra etmek zorunlu. Böylece pasaportsuz olarak 90 güne kadar kimlik kartıyla turistik seyahat gerçekleştirilebilirsin.

Uçak Bileti

Yeni çipli kimlik kartı yeterlibakueski

Biraz şive farkı olsa da aynı dili konuştuğumuz, benzer yemeklere, kültürel özelliklere sahip olduğumuz Azerbaycan, bahar ve yaz ayları için rotana ekleyebileceğin çok güzel bir şehir. Dil sıkıntısı çekmeyeceğin, lezzet farklılığı yaşamayacağın ve pasaport almana bile gerek kalmadan sadece yeni çipli kimlik kartıyla ziyaret edebileceğin Bakü uçak bileti seçeneklerine göz atıp seyahat planlamasına başlayabilirsin. İki ülke arasında 25 Şubat 2020'de yapılan anlaşma neticesinde turistik amaçlı seyahatlerde vizesiz ikamet süresi 30 günden 90 güne çıkarılmıştı. Üstelik artık pasaporta da gerek kalmadan sadece yeni çipli kimlik kartlarıyla ziyaret edilebilecek.

Bakü'de neler yapabilirsin baku

Hazar Gölü kenarında kurulmuş Bakü, tarihi güzelliklerinin yanı sıra temiz, düzenli yapılaşmasıyla da insanı şaşırtan bir şehir. Her köşesinde tarihi bir yolculuk yapabileceğin İçeri Şehir’de 15. yüzyılda yapılmış Şirvanlar Sarayı en görkemli yapılardan bir tanesi. Eski bir Zerdüşt tapınağı olan ve 12. yüzyılda inşa edilmiş Kız Kulesi de bu bölgedeki diğer bir tarihi eser. Önemli bir Zerdüşt tapınağı olan Ateşgah da görmen gereken yerlerden. Işıl ışıl sahil yoluyla Bakü bulvarı, Haydar Aliyev Kültür Merkezi ve Alev Kuleleri, Bakü’de en güzel fotoğrafları çekebileceğin noktalar.

Hangi ülkelere pasaportsuz gidilebilir?

Türk vatandaşları pasaportsuz yeni çipli kimlik kartlarıyla Azerbaycan'ın yanı sıra Ukrayna, Gürcistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Moldova'ya da gidebiliyor. 


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1482 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar