Portekiz’de yemeğe tuz eklerken veya Hindistan’da otobüse binerken dikkatli olun! Dünyanın farklı ülkelerinde uygulanan ilginç kurallar özellikle bu yerleri ilk defa ziyaret edenleri fazlasıyla şaşırtıyor.

İçindekiler

1- Amerika Birleşik Devletleri’nde bir yere giderken 

Ülkede bazı büyük şehirler dışında kent içi ulaşım genellikle özel araçlarla sağlanıyor. Yani Amerika’da kendinize ait veya kiralık bir aracınız yoksa pek çok yere ulaşmanız fazlasıyla zor. Bu arada, ülkenin popüler şehri New York ile ilgili ipuçları yazımızda!

New York

Uçak Bileti

2- Hindistan’da otobüsle yolculuk 

Otobüs yolculuğu konusunda ilginç bir deneyim vaat eden yerlerden biri ise Hindistan. Ülkede otobüsten inmek istediğinizde otobüslerde yer alan ipi çekmek gerekiyor. Dünyanın en kalabalık ülkelerinden olan Hindistan’da otobüsler de fazlasıyla kalabalık.

Hindistan

3- Mısır’da el hareketleri

Mısır’ın özellikle kırsal bölgelerinde el hareketlerini sık kullanmak pek hoş karşılanmıyor. Hatta bu hareketler büyücülükle bağlantılı kabul ediliyor.

Mısır'lı Bayan

4- Japonya’da yemek yerken

Ülkede bir restoranda yemek yerken önceden hesabı ödemeniz gerekebilir. Ülkenin başkenti Tokyo’yu keşfetmek isteyenler, şehirde görülmeye değer yerlere göz atmak için hemen tıklayın.

Japonya da yemek

5- İtalya’da makarnaya ketçap dökmeden 

İtalya’nın pizzası ve makarnası meşhurdur. Ama makarna sipariş ettiğinizde sakın üzerine ketçap eklemeyin.

Makarna

6- Tayland’da birine dokunurken

Taylandlılar son derece sıcakkanlı ve sempatik. Ancak onlarla konuşurken başlarına dokunmamaya özen göstermelisiniz. Çünkü baş ülkede kutsal kabul ediliyor.

Taylandlılar

7- Rusya’da ıslık çalarken

Islık çalmak biraz eğlenmek için uyguladığınız taktiklerden olabilir. Rusya’da ise ıslık çalmanın daha çok kötü şans ve yoksulluk getireceğine inanılıyor.

Islık

8- Portekiz’de yemeğe tuz eklerken

İlginç kuralları ve adetleriyle bilinen ülkelerden Portekiz’de özellikle bir eve misafir olarak gittiğinizde yemeğe tuz eklerseniz yemeği beğenmediğiniz anlamına gelebilir.

Tuz Katmak


muratekinay
Murat Ekinay
455 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN