Seyahat etmenin ve daha önce görmediğimiz yerleri keşfetmenin etkileri tahmin ettiğimizden çok daha fazla olabilir. Yapılan araştırmalara göre farklı yerleri görmenin ve yeni kültürlerle tanışmanın sağlığımız üzerinde pek çok olumlu etkisi var.

İçindekiler

1- Yeni bir bakış açısı kazanıyoruz

Daha önce bulunmadığımız bir yere seyahat ettiğimizde farklı bir ortama girerek yeni insanlarla tanışırız. Bu durum ise kültürel artılarının yanında aynı zamanda bakış açımızı geliştiren bir deneyim anlamına geliyor. Yani yeni bir şehir veya ülke gördüğümüzde farkında olmasak da dünyayı algılama şeklimiz değişiyor. Bir sonraki seyahatinizde rotanızı nereye çevireceğinize karar vermediyseniz, vizesiz görebileceğiniz ve ucuza gezebileceğiniz bu şehirlere göz atın!

Turist

Uçak Bileti

2- Değişime daha kolay alışıyoruz

Her gün işe gidip geldiğimiz ve sıkça zaman geçirdiğimiz alanın dışına çıkmak aynı zamanda günlük alışkanlıklarımızdan da bir süre uzaklaşmak anlamına geliyor. Sabahları başka bir yerde uyanmak, farklı lezzetleri denemek ve yeni bir kültürle tanışmak değişikliklere daha kolay adapte olabilmemizi kolaylaştırıyor.

Turist

3- Ufkumuz genişliyor

Farklı bir coğrafyaya adım attığımız andan itibaren yeni bir iklim, yeni kurallar, ulaşım araçları ve daha birçok şeyle baş başa kalıyoruz. Tüm bunlara başta yabancılık çeksek de yenilikler ve farklılıklar ufkumuzu geliştiriyor. İlginç mimari eserleri görmek, ilk defa ziyaret ettiğimiz bir şehrin parklarında dolaşmak ve yeni bilgiler öğrenmek ufkumuzun genişlemesine yardımcı oluyor.

Turist

4- Daha fazla öğreniyoruz

Çok gezen mi bilir yoksa çok okuyan mı sorusunun yanıtlamak pek kolay olmasa da seyahat etmenin pek çok yeni bilgiyi de getirdiği bir gerçek. Gördüğümüz yerlerde yaşayan insanların alışkanlıklarını izlemek hatta ilk kez ziyaret ettiğimiz bir şehirde yolumuzu bulabilmek bile bilgi birikimini arttıran şeyler. Çok farkında olmasak da yeni bir çevrenin içinde olmak önceden varlığından bile haberimizin olmadığı kurallar ve geleneklerle tanışmamızı sağlıyor. Örneğin Avrupa ülkelerinde yemekten sonra bahşiş vermek çok normal sayılsa da Çin gibi bazı Uzakdoğu ülkelerinde farklı bir etki yaratabilir. Ülkelerin yazılı olmayan ilginç kurallarından bazıları burada!

Turist

5- Güçlü ve zayıf yönlerimizi görüyoruz

Her gün kolaylıkla yaptığımız işler gibi zorlandığımız konular da var. Seyahat etmenin en iyi yanlarından biri de bunları daha kolay bir şekilde ayırt edebilmemizi sağlaması. İlk kez bulunduğumuz bir ortamda nelerde iyi olduğumuzu ve hangi alanlarda gelişmeye ihtiyaç duyduğumuzu fark etmek daha kolay olabiliyor. Bu arada, arkadaşlarla ve sevdiklerimizle tatil genellikle daha eğlenceli ama özellikle tek başına yola çıkmanın da avantajları var. Böyle bir planınız varsa, tek başına gezenler için önerilerimiz burada!

Turist


muratekinay
Murat Ekinay
454 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN