Azerbaycan'a kimlikle seyahat başladı

ipekincir

Vizesiz gidilecek ülkelerden biri olan Azerbaycan diplomatik, hususi ve hizmet pasaportu olan Türkiye vatandaşları için vizesiz 90 gün kalma hakkı tanıyor. Umuma mahsus pasaportu olan Türkiye vatandaşları da Azerbaycan’a vizesiz giderek 30 günlük kalma imkanı buluyor. 1 Nisan 2021'den itibaren başlayan karşılıklı ziyaretlerde iki ülke vatandaşları karşılıklı olarak yeni çipli kimlik kartı ile seyahat edebiliyorlar. Bu yazımızda Azerbaycan'a gitmek isteyenler için vize ve pasaport süreçlerini detaylıca anlattık. 

Azerbaycan pasaport istiyor mu?

Azerbaycan'a kimlikle seyahat edebilmek için öncelikle yeni çipli kimlik kartının olması gerekiyor. Yeni kimliklerin seyahat belgesi olarak kullanılabilmesi, iki ülke arasında doğrudan seyahatlerde mümkün. Üçüncü bir ülkeden girişlerde pasaport kullanılması zorunlu. Bu durumda Türkiye’den Azerbaycan’ın başkenti Bakü’ye ancak direkt uçuşlarda pasaportsuz seyahat edebileceğiniz anlamına geliyor. Otobüs yolculukları için arada başka ülke sınırlarından geçileceği için pasaport gerekir. Kısacası, Türkiye'den Azerbaycan'a gidecek olan seyahat severler yeni kimlik kartları ve istenen bazı evraklarla kolayca seyahat edebiliyorlar. 

Giriş-çıkış formu doldurmak gerekiyor

Her İki ülkenin vatandaşlarına da giriş ve çıkışlarda iki dilli "Giriş-Çıkış Formu" veriliyor. Yeni çipli kimlik kartlınla Bakü’ye indiğinizde bu formla karşılaşıyorsunuz. Doldurduğunuz bu formu seyahat boyunca yanınızda taşımanız gerekiyor ve ülkeden çıkış yaparken yine bu belgeyi ibraz etmek zorunlu. Böylece pasaportsuz olarak 90 güne kadar kimlik kartıyla turistik seyahat gerçekleştirilebilirsiniz.

Uçak Bileti

Biraz farklılıklar olsa da aynı dili konuştuğumuz, benzer yemeklere, kültürel özelliklere sahip olduğumuz Azerbaycan, bahar ve yaz ayları için rotana ekleyebileceğin çok güzel bir şehir. Dil sıkıntısı çekmeyeceğin, lezzet farklılığı yaşamayacağın ve pasaport almana bile gerek kalmadan sadece yeni çipli kimlik kartıyla ziyaret edebileceğin Bakü uçak bileti seçeneklerine göz atıp seyahat planlamasına başlayabilirsin.

Bakü'de neler yapabilirsin?baku

Hazar Gölü kenarında kurulmuş Bakü, tarihi güzelliklerinin yanı sıra temiz, düzenli yapılaşmasıyla da insanı şaşırtan bir şehir. Her köşesinde tarihi bir yolculuk yapabileceğin İçeri Şehir’de 15. yüzyılda yapılmış Şirvanlar Sarayı en görkemli yapılardan bir tanesi. Eski bir Zerdüşt tapınağı olan ve 12. yüzyılda inşa edilmiş Kız Kulesi de bu bölgedeki diğer bir tarihi eser. Önemli bir Zerdüşt tapınağı olan Ateşgah da görmen gereken yerlerden. Işıl ışıl sahil yoluyla Bakü bulvarı, Haydar Aliyev Kültür Merkezi ve Alev Kuleleri, Bakü’de en güzel fotoğrafları çekebileceğin noktalar.

Hangi ülkelere pasaportsuz gidilebilir?

Türk vatandaşları pasaportsuz yeni çipli kimlik kartlarıyla Azerbaycan'ın yanı sıra Ukrayna, Gürcistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Moldova'ya da gidebiliyor. Pasaportsuz gidilebilen ülkeler listesi için yazımıza göz atabilirsiniz.


ipekincir
İpek İncir
477 Yazı
Marmara Üniversitesi Reklam bölümünde yüksek lisans yaptı. Eğitimini tamamlamak için bir süre Londra’ya gitti. Otomotiv, sağlık, turizm sektörü gibi birçok farklı alanda içerik üretti. Şimdi ise Enuygun ekibinin bir parçası olarak seyahat yazıları yazıyor.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN